Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

BoXBe

Ghost and the Darkness disponují přednostmi, které mu může řada dnešních snímků těžce závidět. Jsou to silný a poutavý příběh, charaktery, se kterými je radost se ztotožňovat, krásná příroda, uvěřitelná výprava a napínavá dějová linka. Zub času trochu ohlodal některé záběry do patetického kýče, ale opravdu jen ve vzácných momentech a spíše směrem k úsměvu než zamračení. V dešivém počasí je to na večer u krbu ideální volba. Teď ještě mít ten krb....:-) ()

mortak

Na hranici kýče. Tsavo Man-Eaters opravdu terorizovali stavbu mostu, ale film se nijak reality nedrží. Douglasův lovec je fikce, vytvořená přesně dle školní definice romantického hrdiny z doby Karla Hynka Máchy, což vlastně vůbec nevadí, protože celý příběh je převeden do podoby šestákového dobrodružného příběhu. Bohužel za tu cenu, že se lovci chovají dost hloupě, jak se na hrdiny pulpového dobrodružství sluší a patří. Goldsmith odvedl skvělou práci, ale mimo jeho hudby tu moc není důvod se k tomuto dobrodružství vracet. ()

Decker

Skvele natoceny dobrodruzny film se zajimavym nametem a perfektne zvladnutou atmosferou s postupnym vygradovanim cele zapletky. Velmi me tento film potesil a moc jsem se bavil. ()

TheBalrog

Tenhle film se mi moc líbí, krásně natočené podle skutečné události. Je zde vidět jak má Afrika krásnou ale i krutou přírodu zároveň. Podle mně jedna z nejlepších rolí Val Kilmra,. A Michael Douglas v roli mazáckého lovce, taky pěkná volba. Dobrodružný a strhující zároveň. Čtyři hvězdy jsou tedy určitě dostačující. ()

Hafran

Atmosférický dobrodružný film, kteý zabaví kdykoliv. Je překvapivé že tenhle zábavný žánr je tak málo rozšířen, že kromě Indyho a Lovců Lvů se nic kvalitního nedá objevit. Atmosféra se dá krájet, mráz po zádech běhá celou dobu i když už sem to viděl mnohokrát. Duchovní přesah potěší, ale i přes vrchol v žánru něco chybí na 5*. ()

Doudis19

Hororový thriller v mnoha ohledech připomínající Spielbergovi Čelisti. I když se narozdíl od nich Lovci lvů odehrávají v africké savaně, i zde způsobuje povyk krvežíznivá bestie, tvůrci stejně tak sází na výborně vybudovaný strach z neznáma a všudypřítomné nebezpečí. Atmosféře dodává na tísnivosti i výborná práce kamery a decentní režisérské vychytávky. K nadočekávání skvělému výslednému dojmu přispívá i překvapivě výborný Val Kilmer, který se nenechal zastínit ani herecky vybavenějším Douglasem, jenž měl navíc k dispozici pamětihodnější roli, do značné míri podobnou té Roberta Shawa ze zmíněných Čelistí. ()

filmmovier

Vynikající hudba, asi nejlepší film Vala Kilmera a skoro nejlepší film Michaela Douglase. Intenzivní, napínavé. Dobový dobrodružný skvost, který si pověst Čelistí z pouště fakt zaslouží. Lovci lvů jsou fakt nádherně natočená a nasnímaná podívaná, skvěle napsaná, zrealizovaná. Absolutně jeden z nejlepších filmů svého druhu, naprosto nepochopitelně opomíjen. Je tam naprosto všechno, co má dobrodružný film mít. Podmanivý filmový zážitek. 85 %. ()

Magneto

Afriku mám rád,rovnako mám rád tamojšiu flóru a faunu...Tento film ma chytil za srdce hlavne preto,lebo príbeh bol skutočný a hrdinovia reálny....Tento si možem pozrieť aj stokrát a nebudem sa nudiť ()

