Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

masiko

Asi by mi to přišlo jako hovadina, kdybych předtím neviděl Escape from N.Y., ale já jsem si dal oba "Escapy" pěkně za sebou a s tím druhým jsem tudíž nadmíru spokojen. Špatné triky mi nevadí, spíš mě dostala ta odvážnost a odvázanost a také málomluvný Kurt 'call me Snake' Russel. ()

arcticsky

Všem milovníkům béček vřele doporučuji ignorovat zdejší zcestné hodnocení. Velmi zábavný film, kde překvapí epizodní roličkou Bruce Campbell. 75%.... ()

kamil.i

Neskutočne amatérske, ale za to zábavné Béčko, ktoré nemohol Carpenter, ani nikto zo zúčastnených myslieť vážne. Takýto úlet sa Rodriguezovi pri jeho grindhouseových pokusoch nikdy nepodarí. Najviac ma pobavilo cameo vyhúleného Petera Fondu, ktorý si natáčanie buď náramne užíval alebo ani nevedel kde je a čo natáča. ()

husokachna

Hodnotím zpětně za toho kluka, co seděl v Oko kině, nevěděl moc, která bije, ale věděl, že miluje vyprávění a to je důležitý a že zbytek je jedno. Dnes už bych na to asi nekoukl, ale doteď si pamatuju, že tenkrát to byla bomba. A to někdy stačí. ()

Badel

normálně bych dal jednu hvězdu, ale ani napotřetí si nejsem jistej, co ten film znamená. Je to parodie sama na sebe? nebo je to opravdu jen špatný? ale asi spíš je to parodie, protože je tam všechno ultrapřehnaný. Je to jak natočený puberťákama. Fakt nechápu, kdo za Carpentera tajně natočil Věc a Halloween. ()

Bozvav

V moderním světě vytvořené těžké retro dílko, které pobaví nenáročnou akcí, dobrými hláškami a stupidním scénářem. Skoro jako parodie na akční film "budoucnosti". Pobavilo a zato dávám 55%. ()

Chino

Jednooký Kurt Russel - proboha, kdo se na to má dvě hodiny vydržet dívat? Neuvěřitelně špatný a nudný film. Nevím, nevím, jestli bych tu jednu hvězdu dal, nezazněl by ve filmu song Sweat od Tool... ()

Raziel_cz

Perfektní Snake Plisken (jenž byl mimochodem inspirací slavnému tvůrci videoherní série Metal Gear, Hideu Kojimovi, pro svého hrdinu Solida Snaka), v podání nestárnoucího Kurta Russela, hláškuje na všechny strany a celý film se drží v onom přehnaném, mnohdy až kýčovitém duchu. Nicméně, všechno do sebe zapadá a dovolím si podotknout, že od Útěku z L.A. se neodtrhne nikdo. Pro mě jeden z nejlepších akčních filmů. ()

helloween93

Nějak nechápu, proč tenhle film natočil Carpenter v roce 1996. Kdyby to bylo v roce 1986, nejspíš by to mělo úspěch, ale v roce 1996 je to úplně mimo. Laciné triky, jednička jak přes kopírák, ohraný postapokalyptický svět a nezachrání to ani obsazení. Český dabing je šílený - Snake Plissken jako Had Plissken. "Hej Plisskene!" - "Jmenuju se Had!" Tohle ne. ()

Nerd4Dreaming

Teprve tady se ze Snakea Plisskena stává kult. Film je na půl remake a na půl pokračování. I když jsou triky v dnešní době vtipný, do ladění filmu seděj. Atmosféra postapokalyptickýho L.A. je mnohem lepší než NYC. Hlavní záporák je taky lepší a vůbec celkově se mi to líbilo víc než první díl.. po pravdě jsem to moc nečekal. Call me Snake ()

panvasik

Jedničku jsem si poměrně užil, ale to stejné se nedá říct o útěku z L. A.  o_o Když John Carpenter viděl jak se mu jednička docela povedla, tak si musel říct, že jeho pokračování, bude ještě šílenější a naprosto debilní :) ten film docela ztrácí nějaký ten smysl VZNIKU. Pochybuji vůbec, že by měl v plánu dělat nějaké pokračovaní, ale po úspěchu jedničky si prostě musel naplánovat více útěku z amerických měst :D třeba útěk z Gothamu :D kde by po boku Batman udělal akční podívanou :O 35% ()

Barak

Celkem v klidu film. Kurt Russell má dobré hlášky - spíš na začátku -, ale efekty jsou nic moc. Nebýt škaredě hořícího nápisu "Hollywood" a značek na "skládce", tak bych nepoznal, že je to LA (ono je ale taky pravda, že moc způsobu jak zaznačit LA není, bo nemají něco jako Eifelovku nebo Liberty sochu), ale to je jenom detail (Útěk z New Yorku jsem viděl pozdějc). ()

hribisko

Je to tak - SNAKE IS BACK! A kope prdele stejně jako před 15ti lety. Komu se líbil Útěk z New Yorku, ten nemůže být zklamaný (je to vlastně totéž), no a komu ne - tak ten ať se de zahrabat. ()

mildaaa

Tak od teď je pro mě největším akčním hrdinou Kurt Russell. Nejen, že se umí dobře prát a střílet, ale je i skvělý sportovec - hraje výborně basket a surfuje na tsunami (s prostřeleným stehnem). Ale dobrá oddychovka ()

Redix

No tak Útěk z New Yorku to sice neni ale stejně mě opět dostala carpenterova postapokaliptická řežba v čele se Snakem kterej se opět s nikym moc nesere. ()

Stíba

z Carpentera se z jakožto režiséra, který točil špičkové psychologické snímky stal laciný odflakávač béčkových kousků. Tenhle se rovná tomu skoro nejhoršímu z béčkové produkce 80. let. Dcera amerického prezidenta se jmenuje Utopie, Kurt Russell alias Had surfuje na tsunami a tak dále. Tohle si Carpenter za rámeček asi nepostavil. ()

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera