Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

Fiftis

Výborný a napínavý film s dobrými hercami, skvelou hudbou a krásnou africkou krajinou, ktorá filmu dodáva výbornú atmosféru. Africké prostredie je vďačná téma a hlavne v prípade dvoch ľudožrútskych levov, ktorí vyčíňajú vo svojom teritóriu a ktoré sa snažia niekoho uloviť. Jednoduchá schéma ale dobre natočená. Do pamäte sa vám hlavne zapíšu útoky levov, a jeden fakt brutálny sen. Výborne natočený film na podklade skutočných udalostí. Česť staviteľom tej koľajnice. ()

Shakers

Nádherná príroda, brilantný casting, perfektná hudba, kamera a strhujúce tempo. To všetko je zabalené v režisérskej taktovke Stephena Hopkinsa, ktorý nespúšťa s tempa a pridáva len na napätí a atmosfére. Režisér spravil s levov nie len Ducha a Temnotu, ale predovšetkým dokonalých protivníkov! Obľúbené soundtracky: Bridge, Lions Attack. 85%- 4* ()

lamps

Když se rozhodnete vystřelit svůj šíp uprostřed čarokrásné a divoké africké přírody, může z toho snadno být i nepěkný malér. Málo platné, že vám k tomu vytváří kulisu úchvatná hudba veterána Goldsmithe, že krvelační lvi, na které míříte, nahánějí přihlížejícím divákům strach již při letmém mihnutí ve vysoké trávě, nebo že těmi nebožáky, které používáte jako návnadu, jsou sympaťáci Val Kilmer a Michael Douglas na vrcholu svých pracovních sil. Pokud totiž nezacílíte přesně do místa, které namísto kvantity a nezáživného skonu zajistí kvalitu a vizuálně i emocionálně nezapomenutelný lov, smlsnou si na vás místo lvů kousaví kritici plus ochránci přírody. Jenže střelmistr Hopkins trefil natolik přesně, že po pátém vzrušujícím zhlédnutí mohu s klidem hovořit o nejlepším čistokrevném, dějově nepřeplácaném, atmosférickém a komerčně nezkaženém dobrodružném filmu, jaký kdy v Hollywoodu vznikl. Úžasné strhující dobrodružství vstříc divoké přírodě, síle přátelství a vůni pomsty, pro které je zdejších 76% trestuhodně nízké číslo... Taková moje malá filmová láska. 100% ()

DaliX

Michael Douglas a Val kilmer sú dokonalé duo. Film, ktorý je nabitý skvelým príbehom, nádhernými scenériami a neskutočne dychberúcou a desivou atmosférou, miestami je to priam hororové. Nikdy ma v žiadnom filme (dokument nemám na mysli) lev ako zviera takto nevydesilo, možno aj preto, lebo som to videl v destve a s odstupom času ide o rovnako kvalitný a dychberúci film. Nadupaný dobrodužný thriller, ktorý je vo svojom žánre ojedinelou a výbornou záležitosťou. ()

Allien.9

Nádherný a zároveň krutý (velko)film inspirovaný skutečnou událostí, s neuvěřitelně poutavým dějem, odzbrojující hudbou a perfektními herci... Jaká škoda, že se na filmy tohoto typu zaměřuje pouze úzký kroužek diváků.:-( ()

HoneyBunny

Velmi povedený snímek, ani se nechce věřit že americký. Nevšimla jsem si, ale není náhodou podle nějaké knihy? Působí tak. ()

Frajer42

Nejlepší je na celém filmu hudba. Opravdu seděla jako sedinka na záchodovém prkýnku. Působivé byla i scenérie. V určitých momentech se tvůrcům podařilo vybudovat i jakýsi náznak napětí, což mě dost překvapilo. Zbytek už úžasný nebyl. Docela mě štvala hlavní postava, kterou ztvárnil Val Kilmer. Val Kilmer je totiž trapný a má předkus. Nejtrapnější byla na tom celém akce. Chudáci lvi zkrátka neměli možnost odhadovat, co po nich cvičitel přesně žádá. Veškeré jejich výpady a útoky tak působily maximálně komicky až teatrálně. Na jedno pokoukání dobré, ale opravdu žádná sláva. Slabší 3 hvězdy. ()

nascendi

Vďaka monologovi som sa dozvedel, že za určitých okolností lovia i levy, i keď iba unavených, vystrašených alebo chorých robotníkov na stavbe mosta. Doteraz som bol prírodopisnými filmami presviedčaný, že lov je výsadou levíc. Samci sa akurát prídu nažrať, pokiaľ ich o korisť neoberú hyeny. Film spĺňa kritériá dobrodružného, divácky atraktívneho filmu. Dej je málo nosný a aj tých 109 min. je dosť, z hereckých výkonov ma zaujal iba Michael Douglas. ()

