Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

Hees

Clint Eastwood je v tomto filme dosť vo forme, tak prečo si vlastne nepozrieť Where Eagles Dare. Vo filme sa dozvieme kto má lepších špiónov a tak samozrejme realita pôjde trochu bokom, lebo nie je možné aby zhodou okolností sa stalo presne to čo uvidíme vo filme. Film je inak samozrejme výborný a veľmi napínavý a rozuzlenie na konci "kto za koho kope proti komu" (kto pracuje pre koho) je celkom ok a neurazí. Nevadí ani dlhšia dĺžka filmu (158 minút) a film nemá slabšie miesta a žiadna scéna v ňom nie je zbytočná. Ku koncu filmu sa dá povedať, že sú dve vyvrcholenia a to druhé je neočakávané, kedže pár minút pred ním je prvé. Na konci je potom nejaká tá naháňačka, streľba a trochu akcie nech si príde na svoje každý, kto si tento film pozrel, ale mňa bavili skôr iné súčasti tohto filmu. ()

Petoss1

Ha. Ďalší výborny film s mladým Clintom Eastwoodom. Vynikajúci príbeh ktorý treba pochopiť, hudba je výborná vystihuje napätú atmosféru, má všetko aby sa zaradil medzi legendárne filmy a vlastne už legenda je. Mimochodom názov je rovnomerný s názvom priesne od mojej najobľúbenejšej skupiny. S čistým svedomím dávam 90% ()

Jino

První polovina filmu byla zajimavá, i když jsem se v ní několikrát ztratil vinou důmyslně skrytého plánu Richarda Burtona. Druhá půlka díky neprůstřelnému Eastwoodovi a přitroublým náckům nečekaně komická. Jako celek mě film moc neoslovil, oproti tomu jsem byl překvapen krásou hradu a jeho okolí. 65% ()

joker.george

Našly by se drobnosti, které by se daly vytknout, a kdyby se stihly napravit, tak by byl výsledný dojem ještě lepší. Ale skutečně se jedná jenom o maličkosti. Jako celek snímek šlape na výbornou a nenechá se ničím přibrzdit, nebo dokonce zastavit. Trochu mi přišla škoda, že vrcholná scéna výslechu přišla už lehce po půlce, kdy si tvůrci náramně pohráli s příběhem a určitě se jim povedlo zamotat nejednu hlavu. Osobně bych dal příště přednost proplížení se do zdánlivě nedobytné pevnosti před následným zběsilým útěkem z něj. A co nejdřív si budu muset sehnat soundtrack. ()

DruidKarel

1069. hodnocený film: Protože tento snímek hodnotím zpětně s odstupem cca 2 týdnů od jeho shlédnutí a zároveň jsem se přehoupl přes konec dalšího měsíce, musel jsem též vytvořit žebříček 3 nejlepších shlédnutých filmů měsíce. A hle - já musel o TOP pozici podělit "Hanebné pancharty" a film "Kam orli nelétají". Druhý jmenovaný tak hodnotím maximálně, nebt jsem si neodpočal ani minutu při tomhle mega válečném filmu, který nám ukazuje skvělé výzvědné taktiky v období vlády Třetí říše. Skvělý Clint Eastwood se sem hodil jako snad nikam a já musím říct, že je to jeden z nejlepších filmů, které jsem letos viděl a jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem kdy mohl shlédnout. Skvělý příběh, dokonale sehraná parta, výborné akční scény, perfektní kostýmy a technika. To jsou devizi snímku, který mě bavil jako snad málokterý snímek. 5* si pak jednoznačně zaslouží a nemám mu vůbec co vytknout. 5* ()

C0r0ner

Taková ta naivita filmů z před padesáti let je v tom vidět celkem dost, ale na druhou stranu to bylo dost chytře napsané, z hlediska výbuchů a další bojové akce solidně našlápnuté, nicméně ty dvě a půl hodiny času to taky mít nemuselo. Ale ještě za čtyři hvězdičky. 70% ()

campix

I v dnešní době by se jednalo o akční blockbuster a dokáži si živě představit humbuk kolem tohoto filmu v roce jeho vydání, tedy v roce 1968. Zároveň se i přes toto fousaté datum nedá říci, že by film utrpěl nějak výrazně na kráse. V hlavních rolích jsou obrovské hvězdy, akce střídá akci a zároveň to vše vypadá dobře. Akční řežba malé skupinky spojenců proti téměř celému Německu se špetkou špionážního thrilleru. Válečná pecka, kterou byste neměli minout. ()

pakobylka

Nápaditě vykonstruovaná a zručně zfilmovaná zápletka ... bohužel druhé polovině snímku dominuje jakýsi silový "Rambovský" styl, který mně s Druhou světovou tak úplně nekoresponduje ... 3,5* ()

blitzer

Sice je to krapet překombinovaný a plný úsměvných nelogičností (zvlášť němečtí vojáci jsou dobrý trubky), ale čert to vem. Děj je dobrodružný od začátku až do konce a pěkně to odsejpá, takže pocit nudy, i přes 2,5 hodinovou délku, rozhodně nehrozí. ()

majo25

Musím sa priznat, že nemám velmi rád filmy z 2.sv.v a vobec vojnové, ale na tomto som si zgustol. Dobrodružný príbeh, skvelá hudba, trochu netypický vojnový film a Clint Eastwood v netypickej roli, kt. mu sadla. Mínusom sú niektoré technické chyby, samozrejme naivnejší scenár a trochu triky, ktoré sú aj na tú dobu trochu lacné. Napriek tomu za 5*. Hodnotenie: 90% ()

