Provedení solidní, jen případ sám mě nějak nestrhnul.(14.2.2015)

Zahajovací epizoda volné detekivní série alibi je v každém ohledu více než výjimečným filmem, ať už v rámci žánru, ale především v kontextu politického ovzduší přelomu padesátých a šedesátých let, kdy se zdálo, že do stojatých vod československé kinematografie zamíří noví lidé s novými tématy. Režisér Vladimír Čech patřil spíše k té skupině umělců, která se záhy etablovala v nových podmínkách státní dramaturgie a pod jejím vlivem jen výjimečně konala kroky stranou. 105% alibi není jen obyčejnou krimi, v jejím obsahu je znát určitá ironie a zejména dialogy hlavních postav prozrazují vyšší dávku autenticity, než bývalo tehdy zvykem. Své nesmrtelnosti film vděčí také hereckým výkonům, které se proměňují v cosi jako civilní portréty - vynikající dvojice vyšetřovatelů v podání gabinovského Karla Högera a temperamentního Josefa Beka, v konkurenci s dalšími protagonisty (Lackovič, Vinklář, Menšík, Eduard Kohout, ale také mladinká Jana Štěpánková a dnes již pozapomenuté tváře Dagmar Zikánové i Zuzany Fišárkové). Napětí, stupňované atmosférou vlastního strachu, jímž jakoby omlouvalo mladickou nerozvážnost, jíž se dopustili nezkušení chlapci, toužící po výhře snů, je přítomným činitelem až do samého závěru a to je pro detektivní film tím nejdůležitějším. A zdá se, že i pro diváky.(10.3.2012)

Nadprůměrná česká detektivka. Šlo o výherní los s velkou sumou, proto ty vraždy :-)(12.2.2007)

Na svou dobu překvapivě vydařená detektivka, která nenudí ani při repríze (možná i proto, že už jsem po letech zapomněl, kdo je vlastně vrahem). Výborná dvojka vyšetřovatelů, plný ranec podezřelých, zavádějící stopy, které udržují napětí, občasné odlehčení lehkým nenápadným humorem, několik pro mě zajímavých dobových detailů, a především skvělý Karel Höger, precizně civilní, přesto splňující všechny požadavky výrazné filmové postavy.(4.10.2013)

Z oné doby hodně známá a ostatně i na všech našich televizích velmi často reprízovaná milá česká detektivka s humornými prvky, s dobrým hereckým obsazením a s velmi dobrým, téměř až sugestivním, výkonem Vladimíra Menšíka v záporné roli. Ano, byla to jedna z těch rolí, které pak po dlouhá léta v českém filmu vytvářel..Tůma s Líbalem byli rovněž výborní, později se spolu objevili ještě v pokračováních Kde alibi nestačí 1961 a Alibi na vodě 1965.(1.12.2007)

• - Film 105% alibi sa natáčal v Hradci Králové na Šimkovej ulici a Ulrichovom námestí, v Prahe-Dejviciach na pošte na Kafkovej ulici, Kráľovom Dvore - lokalite Výšiny a na Slapoch. (dyfur)

• - Volné pokračování Kde alibi nestačí (1961), ve kterém vystupuje stejná dvojice vyšetřovatelů. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)

• - V jedné z verzí scénáře je Tůma (Karel Höger) vedle své profese amatérským spisovatelem detektivek, které však nakladatelství odmítá uveřejnit pro jejich vykonstruovanost a nepravděpodobnost a paradoxně navrhuje Tůmovi odborného konzultanta z VB. Rovněž je v několika scénách přítomna starostlivá manželka, se kterou Tůma probírá pracovní problémy v prostředí ložnice. (snaked)