Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

pospech11

Dle mě druhý nejlepší válečný film, i když u mě jsou filmy Příliš vzdálený most, Kam orli nelétají a Zachraňte vojína Ryana na stejné pozici. ()

Rokle

Od první minuty se tam toho moc nenamluví, nicméně každé posouvání osvobozenecké jednotky je napínavé. Miluju snímky odehrávající se v zimě, tady jsou navíc exteriéry podpořeny úžasným pohledem na Orlí hnízdo. Geniálně chytrý a za každých okolností klidný Richard Burton. Mám jedinou výtku, která se odehraje někdy kolem 3/4 snímku, kdy se postavy začnou chovat nelogicky (vzhledem k tomu, jak byly předtím neskutečně vynalézavé). Clint by si to mohl na férovku rozdat s Arniem z Komanda :) ()

drankeryth

Kultovy vojnovy film, kde nie je nudza o boje a priebeh deja do finale je vymysleny perfektne. Tomuto filmu nemam co vytknut a preto si len zasluzi najvyssie hodnotenie ake sa tu len moze dat. Krasne zasnezene prostredie hor, len filmu dodava spravnu atmosferu ku spionaznym zasahom ku dosiahnutiu postaveneho hradu uprostred lesov. Herecke obsadenie nema chybu a dobre to zapasovalo tym hercom a zahrali to skvele. Film je dost dlhy, ale to mu vobec neuskodilo, co je len dobre. Chcelo by to takychto filmov viac, ktore vas budu bavit od zaciatku az do konca. ()

Joey(1)

Kvalitně zpracovaný film s výborným hereckým obsazením, kvůli některým do očí bijícím chybám ale bohužel nemůžu dát plné hodnocení. ()

Nerd4Dreaming

Vzhledem k tomu že se film datuje do 60. let, je to celkem příjemný překvapení. Až na pár trapnejch triků si film drží tempo i atmosféru až do konce. Zasněžený alpy plný nácků, a hrad Wolfenstein jak vyšitej. Eastwood nijak moc nevyčnívá, ale svoji roli hraje dobře. Potěšilo mě pomrknutí na fanoušky dolarový trilogie. Způsob jakým si mlčky rozebírá a čistí svůj samopal.. to je prostě jeho klasika. ()

helloween93

Když jako dlouholetý fanoušek tématu WW2 pominu fakt, že se ve filmu objeví helikoptéra, tak se jedná o výborný válečný snímek se špionážními prvky. Filmu dominuje především skvělá atmosféra a kvalitní scénář, který divákovi pořádně zamotá hlavu. A Clint je tady doslova likvidátor. Plusové body u mě film získává za nasazení Kübelwagenů, které jsem zde obdivoval již od mala. Plný počet ()

BOURQUE

Filmová klasika z prostredia II.WW. R. Burton / C. Eastwood connection funguje parádne. Scenár dobrý, decentne natočené akčné scény. Pozornosť diváka počas filmu neklesá. Na svoje pomery možno trošku dlhší, ako by sme to priali. PS.: A teraz idem spustiť si pesničku „Where Eagles Dare“ od Iron Maiden. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

agassi68

Vojenská bondovka šmrncnutá špionážnym motívom a okorenená neustálym zamieňaním identity agentov. Tie samopalové strieľačky sú rozkošné :) ()

Rathalos

Kam orli nelietaju je vyborny vojnovy stary film,ale niet divu,ved,kde sa objavi Clint Eastwood,tam to vacsinou konci piatimi hviezdickami...:-) ()

Besyn

Vynikajíci špionážně-válečný film s hvězdným obsazením a skvělou atmosférou.A zvlášť ten modrooký a blonďatý gestapáček byl neodolatelný. ()

yossarian-

Nejoblíbenější film mého mládí. Vyděl sem ho snad dvacet krát a jsem ochotný se na něj dívat kdykoliv znovu. Skvělá zápletka, parádní hudba, mladý Eastwood a jeden blonďatý esesák :-) neváhejte.... ()

bolf!k

První hoďka a půl dost vlažná, ale vyplatí se si počkat. Potom dostane více prostoru Eastwood a to opravdu stojí za to :) 85% ()