Tomco

Dobrodružné snímky, kde osadenstvo bojuje s atakmi zvieracieho spoločenstva si zvyknem vychutnávať na plné dúšky. A to, že ma má baviť duo Kilmer - Douglas je v tomto prípade ďalším plusom a zároveň dôvodom prečo s určitosťou nejdem s hodnotením nižšie ako štyri hviezdičky. ()

eLeR

Môj milovaný Kilmer, výborný Douglas s jeho priateľmi v červenom, napätie a prekvapenie, pekné spracovanie a hudba, nádherná príroda, vlniaca sa tráva a v nej dva levíky ... ()

klerik

Skvelé, nádherne natočné s nečakane chrizmatickým Kilmerom a cool Douglasom. K tomu skvelá hudba - poľovačka ako má byť... ()

Chrustyn

Výborný a napínavý film s dobrými herci, skvělou hudbou a krásnou africkou krajinou, která filmu dodává výbornou atmosféru. ()

marhoul

Africká variace na Čelisti. Parádní dobrodružná podívaná, kterou jsem neznala. Krásná hudba, kvalitně natočeno v každém ohledu. Kopyto Val se dal taky přežít. Film je film, ale představa výpravy na lvy s flintou a tlupou Masajů v zádech, mi přijde příšerná. Nedávno skočil v povzdálí dřímající lev mým směrem na sklo v jedné krásné ZOO, kde jsem snímala zvěř mimo návštěvní hodiny, zřejmě ho rozladilo cvaknutí zrcadlovky nebo nejsem jeho typ, v každém případě mi stačilo jednou pro vždy. Lvice se jen líně pousmály... Strašné! :) ()

triatlet

Africká příroda, napínavý boj proti lidožravým lvům, velmi dobře navozená atmosféra konce 19. století, to je pro mě záruka úspěchu. Repete si neodepřu. ()

MM11

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob. Precizně vystavěná atmosféra těžící i ze strachu domorodců před temnotou je divákovi představena až mrazivě přesně. A přitom to není ten z filmů, co si jen hraje s replikami: Některé záběry nejsou pro oko zrovna lahodící. Netýká se to však okouzlující přírody, kterou režisér také správně zachytil. Film je navíc značně nepředvídatelný. Jednoduše dokonalost sama! Odpusťte mi, ale já opravdu nemám, co bych vytknul. Lovce lvů budete sledovat se zatajeným dechem - životní role Vala Kilmera. ()

SOLOM.

Tento dobrodružný hororový snímek patří mezi vůbec nejlepší kousky známého režiséra Stephena Hopkinse. Film získal řadu přestižních nominací a ocenění mimo jiné i jednoho Oscara. Největší prioritou snímku jsou nejen skvělé herecké výkony a gradující atmosféra, ale i nádherná africká krajina, která je skutečnou pastvou pro oči. ()

ARI50

Pecka tahle když to nazvu dobře tak tahle ochrana před nebezpečným hladovým lvem je super Africkou zábavo, a to není chlapec sám. Krásna příroda kde se schovává ten co je pánem. ()

mm13

Ono sa to javí byť vcelku slušné - dvojica Val Kilmer a Michael Douglas funguje nad očakávania dobre, atmosféra hustne a zdá sa, že niečo by tu mohlo dopadnúť inak, než by priemerný divák čakal. Namiesto prekvapujúceho záveru ale prichádza šokujúci moment, keď si ostrieľaný lovec levov postaví stanovište, na ktorého likvidáciu by stačil aj bezstarostne poskakujúci Bambi. Tak toto ja neprekusnem! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson