Rázovitý vesnický chlapík Bohuš Stejskal žije sám v rozpadající se chalupě, pracuje jako dřevař, většinu času tráví s kumpány popíjením slivovice. Jeho život se změní, když mu advokát Ulrich oznámí, že zdědil obrovský majetek. Druhý den mu tetka ze sousedního domu oznámí, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodne uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády, navlečené do svátečních šatů, odveze do brněnské luxusní restaurace, kde parta způsobí ostudu. Večer Bohuš navštíví s kamarádem Košťálem masážní salón, kde je tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčí, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, je však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování. I když je pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustí. Bohušovi se podaří přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatí celé vesnici zavedení plynu. Všichni mu závidí a každý něco chce. Když se objeví zuřivý Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, odvrátí se od něj kamarádi, Vlasta i ostatní. (TV Nova)

ludva10

Podle mne absolutní česká nej komedie, při které se vždy od začátku až do konce smějeme hláškám, které jsou dnes již legendární a člověk je dnes slyší i kolem sebe. Bolek je tady prostě svůj a člověk mu vše věří. Geniální film. ()

Ozzy2

Bohužel už to hodně zestárlo, ale ve své době to byla fakt pecka.Chtěl jsem sundat jednu hvězdu za otřesný, amatérský výkon Irenky, ale vzhledem k tomu, že to není herečka, ale kurva, tak OK ()

tranquill

"To je sviňa, to prase!" Je to klasika. "Dva roky po revoluci a Němci sa tu proháňajú jako za války!" Nepřeberná sbírka hlášek. "Já chcu guláš a s pětima knedlama, ja." Používáme je všichni ;-) "Děláte machry a hajzl máte na chodbě!" Teď s odstupem let vidím, že poslední třetina filmu je podstatně slabší. "Já sa nepotřebuju kúpat, já sem sa kúpal v sobotu." Takže na plný počet to není. "Bohumile, kurva se neříká!" ()

Kasmodiah

Jedna z nejlepších československých komedií, která byla po revoluci natočena a popravdě musím říct, že pak už to šlo s československou respektive českou komedií do kelu. Výborně řežírovaná a scénáristicky perfektně napsaná komedie ve které se setkáme s vesnickým opilcem Bohuslavem, který přišel znenadání k dědictví po svém náhlé zemřelém otci. Po revoluci příšlo k takovému dědictví mnoho našich vrstevníků a přesně takhle se začali chovat. Vím to z vlastní zkušenosti, že z největšího hovna lidské společnosti se ze dne na den stal Pán a najednou všichni kolem něj byli otroci. Přitom ti, co přišli k velkému dědictví byli a jsou většinou geneticky zdegenerovaní jedinci po svých předcích, kteří se mrdali mezi sebou a slovo incest jim nebyl cizí. Stačí se podívat na retardy jako je Havel nebo Schwarzenberg. Moc hezky natočená komedie, která se ve většině případech stala realitou dnešních dní a rozděluje společnost na ty, co mají a na ty, co nemají. ()

NiaWolf

,,Není to hňup, ten Kája?!" ,,To víte, že je." • ,,Chlapi to není nic proti vám, pro mě cikán jako černoch." • ,,To je porca jak pro vrabca!" ,,Dieta, vole!" • ,,Kde se tady můžu vychcat? Vyčůrat...vymočit?" • ,,To krčisko! Ty nožiska! To je pštros, néé?" • ,,Jak dělal, co dělal? Vona dělala!" • ,,To je sviňa arabská, ta by tě pokúsala" • ,,Kolotoč si kúpím." ()

Razzor_82

"Tož su boháč, nebo nejsu boháč!" Porevoluční rukopis Věry Chytilové. Fenomén, který je doceněn až po nějakém čase, díky nezvyklé vulgaritě a buranství. Legendární roli primitivního alkoholika Bohuše už asi Bolkovi Polívkovi nikdo neodpáře. Perfektní Mirek Donutil jako právník. Film zachycuje ponurost porevoluční doby. Množství vtipných hlášek které naprosto zdomácněli. "Děláte machry a hajzl máte na chodbě." 10/10 ()

FOCKE_WULF

"Ježišmarjá, ten debil koupil kolotoč."__Nekonečný proud buranství, chlastu a euforie ze zbohatnutí. Časem se proti Bohušovi postavily okolnosti, různí neupřímní lidé mu přáli pád, ale Bohumil měl v Knize Osudu psáno, že bude pořád high a takoví lidé jsou nesestřelitelní. ()

