Kdo by neznal pohádku o obyčejné dívce (D. Patrasová), která dostane za úkol ke králi (J. Čenský) přijet-nepřijet, oblečená-neoblečená a přinést dar-nedar. Pohádky Jana Wericha se chopila scenáristka H. Sýkorová a v režii L. Ráži s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice J. Uhlíř a Z. Svěrák tak před lety vznikla půvabná televizní klasika. Pojďme tedy znovu obdivovat chytrost Zdeničky, která nejenže vynalezne koloběžku, ale pro svůj důvtip se nakonec stane královnou Koloběžkou první. (Česká televize)

Lukoboss

Pěkná pohádka, která není moc vidět. Popravdě si vlastně ani nevzpomínám, kdy jsem to naposledy viděl, protože např. o Vánocích se vedle klasik, jako je Popelka, objevujou nový rádoby pohádky nebo "troškoviny", který patří do úplně zvláštní kategorie. Jan Werich byl frajer, o tom si tady nemusíme povídat, takže podle toho vypadá i příběh pochopitelně. Ne, že by tato (zfilmovaná) pohádka patřila k nějakým peckám, ale hodnocení pod 70% si nejspíš nezaslouží, na to se tady najdou jiní adepti. ()

Zagros

Pro mě to v mládí nebyla ničím výjimečná pohádka a vlastně není ani teď. Pohádky Jana Wericha mám raději v loutkové formě a s jeho přednesem, třeba v podobě filmu Fimfárum. Přesto, že mě moc nepobavila, dokáži uznat vcelku povedenou kombinaci Werichovi pohádky, písniček od dvojice Uhlíř Svěrák a chytré představitelky v podobě sympatické Dády Patrasové. Tři hvězdy budou tak akorát. ()

eagle-eye

Příjemná TV pohádka s životním výkonem Jitky Molavcové ve vedlejší roli (jsem vuášniuá... citůonový bombuón...). ()

Paity

Patrně vůbec nejznámnější pohádka Dády Patrasové, která ztvárnila dnes už v podstatě legendární princeznu koloběžku oblečenou neoblečenou. Dnes už bych čekal, že na to udělají max. hambatou verzi pro dospělé. ()

mira007

"Muzikálová" pohádka s chytrou horákyní oblečenou neoblečenou D.Patrasovou - po Xénii v Arabele životní role, podle které si ji budu pamatovat. ()

waits

Vsichni zucastneni jsou stastne obsazeni, vcetne Censkeho a Patrasove, kteri maji oba jiskru a jsou sexy (pravda, to deti moc nezajima:)). Patrasova je tak uvolnena a padnouci do role, ze se cloveku az nechce verit, ze je to tataz podivna pani, co nyni vzdycky spolehlive odezene moje synky od sledovani Kouzelne skolky. Vyborna je taky Molavcova ("A co je tohle?"). Pres to mi s Werichovskou pohadkou vic sedi atmosfera kresleneho/loutkoveho filmu, doplneneho Werichovym prednesem, ktery sam o sobe posunuje pribehy do magickeho a osobiteho sveta. ()

zdeny99

Koloběžka první je jedna z nejpovedenějších pohádek. Je postavená na geniální literární předloze a když se k tomu sepíše povedený scénář, tak je postaven základ úspěšné pohádky. A to je přesně případ této verze Chytré horákyně. Čenský s Patrasovou excelují, Zedníček s Kostkou jsou taky skvělí. Jen ta Molavcová to tam celý kazí. Co ta tam dělá, ta bonbónová rachejtle. Možná tak leda z finančních úspor supluje hradní strašidlo a dvorního šaška. [5619. hodnocení, 101. komentář, 66%] ()

lu-cinka

jee ted jsem si na ni asi po 3 letech vzpomnela, musim se znovu podivat. Snesla jsem tu i Molavcovou, jako ze je obcas na pest.. =) ()

PavelZava

Jsou tam samí titěráci. Je to jedna z Werichových novodobých pohádek, je to vtipné např. J.Molavcová kompletně či vtipné hlášky s trojnásobnými nadávkami (trulant, trumbera ... ). Konečně vím, kde bývalá kolegyně v práci a kamarádka Janík sebrala sousloví oddaná poddaná teda asi ? musím se jí zeptat. ()

tranquill

Pěkná televizní pohádka s typickými Uhlířovými texty. Ale musím zmínit, že tahle krásná Werichova pohádka by si zasloužila být celovečerní filmovou. ()

Tiiso

Silný výchovný příběh, se nepodařilo ztvárnit tak jak by si předloha zasluhovala. Více by mu slušela náročnější spíše filmová produkce. Bylo zvoleno jinak a tak se nakonec příběh natočil v klasickém studiovém zpracování osmdesátých let, v kterém bylo natočeno mnoho pohádkových příběhů určených pro nedělní brzké odpolední vysílání. A toto zpracování nedokáže nabídnout až tak silný zážitek. Ale námět je natolik silný, že i přes mizerné zpracování dokáže dlouho přežívat v lidských srdcích, což nejenom zdejším hodnocením je stále dokazováno. ()