Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Než jsem se chystala psát svůj komentář, schválně jsem si přečetla všechny ostatní...A co zbývá dodat k filmu, ke kterému již bylo řečeno úplně vše? Snad jen jedno : vzdávám hold a tu nejhlubší (a nejuctivější) poklonu Panu Režisérovi Formanovi a ze srdce mu přeji místo v síni slávy, které si tímto filmem získal.(12.6.2005)

Scénář: Bo Goldman, Lawrence Hauben .. Opěrný bod - Se zpožděním 30 let od natočení (24042005) jsem viděl Přelet také a stál si: na ČSFD 1369 hodnocení a s 96% třetí pozici v místní TOP200 (IMDb: 70,421 votes – 8,7/10 – 9 pozice v TOP250).(26.4.2005)

„Vy si len sťažujete, aké je to tu na hovno a keď máte príležitosť odísť, bojíte sa.“ Sto percent, priatelia. Diabol sa prevtelil do Jacka Nicholsona. Doteraz sa usmievam pri spomienke na bandu bláznov na rybárskej lodi. A k tomu Louise Fletcherová. Mier v tvojej duši, Náčelník. Miloš Forman je, povedané Ivanom Táslerom, niekto ako kráľ. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/182550/Prelet-nad-kukucim-hniezdom-100.html(14.9.2006)

Forman je diabol s anjelom v duši, nadnesene povedané, no približne vysvetľujúce zrod tejto emocionálnej drámy. Tak čertovsky dokonalú myšlienku zobrazenú prostredníctvom neľahkého života v psychiatrickej liečebni spojiť s krásnym a citlivým prístupom k veci, to dokáže naozaj len človek s veľkým srdcom a zápalom pre kvalitnú filmarčinu. Ak si k tomu ešte na realizáciu pozve herecké esá ako Jack Nicholson, Danny DeVito alebo nie menej významného Willyho Sampsona, ktorého kamenný prednes ma v dobrom fascinoval, tak vznikne niečo čo netreba priveľmi komentovať. Avšak bezpodmienečne vzniká povinnosť pustiť si toto zaslúžene oskarmi ovešané elektrizujúce predstavenie. P.S. Sestra Ratchedová so svojím chladno-zákerným a hnusným konaním nemá snáď v historickom zozname záporákov obdoby (zabil by som ju), popri tom je ale osoba R. P. McMurphyho zase stelesnením nádeje, radosti, šťastia. Konfrontácia týchto dvoch na míle odlišných pováh zatočí s nie jednou silnou povahou.(20.4.2009)

Wooooooooooow, tohle slovo popisuje celý film :) Tohle jsem viděl poprvé šest let zpátky. Tu dobu jsem jej měl rád. Učili jsme se o schizofrenii, a přitom se dívali na tento film. Hned jak jsem přišel ze školy, řekl jsem matce, že jsme se dívali na skvělý film - Let přes ptačí hnízdo. Pěkný název, že? Matka mi pověděla, že děda film vlastní na VHS. Byl jsem nadšen. Vynikající herecké výkony byly vším, o čem jsem ve spojitosti s filmem mluvil. Vždyť někteří aktéři byli opravdu mentálně zaostalí. Nedovedu si představit, jak by film dopadl, kdyby zde místo Nicholsona hrál James Caan, Marlon Brando či Gene Hackman, jak se původně plánovalo. Nicholson byl až čtvrtý v pořadí. Konec mě opravdu dostal, tak silný moment jsem ještě v žádném jiném filmu předtím neviděl. Na film by jste se měli všichni podívat. Je to legenda, nebudete zklamáni. PS: Scéna s rybařením se odehrávala v Depoe Bay, nejmenším přístavu na světě.(12.6.2005)

• - Jack Nicholson (McMurphy) a režisér Miloš Forman vyriešili spory o tom, ako zahrať určité scény, jednoducho: Nicholson zahral scénu na oba spôsoby s tým, že vo filme bude použitá lepšia verzia. (marlon)

• - Danny DeVito hrál i v divadelním představení podle stejné románové předlohy v roce 1971. (GreatestFan)

• - Obľúbený film bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. (WalterIK7)