Jako zabít ptáčka

• USA To Kill a Mockingbird (více)

Spravedlnost musí být slepá. Ale neměla by být zaslepená. Sedmiletá dívka Scout (Mary Badhamová) a její starší bratr Jem (Philip Alford) žijí v zapadlém jižanském městečku Maycomb na počátku třicátých let 20. století jen s ovdovělým otcem Atticem (Gregory Peck). Ten je právníkem a většinu dne je pryč, takže oba sourozenci se během léta věnují různým dobrodružstvím v nejbližším okolí domu. S dětskou nevinností vnímá Scout právnický případ, kterého se její otec ujme. Atticus totiž obhajuje černocha Toma Robinsona (Brock Peters), jenž je obviněn ze znásilnění bělošské dívky. Zatímco obyvatelé Maycombu považují věc za jasnou a chystají se Toma zlynčovat, smysl pro právo a spravedlnost velí Atticovi postavit se proti všem. Tím spíš, že podle všech indicií k žádnému znásilnění nedošlo… Americký film režiséra Roberta Mulligana vznikl v roce 1962 podle románu Harper Leeové, který vyšel o dva roky dříve a získal Pulitzerovu cenu. Kniha i film patří v USA k velmi oblíbeným klasickým dílům. Snímek získal kromě řady jiných cen též Oscary za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (G. Peck), nejlepší scénář (Horton Foote) a nejlepší výpravu v černobílém filmu. Kromě toho měl ještě pět oscarových nominací: herečka ve vedlejší roli (M. Badhamová), černobílá kamera (Russell Harlan), hudba (Elmer Bernstein), režie a nejlepší film. (Česká televize)

ujo_chmel

Prevelke sklamanie. Naozaj nemozem uverit tomu hodnoteniu tu. Prva hodina nic, druha hodina malo. Natahovany koniec. Katastrofa ()

Odyssey

Knižní předlohu To Kill a Mockingbird jsem si po přečtení velice olbíbil. Měl jsem obavu z fimové adaptace, protože většinou se mi filmy u kterých jsem četl předlohu moc nelíbí (kvůli nutnosti porovnávání). Ale tato adaptace je myslím velice povedená. Gregory Peck je v roli Atticuse výborný, takhle jsem si ho přesně představoval i při čtení knihy. Chybí některé postavy, jako aunt Alexandra nebo Mrs. Dubose, ale při omezené délce filmu se to dá pochopit. ()

gizi

Film upoutá hned na začátku úvodními titulky a tak pokračuje až do konce. I když hlavním motivem má být soudní proces, je to krásné dobrodružství dvou sourozenců a jejich kamaráda. Sourozenci mají moc pěkný vztah mezi sebou i s tátou a jsou slušně vychováni. Takto popisně to zní snad hloupě, ale zpracování filmu se moc povedlo. 85%, 18.1.2014. ()

Hon2ar

Krásný film, jehož síla pramení ze silné předlohy. Ale i v tom je jeho největší slabina. Tam kde geniální kniha od Harper Lee dopodrobna zkoumá život v Maycombu a pohled dětí na život a okolí, film jen vlastně pluje po povrchu. Přestože kniha není nikterak obsáhlá, její síla se do filmu nedá plně vměstnat. Například závěr tak pro předlohy neznalé bude silný s velkým přesahem, pro čtenáře ale nebude katarze zákonitě tak silná. Gregory Peck je nicméně přesným Atikem Finchem, tak jak ho známe z knihy. Morálním hrdinou, lidským supermanem a vzorem ctnosti. ()

IronDragon

Tak takovouhle pecku jsem opravdu nečekal! Mimořádně silný, emotivní a dojemný příběh, ve kterém je názorně ukázána nesnášenlivost většiny omezených Amerických bělochů, třicátých let (což byla bohužel drtivá většina) proti černochům. Je pravda, že film je hodně ukecaný, ale je to jeden z těch filmů, kterým na kvalitě dodává právě ta ukecanost, skvělé dialogy, monology a tempo, které volně plyne a nikam nespěchá. Kdyby totiž spěchalo, nebylo by to ono. Navíc díky skvělé černobílé kameře má snímek mnohem autentičtější atmosféru, než jak by tomu bylo u barevné. Forma příběhu, vyprávěného z pohledu třetí osoby (v tomto případě malé dcery advokáta) byl také rozhodně tou správnou volbou a jako v podstatě vše, mi do tohoto filmu rozhodně sedí. Co se týče scénáře a režie, tak tady opět nemám, co vytknout, naopak. I scénář musím vychválit naplno, nevšiml jsem si žádného hluchého místa a děj je díky scénáři, a skvělé režii, napínavý až do konce, dokonce ve chvílích, kdy už čekáte jen na ten konec a nenapadne vás, že se ještě může strhnout něco strhujícího. Film také není jen vyloženě soudní, ale většina z příběhu se odehrává právě na ulicích městečka a mapuje život dědí. Což je pro mě rozhodně skvělé obohacení. Navíc pak můžeme vidět soudní proces i prostřednictvím dětí. A to se jen tak v nějakém filmu nevidí. Samozřejmě nezapomínám na briliantního Gregory Pecka, rozhodně jeho nejlepší role, jakou jsem viděl. Opravdu tu exceluje a myslím, že bez něj by film nebyl tím, co je. I herecké výkony dětských postav mě velmi mile překvapili svou vysokou kvalitou. (hlavně Mary Badham v roli malé advokátské dcery) Co se týče hudby, tak té tu sice moc není, a není ani moc výrazná, nicméně to tu vůbec nevadí. Díky skvělým dialogům a režii se zde naskytnou hutné a vypjaté chvíle, které by hudba jen zbytečně kazila. Hudba je zkrátka jen tam, kde se naplno hodí a to je podle mě ta nejlepší možnost. Příběh o souboji předsudků, pravdy, lži a nenávisti, vyprávěný skrz oči dospělého i dětí je opravdu tak silný a emotivní, že vlastně ani nevím, za co bych ty body strhával. No i fajn hláška tu byla: "Pokud chceš pochopit druhého, musíš se vžít do jeho kůže a vidět svět jeho očima." (rozhodně lepší, než taková: "Budete potřebovat větší loď" z Čelistí, ta je tak slavná jako proč?) No abych tu o tom zas nenapsal úplnou slohovku, podtrženo sečteno: Ukažte mi, co bych měl filmu vytknout? Já sám nic nenašel... HODNOCENÍ: 100% ()

ABC1

Úžasnou knihu, podle které byl tento skvělý film natočen, dle informace serveru Aktuálně škola v Kanadě vyškrtla z osnov . Je prý rasistický a násilný...pane bože, to snad ani není možné,v jaké době to žijeme!!! ()

Vlkopec

Silný film s vynikající Mary Badham, který ale mohl být i přesvědčivější, kdyby záporné postavy nebyly vykreslené tak prvoplánově. (V porotě očividně zasedalo 12 opravdu rozhněvaných mužů :) ()

Bogrant

Solídne súdne drama, ktoré nie je ani tak súdne akoby sa možno očakávalo a prosilo, ale je poňaté mierne odlišným štýlom rozprávania. Vo výsledku to však veľmi nevadí, pretože charakterovo to je výborne rozohraná hra, v ktorej spravodlivosť vie byť až smutne docielená, o to viac je ku koncu emotívnejšia. Výborný Peck. ()

linsi

Jednoduše krásné. Před pár lety jsem četla knihu a ta se mi líbila jen o drobek víc než film, což je u mě neobvyklé. A nedovedu si představit dokonalejšího Atticu, než je Peck. ()

