V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Prochy38

Jeden z těch lepších filmů o válce ve Vietnamu. Četa to samože není ani omylem, ale přesto se mi tento snímek moc zamlouval. Akce byla výborná, efekty výborné. Přišly mi trošku emocionálně přehnané záběry, kdy se manželky semknuly a společně roznášely úmrtí a společně snášely tyto hrůzy. Nevím. No dobře. Mel Gibson v pohodě. 80% ()

Hanes88

Určitě dobrý válečný film s dobrou atmosférou i dobrým Melem Gibsonem. Nicméně to však nedosahuje kvalit těch nejlepších válečných filmů. Mojí chybou asi bylo, že před shlédnutím jsem toho čekal až moc, proto jen takové průměrné hodnocení. 60%. ()

bloodcountes

No docela nudnej kýč. Malinko kýč, hodně nuda. Asi jsem už viděla moc válečných filmů, takže jsem rozmlsaná. Tohle nebyl sladkej dortík, tohle byla velká porce otrub. Jistě, živiny a vlákninu to dá, ale to je asi tak všechno. Celé se mi to slilo v jednu dlouhou nenápaditou monotónní šmouhu střílení a cákající krve, telefonování a přivážení živých a odvážení mrtvých vojáků. Jestliže jsem si v úvodu říkala, že toho civilu a žvanění kolem je už moc a je to nudný, ani ve snu by mě nenapadlo, že mě čeká ještě větší a ještě delší nuda až do konce. No nic, vypnout, napsat komentář a zapomenout.... ()

Rozjimatel

Zúfalo nepatričný patriotizmus, trápny pátos prekladaný smiešnym panbožkovaním, všetkého je tam podstatne viac ako som schopný zniesť. Prečo potom tak vysoké hodnotenie? Kvôli Melovi ale hlavne kvôli skvelo natočeným bojovým akciám. Pri ich sledovaní som sa nechal uniesť a zabudol som na všetky tie nezmysly okolo. Slabšia 3-ka, s odstupom času by som si to niekedy opäť pozrel v originálnom znení. ()

Cement73

Plné hodnotenie hlavne kvôli skvelej postave Mela Gibsona. Dobre urobený vojnový film, zo všetkým realizmom a surovosťou aká k tomuto žánru patrí. Profesionálne zvladnutá kamera počas nočných bojov a realistické napalmové útoky amíkov. Osobne ma tiež dostala ústredná filmová melódia. ()

Ant_Antony

Abych pravdu řekl, tak když jsem viděl film poprvé, nadával jsem. Poté se nějak objevil v mé sbírce DVD a se zvukem DTS to začala být lahůdka... A nejen kvůli tomu, jelikož při dalších a dalších shlédnutích člověku začínají docházet předkládané vztahy mezi postavami, začnete si dohromady dávat některé souvislosti - a to, že popravdě v té době nebyl měsíc v úplňku a ve filmu je, u Vás film nijak neponíží... Musím říct, že je to jeden z válečných filmů poslední doby, který mě dostal... Opět u toho geniálně funguje hudba, která u mě při sledování filmu dělá asi tak 40% z celkového dojmu, jelikož jsem v tomhle maniak... Celkové pojetí osudu vojáků v první velké bitvě na neznámém území a jejich doma čekajících žen dodává filmu vše co od válečného dramatu potřebujete - akci, přátelství, lásku, slzy... nic víc, nic míň... ()

mazadlo odpad!

Tenhle film si bohužel budu pamatovat do smrti. Pustil mi ho jeden kamarád při filmovém maratonu který jsme u něj pořádali. Všechny filmy stáli za to..tenhle ne. A nevím co tím tvůrci mysleli ale ať už cokoliv asi jsem moc dementní abych to pochopil. A pardon..ani napalm mě nepřesvědčí o tom že tohle není sra*** století....Bože nééé dostaň to z mé hlavy. ()

