Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Jack v životní roli a ve Formanově nejlepším filmu. Už chápu ten nával v jeho posteli, byl a vlastně stále docela je ohromný sympaťák. Celou dobu jsem mu fandil, protože mě opravdu skvěle bavil. Ve filmu je i jeho pravý opak. Vrchní sestra je snad nejodpornější postavou v dějinách kinematografie. Neraději bych ji uškrtil.(3.3.2010)

"Já těch rukou vidím jen devět, pane McMurphy..." Geniální dílo Miloše Formana přináší jeden z nejsilnějších a nejvyrovnanějších "psychických soubojů" dvou osobností, jaké se kdy na plátně objevily. Souboj mezi vrchní sestrou Ratchedovou a rebelem Randlem McMurphym patří mezi nezapomenutelný zážitek. Minimalistický teror vs. provokace, porušení stereotypu a vytrhnutí z lhostejnosti. Kult, klasika a výjimečný, zářící klenot světové kinematografie. Nadčasový snímek o věčném souboji dobra a zla, o lidských povahách, o odevzdanosti člověka smířeného s tím, jaký je, že je v bezpečí a chráněný před okolním světem tam, kde právě je, a o jeho opaku, o odvaze postavit se systému, bojovat za život, za sebe, i za ostatní a přemoci bezpráví. Jack Nicholson v jedné ze svých největších životních rolí. Louise Fletcher coby chladná, bezcitná, manipulativní, ale pro své pacienty zároveň vlastně velmi "lidská" sestra Ratchedová. Jedny z nejvýraznějších rolí pro téměř všechny "pacienty" psychiatrické léčebny. Christopher Lloyd a Brad Dourif září, v současnosti spíše už však jen "dohasínají" v bezvýznamných a špatných filmech. Vůbec všichni hlavní členové oddělení, které pod svými křídly sestra Ratchedová "opatruje," patří mezi jedny z nejsympatičtějších a nejnormálnějších filmových pacientů. Přelet nad kukaččím hnízdem bude svou výpovědní hodnotou aktuální stále. A nemusí se vždy jednat pouze o prostředí léčebny.(26.4.2015)

98% - Na marný boj svérázného McMurphyho s vrchní sestrou Ratchedovou si vzpomínám často i v běžném životě. Při tomto filmu člověk žasne především nad hereckými výkony. Celá ta silná skvadra pacientů z léčebny by zasluhovala hromadného Oskara. Málo který film ve mně vzbudil tolik smutku, ale zároveň tolik naděje, jako Přelet nad kukaččím hnízdem. Forman prostě točí zásadně nadčasové filmy...(1.5.2006)

Předlohu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven jsem četl až několik let po prvním zhlédnutí filmu. Ale díkybohu mi to nesnížilo zážitek ani u jednoho. Kniha i film jsou takřka dokonalé, svým způsobem. Ale film mám zkrátka radši. Již tak dobrou knihu prostě pozvedl na něco naprosto ikonického.(7.8.2010)

Úplné jádro Přeletu tvoří válečný film. O válce, kterou párkrát za život vede každý z nás. Zde jsou úhlavními nepřáteli drobný výtržník McMurphy a vrchní sestra psychiatrické léčebny Ratchedová. Ten první je personifikací lidské touhy po životě, rebelství, ta druhá pak představuje určité bariéry a životní řád. Z jejich střetu nemůže vyplynout nic dobrého. Podobných filmů o množství akceptovatelné lidské svobody vzniká ve Státech přehršel. Jenže málokterý z nich jde takto „do hloubky“. Sice tušíte, kdo by měl být tím hodným, kdo zlým, kdo hlavní postavou a kdo vedlejší, jenže tady jde o jiné hodnoty. Což „vybublává“ na povrch během celého filmu, avšak nejvíc je to patrné v samém závěru. Právě několik posledních minut u Formanových filmů obvykle „znamená“ nejvíc (na rozdíl od Spielberga, který v nich pohřbil většinu svých slibně rozjetých snímků). V případě Přeletu jsem ke konci jen tajil dech a zíral a zíral. Skvostné, šokující, veselé i smutné, v nejvyšší možné míře působivé. Ale i jiné scény dokázali svou působivostí zamrazit až do morku kostí: výlet na lodi, improvizovaný baseball... . Excentrické excesy rebelujícího sympaťáka Nicholsona drží film pohromadě, stejně tak jako Formanova režie. Oproti živelnému Nicholsonovi musela být logicky obsazena zrůdně chladná Louise Fletcherová. Její zoufale nenávistný pohled potvory bez srdce dokáže ještě dnes vyděsit. Společné scény Fletcherové s Nicholsonem pak patří k těm „nejnapnutějším“, který kdy byly – napříč žánry – natočeny. 95% Apendix: IMO se neomezovaná svoboda člověka dá celkem dobře přirovnat k rychlé jízdě autem bez připoutání – líbí se nám ta volnost, ale zároveň si uvědomujeme svou zranitelnost Zajímavé komentáře: Visáč, RAPIDUS, Vitason, Jordan, sud, arkie, Bobek15, mirliflore(13.8.2005)