Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

kubilov

Obávám se, že se budu v hodnocení opět vymykat normálům, ale já prostě nemůžu jinak, obzvlášť zde. Možná, že je to zapříčiněno, že jsem od filmu čekal daleko větší jízdu, možná i proto, že si asi nikdy nezvyknu jak moc zestárly "akční" scény, protože ono poskakování před plátnem, které se kdysi vydávalo za prvotřídní akci dnes působí opravdu až příliš pravěce, možná taky proto, že se mi zdála zápletka a rozřešení až moc přeplácané, což je dost zvláštní, jelikož mám podobné zamotance dost rád. Abych jen nekritizoval, tak musím uznat, že chladnokrevný zabiják v podání mladého Clinta Eastwooda a Richard Burton jako vždy klidný a nad věcí si mé sympatie získali. Každopádně ponaučení na závěr zní: "Nikdy nepřeskakovat z jedné lanovky na druhou, působí to lehce neproveditelně." ()

borohub

Za mě rozhodně dobré, bohužel jsem tomu nevěnoval takovou pozornost jakou bych asi chtěl, takže občas jsem se trošku v relativně složitém ději ztrácel, ale i tak jsem se u toho dobře bavil. Je pravda, že film je trošku zdlouhavý, efekty jsou na svojí dobu docela slušné (ikdyž v porovnání s dnešními je to pořád sranda), moc se tam nestřílí ale i tak to za to stojí. 85% ()

0verseer

Trochu (dosť) uletené, aj keď scény na lanovke sú celkom adrenalínové a prostredie nedostupného hradu malo niečo do seba, žiaľ Burton s Eastwoodom (chytiť do každej ruky MP40ky a strielať by si ani Sly nedovolil) sú tu pomaly väčšie killing machines ako Rambo. A aj stormtrooperi v Star Wars mali lepšiu mušku ako Wehrmacht v tomto filme, ktorý sa na konci až moc utrhol z reťaze. Nehovoriac o tom, že je až prehnane dlhý, 6/10. ()

adamix

Kto by to bol povedal, že hviezdou tohto filmu nebude legendárny Eastwood, ale charizmatický herec Richard Burton. Film dosť pripomína Tarantinových Bastardov, akurát excentrický vodca Aldo Rayne je tu Burton a málovravný ostrostrelec Hugo Stiglitz je tu Clint. Prekvapivé, výpravou a akčnosťou skoro až Spielbergovsky autentické, kde padne za obeť viac Nemcov ako je pri vojnových filmoch bežné. Pri napínavej scéne na lanovke som prežíval mdloby, záverečná naháňačka tomu dodala poriadny náboj energie, aký sa moc nevidí u filmoch z danej doby. Za mňa 80%. ()

Pitryx

Možná zbytečně přepálená stopáž. Viděl jsem to asi tři krát a stejně jsem nikdy nepochopil ty šachy na konci filmu. Nepobral jsem ani začátek, kdy je někdo zabitý někým na sněhu a kolem ani jedna stopa. No, nemá smysl to rozebírat, jde o dobrý film a musím přiznat, že se vracím k té scéně na lanovce. Navíc mám rád Clinta Eastwooda, takže klidně mohu říci, že jde o nadprůměrný snímeček. ()

LuckyK

Stopáž u tohoto filmu absolutně nevadí, uběhne fantasticky rychle, možná práve proto, že to není klasický válečný velkofilm, ani špionážní film. Musí se brát trochu s nadsázkou, rejpal by se ptal, jakto, že měli připravený funkční autobus ve vesnici a nikdo ho nenašel, jak to že přesně věděli, do jakého pokoje s oknem dají novou komornou a vůbec všechno jim prochází až moc snadno. Ale jde o to, že hrdinové jako Richard Burton jsou uvěřitelní a Clint Eastwood ala Sergio Leone zase moc nemluví a radši střílí. Má to všechny správné přísady napětí a tajemství a akce. Scény u krbu a na lanovce jsou opravdu vynikající. ()

Galenius

Jeden z nejgeniálnějších válečných filmů. Krásně vytvořená zápletka, reálné scény, nádherné zvraty v ději. Takhle má vypadat perfektní film. Klobouk dolů před výkony herců i režiséra. ()

ibex

Kvalidní válečný film se spoustou skvělých kaskadérských scén. Obzvlášť havárie kübelwagenů jsou na svou dobu velmi efektivní. :-) ()

