• mandes

rozpocet $80 million trzby celosvetovo $96,105,910(6.11.2006)

V podstate zaujímavý príbeh zo zákulisia moci ale nie tak strhujúci ako by si dané témy vyžadovali, dobré je že to vôbec na miernu pasivitu deju nenudí aj keď sa tam dohromady okrem vyšetrovania na vlastnú päsť nič nedeje. Denzel Washington a Liev Schreiber sú vo svojich úlohách fajn aj keď miestamy to ich iné správania vďaka ovládacím ampulkám vyzerá všelijako len nie dôverne o Meryl Streepovej je už ťažko hovoriť lebo jej prejav spadá skôr do diktárskej až arogantnej dôraznosti, než na nejakú obyčajnú vládychtivú političku. Jonathan Demme miestamy experimentuje a chce chorobu mysle vojakov povýšiť na niečo viac práve spôsobom presvietenia vizuálu ale vyznie to len polovičato, skoro bez zrnka nejakej väčšej hĺbky, takže zostáva to tiež v tomto smere nedotiahnuté. ║Rozpočet$80milionovTržby USA $65,955,630Tržby Celosvetovo $96,105,964║ dosť slušný rozpočet, že by predvolebné kampane vo filme tak moc stály /60%/(30.11.2007)

Mix adaptace románu Richarda Condona a předělávky filmu Johna Frankenheimera s Frankem Sinatrou z roku 1962. Toto léto bude všechno pod kontrolou......... Scénář : Daniel Pyne a Dean Georgias. Kamera : Tak Fujimoto. Hudba : Rachel Portman a David Amram - Dirigenti : David Amram, Michael Kosarin, Lucas Richman a Theodore Sperling. Autor " Fortunate Son " : John Fogerty.(9.5.2011)

Manchurianský kandidát je remakem Mandžuského kandidáta, který vznikl na motivy knižního thrilleru Richarda Condona. A remake je to se vším všudy. Děj byl z padesátých let přesunut do současnosti, válku v Koreji vystřídala válka v Zálivu. Tím však změny nekončí, počet a význam knižních postav byl značně poupraven (zcela zmizel Johny Iselin, větší roli dostala Eugene a hlavně major Ben Marco) a praktiky používané při vymývání mozků jsou vylíčeny o něco detailněji, což Kandidáta posouvá na hranici sci-fi. Bizarní momenty jako „vykusování mikročipu ze zad“ ubírají příběhu na přesvědčivosti a kdybychom stejně jako v knize nevěděli, jak přesně k „vymytí“ došlo, ničemu by to neuškodilo, spíš naopak. Navíc jsem se nemohl zbavit dojmu, že tento Kandidát je mnohem komplikovanější než ten knižní. I se znalostí knihy a s plným soustředěním jsem se občas ztrácel. Vyprávění z pohledu Marca, v podstatě jediné kladné postavy, nutí tvůrce soustředit veškeré dějové linie na jeho osobu, proto přebírá většinu aktivity na vlastní bedra a právě skrze něj se dovídáme, vo co vlastně go. Denzel Washington je dobrý herec, ale pomalu se začíná utápět v šablonovitých rolích super kladných hrdinů, kteří vždy spasí svět. Z tohoto hlediska je zajímavější postava Raymonda Shawa, který je zde sice více záporákem než obětí, ale kožený ksicht Lieva Schreibera mu sedne dokonale. Nejvíce mě zklamalo zredukování významu role Raymondovy matky, Meryl Streepová dokázala těch pár scén prozářit svým obrovským charismatem, ale její podíl na celém spiknutí nějak zaniká pod vším tím řešením postválečného traumatu a ovlivňováním cizích neuronů. Při četbě knihy mi táž postava připadala jako ta největší mrcha pod sluncem, které jsem přál, aby zhynula v hrozných mukách, zde mi vlastně bylo jedno, jak dopadne. Jasně lze vysledovat značné vyměknutí oproti předloze (napsané na konci 50. let), úplně chybí heroin i sex a incestní milostná scéna je střihnuta příliš brzy na to, abychom si uvědomili její význam. Kandidát má několik slušně zrežírovaných scén, většina z nich je však naakumulována do posledních cca třiceti minut, kdy všechno nádherně graduje a právě za ně dávám slušné tři hvězdičky. Při přímém střetu s kvalitami knihy, která se zmohla na mnohem ostřejší politickou satiru, by Manchurian vyšel jako poražený. Přesněji by byl k zemi tvrdě knokautován hned v první kole. 70% Zajímavé komentáře: tron, Aiax(7.4.2007)

Neviděl jsem původní film,ani jsem nečetl prý vynikající knihu,takže se mi Manchurianský kandidát hodnotí poměrně těžko.Od filmu jsem čekal spíše válečně-politickou satiru,takže mě jeho celkové směřování k paranoidnímu thrilleru poměrně překvapilo,celkově se přede mnou rozprostřel relativně zdařilý žánrový kousek,kterým Jonathan Demme ukazuje,že od Mlčení jehňátek ještě nezapomněl,jak se má správně budovat atmosféra,filmu navíc hodně pomáhá kamera,která snímá scény z netradičních úhlů,její nečekané nájezdy jsou působivé a detailní zabírání herců ještě posiluje tísnivost celého projektu.Film ale NAPROSTO selhává v propracovávání dané konspirační zápletky,kdy se sice často mluví o jakési zlotřilé korporaci,aniž by se ovšem jakkoliv odhalovaly její skutečné motivace nebo členové a vnitřní logika filmu proto značně hapruje.Nedořečenosti jsou hezká věc jen pokud se s nimi umí pracovat a neubližují příběhu jako takovému,což se tady bohužel děje.Navíc,díky neodhalování strůjců spiknutí by jako hlavní záporná postava měla fungovat Meryl Streep,což se ovšem neděje,hlavně díky značnému upozadění její postavy,u které jsem neviděl důvod,proč ji nenávidět.A pokud chybí pořádný záporák,divák nemůže hrdinovi jaksepatří fandit.Kandidát je filmem,který dokáže překvapovat,přenášet paranoiu a traumata z hlav hrdinů na diváka,ale výše zmíněné nedostatky plus přebytek nechtěně směšných scén jej v mých očích sráží až příliš.Proto dám pouze silnější tři hvězdičky. P.S.: Denzel je výtečný a Vera pěkná,ale málo využitá. 70 %(5.1.2012)

• - Spoiler: V závěru, kdy je zastřelen syn (Liev Schreiber) s matkou (Meryl Streep), je možné vidět, jak se dívka kouká směrem, odkud vyšel výstřel, přestože puška obsahovala tlumič. (Hightower)

• - Film produkovala Tina Sinatra, dcera Franka Sinatry, představitele kapitána Bena Marca v původním zpracování z roku 1962. (monolog)

• - Scenárista Daniel Pyne dostal přes 1 milión $ za počáteční návrh scénáře. (Elwanelyn)