Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

"Já těch rukou vidím jen devět, pane McMurphy..." Geniální dílo Miloše Formana přináší jeden z nejsilnějších a nejvyrovnanějších "psychických soubojů" dvou osobností, jaké se kdy na plátně objevily. Souboj mezi vrchní sestrou Ratchedovou a rebelem Randlem McMurphym patří mezi nezapomenutelný zážitek. Minimalistický teror vs. provokace, porušení stereotypu a vytrhnutí z lhostejnosti. Kult, klasika a výjimečný, zářící klenot světové kinematografie. Nadčasový snímek o věčném souboji dobra a zla, o lidských povahách, o odevzdanosti člověka smířeného s tím, jaký je, že je v bezpečí a chráněný před okolním světem tam, kde právě je, a o jeho opaku, o odvaze postavit se systému, bojovat za život, za sebe, i za ostatní a přemoci bezpráví. Jack Nicholson v jedné ze svých největších životních rolí. Louise Fletcher coby chladná, bezcitná, manipulativní, ale pro své pacienty zároveň vlastně velmi "lidská" sestra Ratchedová. Jedny z nejvýraznějších rolí pro téměř všechny "pacienty" psychiatrické léčebny. Christopher Lloyd a Brad Dourif září, v současnosti spíše už však jen "dohasínají" v bezvýznamných a špatných filmech. Vůbec všichni hlavní členové oddělení, které pod svými křídly sestra Ratchedová "opatruje," patří mezi jedny z nejsympatičtějších a nejnormálnějších filmových pacientů. Přelet nad kukaččím hnízdem bude svou výpovědní hodnotou aktuální stále. A nemusí se vždy jednat pouze o prostředí léčebny.(26.4.2015)

Vynikající, ale plný počet dát nemůžu. Na to na mne Přelet dostatečně nezapůsobil. Navíc pochybuju, že ve mně měl film vyvolat sympatie k postavě Louise Fletcher, zatímco Nicholson mi měl jít na nervy. Cvokárna je skvěle depresivní prostředí, ale přenést jej na mne - jako diváka - se nijak silně nepodařilo. Prostě nenechalo to ve mně ten ojedinilý stoprocentní dojem. 85%(16.9.2008)

Jack v životní roli a ve Formanově nejlepším filmu. Už chápu ten nával v jeho posteli, byl a vlastně stále docela je ohromný sympaťák. Celou dobu jsem mu fandil, protože mě opravdu skvěle bavil. Ve filmu je i jeho pravý opak. Vrchní sestra je snad nejodpornější postavou v dějinách kinematografie. Neraději bych ji uškrtil.(3.3.2010)

Jednoznačně nejlepší Forman, nejlepší Nicholson a mnou jedno z nejvíce uznávaných děl vůbec. Pokud bych měl objektivně říct jeden film, který by si zasloužil nejvyšší hodnocení od všech, řekl bych právě Přelet. Herci se předhánějí, kdo hraje lépe - a ať se podíváte na Randalla, vrchní sestru nebo kteréhokoli blázna, jsou všichni až neuvěřitelně uvěřitelní. Pro mě byl nejlepší Indián, i kvůli konci, kde mi spadla čelist a hodně dlouho tam zůstala.(31.12.2005)

Dlouho, dlouho se mi film od Miloše Formana - Přelet nad Kukaččím Hnízdem vyhýbal obloukem a ne zrovna malým, je to už 33let od natočení snímku a to fakt není zrovna nejkratší doba, na některé filmy má „zub času“ bohužel negativní vliv, na některé NE a tento snímek to jen dokazuje. Bohužel mě za celou délku filmu ničím nenadchla kamera, nechci snižovat kvality M.Formana, ale za docela bohatou stopáž nenabídl žádný kamerový moment, na který bych dlouho vzpomínal a zapsal se mi do paměti. Zato scénář je geniální a oživuje i pomalejší pasáže, nejvíce snímku ale pomáhají samotní herci, kteří hrají stejně kvalitně jako „velký Jack Nicholson“ není tu fakt ani jedna „černá ovce stáda“, která by snížila vysokou hereckou kvalitu, na sestřičku jsem chytal podobný vztek jako Jack ;-). Každý si umí užívat a bavit když dostane možnost a kolikrát v chudém společenském životě stačí pár okamžiků, na které budete strašně rádi vzpomínat v dobrém a vždy vám vyčarují úsměv na tváři a třeba dodají sebedůvěru, která někomu může chybět. Můžu jenom souhlasit a podpořit 5* snímek v jeho vysokém umístění v top200 filmů na CSFD. 10/10*(18.4.2008)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) škrtí sestru Ratchedovou (Louise Fletcher), má McMurphy na hlavě čepici. Když spolu spadnou na zem, čepice se válí na zemi hned vedle něj, avšak hned v dalšim záběru má opět McMurphy čepici na hlavě. (Joker Punx)

• - Will Sampson (Chief) vzal svoju rolu veľmi vážne, avšak na režisérov vkus bol až príliš kŕčovitý. Uvoľneného výkonu, ktorý vidíme vo filme, dosiahol Forman pomocou výdatného prídelu piva. (marlon)

• - Režisér Miloš Forman vybral hudbu pro film už při plánování výroby. Hudba hrála vždy před začátkem natáčení jednotlivých záběrů, aby herci získali správné tempo, než se rozvrčí kamery. (Wences)