Jizni Tlapa

Nádherná scenérie uprostřed africké přírody, úchvatná hudba a dvě herecké ikony Douglas a Kilmer jsou jen základním výčtem originalit dávající tomuto dobrodružnému thrilleru punc zajímavosti. To zásadní, včem tkví výjimečnost tohoto snímku je však "lví" adrenalin nasnímaný perfektní kamerou a střihem. Za táhlý úvod pak srážím poslední, pátou hvězdu. ()

Mirokukii

Výborný dobrodružný snímek. Plný napětí a hrůzných scén. Jednoduchý ve svém obsahu a nehrající na něco víc. Je tu lev, a musíme ho odprásknout dřív, než zakousne on nás. Kilmer pro mě není herecké eso, avšak s příchodem Douglase (vypadá moc dobře) už to vše šlape jak má, a svižně plyne ke zdárnému konci. Afrika je krásná zem. ()

BS

Poprvé jsem vážně trpěl (možná za oba hlavní hrdiny). Podruhé už to bylo lepší a dokázal sem docenit kvalitu snímku. Nejlepší role Val Kilmera. ()

lennyd

Stavební inženýr John Petterson (Val Kilmer) dostává novou zakázku. Pro stavbu železnice kdesi v Africe má postavit za šest týdnů most. V tom Petterson nevidí žádný problém, a tak se s nadšením (a spoustou ochotných otroků) pouští do práce. Ale brzy zjišťuje, že to možná nebude mít tak jednoduché, protože Afrika má svá pravidla, ale hlavně má svoji divočinu, které se samozřejmě nelíbí, když do ní někdo zasahuje. Tu zde představují konkrétně dva lidožraví lvi, domorodci vtipně pojmenovaní Duch a temnota (Ghost, Darkness). Ani v tom Petterson nevidí velký problém - a sám se rozhodne lvů zbavit. Ale jednoduché to mít nebude, dokonce ani za pomoci lovce Remingtona (Michael Douglas)... Nejvyšší devizou celého filmu je bezkonkurenčně samotné prostředí - nádherná Afrika, to prostě nemá chybu. Příběh není taky nikterak špatnej, ale bohužel je hodně předvídatelnej. Val Kilmer zde podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry (možná úplně nejlepší) a Michael Douglas si pro změnu zavzpomínal na Jack Coltona z Honby za klenotem Nilu. Pravdou je, že by film šel o chlup zkrátit, v některých chvílích působí trochu rozvláčně, ale to je vždycky hnedle napraveno nějakou akční scénou (např. nejdrsnější scéna z filmu (naštěstí jen snová) - když za Pettersonem přijede manželka s malým mimčem, a lev na ně dostane zálusk, brr). Celkově 3.5*, zaokrouhleno nahoru.. ()

noriaki

Tohle by mohlo být zapomenutelné béčko, jenže Goldsmithova hudba a Zsigmondova kamera ho zamaskovali na výpravný velkofilm. Myslím že to byl Ridley Scott který kdysi prohlásil, že hluboko uvnitř každého člověka dříme prastarý instinktivní strach že bude sežrán. Tady si ho užijete dosytosti, protože režisér druhého Predátora dobře věděl, jak vypadá hon na kočku a na myš, z pohledu myši. ()

dANo

2 filmové hviezdy v priemernom filme sú tým, čo tento film robí celkom zaujímavým... dobrý námet, pekné prostredie a ani samotná realizácia nie je na zahodenie. ()

Krysa SPK

Výborný napínavý film se skvělou atmosférou a zdárně fungující hlavní dvojicí hrdinů. Navíc geniální hudba mistra Goldsmithe. Jen pozor na ultra-nepovedený český dabing ! ()

JohnSmith

Výborně natočený dobrodružný film s fungující dvojicí Douglas Kilmer. Film jsem viděl už dávno a rád jsem se na něj podíval znovu. Moc pěkné. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill