dzej dzej

Brutální satira společnosti bez emocí, ve které je Batemanovo chování jen extrémní variací na chování všech ostatních. Rozsekaná mrtvola v tašce od J.P. Gauthiera, analýzy hvězd pop-music, večere v Dorsie, kult těla a soutěž o nejlepší vizitku. Svou rezignací na veškeré "kladné" hodnoty souzní Americké psycho s Klubem rváčů a stejně jako Klub rváčů disponuje výbornými herci. Christian Bale je současná jednička - není film, ve kterém by nebyl výborný a uhrančivý, mladá Reese Witherspoon potěší své fanoušky, dobří jsou i bezejmenní představitelé wallstreetských balíků. Jen nevím, co všichni mají s Willemem Dafoem - ve filmu se jen mihne a o nějaké výraznosti nemůže být ani řeč... ()

Anderton

Keď už nič, tak sa režisérke podarilo vzbudiť svojím filmom veľkú pozornosť. A hlavne kontroverznosť, čo znamená, že film mal ako záporné, tak aj výrazne kladné hodnotenia a mnohí v ňom videli umenie a psychologickú hĺbku. Ja nie, ale nemôžem povedať, že som sa nudil a že som bol z filmu negatívnym sôsobom zhnusený. Raz asi stačilo, skutočné kontroverzné perly americkej nezávislej kinematografie vidím niekde inde. ()

Frajer42

Spoilery! Několik hodnotitelů se zde rozčiluje nad tím, že vraždy v tomto snímku nemají smysl ani opodstatnění a jsou sem zakomponovány jen proto, aby se něco dělo. S tím absolutně nemohu souhlasit. Každá vražda zde byla vysvětlena, respektive to, co jí předcházelo. Když si prostě nějaký zrzavý retard z Buzuluku troufne mít lepší vizitku než mám já, tak svůj zvednutý adrenalin musím nějakým způsobem vyventilovat. Ještěže se po světě potulují bezďáci a kurvy. Tyto dvě skupiny jsou přímo vzorovým materiálem k likvidaci. Lidé mají různé koníčky, kterými utíkají z šedi a stereotypu vlastního zaměstnání. A čím se koníček od náplně práce odklání více, tím pro duševní zdraví člověka lépe. Velmi příjemně mě potěšila celá plejáda super herců v čele s Balem, který si skvěle střihl roli Patricka Batemana a vysloužil si v budoucí roli Batmana. Dost mě zaskočilo, že měla něco podobného na svědomí žena. Ještě více mě zaskočilo, jak je v tomto filmu s něžným pohlavím nakládáno. V podstatě zde reprezentují roli zbytečného obalu kolem vaginy na čtyři - žena. Je fajn vidět snímek, který není dílem emancipované feministky. Taktéž si myslím, že se režisérce skvěle podařilo přenést na plátno duševní prázdnotu hlavního hrdiny. Jen se to nedočkalo pochopení u diváků. Považují to za nedostatek filmu a ono se přitom jednalo o autorský záměr. Za mě lepší tři kousky. ()

Kothy

Docela psycho film. Christian Bayle tu má skvělou roli. Je neuvěřitelně posedlý krásou a dokonalostí. Má svou práci na Wall Street a ve volném čase rád zabíjí lidi. Nejoriginálnější je asi hod motorovou pilou. Nakonec ale zjistí, že je všechno jinak, než si myslel... Menší roli tu mají i Jared Leto a Reese Witherspoon. :) Místy je to i docela vtipné. "Ted si zkus udělat rezervaci v Desire!" :D ()

boshke

I když závěr Amerického psycha nepobírám, má pro mne zvláštní kouzlo. Je to pro mne zajímavá společenská satira se skvělým Balem v hlavní roli, kterému zdatně sekundují Leto s Defoem. Například scéna s porovnáváním vizitek je naprosto perfektní a i díky ní bude mít Americké psycho své místo v mém srdci a budu se k němu rád vracet... 90% ()

