Kdo by neznal pohádku o obyčejné dívce (D. Patrasová), která dostane za úkol ke králi (J. Čenský) přijet-nepřijet, oblečená-neoblečená a přinést dar-nedar. Pohádky Jana Wericha se chopila scenáristka H. Sýkorová a v režii L. Ráži s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice J. Uhlíř a Z. Svěrák tak před lety vznikla půvabná televizní klasika. Pojďme tedy znovu obdivovat chytrost Zdeničky, která nejenže vynalezne koloběžku, ale pro svůj důvtip se nakonec stane královnou Koloběžkou první. (Česká televize)

Šandík

Werichova předloha je samozřejmě výborná a těžko proti ní cokoli namítnout, její filmová adaptace je na tom ovšem jinak. Ačkoli je slušně obsazená (pravda, Dádu bych v ní mít nemusel) a herecky tudíž velmi dobře zpracovaná, ztrácí body za trochu nemastnou, neslanou a místy i vysloveně bezradnou režii a především, za papundeklové kulisy a hubenou výpravu. Lépe na tom ovšem nejsou ani exteriérové scény, které vypadají, jako by je někdo natočil během jednoho odpoledne v městském parku... Celkový dojem: 65% ()

honajz

Protože mi sem nějak nesedí Dáda jako chytrá horákyně, mám averzi k celému příběhu, ačkoliv jej natočil můj oblíbený režisér. Navíc to vypadá, jako by to točili někde v průhonickém parku během jednoho dne. Jsou zde scény a místa, která se mi líbí a jsou vtipná, ale jako celek mě tahle pohádka moc nebere. ()

SOLOM.

Tak trochu „retro“ pohádka, ale pořád dobrá podívaná. Patrasová byla svého času vskutku pohledná a Jan Čenský patřil mezi nejžádanější adepty na prince. Vykašlat se na koně, když máme po ruce koloběžku – inu proč ne. Jen ty kostýmy se mi moc nelíbili. Písničky zde však byly opravdu dobré a chytlavé a jde o jeden z mála filmů, kde mi absolutně nevadila Molavcová, kterou jinak zas až tak moc nemusím... ()

Ilicka

Dobrá, občas nechtěně směšná... Před pár roky by to bylo jasných pět... Jo... Časy se mění...Stárnu... ()

Ištván87

Jsem vášnivá.... Jsem vášnivá.... Tak to jsem ještě nežral. Jitka Molavcová je tak odpudivě kouzelná, že z toho jde hlava kolem. Přesně jak řekl král: Je jako vůz, který je naložený dřívím a chi-chi-chi, jede po mostě. Jinak celkem televizní standard, nebo spíš nadstandard. Písně dvojice Svěrák - Uhlíř, Dáša Patrasová a Jan Čenský tvoří krásný páreček. Je to milá pohádka, na níž se rád kdykoliv podívám, a nestydím se za to. :) ()

duklak2

Výborné. O této pohádce se to nebojím zmínit. Ta měla takové kouzlo, že si ji pamatuji i po mnoha letech. Ježiš, jak já rád bych se vrátil do dob, kdy jsem tuto pohádku viděl poprvé:) ()

Shaqualyck

Tak on mě úzkostlivě spravedlivý Čenda nikdy kdovíjak cool nepřišel. Avšak Dáda na kolobrndě, oděna toliko pouze v pochybnou síťovinu a háv břitkých bonmotů, to už je jiné kafe... Ač je to jinak rozprávka poměrně tendenční a (na svou dobu!) genderově snad až přespříliš hyperkorektní, má své nezapomenutelné momentky. Za všechny uveďme ustřižený knír, soudek s nejsladším medem na světě a glamrockovou kapacitu v oboru logopedie Jitku "střízlivý střízlík stříbro střádá" Molavcovou. To je skutečně úkaz z jiné galaxie. Nicméně, ta ústřední Dádina pjosenka, to je vskutku těžce progresivní popík, co se dokáže vrýt pod kůži. Takže i česká justice už dávno ví, že "setkáme-li se s bahnem, okamžitě zahnem!" ()

Tommassi3

"Ono se hned všecko roznese, víš ?! Zvlášť když sedíš do večera v hospodě.." ;) Skvostná adaptace Wericha s mistrovskými kusy dua Svěrák, Uhlíř.. Ráža hrál výtečně i na komediální strunu.. ()

BoPo

Dáda Patrasová oblečená-neoblečená? Ach, áno prosím. Hviezdami boli však Jitka Molavcová a jej neskrotné mluvidla. ()

Kryton

Jako malý jsem se vždy těšil až bude obutá-neobutá v TV. I dnes v záplavě TV odpadu je svěží a písně chytlavé. ()

Praxis

Setkáme-li se s poruchou, dojdeme k cíli po rukou, setkáme-li se s bahnem, okamžitě zahnem...Jedna z nejlepších papundeklových televizních pohádek, příjemně sympatická Patraska a laskavý humor. ()

Džejkop

Asi to je dobrá pohádka, ale Dáda Patrasová moc dobrá není. Jako je to pěkná baba, to nepopírám. Ale jakmile hraje v pohádce, ihned si jí vybavím jako moderátorku a rázem veškeré mé sympatie mizí. ()

blackrain

K hereckému obsazení nemám, co bych dodala. To bylo výborné. Jitka Molavcová se svou krabičkou s bonbóny byla parádní. Pohádky z pera Jana Wericha jsou milé, inteligentní a hlavně poučné. Zdenička byla na tolik chytrá, že přelstila i samotného pana krále. Jestli pak si pamatujete, co jí bylo nejmilejší? ()

ABLABLABLA

Skvělá pohádka mého dětství. Krásné písničky a Dáda je tu ještě velmi sympatická stejně jako Čenský. Patří asi k nejlepším českým pohádkám vůbec. 10.10.2012 - Viděno znova: Jen jsem se utvrdila v tom, že se jedná opravdu, aspoň pro mě, o jednu z nejlepších českých pohádek hned vedle třeba Pyšné princezny, Nesmrtelné tety, Byl jednou jeden král, Princezny se zlatou hvězdou na čele, Anděla páně, Šíleně smutné princezny, Třech oříšků pro Popelku, Lotrandy a Zubejdy, Princové jsou na draka no a v podstatě ještě páru dalších, ale tohle jsou asi ty moje TOP. A ne vůbec jsem si tu teď neudělala seznam, abych ho vždycky, když budu potřebovat našla:D ()

Aleee89

Další z pohádek, které jsem kdysi měla celkem ráda. To víte, Dáda byla vzor. Ne, ale jako malá jsem ji měla celkem ráda. Dnes je mi docela lhostejná, ale to neznamená, že bych si ráda nezavzpomínala na nějaký podobný film, třeba i na pohádku, které dnes teda dobrovolně rozhodně nevyhledávám. Tahle je vcelku fajn, Werich jde cítit. ()