FeriusParfax

Skvělá komedie u které se chtě něchtě budete celou stopáž smát. Nebo minimálně usmívat. Tolik hlášek, kolik se používá z tohoto klenotu se jen tak nevidí. Bolek má toho vesnického křupana prostě v krvi, a tak nemohli do role vesnického, dobráckého bohatýra vybrat nikoho lepšího. Naprosto pohodový film, který stojí hlavně na Bolkovi a jeho jemně hrubiánském chování. Ještě teď, když si v hlavě procházím scénky z filmu se usmívám :) ()

Kingjiri

Projekci jsem dal po spoustu letech znova a musim říct, že už mi to tak vtipný a dobrý jako kdysi nepřišlo. Několik hlášek je už natolik legendárních, že je používám ve svym každodenim životě. Ale kromě nich pobaví pořádně jenom pasáž v Praze a zbytek je vcelku nuda. Dlužno taky dodat, že celej film stojí na geniálnim Bolkovi Polívkovi, kterej toho vesnickýho balíka zahrál naprosto dokonale (i po třiceti letech lze aplikovat i na dnešní dobu). Ale další projekci už si asi ani dávat nebudu, zase taková pecka i přes tohle všechno to nebyla, tři silnější hvězdy. ()

Titus

"Věříte v Boha?" "Ne, nejsou přece žádné důkazy!" "Hmm, já vaši kundu taky neviděl a přesto věřím, že ji máte!" ()

Solly

Nepatří mezi nejlepší díla režisérky ani hlavních jednotlivých protagonistů. Přesto se jedná o velmi zábavnou apodívanou s postřehy ze skutečného života po sametové revoluci. ()

VerteX

"Doleva, doleva... To je moc!". Dědictví je vynikající porevoluční český film a slaví úspěchy hlavně kvůli syrovosti a vulgaritě. Bolek Polívka si zahrál roli, která mu sedla jako ulitá a leckdo by si rád zarozhazoval peníze místo něj. Ostatně přízvisko kurvahošigutntag mluví samo za sebe... ()

Trixi

Nemám ráda trapný humor a tak se mi nelíbí ani tahle komedie. Smát se tomu, že se někdo chová jako blbeček, to není nic pro mně. Už jsem Dědictví párkrát viděla a přesto si pokaždé říkám : "Proboha, ať se už konečně začne chovat normálně. Vždyť na to se nedá koukat". -- Ale nikdy se to nezměnilo :-D. ()

Rypley

Já to nějak nepochopil či co. Připadalo mi to celé dosti trapné, rádoby „hlášky“ vulgární a vizuálně nevkusné. Pana Polívku mám jakožto herce rád a přesvědčil mě v mnoha filmech o svých kvalitách ať už to bylo Zapomenuté světlo či Musíme si pomáhat a mnoho dalších mezi, které Dědictví aneb Kurvahošigutntag pro mě patřit nebude. ()

LordMysti

Velice "rozmanitá" komedie se vším všudy. Výborné gagy střídají až přihlouplá místa, ale ve výsledku na mě Dědictví zapůsobilo a opravdu příjemně jsem se téměř po celý film bavil. ()

dustur

Kultová česká komédia , ktorá nikdy neomrzí a pani režisérka Vera Chytilova spravila ,z komédie vrchol svojej kariéry a zároveň jednu legendárnu postavu ,,Bohus Stejskal - Bolek Polivka" a zároveň z komédie v ktorej sa sype jedna hláška za druhou z ktorej už poniektoré ,už aj zludovely ,, to neni herečka,to je k...rva - Ireno to sem ti koupil k narozeninam..." Jednoducho skvelá komédia , ktorá vždy pobaví... Moje hodnotenie filmu ,je jednoznačne.: 5 / 5 ----- komentár upravený 10.07.2016 ()

Syl Wes Ter

Nepoznám nikoho kto by nevedel aspoň jednu hlášku z tohto filmu. Tento film som videl pomerne neskoro po premiére. Už mi liezlo na nervy, ked v škole každý hovoril hlášky z filmu a ja som ho ani nevidel. Keď som ho videl prvýkrát, tak polovicu hlášok som vedel naspamäť. Moje najoblúbenejšie hlášky: “To je vůl, kaviárový tousty” a “Mne pivo a rum lebo tady zdechnu”. ()

Zemřel zpěvák Karel Gott

Zemřel zpěvák Karel Gott

02.10.2019

Ve věku 80 let zemřel nejznámější a nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Gott se na hudební scéně pohyboval od roku 1958, kdy se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků. Právě tady započala jeho… (více)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů