Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se k tomuhle filmu dostala (za což se stydím), ale musím říct, že jsem nevěděla o co jsem celou tu dlouhou dobu přicházela. Přestože prostředí psychiatrické léčebny svádí filmaře k přehánění, tady je v rovnováze vše, od scénáře po fantastické herecké výkony. Tenhle film se těžko popisuje, ten se prostě musí vidět.(18.7.2005)

Skutečně omračující film, alespoň pro ty, kterým v krvi zbylo trochu rebelantství, nonkorfomity a smyslu pro humor. Proč je vlastně všem tak sympatická postava líného flákače, který předstírá malomyslnost, aby se vyhnul trestu a pracovnímu táboru? A jaktože se cítíme nejvíc doma právě na tom nejtruchlivějším místě, mezi blázny? Kde udělala Velká sestra chybu? (Tady se film dopustil podstatné odchylky od originálu, tím že z Velké sestry neudělal ďábelskou postavu, nýbrž jen nevědomou vykonavatelku zla, která se stále domnívá, že pro své pacienty koná to nejlepší.) Proč Náčelník mlčí, a co tu vlastně pohledává? Forman, s oblibou vyzdvihující génie lidstva, nám tady ukazuje, že každý, ale úplně každý člověk má stejnou cenu. Že špatné chování, nepřizpůsobivost, odlišnost ho jeho lidství nezbavuje, ba právě naopak, možná jen člověk se svobodnou vůlí je stále ještě člověkem.(1.1.2005)

RETRO /// ,,TAKHLE TĚ TU NENECHÁM“..... /// Herecká exhibice Jacka Nicholsona a přehlídka ligy slabomyslnejch v příběhu, kterej má sílu. A zřejmě si ji udrží navždy! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmenou knihu, ktereou napsal Ken Kesey v roce 1962 číst nebudu. 2.) Miluju, když kluci ve vodmašťovně dělaj večírek. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ **(3.4.2012)

"Prelet nad kukučím hniezdom"! Čo je to za názov? Čo očakávať od takého filmu? Verím, že sa tu nenajde jediný uživateľ, s právom komentovať filmy, ktorý by si položil tieto otázky. Dokonalé, majstrovské dielo režiséra Miloša Formana, v ktorom hlavnú mužskú úlohu úchvatným spôsobom stvárnil Jack Nicholson, by mal poznať každý, kto zablúdi na tieto stránky. Filmový klenot! *****(23.1.2008)

Tohle dílko mi dlouho dobu unikalo až před několika týdny jsem tento skvost konečně sehnal.. A musím říct, že jsem zprvu nečekal žádný zázrak, ale to jak se Miloši Formanovi povedlo vytvořit tak dokonalé prostředí umocněné ďábelskou Luise Fletcher (naprosto zasloužený Oscar) a úchvatným výkonem mého oblíbence Jacka Nicholsona, mi vskutku vyrazilo dech. Ještě mě velmi zaujal výkon Dannyho DeVita, který je zde opravdu roztomilý a doslova k sežrání :). Jen ten závěr mě hodně překvapil, protože jsem čekal něco dojemného, ale že až takhle. Prostě další klasika, která z prostředí psychiatrické léčebny jen těžko bude hledat přemožitele.......(25.9.2007)

• - Will Sampson (Chief) vzal svoju rolu veľmi vážne, avšak na režisérov vkus bol až príliš kŕčovitý. Uvoľneného výkonu, ktorý vidíme vo filme, dosiahol Forman pomocou výdatného prídelu piva. (marlon)

• - Producent Michael Douglas chcel pôvodne hrať Billyho Bibbita (Brad Dourif). Do tejto role bol tiež zvažovaný Bud Cort. (WalterIK7)

• - Druhý z troch filmov, ktoré získali Oscarov vo všetkých hlavných kategóriach - najlepší film, herec, herečka, réžia a scenár (pôvodný alebo adaptovaný). Ďalšie dva boli Stalo se jedné noci (1934) a Mlčení jehňátek (1991). (WalterIK7)