laik_60

milá vojenská "bondovka" s dobrým burtonom a mladým eastvoodikom. Na tú dobu natočený veľmi akčne, plno strielačky a všetko sa vydarilo, nedá mi ako nereagovať, keby som mal pätnásť a pozeral to prvý krát ... :) ()

mortak

Jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů Alistair MacLean a jeho poslední velký příběh, než z něho alkohol udělal průměrného spisovatele. Where Eagles Dare jsou skvělí jak ve filmu, tak v knize (scénář i kniha vznikaly současně), a obě verze poručíka Schaffera mají to své. Eastwood nechtěl moc mluvit, a tak vytvořil největší bodycount ve své filmografii (zatímco knižní Shaffer nikoho nezabije), a proto repliky šly hlavně za Burtonem, který si svého akčního hrdinu ležérně vychutnává (film vznikl na přání dětí Elizabeth Taylor). Dobrodružství, které si každý rok pouštím na vánoce, a které mě snad nikdy neomrzí. ()

Aquarius

Ubehlo to ako voda a vôbec to nebolo prekomplikované. Tým komentárom sa fakt nedá veriť. Od určitej chvíle plynie všetko akoby v reálnom čase, vďaka čomu každá akcia trvá tak dlho, ako má a tempo je akurátne. 2 hodiny 35 minút mi nepríde ako nejaká prehnaná dĺžka (mimochodom, to vaše "mohutné finále po nudnom rozjazde" trvá takmer hodinu). Kombinácia tmavomodrej zasneženej nočnej pevnosti a výrazných oranžovočervených ohňov tu tvorí úžasné obrazy. Burton a Eastwood zasa pre zmenu tvoria úžasnú dvojicu. Ukazuje sa, že postavy nemusia za každú cenu prechádzať vzťahovými peripetiami aby boli divácky zaujímavé. Burton zavelí, Eastwood vykoná, k žiadnemu stretu nedôjde, všetko je podriadené prísnemu racionalizmu a logike a vďaka bohu za to. Mary Ure, ktorá s Burtonom hrala už v Obzri sa v hneve (a ktorá o sedem rokov zomrela) a príťažlivá Ingrit Pitt ako Heidi už len dopĺňajú dobré obsadenie. Nelogické situácie prevyšujú tie logické, občas som až žasol ako dobre to majú chlapci premyslené (napríklad bomby umiestnené na pravej časti vozovky s dlhšou časovou "prodlevou" a minimálne jedna na ľavej s kratšou, aby sa prenasledovaný mohol prispôsobiť priebehu prenasledovania). Mal som občas pocit akoby sledoval nejakú počítačovú hru, Commandos alebo Return to Castle Wolfenstein. Po scéne pri krbe, ktorá vnesie mierny zmätok, sa film s výnimkou záveru venuje zaznamenávaniu akcie, čo necháva divákovi dosť mozgovej kapacity na to, aby si všetko v hlave pekne zrovnal. O filme som nevedel pred pozretím vôbec nič ale napriek tomu musím priznať že si svoju údajnú slávu skutočne zaslúži. ()

Mol

YOU MUST BE MAD. IF I WASN'T, WHAT WOULD I BE DOING IN THIS JOB?!! Výbornej válečnej film. Jen velká škoda, že v něm Němci nemluví německy. To mi tam hodně citelně chybělo. Film má šílenou zápletku a chvíli člověku trvá než se zorientuje o co vlastně 'kurva' jde. Svým způsobem to diváka mate, ale svým způsobem to dává filmu šmrnc, kdy se dějí nečekané zvraty. Trošku vada na kráse bude určitě i fakt, že v táboře plnýho skopčáků se dá pohybovat jenom tak, aniž by vás někdo podezříval z čehokoliv. To v jinejch filmech stačí sedět někde v koutě, bejt milej a už po vás divně pokukujou. Tady můžete zabíjet němčoury, vyhazovat do vzduchu kůlny a házet auta s mrtvolama ze srázů a nikdo neřve ALARM! ALARM! Akce se dočkáme poměrně dost a film i přes svou délku uteče jako Usain Bolt. Bude to nejspíš tím, že film obsahuje scény ve kterých například uvidíme Eastwooda, který drží v každé ruce samopal MP-40 a kosí germány. To je panečku pohled. ()

Cedr

Kde začít? Where Eagles Dare má úžasnou atmosféru, která mě naplno vtáhla do nezáviděníhodné situace ve které se octnou hlavní hrdinové tohoto filmu. Mise do nacistického hnízda s poněkud nejasným cílem, ze kterého se nakonec vyklube skvělá špionážní zápletka má rozhodně silný potenciál na to, aby diváka udržela v pozornosti i při této takřka šílené délce filmu.Clint Eastwood dodává filmu navíc notnou dávku "stylu". Nejlepší film z druhé světové války, který jsem kdy viděl. ()

hans500

Špičkový špionážní válečný film, vynikající scénář, perfektní režie, výbrné tempo a spád, brilantní herci (Burton s Eastwoodem jsou perfektní dvojka), mnoho úžasných scén a spousta akce. A ještě nesmím zapomenout zmínit hudbu. ()

andrii

...tam třeba křídel letky odvážných. Tam nacistickou orlici je třeba z hnízda vyhodit. V utajení získat seznam tajných. ()