Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

Mirokukii

Přes počáteční pomalý rozjezd a chvíle nudy, je to kvalitní válečný film se stoupajícím napětím, gradující mocnou akcí. Kdy náckové, silnou Eastwoodovou kadencí, umírají po desítkách. ()

progression

Padesát let starý válečný film s "orlím hnízdem" v hlavní roli. Přistoupíte-li na hru, že ne až tak všechno je "uvěřitelné a možné", uvědomíte si která válečná strana to točila, mlčky spolknete příměr, že je to něco mezi Bondem, Klosem a Rambem, přes to všechno je to na tehdejší dobu silně nadprůměrný film se zajímavou zápletkou i krásnými scenériemi. Nechybí ani zajímavé hlášky, hudba zdůrazňuje dramatickou atmosféru a i když zápletka je předvídatelná, film si užijete až do samého letecko-výsadkářského závěru. Je sice pravda, že většinu filmu si kradou Richard Burton s mladým Clintem Eastwoodem, ale díky jejich výkonům to není nevýhoda, ale hodně velká výhoda. ()

noriaki

Excelentní špionážní drama, trochu devalvované mnohem pozdějšími Hanebnými pancharty Quentina Tarantina. Při představě jak by filmu pomohlo kdyby postavy mluvily různými přízvuky a používaly gesta typická pro své národnosti, jsem zaslechl andělské chorály. Bohužel tohle je z doby kdy Němci ve válečných filmech mluvili anglicky a divné salutování nikdo neřešil. Typické neduhy 60. let se dají najít téměř všude. Když má být na scéně tma, tak je sotva pološero, aby divák vše dobře viděl. Naopak některé neumělé speciální efekty bych snad radši ani neviděl. Vím že rýpu, jenže kdybych to nedělal, neměl bych filmu vůbec co vyčítat. Tohle je totiž nejvyšší kvalita. ()

Tomatáš

Svým zájmem o historii jsem měl k válečným filmům vždy blízko...Tento snímek jsem poprvé viděl relativně pozdě, ale naprosto jsem se do něj zamiloval...Strhující děj a výborný Burton s mladým Eastwoodem vytvářejí záležitost, na kterou se člověk rád koukne i po padesáti letech...Po shlédnutí filmu vřele doporučuji původní příběh v knize Alistaira MacLeana, který je mnohem podrobnější a košatější.. ()

fefee

Pozoruhodný vojnový snímok, pôsobiaci aj dnes veľmi záživne, celkom dosť reálne. Eastwood bol ako inak výborný a napriek svojej dĺžke je film stále pútavo natočený. (3,5*) ()

Jacob23

Jeden z mala valecnych filmu ktery mi z tech vsech zustal zaryt v pameti..tenhle snad uplne nejvic..sceny s lanovkou jsou paradni! ()

JohnSmith

Moc pěkně natočený a napsaný.Chvílemi jsem opravdu netušil, co je pravda a co si Burton vymýšlí a každou chvíli poezíral někoho jinýho. ()

Myrreczech

Kdyby si scénárista neudělal z němců takovou srandu a neudělal z nich totální idioty, kteří neumí střílet, běhat, řídit a uvěří každé kravině, kterou jim kdo namluví, byl by to výborný film se skvělou zápletkou plnou dvojtých agentů a slušné akce. ()

šerminator

Starý dobrý dektektivnědobrodružný válečný film. Je to si sice natočené postaru, triky se zadní projekcí vypadají hodně úsměvně, ale ruku na srdce - při těch nejvypjatěších scénách se mi napětím málem zastavil dech. Film má své chyby, jako třeba absence němčiny, nebo v komentářích zmiňované trapné zesměšnění německých vojáků, nechopných trefit ani slona a naopak až nepřirozeně dobrou mušku hlavních hrdinů, ale kuš tím! Je poctivá kvalita s vynikajícím příběhem, který nás nenechá chvilku odpočinout od napětí. Navíc Clint je dycky COOL ;-) ()

