Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

darm

Tenhle Carpenterův snímek mě opravdu uchvátil a stal se jedním z mých nejoblíbenějších hororů i filmů vůbec. Už úvodní scéna, kdy si malý Michael jde pro svou starší sestru naznačuje, že s tím chlapcem nebude něco v pořádku. No a další minuty to jen potvrzují, útěk z psychiatrické léčebny a sestřička Laurie v podání Jamie Lee Curtis se může začít třást o svůj život.. První polovina filmu se nese v pomalejším tempu, ale člověk je celou dobu napjatý, protože nikdy neví, jestli se Michael právě tady nebo tam neobjeví. A ve druhé polovině, o halloweenské noci se to opravdu rozjede. Michael jen pomalu chodí, nikam nespěchá a ví, že svoje oběti stejně jednou dostane, tím je napětí vygradované až do maximálních výšin, protože člověk nikdy neví, kdy to právě může přijít. Parádně hutná atmosféra, neuvěřitelné napětí a všudypřítomný strach, opravdu jsem se u toho filmu bál... Dokonale to Carpenter natočil a dal skvělý podklad pro hororovou sérii, která snad nikdy neskončí... A ta hudba! Už jen když jí slyším při úvodních titulkách jde mi mráz po zádech. ()

lilina133

Čakala som viac....aspoň strachu.... od niečoho tak kultového, čo stálo za nakrútenie toľkých pokračovaní, ako dielov klasickej mexickej telenovely.... Jediné, čo sa mi na tom skutočne páčilo bola hudba, tá je fakt svetová:-))) ()

Pajky3

Povinnost pro každého, kdo si řiká že se zajímá o hororovou tématiku. Pro mě je to naprostý vrchol v žánru, ač tam jsou chybičky, ale já jsem ochotnej je přehlížet. Naprosto dokonalá hudba, z té mě mrazí v zádech ještě teď. Michael Myers je jedno z nejpůsobivějších jmen v hororu vubec. Škoda, že na tenhle díl dokázala navázat pouze dvojka a H2O. Ostatní díly považuju pouze za snahu vytáhnout něco právě z Michaela a ne vůbec úspěšně. ()

Wormboy

Carpenter svojim Halloweenom polozil zakladny kamen zanru a vydlazdil cestu, ktoru pouzilo nespocetne mnozstvo viac ci menej vydarenych filmov. Napriek uznaniu povodneho Halloweenu ako "klasiky", prvy krat som ho videl len teraz (rok 2009), teda vyse tridsat rokov po jeho natoceni a musim skonstatovat, ze to na filme vidiet. Film je predvidatelny a horove dnes uz klise su tu vsadepritomne. Avsak, hudba!!! je tak skvela, ze atmosfera je naozaj miestami dost dusna a Mike Mayers je naozaj zahadny ;) 3,5/5* ()

MarekT

Proslulý zakladatel subžánru slasher bohužel nedostál své pověsti, jaká jej už tři desetiletí předchází. Z Halloweenu mám podobný pocit jako z podobně oceňovaného "Vymítače ďábla" - atmosféru má, ale je budována spíše dodnes excelentní orchestrální hudbou (u které ani tak nevadí, že se de facto opakuje). Carpenterova režie dává filmu svižný říz, ale jeho cudnost je celkem nepochopitelná - našel bych tucet soudobých filmů, které dokázaly zobrazeným zapůsobit silněji (nemluvě o starších dílech jako "Psycho"), místy mi nebylo jasné, zda se jedná "jen" o horor, nebo také o psychologické drama, navíc konec je tak otevřený, že bohužel diváka nutí sehnat si pokračování a film jako nezávislý celek degraduje, mj. tak, že veškerý více či méně výrazný děs pomíjí (tento nedostatek ale pan režisér ve "Věci" odstranil). Přes to všechno se ale jedná o dobrý oddechový film, Jamie Lee Curtis je i přes relativní přehrávání sympatická hrdinka a tímto pozitivním působením dokáže zhustit atmosféru ještě více, neboť si divák říká - jak to celé s ní asi skončí? Nicméně bych, pokud dovolíte, mírnil případná velká očekávání, i kvůli téměř stoprocentnímu potlačení klasických hororových prvků včetně krve. 70% ()

pand

Tohle je jeden z mála hororů u kterého mě víc bere remake ten je depresivnější a dívá se více pod masku vraha. Tenhle film má pouze navíc Jamie Lee a Donalda Pleasence ale jinak mě film vůbec nevzal. Vůbec není strašidelný a postavy mi nijak nepřirostou k smrti, vraždy jsou takové nijaké a ten začátek je takovej moc rychlej. Prostě tenhle film je nic moc ale když se podíváme na dnešní horory tak se jedná pořád o kvalitu. ()

Alfréda

Milá, úsměvná klasika. Ovšem český dabing opět nezklamal. Odkdy se "bogeyman", tj. strašák, překládá jako černej chlap?? :-D Když děti straší malého Tommyho, že si pro něj přijde černej chlap, jedná se o fatální neznalost angličtiny, nebo čistokrevný rasismus? :-) A kdo by nevěděl co je to strašidelný turek, o kterém celý film mluví malý Tommy, má na mysli obyčejnou halloweenskou dýni :-) Opakují se zde stará dobrá hororová klišé, která byla tak dobře shrnutá ve Vřískotu. Utíkám-li před vrahem s nožem v ruce, utíkám vždy po schodech nahoru. Pokud se snažím před ním uprchnout, zavřu se do skříně, ve které jsem sice v pasti, ale řídím se heslem "nevidím já tebe, nevidíš ty mě". Sex=smrt. Povinné ukazování prsou. Vrah sice chodí pomalu, ale vždycky mě dožene, byť utíkám co mi síly stačí. Vidím-li psychopata v noční košili, kterak se snaží uprchnout z psychiatrické léčebny obehnané ostnatým drátem a leze mi na střechu vozidla, stáhnu okýnko a vystrčím hlavu, abych na něj dobře viděla :-) A tak dále a tak dále. ()

Juto

Halloween je absolútne nemilosrdný triler, film tak násilný a strašidelný. John Carpenter je výborný režisér a vymyslel jednu z kultových postáv "Michaela Myersa". 8/10 ()

emo

Jeden z najlepších horrorov so skvelou atmsférou, scream queen Jamie a skvelým Donaldom Pleasenceom. A samozrejme MICHAEL MYERS!!!!!!! Najcool badass motherfucker pod slnkom... Pre mňa neprekonaný vrchol Carpenterovej filmografie! Ešte The Thing ma možno šancu... ()

Davosh

Obyčejná vyvražďovačka s dokonalým začátkem a skvělým hudebním motivem, ale s vřeštící nesympatickou Curtis a tak nenápadité vraždy jsem taky dlouho neviděl. Silnější 3*. ()

messiah

Slashery nejsou zrovna můj šálek čaje. Jedním z důvodů je velmi rozšířené natáčení pokračováních úspěšných i neůspěšných prvních filmů. Dalším důvodem je to, že většinou jde o lacinou lekačku s hromadami mrtvých, nesmrtelným vrahem a tupými oběťmi. Každopádně na nejlepší slasher jsem se právě dokoukal - Halloween. Skvělá atmosféra tvořená nejen napětím, ale i podmračeným počasím ve dne a Carpantarovou hudbou. K tomu tady máme vraha - nikoli příšeru vstalou z mrtvích, která kosí oběti jak na běžícím pásu, ale vpodstatě reálného psychopata, jenž vyčkává na zadním sedadle auta nebo číhá ve stínu na správnou příležitost. Samozřejmě ony pro žánr tak typické strnulé zjevení vraha který při druhém pohledu zmizí nechybí ani u tohoto filmu, ale komu jinému tento nesmyslný strnulý zjev odpustit, než průkopníkovi žánru. ()

WolfR

Tady začal slasher, legenda mezi horory. To kouzlo, ta atmosféra, napětí, ten mrazivý hudební motiv a především zabiják Michael Myers. Kultovní horor, co víc k tomu dodat? 5 hvězd. ()

V_erus_h

Nepotřebuju, aby mezi sebou herci vedli filosofické debaty, ale aby dialogy působily tak, že si je vymýšleli sami na místě, to mi fakt vadí.. Plus dementní chování a máme z toho "never more".. A u tohoto bohužel nepomůže ani obvyklé: "na tu dobu dobrý", protože to dobrý není.. BTW.. To je Haddonfield město hluchých?! Ten chlap dýchá jako Darth Vader a stejně ho nikdo neslyší.. Trochu divný, ne?! ()

papaJA21 odpad!

