Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

Hopper

Raz darmo, Douglasovi tieto úlohy sedia a je naprosto presvedčivý. Rovnako aj Kilmer, aj keď ten v podstatne menšej miere. Výsledkom je dobrodružný, nadpriemerný film, s nádhernými exteriérmi, skvelou hudbou a pomerne napínavým dejom. ()

wosho

Staromodní, kvalitní dobrodružné drama s duem Hollywoodských hvězd na talíři pro párek lidožravých lvů. Hopkins se předvedl a natočil svůj nejlepší film, který není jen řemeslně poctivě odvedeným kouskem. Tleskám. ()

Paity

Film o tom, jak je drsná práce uprostřed vyprahlé Afriky namáhavá a k tomu když přibude lev "zabiják", tak je o zábavu postaráno. ()

ChrisBa

Výborný. Možno trochu preháňam, ak dávam plných 5*, ale mňa tento film stále pohltí.. Námet sa zdá byť možno jednoduchý, ale réžia, vizuál, hudba a najmä vynikajúca atmosféra pozdvihujú film na vyššiu úroveň. Strach a napätie by sa dalo krájať. Levy naozaj vzbudzujú hrôzu a niektoré scény pôsobia priam až hororovo. Ak si k tomu pridáte skvelého Michaela Douglasa, ktorému zdatne sekunduje Val Kilmer, dostanete parádny dobrodružný film. ()

pjotr76

Možná se to někomu bude zdát trochu přehnané a trochu mimo mísu, ale tohle je IMHO jediný a opravdu důstojný nástupce Spielbergových Čelistí. Jediný film, který v plné míře využívá eskalaci napětí velmi podobnými prostředky jako Spielberg - totiž, lví zabijáky (podobně jako žraloka) poměrně dlouho nevidíme (moře vysoké trávy v které spíše tušíme než vidíme lva je de facto Spielberovým oceánem, který sám o sobě přináší nebezpečí, v kterém vlastně žraloka pouze cítíme, nebo se naopak díváme ze žraločí resp. lví perspektivy), a naopak od poloviny filmu jsme fascinováni jejich až "nelvím" zabijáckým chováním a v detailních scénách si je vychutnáváme až do dna, Val Kilmer (podobně jako R. Scheider) není žádný extra lovec, přesto nebo právě proto bere celou věc jako svou osobní bitvu a z původního záměru tj. pouze zabít lvy, aby se mohl dostavit most, se stává boj kdo z koho na život a na smrt. Konečně dokonalá figura Roberta Shawa v podobě silně ujetého "žralokobijce" je zde více než dobře zobrazena Michaelem Douglasem v podobě o něco méně ujetého specialisty na lov lvů, tato postava je pro oba snímky klíčová a právě tak jako ji mistrovsky zvládl Shaw v Čelistech, tak stejně dechberoucí výkon předvádí Michael Douglas...Jak jsem uvedl na začátku, Lovci lvů jsou skutečně jediným důstojným nástupcem Čelistí. ()

Wishkah

Hodně dobrý dobrodružný snímek s temným a děsivým prvkem dvou zabijáckých lvů a vynikající hereckou dvojicí Michaelem Douglasem a Valem Kilmerem. Škoda, že není tak moc známý. Tenhle film by si víc pozornosti zasloužil ()

Prochy38

Film natočený podle skutečné události. Skvěle voleni oba hrdinové. Pro mě klasika už od dětství, na kterou se podívám téměř vždy, když ji v tv dávají. "Jsou duch a temnota". Opravdu prvotřídně natočený dobrodružný thriller. 80% ()

Hanes88

Průměrné drama, ale i tak docela dobré. Douglas i Kilmer skvělí a děj byl taky docela dobrý. 65% tomu skvěle sedí. ()

Dzonysek

Typickej devadesátkovej film se vším všudy....navíc takový Čelisti na "lví způsob"....rozhodně ale výborná akční podívaná. ()

Lefty86

velmi pekny napinavy film se skvelymi zabery utoku lvu na lidi. navic podle skutecne udalosti. nema hlucha mista dej odsypa,skvely vykon Vala Kilmera.ktery predcil i vzdy skveleho Douglase ktery ovsem nema tolik prostoru. v 90. letech se stejne tocily nejlepsi filmy,ne ty dnesni zmatene slataniny ()

Eldoth

Vynikající herecké obsazení, strhující děj plný napětí a poutavá režie, to vše dohromady dělá s tohoto snímku jeden s nejlepších dobrodružných filmů, snad jediný film s Valem Kilmerem, který se mi líbil. ()

AlchENEMY

Tenhle film je opravdu plný napětí, jako malá jsem se z něj mohla zbláznit. Je škoda, že zůstává v pozadí a nedoceněný, tento film si to opravdu nezaslouží, může se rovnat stovkách filmů, které nám v televizi hrají 2x do roka. Já po něm čas od času na VHS vždy sáhnu a zcela si vychutnám africký strach ze smrti :) ()

Yardie

Velice kvalitní film. Krásné prostředí, dobrý příběh (podle skutečnosti až na lovce Douglase), vynikající atmosféra. Bylly to takové Čelisti, akorát místo žraloka tam byli lvi. Záběry bykly dost krásné, akce se lvi také, občas jsem se fakt bál, to když zvážněla hudba. Celkově je to velice podařený snímek, akorát nevím, proč tam cpali toho Douglase, když ten tam ve skutečnosti vůbec nebyl. Jinak velice dobrý film. Howgh! ()

Mikino00

Skvělý film se silným příběhem, plný napětí, až mrazení v hlavní roli se sympaťáky na vrcholu svých kariér Douglasem a Kilmerem, který tento film ovládl. Nádherně je vykreslena africká příroda, stavba a měnící se psychika lidí, samotní lvi jsou děsivější než kde jaké blbosti z hororových filmů. To vše ještě podporuje zdařilá hudba a kamera. ()

kritiklon

Mírně nadprůměrný dobrodružný film se skvělými herci. Beru-li samostatně zápletku tak ta je spíše průměrná ale hlavní představitelé se svými výkony i tak postarali o to že jsem se nenudil a tenhle "Hon na lvi" mě vcelku bavil! 4* za 75% ()

filipvrbik

Není to až tak špatné,ale zato úplně zbytečné ...viděno v kině se školou 40% (možná kdybych šel bez školy bylo by to lepší) ()

Strike

Povedený dobrodružný snímekm ve kterém se setkají zkušený lovec (Douglas) a začínající (Kilmer). A co se týče hereckých výkonů tak je to taky tak. ()

JanPancir

Tak si představuji dobrodružný snímek. Val Kilmer a Michael Douglas nádherně zapadli do svých rolí. Nádherné prostředí s nádhernou kamerou a nádherným střihem, jakým slovem to jen spojit….. nádhera :) Film pracuje se strachem, který má v sobě každý ještě z dob kdy jsme žili v tlupách a na stromech. Jestli se někdy dostanu do Albionu tak se na ty dva pěkný kusance půjdu podívat, prý je to zážitek na celý zbytek život a to už jsou jen vypreparovaný. Díky bohu a Winchestrovce :) Doporučuji film ke shlédnutí. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill