Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

Tommassi3

"Musíme se pokusit vyvolat takový zmatek, aby se nám podařilo odsud utéct.." - "Ve mně jste vyvolal takový zmatek, majore, jako nikdo předtím !!" ;) ()

Agatha

Velmi netradiční špionážní snímek odehrávájící se v době 2. světové války. Kdo vydží poměrně pomalejší počáteční rozjezd, tak se dočká vytoužené odměny v podobě všudypřítomného napětí, strachu, očekávání a akce. Dlouhá stopáž nasadila snímku vysokou laťku, které však s přehledem dosáhne a divák je natolik vtažen do děje, že si ani neuvědomuje jak je film ve skutečnosti dlouhý. I výborně zvolení herci zaručí vynikající podívanou. Na rok 1968 je dost kvalitní i kamera a scény odehrávající se na lanovce působí velmi věrohodně. A mistrně zvolená hudba jen posílí pocit napětí. Ze začátku jsem opravdu nevěřil, že mě čeká tak kvalitní válečný film, který mě zaujal během reklamy na jiném televizním kanálu. ()

MrCreosote

Clint Eastwood vyměnil šestiraňák za skopčácký samopal a spolu s trojitým (nebo víc?) agentem Richardem Burtonem se vydal osvobodit jednoho generála. A mimochodem při tom stihl vystřílet půlku německého regimentu. Co mě nejvíc překvapilo byl fakt, že i když má film přes dvě a půl hodiny, nestihl jsem se nudit ani vteřinu. Robert Aldrich do toho sice šel o rok dřív s trochu větší vervou a cynismem, i tak jsou ale tihle orli tím pravým válečným pošušňáním. P.S. Jedná se o ideální vánoční film, protože obsahuje vše důležité, co by takový sváteční snímek měl mít - včetně spousty sněhu a mrtvých nácků. ()

Marek1991

Dlhý, ale šikovný vojnový film, ktorý pôsobí skôr ako špionážny z čias studenej vojny a nie z druhej svetovej vojny. Má prekvapivé zvraty, no nemal som ten dojem pri pozeraní, že by dával priestor na to, aby sme skúmali, kto je skutočne zlý, skôr akoby nás chcel ohromiť tým, ako na to príde sám, proste akoby taká škola špiónov. Zimná a nočná atmosféra z toho robí zaujímavé dielo, navyše akcia je do veľkej miery uveriteľná, napriek tomu, že tá pre nás dobrá strana zvládne takmer všetko akoby z nemeckou precíznosťou s pár prvkami improvizácie, kde žiadna náhoda nenarobí problémy, ba skôr naopak akoby sa diali aj nemožné veci, aby tí, ktorí majú utiecť, utiekli, proste trošku snový príbeh a pre mňa morálne kontroverzný s frajerskými postavami. ()

curunir

,,...SCHOVAJTE MI KÁVU." ,,BUDE UŽ STUDENÁ." ,,TO NEVADÍ, AJ TAK JU NEUVARÍTE DOBRE." __ Toto je jeden zo super starých, vojensky zameraných filmov (spolu s ,,Najdlhším dňom" to najlepšie čo som zatiaľ videl) a ja som si ho takmer náhodným stiahnutím po rokoch krásne pripomenul. Klady tu už boli nespočet krát zmienené a mne ostáva len napísať, že sú z môjho pohľadu určite pravdivé. Richard Burton patrí medzi mojich obľúbených hercov a ak sa k nemu pridá Clint Terminátor, ktorý by dokázal vojnu za pár týždňov vyhrať, výsledkom je inteligentný filmový zážitok, navyše obom pánom to v uniformách SS naozaj sluší. Menšie trhliny a ,,len" 4* má na svedomí fakt, že film je úplne zbytočne občas dopletený a u spomínanej scéne u krbu som mal v hlave len dobrý zmätok. Práve kvôli tejto skutočnosti a tiež pre niektoré ďalšie deje, sa akoby strácala v celkovom kontexte logickosť. Tieto vrtochy však počas filmu prekrýva príťažlivé zasnežené prostredie alpského masívu, len dodávajúce všetkému na originálnej atmosfére. Hudba, výprava, kamera aj strih (nie až natoľko spomínanej rýchlosti) sú aj napriek pokročilému veku snímky na stále skvelej úrovni. Inde možno premrštená stopáž tu nie je žiadnym handicapom. Práve naopak. ()

baribal

film podle mého gusta, druhá světová válka, infiltrace nepřátelského uzemí, příběhová zápletka, středověký hrad a neporazitelný clint eastwood ()

Bakllazaan

První hodina filmu, jako hodně pomalý rozjezd, mě málem odradila. Eastwood k mému překvapení zde jen přicmrdává, ale vse vynahrazuje zdánlivě nevyčerpatelná zásoba dynamitu, originální prostředí a hrdinské kosení nácků. ()