swamp

Ze všech stran jsem slyšel, o jaký že kult se nejedná.. Myslím však, že je American psycho přeceňováno. Přehnaná brutalita a obscénnosti sice zavádějí tento film do vod ne zcela prozkoumaných a tudíž zajímavých, ale to nestačí. Christian Bale je výborný, ale nepodařilo se mu mě okouzlit natolik, že bych s ním sympatizoval.. ()

dex2man

Dokonalý náhled do podvědomí vyšinutého narcistického psychopata, který primárně nezabíjí pouze pro ukojení svého zvráceného chtíče, ale zaslepen sebeláskou testuje hranice svojí nadřazenosti, opovržení slabšími a sebekontroly i limity vnímání a hrozby persekuce jeho činů. Celá dějová linie se bohužel stejně tak sebestředně motá ve spirále psychopatických výlevů a šokujících scén bez pevnější nosné konstrukce. Vše je poslepováno a vygradováno především na efekt, ale bez podpory hlubšího vysvětlení vývoje Batemanova charakteru. Je to velká škoda, film měl hodně našlápnuto a mohl se stát téměř kultovním počinem. Režisérka ale bohužel nedokázala plně využít potenciál a tak nám zůstal "pouze" kvalitní psychothriller pro dospělé s několika kultovními vraždícími scénami a jednou erotickou(přinejmenším "trojka" na Collinsovo Sussudio si tuto nálepku dle mého zaslouží) a skvělým Balem. ()

Okara

Průměrný snímeček, co se tváří jako horor, ale já se bohužel ani na vteřinu nebál. Navíc první dvě třetiny scénáristicky značně upadají, takže by to bylo celkem na dvě hvězdy, naštěstí po jedné dávám i za příjemně překvapující závěr v čele s telefonickým vyznáním a herecký výkon Christiana Balea. Také mě překvapil paradox ve formě jména Batemana, kde k dokonalosti přebývá "E". 70% ()

Geralt z Rivie

Do kategorie horor ten film určitě nespadá, spíš by mi tam víc seděl žánr komedie, protože v mnoha případech jsem se skvěle bavil. Bale byl v roli finančního puntičkáře výborný a ty jeho monology o hudbě, ummm. ()

RUSSELL

Poté, co jsem dočetl knižní předlohu Breta Eastona Ellise, jsem si po delší době pustil i filmové zpracování, které jsem díky znalostem z knihy patřičně docenil. Po přečtení knihy jsem si film vychutnal ještě více, je opravdu skvěle poskládaný a dočkáme se v něm spousty dialogů, které jsou doslova totožné s těmi knižními. Kniha je psána jakoby formou deníku a díky tomu také působí tak chladně a zobrazuje postavu Patricka Batemana jako naprostého sebestředného psychopata, kterým také je. Na filmu cením to, že se zaměřil převážně na psychologii hlavní postavy, kterou dle mého názoru vystihl dokonale. Kniha je kontroverzní zejména podrobným popisováním vražd, sexuálních hrátek, kanibalismu a dalších různých zvrhlostí. To ovšem ve filmu nehledejte, v tom je kouzlo knihy, a proto jsem rád, že ve filmu moc násilných scén není, protože bych nechtěl vidět jak by to dopadlo, kdyby se tvůrci snažili filmem šokovat a pokusili by se vyobrazit brutální násilí. Zde se více hodí tato sonda do mysli psychopata a lépe tady vyzní jen určité náznaky, jako například hraní si s pramínkem vlasů oběti, kterou den předtím pozval do svého bytu, než kdyby to bylo postavené na brutálních scénách. Takhle se jedná o one man show v podání Christiana Balea, který se do role Pata Batemana náramně hodí a jeho herecký výkon je úctyhodný. Kniha je napsána velmi chytře, střídají se v ní vražedné pasáže s kapitolami, kde se prakticky nic neděje a řeší se jen jaká vázanka se hodí k tomu a tomu obleku a kdo spravuje čí účet, ovšem jako celek to vše do sebe krásně zapadá a opravdu vám to přijde, jako když čtete deník psychopata. Jeho vnitřní pocity, představy, nálady a nakonec i samotné činy, které jsou v knize popisovány, může plno lidí považovat za pouhou snahu šokovat anebo jim to může připadat jen jako nechutný a ubohý román pro zvrhlíky od zvrhlíka, ale tak to není. Kniha odráží realitu a skvěle vykresluje chování určitých lidí a ukazuje, že mezi námi žijí i takováto individua. Ellis uhodil hřebík na hlavičku a jeho dílo považuju za masterpiece a to samé si myslím i o filmovém zpracování. ()