radek.896

Prvních 30 minut jsem propásl a divil jsem se, že se dívám na scény s dětmi, když se má jednat o znásilnění bělošky. Do začátku soudu se mi to líbilo, ale netušil jsem, že soud bude tak napínavý. Postupem času u soudu, jak se začal případ více a více rozebírat, rozuzlovat jsem začal tušit, že na tom znásilnění něco nehraje. Po výborné konečné řeči oobhájce černocha jsem byl přesvědčený, že jej porota uzná nevinným. Mýlil jsem se a byl jsem rozčarovaný, že i při takových argumentech jeho obhájce jej uznala porota vinným. Po vyřčení odvolání jsem čekal, že černocha zprostí obvínění, ale bohužel zemřel a odvolání bylo zrušeno. Dal bych 4*, ale děj měl tak zajímavé zvraty, které jsem neočekával, tak dávám plný počet *. ()

Oxytocin

Žijeme v době, která je velmi tolerantní. Velká množství témat, která dříve pobuřovala a byla nepředstavitelná či nemyslitelná, již více neplatí. Příklady můžou být následující. Americkým prezidentem se může stát, a také stal, černoch. Tradiční pojetí rodin je narušeno svazkem homosexuálních partnerů. Ženy se stávají až přehnaně nezávislé tlačící se po kariérním růstu bez řádné výchovy dětí a případného svazku manželského....a třeba i partnerský vztah bílé ženy a černého muže není něco šokujícího. Snažím se sdělit, že téma domnělého znásilnění bílé ženy v jižních státech USA 30. let černochem na mě nepůsobilo tak silným dojmem, jak je ztvárněno v tomto snímku a jak pravděpodobně působil v době natočení kolem roku 1962. Samotný film se odehrává zejména kolem dětí advokáta (jejich hrátky, trávení léta, dopady práce tatínka na jejich soukromý život ...), který je požádán o zastupování černocha před soudem. Způsob oblékání, mluvy a celkového života nijak nenadchne. Děj je velmi vláčný a to považuji za hlavní negativum. Samotná obhajoba (z mého pohledu čitelná a prosťoučká - např. žena je zmlácena na levé straně, a proto se dá očekávat jednání leváka. Chytnutí skleničky žalovaným pravou rukou s narážkou, že je pravák....bez žádných dechberoucích proslovů) a související případ se vejde téměř do půl hodiny filmu. Ve vší úctě k panu G.Peck, ale uděleného Oskara za hlavní roli z tohoto filmu považuji spíše za politickou a společenskou objednávku. P.S.: pokud Vás film z nějakého důvodu nezaujal či se Vám nelíbil, jak píšete v komentáři, tak proč "nemáte koule" (ženy prominou) na to, aby se to projevilo i na Vašem celkově uděleném hodnocení ??? ()

Jarabara

Pokud nám známe klišé praví, že „ knížka je lepší než film“, tak to v tomto případě skutečně neplatí. Kniha - dílo moderní americké klasiky oceněné Pulitzerovou cenou je skvělá, ale film s Gregory Peckem v roli Attica podle mého soudu literární předlohu ještě předčil. Pro mě osobně je zajímavé, že jsem o knize ani o filmu dlouho nevěděla, možná tam něco navzdory boji proti rasismu bývalému režimu vadilo, nevím. Takže knihu jsem přečetla a film viděla až loni, na základě odkazů v současných amerických filmech a seriálech. Film vypráví příběh úžasné, ač neúplné rodiny tvořené neuvěřitelně mravným a chápavým otcem Atticem a nádherně neposednou dcerou přezdívanou Scaut a synem Jemem, kteří se octnou a čelí soukolí odporného bezpráví. Přesto je film humorný , neuvěřitelně moderní a inspirativní. Myslím, že po jeho shlédnutí chce mít každá dcera otce jako byl Atticus a každý otec dceru jako byla Scaut. ()

Kloboucek75

Jako zabít ptáčka - jsem čekal trochu víc , bohužel mě tam vadily 2 dějové linie . Kdyby film se věnoval soudnímu případu dal bych pět hvězdiček , teď musím dát 4 za část filmu o dětech . ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)