Dm1tr1j

Plán na získanie potrebných informácií o tajných nemeckých agentoch bol brilantný, ale celé to bolo nejaké nudné a vlieklo sa to. ()

Torgal

Na prvom mieste musím vyzdvihnúť príbeh plný plánov v plánoch, dvojitých a falošných dvojitých agentov, vďaka ktorému sú prvé dve tretiny filmu, kým sa jeho nitky nerozmotajú, veľmi zaujímavé. Posledná tretina sa ale nesie v duchu divokej prestrelky, kedy Clint v podstate sám zmasakruje desiatky skopčákov, čo začne byť po nejakom času celkom únavné. Na dnešnú dobu už relatívne zastarala aj technická stránka a filmové postupy - taký džíp po zhodení dole kopcom už dávno samovoľne počas letu nevybuchuje :-) Keby film bol o polhodinu kratší, tak by to tieto výčitky boli zanedbateľné, pri danej stopáži je to už negatívne cítiť. 7+/10 ()

Killingjoke

Nejlepší válečný film? To zcela jistě ne. Ale jeden z nejoblíbenějších válečných filmů? Určitě! Nevím proč, ale v celé té záplavě válečných filmů má v mém srdci právě "Kam orli nelétají" své místo úplně na špici. Možná je to tím, že jde o film o pěšácích stínové fronty, kteří slavná bitevní vítězství vyměnili za malé dílčí výhry, jenž však v konečném důsledku byly stejně důležité. Nebo je to možná proto, že je to směsice více žánrů, kde se k tomu válečnému přidává akční a dobrodružný, potažmo špionážní. Dalšími důvody jsou nádherné lokace alpských velehor, perfektní hudba, která vtáhne do děje ihned od první minuty, brilantní a napínavý scénář s několika chytrými zvraty a v neposlední řadě herecké obsazení. Vidět na scéně v jednom filmu mistra dramatických replik Richarda Burtona a drsňáka z nejdrsnějších Clinta Eastwooda je pro mne jedním ze splněných filmových snů. Oba přinesli do filmu to v čem jsou nejlepší a musím uznat, že výsledek je naprosto perfektní. Při pohledu na délku snímku je až s podivem, že celá ta doba je vyplněna nepřetržitou akcí, která ani na okamžik nemůže nudit. Film působí dojmem, jako bychom sledovali nové eskapády legendárního agenta 007, tentokrát během 2SV. Opravdu, dokonce i ty krásné ženy tady najdeme, o to se postarala dvojice Ingoushka Petrov a Mary Ure, které však v celkovém pojetí snímku nejsou pouze krásnou ozdobou. Mě tyhle filmy prostě baví a Kam orli nelétají řadím spolu s podobně laděným Tuctem špinavců či Velkým útěkem hodně vysoko a mám je mnohem raději než kvalitativně a obsahově naléhavější počiny válečného žánru… ()

Odpadlik

Výborný válečný akční film, ale kdo četl knihu (u nás vyšla pod názvem "Generál nesmí promluvit"), dá mi za pravdu že je kniha lepší. A že Alistair MacLean je výborný spisovatel dobrodružných románů (Klíčem je strach, Zločin na polární stanici Zebra, Konvoj do Murmanska). ()

Titus

Dost mi to připomíná hru Wolfenstein. Místy takové zdlouhavé a občas i nereálné. Ale nechybí tomu napětí. ()

duffi

Pro tento film mám slabost, mám rád válečné špionážní filmy a tento obzvlášť, dvojice Burton-Eastwood vynikající, film má promyšlený a napínavý děj, prostě zážitek. ()