Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Společně s Amadeusem Formanův životní výkon. Nicholson stejně jako Louise Fletcher v roli hlavní sestry předvádějí úžasné výkony, které jsou doplněny, jak je u Formana zvykem, výbornými herci ve vedlejších rolích. Tento film nemohl natočit obyčejný Čechoslovák, Američan ani nikdo jiný. Tohle je brilantně odvedená práce, která z diamantu pokrytého špínou a nedostatky udělala zářivý a skvostný kousek do sbírky každého milovníka filmů. Nadčasová podívaná, která má své místo v historii navždy rezervované.(28.7.2005)

Nie každému režisérovi prospeje zmena k americkej produkcii, no Forman sa nenechal strhnúť k neslávnym kolegom a svoj druhý zaoceánsky film sa stal (zatiaľ) vrcholom jeho kariéry. Kto vie, aké by to bolo, keby sa pokúsil o niečo také v tuzemsku. Bez Nicholsona asi chabé. Dokonale vystihnutá atmosféra, netradičný námet a o to krajšie jeho plynutie a absolutistický záver. Herecký koncert mal pod dohľadom Nicholson, ale partia hercov-bláznov a bláznov-hercov dodáva filmu neprekonateľný feeling, ktorý som z neho mal, mám a budem mať dlho. Aj keď vžitie do postáv a zobrazenie ich činností je úplné, rovnako ako pacientov, tak aj personálu kliniky, tak asi nikdy nepochopím systém a (ne)obmedzenosť psychiatrických ústavov. 100%!(12.11.2007)

Ja viem, urcite si proti sebe postvem vela ludi, ale nemozem dat inac. Videla som koooooopec lepsich filmov, ale musim uznat, ze to bolo majstrovske dielo. Ale bohuzial nie pre mna. Ja som sa nudila a z celeho filmu ma bavila dohromady asi pol hodinka. Mozete ma nazvat neznalcom, ignorantom, ale ja hodnotim filmy na zaklade pocitov, ktore pri nich mam. A tento vo mne nevzbudil ziadne. Smiech, slzy, euforiu, NIC. Nechal ma chladnou ako cencul.(22.8.2009)

Opravdu dobré a zajímavé dílko. Jacka Nicholsona moc nemusím, ale tady předvádí vynikající práci a jeho McMurphy je opravdu skvěle zahraný a stejně tak skvělý je i Will Sampson v roli mlčenlivého Náčelníka. Vůbec herecké výkony všech jsou obdivuhodné. Blázni jako vyšití :-). Louise Fletcherová je v roli diktátorské sestry opravdu zaškrceníhodná. Formanovo mistrovské dílo.(27.2.2007)

Netradiční nejen divácký zážitek. Kdo jej měl možnost vidět, nejspíše nezapomene na tři věci tohoto Formanova snímku. 1/ Louise Fletcherová, před kterou před natáčením přeběhl bazilišek a nalepil jí na obličej kamenný výraz, který z ní udělal ďábelskou, bezcitnou, puntičkářskou a strojovou mrchu, jenž život v psychiatrické léčebně přeměnila na umělé vězení s přesnými pravidly a harmonogramem. 2/ Jack Nicholson, který se zde stal jejím pravým opakem, je živý, cholerický, nespoutaný, věci kolem něj ožívají, protože vnímají tu jeho energii a radost ze života. Jeho McMurphy se snaží pacienty duševně osvobodit a dokázat jim, že se mohou těšit z čehokoliv kolem sebe. Důkazem jest více než dojemná scéna improvizovaného baseballu. Snímek mocně finišuje, dokonce divákovi dopřeje fullkontaktní rozepři mezi oběma lidskými póly, aby v samotném závěru (zatřetí) šokoval, přičemž si vysloužil i tu pátou hvězdu, kterou má ode mě za největší počet otázek začínajících slovem "Proč", které jsem si po jeho skončení kdy položil. 109 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(10.8.2007)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) škrtí sestru Ratchedovou (Louise Fletcher), má McMurphy na hlavě čepici. Když spolu spadnou na zem, čepice se válí na zemi hned vedle něj, avšak hned v dalšim záběru má opět McMurphy čepici na hlavě. (Joker Punx)

• - Cigareta, ktorú počas terapie ukradne Martini Hardingovi, mení v každom zábere dĺžku. (Hudino)

• - Will Sampson (Chief) vzal svoju rolu veľmi vážne, avšak na režisérov vkus bol až príliš kŕčovitý. Uvoľneného výkonu, ktorý vidíme vo filme, dosiahol Forman pomocou výdatného prídelu piva. (marlon)