Nejděsivější na tom jsou ty herecké výkony, jako když se předčítá scénář.. A těžko přehlédnout, že všem těm středoškolačkám je přes dvacet. ()

dr.fish

Pomalé tempo, vrah uprchlý z ústavu plíží se tmou, aby zneškodnil teenagery během halloweenské noci. Skvělá hudba, jak je v Carpenterových filmech zvykem. Hezká oldschoolovka. 80% ()

Mol

DEATH HAS COME TO YOUR LITTLE TOWN, SHERIFF! Michael je vyšinutej magor a místo blázince měl dostat injekci smrti. Tolik k monstru. Film jako takovej má své kouzlo, protože je zasazen do jedné z těch krásnejch amerických čtvrtí, kde vilky s verandami lemují aleje stromů. Fantastický vizuál, ale po 52 minutách Michaelova čučení, jsem křičel na obrazovku "tak už někoho zamorduj". Jamie Lee Curtis je boží a navíc má doma panenku Annabell a to znamená, že má pro strach uděláno, ale myslím, že by jí měl pan Edison říct, že žárovky se začali prodávat lidem proto, aby si mohli posvítit ve tmě. No a finále v domě opět hloupé, jako v případě Friday 13th. Jamie se chovala iracionálně a Michael je snad ze železa, protože bodnutí jehlou do krku, bodnutí nožem do břicha nebo 5 ran z koltu je pro něj pohoda. ()

KajusaK

Trošku slabota. Příliš dlouhé čekání, akčních hororových scén málo. Zakončení spíše špatný vtip - kolikrát mu ten nůž hodila k nohám? ()

MightyHal

Průměrný až místy lehce podprůměrný slasher. Tady upřímně ten kult kolem tohoto filmu úplně tak nechápu. První půlka je fajn a opravdu se mi líbili scény jak Michael stalkoval hlavní představitelku, spojeno s atmosférou podzimu to byla jedna báseň. Bohužel jakmile se film ale od tohoto odkloní a už začne ta slasher část, tak to celé šíleně upadá. Postavy tu nejsou nikterak vykresleny a jsou vám jedno, zabiják se i na poměry slasheru opravdu debilně teleportuje a jeho provedení vražd je skoro až na levelu toho nejhoršího ze Scary Movie. A ne, není to tím že ten film je starý, hromada hororů z těchto let dokázala předvést mnohem více. Jasně, lidi jako youtuber Algernons, tu mohou namítat že tady jde o tu psychologii předměstí kde nevíte kdy někomu může přepnout a náhle se bezpečí vašeho domova promění v teror. No až na to že krom začátku se tahle věc ve filmu vůbec neřeší a hlavně, je to celé blbost. Takový film Stepfather (1987) je na tom mnohem líp. Takže jo, jediný co tu za něco stojí je mystery atmosféra v první půl hodině, pak jakmile se začne přecházet pomalu na slasher elementy, tak je to hrůza. Typický příklad filmu ve kterém blázni hledaj to co v něm není. ()

kosta73

Famózní záležitost, která i po letech má sílu rozjeté lokomotivy. Průzračně jednoduchý, naprosto logický a tím pádem mimořádně působivý děj se soustředí jen na podstatná fakta: Michael je bezcitné monstrum, které bylo po zavraždění sestry ve svých šesti letech izolováno od světa, kde mělo zůstat do konce života pod dozorem zkušeného psychiatra. Teď po patnácti letech při převozu k soudu Michael utekl a vrací se domů. Toť vše, žádná složitá zápletka, žádné nečekané zvraty, žádný krkolomně vykonstruhovaný konec, "pouze" pravý slasher v krystalicky čisté podobě. První polovina filmu se záměrně šine pomalejším tempem, aby dala vyniknout závěrečné krvavé smršti korunované geniálními scénami s ukradeným náhrobkem nad jednou z obětí, nebo samotným mrazivým závěrem. Skvostné dílo dokazující, že v jednoduchosti je síla. ()

tom88

Celkom slušný horor. Na tú dobu určite veľmi vydarený a je aj strašidelný a temný, čo je plus lebo pri troch štvrtinách hororov sa nie je čoho báť. Nie je to dokonalé, je to trochu naivné, trochu nepremyslené, herci moc nevynikajú, ale je sa na čo dívať, hlavne v druhej polke filmu. Zrejme najlepší diel série aj keď H20 sa mi páčil viac. 75% ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)