Jako zabít ptáčka

• USA To Kill a Mockingbird (více)

Spravedlnost musí být slepá. Ale neměla by být zaslepená. Sedmiletá dívka Scout (Mary Badhamová) a její starší bratr Jem (Philip Alford) žijí v zapadlém jižanském městečku Maycomb na počátku třicátých let 20. století jen s ovdovělým otcem Atticem (Gregory Peck). Ten je právníkem a většinu dne je pryč, takže oba sourozenci se během léta věnují různým dobrodružstvím v nejbližším okolí domu. S dětskou nevinností vnímá Scout právnický případ, kterého se její otec ujme. Atticus totiž obhajuje černocha Toma Robinsona (Brock Peters), jenž je obviněn ze znásilnění bělošské dívky. Zatímco obyvatelé Maycombu považují věc za jasnou a chystají se Toma zlynčovat, smysl pro právo a spravedlnost velí Atticovi postavit se proti všem. Tím spíš, že podle všech indicií k žádnému znásilnění nedošlo… Americký film režiséra Roberta Mulligana vznikl v roce 1962 podle románu Harper Leeové, který vyšel o dva roky dříve a získal Pulitzerovu cenu. Kniha i film patří v USA k velmi oblíbeným klasickým dílům. Snímek získal kromě řady jiných cen též Oscary za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (G. Peck), nejlepší scénář (Horton Foote) a nejlepší výpravu v černobílém filmu. Kromě toho měl ještě pět oscarových nominací: herečka ve vedlejší roli (M. Badhamová), černobílá kamera (Russell Harlan), hudba (Elmer Bernstein), režie a nejlepší film. (Česká televize)

Pai-Mei

Aj keď z oficiálneho obsahu od distribútora sa zdá, že celý film sa odohráva v súdnej sieni, nie je tomu tak. Samotnému súdnemu procesu je vlastne vo filme venovaných asi 15 minút. Advokát Atikus Finch sa márne snaží obhájiť nevinu čierneho muža. Aj napriek tomu, že je zjavne nevinný, je bielou porotou uznaný za vinného. Zaujímavý film o odvahe jedného muža, ktorý sa nebál postaviť proti názoru vačšiny a vtedajšej spoločnosti. ()

snakepit

Nemôžem si pomôcť, ale celý dej filmu mi pripadal strašne rozhádzaný, jednotlivé scény akoby so sebou ani nesúviseli. Jediné, čo ma naozaj zaujalo boli excelentné výkony mladých hercov (aj keď mi trvalo asi pol hodinu, kým som prišiel na to, že ten malý chlapec je v skutočnosti dievča :D). A celý film som skúmal, kto by asi tak mohol byť Robert Duvall a až keď som to vzdal, objavil sa vlasatý záchranca v úplnom závere :D ()

čolek

Velice silný film, jen jsem nepochopil, proč Peck nevyužil úplně evidentního rozporu ve výpovědích toho hnusáka a jeho dcery. ()

Barghest

I když snímek už leccos pamatuje, na jeho síle to není nijak znát. Akorát ti haranti byli lehce otravní a trochu to excelentnímu Gregorymu Peckovi kazili. Výtečná adaptace ještě výtečnější předlohy, obojí můžu všemi deseti doporučit. ()

SAINTS

Cernochovi Tomovi Robinsonovi pride luto bielej ženy a to sa mu stane osudne.Velmi dobry film o tom ako to fungavalo na americkom juhu v 30.rokoch.Velmi dobre herecke vykony podali aj detsky predstavitelia. ()

0verseer

Obstojná filmová adaptácia svetoznámeho románu. Boduje predovšetkým hereckým obsadením, Gregory Peck bol ako Atticus výborná castingová voľba, za zmienku stojí aj vtedy mladý Robert Duvall v menšej role Boo Radleyho. Kniha však zvládala budovať emotívnejšie momenty predsalen ešte o poznanie lepšie... ()

Weirdman

9/10... V tomto prípade trochu nadhodnocujem, ale nejak mi nedá spraviť to. Celkový pocit by bol na 4*, ale cítil by som sa previnilo keby som ich dal vzhľadom na fakt, že film je starý už vyše 40 rokov a pritom je uveriteľný, nepôsobí ani trocha patetický, netlačí násilne na city, je strhujúci, nádherne nasnímaný a ešte aj tie deti v ňom hrali naozaj skvelo... ()

Miroveith

6 hvězdiček!!! Neskutečnej zážitek z úžasnýho filmu!!!! Výborný!!!! Hned od začátku film postavil laťku dost vysoko a do konce jí ještě mockrát zvyšoval!!! Tohle je opravdu VÝBORNEJ film!!! Postavy úplně geniální!!! ()

jefimyc

klasicky hollywood 60 rokov, dnes uz take nenatocis... detski herci boli posobivi, spolu s G. Peckom som im doslova zobal z ruky ()