thunnus

Těžko se hodnotí. Na jedné straně skvělé bojové záběry, které jsou chaotické tak akorát, že věříte v realističnost a surovost a zároveň se v tom neztratíte, solidní výkon Mela Gibsona a vůbec atmosféra celého filmu je dobře vybalancovaná mezi naturalismem bitvy a patriotizmem, který mu odpouštím, na druhé straně tu máme několik nelogičností a slabší linii s manželkami, které dostávaly ty telegramy nějak podezřele rychle. Vůbec celý příběh tu je slabší a nehraje tu hlavní roli, což se ale u válečného filmu, zabývajícího se jednou bitvou, dá omluvit. Co se mi docela ale líbilo, bylo zobrazení hlavního tábora Vietnamců. Nebyli zas tak nelidsky záporní.. ()

cinci

Docela slušnej válečnej film. Pro lidi kteří nemají rádi vlající, krví skropenou americkou vlajku a k tomu náležící patos to sice není, ale americký patriotismus mi zde moc nevadil. Snad jen že Hal Moore celou dobu stojí doslova jako socha svobody, kolem něj sviští kulky ale ani jedna si k němu nenajde cestu i když kolem něj padá jeden voják za druhým. Lidí, kterým se tento film nelíbil lituju, ale já jsem se nenudil a to je pro mě hlavní. 75% ()

Kratoc

Chápu, že film měl být asi rekonstrukcí jedné bitvy ve Vietnamu, ale co je moc (nebo spíše málo) toho je příliš (nebo ještě méně). Vojáci vyskáčou z helikoptéry a od té doby se jenom válí v trávě a střílí na nepřítele, který je spíše tušen než viděn. Ve filmu se v podstatě nic neděje, nějaká ta vojenská akce sice je, ale člověk stejně ví, jak to celé dopadne a tak když tohle vynecháte, tak velkou chybu neuděláte. Mel Gibson má rozhodně navíc ... ()

kubyno

Dobře jsem se připravil na "drsňáka Gibsona", takže jsem bral jeho "skvělého otce, űbercool drsňáka, zbožného křesťana a udatného vojáka, co všechno ví a všechno zná, kterého každá kulka mine, a v neposlední řadě správného patriota" lehce s nadsázkou a nijak mě neiritoval. Efekty jsou trochu na hraně - některé skvělé a některé přehnané, ale i tak jsem viděl mnoho výborných záběrů a silných momentů, podkreslené skvělou hudbou. Takže i přes mnoho nedostatků se mi film jako celek velice líbil, dolehla na mě jakási válečná atmosféra a vůbec jsem se nenudil. Film nebyl špatný, ale měl na víc. Ale jak říkám - ještě, že jsem si předem připravil imunitu na patriotismus. ()

arcticsky

Mela Gibsona nemusím. Ale v tomto filmu můj dobrý dojem z kropicích masáží se zdůrazněnými zvuky závěrů pušek a sapíků nezkazí ani Mel ani trocha toho patosu na závěr. ()

RomanHyde

"Pojedeme společně bojovat za svobodu a vrátíme se buď živí nebo mrtí, ale společně! Nikoho z vás tam nenechám. Půjdu na bojové pole jako první a jako poslední z něj odejdu!" pravil velitel - Mel Gibson - atd...atd. Amíci zase natočili jeden ze skutečných vietnamských masakrů a ve finále to vlastně ani nic jiného není. Spousta krve, spousta mrtvých, ale jinak se neděje na plátně nic, co bychom již dávno a v jiných formách neviděli.. proč se vlastně tyhle filmy točí? Proč se neustále babráme v minulosti a dloubeme se prsty v otevřených ranách? Údolí stínů totiž nemá s uměním (např. Apokalypsa) nic společného. Je to pouze bezduchá střílečka, kde hlavní roli vyfasovala mužská herecká star, která ovšem působí tak důvěryhodně, jako Krteček v raketoplánu.. ()

Thehellion

Musím dát 4 hvězdy z úcty k tomu, jak hrozné to muselo být, pro obě strany, film je velmi realistický..má nějaké mouchy z hlediska filmového, ale má i velmi, velmi silné scény a ukazuje, jaká válka je.. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?