Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly (doplněk). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Krásná hudba - Jack Nitzsche: http://www.youtube.com/watch?v=D_oxddcwR5U&NR=1 Trailer: http://www.csfd.cz/film/2982-prelet-nad-kukaccim-hnizdem-one-flew-over-the-cuckoos-nest/videa/#(2.1.2009)

Když se na film podívám již po stoosmdesáté šesté, vždycky si uvědomím, že McMurphy jsem vlastně já sám. Já sám v tomhle světě, který je ve filmu zastoupen ústavem sociální péče. Také jsem obklopen nepochopením, také jsem obklopen asociály, chudáky, nabubřenými šmejdy, falešnými hráči a bohorovnými zástupci moci. A stejně jako McMurphy chci utrhnout ten monolit a vhodit jim to do okna a utéct. ALE NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO. NEJDE TO.(17.10.2012)

Vynikající, ale plný počet dát nemůžu. Na to na mne Přelet dostatečně nezapůsobil. Navíc pochybuju, že ve mně měl film vyvolat sympatie k postavě Louise Fletcher, zatímco Nicholson mi měl jít na nervy. Cvokárna je skvěle depresivní prostředí, ale přenést jej na mne - jako diváka - se nijak silně nepodařilo. Prostě nenechalo to ve mně ten ojedinilý stoprocentní dojem. 85%(16.9.2008)

Společně s Amadeusem Formanův životní výkon. Nicholson stejně jako Louise Fletcher v roli hlavní sestry předvádějí úžasné výkony, které jsou doplněny, jak je u Formana zvykem, výbornými herci ve vedlejších rolích. Tento film nemohl natočit obyčejný Čechoslovák, Američan ani nikdo jiný. Tohle je brilantně odvedená práce, která z diamantu pokrytého špínou a nedostatky udělala zářivý a skvostný kousek do sbírky každého milovníka filmů. Nadčasová podívaná, která má své místo v historii navždy rezervované.(28.7.2005)

98% - Na marný boj svérázného McMurphyho s vrchní sestrou Ratchedovou si vzpomínám často i v běžném životě. Při tomto filmu člověk žasne především nad hereckými výkony. Celá ta silná skvadra pacientů z léčebny by zasluhovala hromadného Oskara. Málo který film ve mně vzbudil tolik smutku, ale zároveň tolik naděje, jako Přelet nad kukaččím hnízdem. Forman prostě točí zásadně nadčasové filmy...(1.5.2006)

• - Spoiler: V knihe na rozdiel od filmu Charswick (Sydney Lassick) zomiera, konkrétne v bazéne, po tom čo sa utopí. (WalterIK7)

• - Ken Kesey řekl, že bude s filmem spokojen pouze pokud ho bude sám režírovat a zahraje si v něm hlavní roli. (Krub)

• - Film vznikol ešte v dobe segregácie a do hlavnej úlohy nemohol byť obsadený domorodý Indián, preto namiesto náčelníka Bromdena (Will Sampson) bola pozornosť sústredená na postavu McMurphyho (Jack Nicholson) a rola náčelníka bola minimalizovaná napriek tomu, že pôvodná knižná predloha je rozprávaná práve z pohľadu náčelníka a on je ústrednou postavou. (Piri)