Arsenal83

Veľa krvi pre nič. Po zdravej úvahe vidím najväčší prínos filmu v preznetovaní vstupnej pesničky od New Order – True Faith. Snaha spojiť humor s brutálnymi a hlavne nezmyselnými vraždami sa nie celkom podaril. Prečo sa tu vraždí vlastne nikto netuší. Nemôžem označiť za prínos vytvorenie surového vraha, ktorý má byť pre diváka hrdinom. Celkovo hodnotím ako zbytočnú úchylárnu a nie ako umelecké dielo. Dávka násilia tu presahuje únosnú mieru. ()

Vitason

,,Jen dvě věci vás na Harvardu nenaučí. Střílet z brokovnice a vyrovnávat se s porážkou." Představte si, že máte všechno. Luxusní byt, na každém prstě milenku, kopu peněz a vaší jedinou starostí je nudit se. Energie se ve vás kypí a ani kliky ji z vás nedostanou a tak vezmete nůž a vyrazíte si na procházku, během které jen tak mimochodem někoho rozmasakrujete. Velice zajímavý životní styl. Hlavním problémem Amerického psycha je, že se snaží být za každou cenu kontroverzní, ale ve finále je to děsně nedořečená záležitost. Jako by k vám přišla sama režisérka a první půlku věty zakřičela a druhou zašeptala, tak aby jste ji nemohli slyšet. Závěrečná pointa a její pouhé naznačení mě dost zklamala. A to se mi začátek filmu líbil. První polovina mi přišla opravdu výborná. Jenže to bylo, jako bych sledoval fotbalové utkání, kdy si fotbalisté během přestávky vzali prášky na spaní a po vynikajícím prvním poločase na hřišti už jen tak polehávali. Pochválit musím herecké obsazení a hlavně Christiana Balea, který si svého magora vysloveně užívá. Americké psycho by zřejmě rád byl satirou společnosti, ale na to má nedostatek černého humoru, i když třeba u hudebních přednášek jsem se válel smíchy. Takhle to jsou jen hodně slabé 3*. Škoda té druhé poloviny filmu. ()

eLeR

Bateman je teda poriadny zákuštek. Bale je skvelý. Tiež si myslím, že film mal veľký potenciál byť ďaleko lepším. Halooo ... kde zoženiem knihu? 3,5* ()

klerik

Bale raz musí dostať Oscara. A dúfam, že za nejakého psychopata. Hopkins, Spacey a Perkins dostali ďalšieho maniaka do partie. Škoda, že tento filmík vytiahol na výslnie len Christiana a režisérka (!) ostala nepovšimnutá. Nevravím, že to musí každý pochopiť, ale je len otázka času, kedy začnu kritici Americké psycho zaraďovať k originálnym skvostom. (Však aj FIGHT CLUB sa stal nakoniec kultom)... ()

MiiRA

Tak Bale ukázal dobrého psychopata :D Zajimavý příběh a ta motorová pila a hlava v ledničce mě dostala ... 4 * ()

iamek

Lehce nadprůměrný horor, který mě nedokázal nějak výrazněji postrašit. Na druhou stranu je ale pravda, že to bylo dost krvelačné. Vraždy byly příme, surové a velmi drastické. Hlavní hrdina byl správný šílenec, který se na svoje oběti nebál chladnokrevně vytáhnout metrovou sekeru či motorovou pilu. ()