Autogram

Taká slabšia bondovka na tri hviezdy. Horšie je, že je to nepriznaná bondovka a nepriznané sú aj superhrdinské schopnosti agentov. Potom je celkom nešťastné takýto príbeh vložiť do skutočnej druhej svetovej a skutočnej pevnosti. Vznikajú tak úplne absurdné situácie, jednou z nich je aj neexistencia jazykového problému, keď si Američan nakráča do nemeckej krčmy a nemá žiadny problém nepozorovane komunikovať. K tomu ešte tá neznesiteľná dĺžka robí z filmu trápenie pre diváka. ()

vyfuk

Táhnoucí se film, který spíše jede linku atmosféry a občasné akce. To by nijak nevadilo. Zní to jako hezká inspirace pro hru Wolfenstein. Tam to asi splnilo účel. Jinak to docela drhne. ()

Death

Velmi dobry a hlavne netradicni valecny film.Napeti, skvely pribeh i hudba a na tu dobu i vyborne technicke zpracovani. Misty je sice videt, ze film uz neni nejmladsi a take nektere sceny jsou prehnane, ale to nemeni nic na tom, ze to je vytecny film. ()

Ne__Ty

Našly by se drobnosti, které by se daly vytknout, jenže se skutečně jedná o maličkosti. Jako celek snímek šlape na výbornou a nenechá se ničím přibrzdit, nebo dokonce zastavit. Škoda že vrcholná scéna výslechu přišla už lehce po půlce, kdy si tvůrci náramně pohráli s příběhem a určitě se jim povedlo zamotat nejednu hlavu. Osobně bych dal příště přednost proplížení se do zdánlivě nedobytné pevnosti před následným zběsilým útěkem z něj. A co nejdřív si budu muset sehnat soundtrack. ()

G.W.Bush

Zamotaný válečný příběh, který se několikrát trochu násilně přemotá, odmotá, zašmodrchá, ale nakonec se vše vysvětlí tak, že to pochopí i zmatený Eastwood. ()

kenkaku

Ke sledování filmu mě před lety "přitáhl" Clint Easwood i když není hlavním hrdinou a děj se okolo něj netočí ani omylem a zcela mě překvapil fakt, že na to že se dívám na film z roku 68 je neskutečně akční a "nepřehrává". To samé co se týká zápletky... je tak neskutečně promyšlená a přitom vše do sebe zapadá jak má (film jsem viděl několikrát a buď jsem měl pokaždé na nose růžové brýle nebo jsem trhlinu ve scénáři fakt nenašel). Navíc při stopáži dvě a půl hodiny prakticky nemá hluché místo a stále se něco děje. Jde prakticky od můj druhý nejoblíbenější film na téma WWII. Prakticky proto jsem považoval za naprostou nutnost se podívat do Rakouska kde se film natáčel a "Schloss Adler" navštívil. Není sice na takovém kopci jako ve filmu (asi ho přestěhovali ;)) ale nádvoří kde byla usazená protivzdušná baterie jsem poznal :D. ()

core.2

Velmi dlouhý netypický válečný film. Malinko jsem se ztratil ve vysvětlování, kdo že je vlastně dvojitý agent a kdo pracuje pro ktereou rozvědku. Po vzhlednutí jsem pochopil, že jde o hodně propracovaný špionážní příběh. Nepamatuji si, že bych viděl lepší. Skvělá hudba, úplně mi tam seděla a nechával mě vložit do děje. Hodně mladý Clint Eastwood zase ve své typické roli, střílí po čem může. Narozdíl od Burtona, kterej je ale spiš takový mozek a šéf.. Film trpi problémem, je dlouhý. V kině bych neuseděl tak dlouho. Do půlky se toho moc neděje, ale pak to začíná být akce bez zbytečného mluvení (což nesnáším ve filmech) a trvá až do konce, kde se vše vyjasní.. ()