Palisander

(Pozor spoilery) Celá prvá hodina slúži iba na povrchné zoznámenie sa s postavami. Potom nasleduje za vlasy pritiahnutý súdny proces, kde herci hrajú tak, akoby si z divákov robili srandu. Obeť intríg vyvedie kapitálnu hlúposť, aby sme mali koho ľutovať. Hlavný záporák je tým agresívnejší, čím má menej dôvodov. A finále najskôr potrasie spravodlivosti rukou, aby jej v mene dobra následne strelilo pár faciek. Ale tak to má byť, svet nie je čierno-biely. No zmätený sused v úlohe anjela strážneho, to už je kamienok v pudingu. Tri v jednom, ale nič poriadne. ()

route60

Drama Roberta Mulligana Jako zabít ptáčka neztratilo na naléhavosti tématu nic ani po dvaapadesáti létech od svého vzniku, soužití ras trápí dnes svět možná i více než tehdy, Gregory Peck jako obhájce Finch je jako vždy výborný, 100% ()

shaacul

Pohled na zlo očima malé dívenky. Film ve kterém má Mirek Dušín za dceru hlavní hrdinku z divadelní hry Hrdý Budžeš (bohužel bez humoru) a ta má za kamaráda pětiletého Trumana Capoteho. Nejsilnější scéna pro mě byla, když velká skupina bělochů chtěla lynčovat černocha, ale nedokázala se podívat zpříma do očí malého dítěte, které sice nechápalo co se děje, ale vycítilo že se děje něco špatného a tak se zahanbeně rozešli. Cynik se bude tomuto filmu asi smát, pro jiné byl, je a bude inspirace a motivace. ()

Gortyna

Zvláštní je, že se v Americe během jednoho roku mohly natočit tak kvalitativně rozdílné filmy jako tenhle a Jak byl dobyt západ! V Ptáčkovi je napětí a děs pojato ne expresivně, ale dokonalými filmařskými prostředky. ()

pollstro

Americká jižanská léta třicátých let minulého století z pohledu hlavní hrdinky, která tak vzpomíná na své dětství, kde se společně se svým starším bratrem střetává s americkou společností tehdejší doby plné nenávisti a rasismu vůči černému obyvatelstvu a jejich dětská neznalost, nevinnost a naivita je podrobena té nejtěžší zkoušce. V samotném úvodu se přitom film tváří jako klasický strašidelný film z dětství, zahalen tajemstvím, místy dokonce působí mysteriózně a film má úžasnou strašidelnou atmosféru. Pomalu se ale seznamujeme s hlavním hrdinou, jenž je Atticus Finch, který je otec právě dvou zmíněných dětí a jehož manželka zemřela. Jeho postava jednoznačně patří mezi největší hrdiny světové kinematografie, jelikož to, jakým způsobem je jeho postava prezentována, dokáže dojmout snad každého. Skutečný hrdina, milovaný a starostlivý otec, který vychovává děti sám, je slušný, vzdělaný, dobrosrdečný a upřímný Jeho otevřený pohled na svět a vnímání okolí je něco, co můžeme všichni jenom tiše závidět. Každý z nás by chtěl mít takového otce, nebo člověka vedle sebe, který dokáže zvládnout cokoliv a jak bylo ve filmu zmíněno: "...some men in this world are born to do our unpleasant jobs for us...your father is one of them." skvělé vystihuje význam a podstatu této postavu. Dalo by se říct, že postava Atticus Finch je ikona toho nejlepšího, co se z nás může v životě stát. Odkrývá se nám tak jeho příběh soudního sporu, ve kterém zastupuje černocha, o kterém je přesvědčen, že je nevinný v případu znásilnění jedné bělošské dívky. Atticus je odhodlán se postavit nejen za svého klienta, nýbrž za celou černoškou komunitu, která v té době byla utlačována a diskriminována. Ze srdce jsem mu přál úspěch, ačkoliv se od samotného začátku zdál téměř nemožný. Brilantně natočený soudní proces, který bych se nebál zařadit mezi vůbec ty nejlepší filmy se soudní tématikou. Poté se film opět vrací k příběhu, u kterého to vše začalo, aby nakonec došlo k tomu, že se vše nádherným způsobem spojí dohromady. Přenádherně poskládaný a odvyprávěný příběh, který dojímá a zároveň šokuje. Perfektní Gregory Peck, jehož postava se pro mě stala symbolem idealismu člověka a přál bych si, aby každý z nás v sobě našel aspoň kousek z jeho osobnosti. Film, jenž v sobě skrývá mnoho věcí, ze kterých by si měl každý z nás něco odnést do svého života. Ukázka toho, že lidskost patří mezi nejkrásnější lidské vlastnosti. Skvělé dětské herecké výkony v podání Mary Badham a Phillip Alford, jejichž poznávání světa, ať už v rámci soudního procesu, nebo prozkoumávání záhadného domu a jeho příběhu, jednoznačně patří mezi nezapomenutelné dobrodružství. "If you just learn a single trick, Scout, you'll get along a lot better with all kinds of folks. You never really understand a person until you consider things from his point of view... Until you climb inside of his skin and walk around in it." ()

Elessar.

Gregory Peck je fantastický, niet sa čo diviť, ale knižná predloha, ktorú som čítala skôr ma oslovila omnoho viac :) prisla mi taka dynamyckejšia, možno je to preto, že som ju čítala ako prvú a išlo to tak hladko a pútavo. Do filmu som sa musela trochu donútiť. Ale zas benefity klasického vzdelania ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)