Orlau32

Perfektní podívaná. Prý je to natočeno dle skuteč.události, která se odehrála jenom s jinou osobou, t.j. osvobození Duceho Mussolliniho elitním komandem Otty SKORZENÉHO. Tedy opačný sled. Němci osvobodili osobu z britského zajetí. No ať to bylo jak chtělo, je to výborný film a těch 40 let mu na napětí vůbec neubralo. ()

SarumanKo

Famózny vojensko-špionážny epos, ktorý je rovnako silný po stránke zamotaného špionážneho príbehu, ako i po stránke nesmierne nabúšenej akčnej pecky. Vynikajúca atmosféra filmu je ešte umocňovaná neodolateľným dejiskom, ktorým je hrad na alpskom úbočí a taktiež hudbou. Goodwinov soundtrack síce recykluje jediný motív, ale miestami dodáva filmu neuveriteľný šmrnc. Všetko sa samozrejme točí okolo výborne obsadených postáv. Eastwood je v Orloch nebezpečnejší než ho Divoký Západ kedy zažil, ale väčšinu pozornosti na seba strháva bravúrny Richard Burton. Nikdy som nevedel, kedy je to, čo hovorí a koná bluff, double-bluff alebo triple-bluff. Ale presne to je účelom geniálne premysleného scenára - poldruha hodiny diváka miasť a napínať, potom ho impozantným hodinu trvajúcim akčným masakrom vyčerpať a nakoniec vygradovať všetky aspekty filmu do takmer katarzickej roviny. Where Eagles Dare patrí medzi tie filmy, ktorých dlhá stopáž nenudí ani minútu a práve v tom tkvie ich čaro. Aj napriek drobným logickým nezrovnalostiam (ktoré ale k žánru bez pochýb patria), ide o skutočný žánrový klenot. Dnes sa už takéto filmy netočia. (10/10) ()

ext_

Zbesilou akci mixnutou Herculem Poirotem jsem rozhodne necekal :)) Aspon je mi uz konecne jasny, kde se berou ty parodie na agenty zrazene jinymi agenty, ktere zradi dvojiti agenti treti strany. Ze jsem to pochopil povazuju za holy zazrak a svuj osobni uspech. K tomu pridame na tu dobu neuveritelny trikovy zabery, Richarda Burtona s klasickym pokerfacem, Eastwooda kosiciho Nemce po desitkach (Komando hadr), jednu pro me uz ted nezapomenutelnou scenu z jidelny a je vymalovano. ()

YURAyura

7/10 James Bond za druhe svetove valky - trosku prekombinovane - ja jsem agent, vy jste agent a misty tezkou uveritelne - treba jak se na nadvori hradku snasi helikoptera ;]], lanovkova scena, divoka jizda skolnim busem,... ale zbytek veci to nastesti vyvazuje a dela z toho lehce naprumernou zabavu - je to pekna odpocinkovka, co je misty i docela vtipna... ()

MATADOR

Svět špionáže ve filmu, který se zbytečně strašně vleče, aby na konci vytasil svůj největší trumf. Vůbec se nedivím, že tento snímek patří mezi Eastwoodovi nejzabijáčtější v jeho kariéře. Ona střelba MP40 obouruč byla pekelná a celá tak začala oné mohutné finále. Ale i tak jsem čekal něco drobátko zajímavějšího. Konec konců se to stejně povedlo, ale ta stopáž! ()

stration

Tak tento film mě nikdy úplně nebavil a vždy jsem ho při sledování aspoň trochu přepínal. Ale Burton a Eastwood jsou fakt dobří. ()

Thomassi

Válečná klasika ze zasněžených německých hor a nedobytného hradu, kam se člověk dostane pouze lanovkou. Pro mě jako dřívějšího obrovského fanouška herní série Commandos je to film, který se nese právě v tomto stylu. Sabotáže, špionství, souboje, přestřelky, honičky, prostě správný válečný špionský film se vším všudy. Burton a Eastwood se skvěle dopňují, kulisy jsou na rok vzniku bombastické a délka nehraje roli, než se nadějete, je konec. ()