Jimbopepo

Jediné, čo mi prekážalo, bolo to, že zatiaľ čo Nemci padali po troch, "našich hrdinov" nepremohli húfy valiacich sa nepriateľov ani žiadna z tisícov vystrelených guliek :D Ale to je už filmová klasika. **** ()

psychohippo

Pro mě jeden z nejlepších crossover filmů (válka, akce, špionážní atd.). Až na ten vtip s helikoptérou tam byly opravdu jen nedomyšlené drobnůstky, jak píše cheyene. Při tomhle filmu mám vždy pocit, jako když jsem poprvé hrál Wolfensteina - napětí od začátku do konce. Samozřejmě tu musejí být Němci tak trochu tupí opravdu jak v tom Wolfovi, ale to se u žánru vyžaduje. Jak hodně propracovaná zápletka, tak akce zaslouží do síně slávy. ()

Nonna

Jeden z nejlepších válečných filmů, kterému se skutečně málo co dá vytknout. Je sice hodně dlouhý, ale když se nad tím zamyslím, moc mě nenapadá scéna, která by se dala vystřihnout nebo zkrátit tak, aby děj neutrpěl. Prostě je tam vše, co z tohoto filmu tvoří vyjímečné dílo. Od seskoku padákem je jasné, že mezi zúčastněnými je zrádce, ale kdo?....a ta otázka vtáhne do děje a až do samotného konce nedá vydechnout. Filmu dodává na tajemnosti i syrovosti fakt, že je celý natočen v zimě a v nehostinných horských oblastech. Scény v pevnosti i na lanovce jsou fantastické a kupodivu zde neruší ani zdlouhavé honičky. Herci Burton a Eastwood do sebe svou odlišností zapadají jak puzzle, jejich koncert, kdy blafují při odhalení je neskutečný. ()

VanBradley89

Viděno dnes po několika letech a musim přihodit tu pátou. Protože tenhle film zraje. Je to zamotaný, je to akční. Spousta vtipných momentů a nezapomenutelných scén. ()

DaliborekD

Film osciluje mezi válečným a špionážním dramatem a je to právě tato kombinace, která ho dělá vyjímečným. Uplně mi nesedí nabubřelé herectví Richarda Burtona, ale o to víc jsem si užil postavu Eastwooda, kterému tehdy ještě v obličeji nezkameněl věčně naštvaný výraz a jejich vzájemnou interakci jsem si vychutnával. Škdoda minima dialogů hlevně mezi ústřední dvojicí, kluci tu jsou hlavně od toho, aby jednali a zbytečně nekecali, ale podle mě by pár slovních výměn dojem nenarušilo. Prostředí zasněžených alp je nádherně atmosférické, ženy krásné, ikdyž to vypadá, že každá pěkná holka v Bavorsku musí být britská špiónka :-) Děj si občas vypomáhá nelogickými berličkami, ale je tak nahuštěný, že dvě a půl hodiny nespustíte z obrazovky oči.Taky je dneska už trochu úsměvné, když němečtí vojáci mluví chvíli anglicky s německým přízvukem, chvíli plynule anglicky a když není žádný z hrdinů v okolí, šprechtí si v klidu německy :-) Akční scény, které tvoří celou druhou polovinu jsou parádní, spíš komorní, ale se spoustou nápadů a dějem se prolínají, místo aby ho přerušovaly. Hutton měl ve filmu talentu na rozdávání, škoda, že po tomhle vrcholu přicházelo už jen postupné vyhoření... ()

route60

Jedna hvězda za pokus o válečný film ale jinak se jedná o tak neuvěřitelnou propagaci že 2. světová válka zase nebila tak strašná záležitost. ()

jack_scott

Zajimá dobrodužně-válečná "bondovka". R. Burton je velmi dobrý, mladý Eastwood také – ale ještě nějak moc nezáří. Film je svým způsobem fakt přehnaný, takže veškerá originalita tím dostává docela zabrat...Jinak je to ale dobré, fakt vpodstatě něco mezi bondovkou a videohrou. 70% a ***. ()

harycek

Zajímavý válečný film, ale ta helikoptéra BELL 47 G poválečné americké výroby tak ta mě přímo NASRALA!!!!!!! Němci sice za války vyvíjeli vrtulník, ale tohle jistě neměli !?!?! Ps :: proč nemohu přispívat do zajímavostí a do chyb ve filmu !! nějaká divná demokracie ??????? Nebo mi dá někdo návod??????????????????????? ()