Kdo by neznal pohádku o obyčejné dívce (D. Patrasová), která dostane za úkol ke králi (J. Čenský) přijet-nepřijet, oblečená-neoblečená a přinést dar-nedar. Pohádky Jana Wericha se chopila scenáristka H. Sýkorová a v režii L. Ráži s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice J. Uhlíř a Z. Svěrák tak před lety vznikla půvabná televizní klasika. Pojďme tedy znovu obdivovat chytrost Zdeničky, která nejenže vynalezne koloběžku, ale pro svůj důvtip se nakonec stane královnou Koloběžkou první. (Česká televize)

kajas

„Nemáte však ponětí, co to bude pro děti!“ A nejen pro ně. Dáda na vrcholu popularity, Čenský pohledný i s královskou bradkou, Molavcová a její cukrlata. Samotný vynález koloběžky je už jenom malý bonus :). Klasika skoro na 5 hvězd. ()

easaque

-4* tak na takových televizních pohádkách jsem vyrůstal a s odstupem času musím říct, že je to mnohem lepší než teď. Prostě taková veselá hudební taškařice na náměty Werichovy povídky, která přináší ponaučení a není pitomá. Doufám, že se líbí dětem i dnes. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Laskavá televizní pohádka, plná moudra. Příjemné herecké obsazení doplňuje hezké exteriéry a celkem povedené interiéry. Líbí se mi, že i přes poměrně malé roličky je jejich protagonisté neodflákli. ()

cariada

Solidní ,ale některé písničky už jsou docela dost ohrané. Ale přece jen koloběžka v pohádce kde je král je poněkud prapodivná. ()

Elyssea

Dáda, Čenský (kdy mi ještě nelezl ne nervy jako moderátor MISS), Jitka Molavcová... Milá česká pohádka, kterou bohužel nedávájí tak často, jak by mohli. Rozhodně lepší než stále se opakující Z pekla štěstí (z pekla štěstí mám, když se mi podaří tomu vyhnout). ()

forsythia

Patrasová tehdy ještě netrapčila s žížalou a byla mladá a hezká. Navíc je tohle jedna z mála těch humorných pohádek, které mě dokážou opravdu pobavit, kde vtipy vyznějí opravdu vtipně a nejsou trapné. Asi to bude dáno i tím, že je to podle Wericha, jehož humor trapný zkrátka není. Ovšem dovedu si představit, že i inteligentní předloha může být dokonale zpackána. Tady tomu tak naštěstí není. ()

otík

Skvělá televizní pohádka, jedna z nejlepších. Krásné písničky, výborní herci a žádná naiivita, ale kouzelná atmosféra. ()

Lachtaan

Jedna z nejdivnějších televizních pohádek naší tuzemské tvorby minulého století. Snesitelná na tomto "díle" je jen hudba Jaroslava Uhlíře. ()

Zdeňka

Samozřejmě největší chválu můžeme pět na písničky, především na jazykolamovou v podání pěstitelky výslovnosti ( Střízlivý střízlík stříbro střádá, žíznivý žoldnéř žejdlík žádá. ). Další, co bych chtěla vyzdvihnout je samozřejmě skvělý scénář, obsazení atd. ale to nejdůležitější je, že hlavní postava se jmenuje Zdenička.... :-) ()

PollyJean

Když si člověk z filmu nezapamatuje ani natvrdlého krále ani kladnou a chytrou hrdinku, ale lehce úchylnou dvorní dámu s krabicí bonbónů, tak nevím, jestli něco není trochu špatně... ()

Specs

Hlášky: mlynář: - "Nečti pořád, nebo ti to zůstane!" & Rytířka z Trychtýřovic: - "Střízlivý střízlík stříbro střádá, žíznivý žoldnéř žejdlík žádá." ()

solskjaer

Dáda Patrasová a její koloběžka bývala moje opravdu oblíbená pohádka a paní Patrasovou jsem žral. Kdybych ale v té době veděl že si dnes nasazuje stříbrné paruky a zpívá Rumba rej nebo jak se jmenuje ten štěk , tak bych tu pohádku přepl! ()

Cejny

Opět jedna z těch celkem i nudných pohádek, nic extra, ale tak taky to není určeno dospělému divákovi. ()