Colonist

Where Eagles Dare je nejen výborný špionážně-válečný snímek, hlavně je to pořádný kus poctivé filmařiny. Dnes by se to už neobešlo bez digitálních efektů, proto mají tyhle starší filmy své kouzlo. V případě tohoto snímku má na tom největší podíl skvělá režie. Do filmu jsem byl doslova vtažen. Když šli hlavní hrdinové zasněženým lesem, já cítil ten mráz. Když po Clintovi střílely hordy nácků ze samopalů, já se málem schoval pod stůl, abych taky jednu nekoupil. Scény na lanovce byly dechberoucí. Stopáže jsem se bál (ostatně jako u každého filmu, který trvá déle než dvě hodiny), ale naprosto zbytečně. První dvě třetiny filmu, ty špionážní, jsou docela zamotané a člověk se snadno může ztratit v tom, kdo hraje za jakou stranu, pak se však všechno díky chytrému scénáři vysvětlí. Poslední třetina, to je nepřetržitá akce, pořád někdo střílí nebo něco vybuchuje. Je to dlouhé, ale dynamické, tudíž prakticky není možné, aby se divák cítil otráven či unaven. Co se týká postav, veškerou pozornost na sebe strhávají pochopitelně Richard Burton a Clint Eastwood. Pochopitelně a zaslouženě. Jediné, co bych vytknul, je poněkud plochý děj. Nejsou v něm žádná překvapení (pokud nepočítám Burtonův výstup na hradě) ani nečekané zvraty, hlavním hrdinům všechno vychází přesně podle plánu, nemusejí improvizovat ani plán měnit. No ale ani já svůj plán nebudu měnit, a tak dávám pět hvězdiček. ()

kinderman

Děj tohoto akčního filmu (který patří k oblíbenému válečnému subžánru:komando profíků se zvláštním posláním) se může jevit lehce zmatený (MacLeanova předloha vyšla česky pod stupidním názvem Generál nesmí promluvit!), ale režie je jistá, scény napínavé a Eastwood směle konkuruje Schwarzeneggerovu terminátorovi-ať už jde o střelbu ze dvou samopalů, nebo množstvím textu, který je jeho postavě předepsán. ()

maverick10

Klasika s bajecnym Burtonem a drsnakem Eastwoodem. Asi jsem sentimentalni, ale je to radost. Vsechno slapalo jako hodinky, zadny dramaticky zvrat. Vsechno co se stalo bylo v planu, v planu ktery vysel do puntiku a dalo by se i namitat ze az moc hladce. A je to fakt, nemci jsou pidlovoky lamy, ktery netrefi ani popelnici a to ani kdyby v ni byly zalezly. Ale tohle se da odpustit s odstupem casu. ()

kagemush

Pro mě nic moc,občas i úsměvné (což by u válečného dobrodružného filmu s hromadou mrtvol být asi nemělo),třeba když pupkatý Burton svižně šplhá po laně,-blondýnky zásadně při střelbě zavírají oči a přesto vždy trefí-šikulky,-blondýna po nedobrovolné koupeli v ledové vodě má už za pět minut suchý hadry i vlasy-to asi ta deka....atd.,atd. Pobaví i zaujme jen Estwood jako vrchní kydlič všeho německého a zápletka taky dobrá. Oceňuji však, že dílko si nehraje na nic jiného než je. Akční film s válkou jen jako kulisou. ()

Martin741

Perfektny spionazny film Where Eagles Dare s mojim oblubencom Richard Burtonom /Kleopatra/ na cele, ktoremu uspesne sekunduje mlady Eastwood /dolarova trilogia Sergia Leoneho/. Najprv musim vyzdvihnut uzasnu spionaznu atmosferu, ktora je uspesne popretkavana drsnymi akcnymi scenami. Scenar napisal Alistair McLean a je poznat, ze si dal na nom zalezat. Vyborne funguje uz len to, ze divak je rovno vhodeny do deja, kde reziser Brian G. Hutton zneistuje divaka tym, ze nepozna postavy a ich motivy. Zneistenie funguje o to lepsie, ze divak nevie, kto je agent nacistov, kto je agent Spojencov a kto dvojity agent, vysvetlenie sa mu dostane az neskor. Brian G. Hutton tak presne vie, kedy ma nastat zlom v dejovej linii, aby si to divak v hlave zrovnal. Prameni z toho pocas prvej 1,5 hodiny filmu prijemna nervozita, lebo divak nema sancu dozvediet sa, kto je kto .... Ustredna dvojica Burton -- Eastwood je perfektne zohrana, nepotrebuju sa predvadzat lacnym zmykanim medziludskych vztahov, alebo tlachanim o emociach .... take nieco tu nema sancu. Proste Burton zaveli, Eastwood vykona, prisna logika a racionalizmus.... nadhera. Zaver filmu tvori asi hodinovy akcny masaker, v ktorom sa divak nebude nudit ani chvilu - vybuch strieda vybuch, nicia sa stroje vo velkom, proste destrukcny masaker na urovni. Burton ako hlavna hviezda dostal pochopitelne viac priestoru aj v tomto akcnom extreme. Nadhera : 100 % ()

johny89

Místy je to nereálné až to bolí. Tak třeba vybuchnutý dynamit na střeše lanovky by rozhodně udělal takovou paseku a nepoškodil ocelové lano na kterém je budka zavěšená. Dalším příkladem budiž naprosto nepřesná střelba němců na hlavní hrdiny. ()