JohnSmith

Filmy Věry Chytilové jsem nikdy neměl v oblibě.Sice umí krásně ukázat českou povahu, tady hlavně scéna u řezníka a řešení kázeňský dudky u ředitele železnice, ale jinak je to celkem nezáživný. Dlouho se nic neděje,ani hlavní hrdina k sobě nedovede připoutat pozornost, jelikož je divně nudný a pak najednou bác,vlak zapadne ve sněhu a než se člověk naděje je konec. Naštěstí s koncem filmu přišlel i konec cesty do Brna autobusem. ()

PollyJean

civilní a skvělé herecké výkony - výborný Polívka, děsné střevo Bláhová, trhlá Kretschmerová, netypicky uštěpačný Svěrák atd. - a některé výborně napsané dialogy (vlastně vůbec nepůsobí jako by byly napsané, ale spíš odkoukané z toho co se dělo okolo, čímž jsou ještě působivější) dávají dohromady bolestně realistický pohled na dobu 80. let. Jak jen to ta Chytilová tehdá dělala... ()

Ravi

Trochu zapomenutý snímek s mladým Bolkem, který zažívá svůj životní osud stát se výpravčím. Děj příjemně ubíhá, nenudil jsem se, dialogy a situace jsou celkem vtipné, ale konec tomu vytřel zrak. Nic to však nemění na tom, že jde o jeden z nadprůměrných českých filmů. 75% = 4/5 ()

mirec88

Veľmi príjemný filmík, ktorý s ľahkosťou ukazuje naozajstné životné kalamity. Humor je veľmi príjemný, láskavý a Bolek Polívka jednoznačne žiari. K tomu pridajte krásu českej prírody a máte výborný film. ()

ghatos

Zvláštním stylem natočené, kde jde vidět cit režisérky pro rozmanité figurky. Kultovní postava Bohuša z Dědictví měla tady svůj prapočátek (např. scéna s Borisem Rösnerem jako číšníkem). 75%. ()

Autogram

Chápem, že filmy (oneskorenej) Novej vlny sú často o bežných problémoch bežných ľudí a v podtexte môže byt metafora alebo podobenstvo často nepohodlné režimu. Polívka tu dáva s prehľadom toho bežného železničiara s bežnými starosťami, ale tú metaforu bolo treba hľadať lupou. Alebo som zle hľadal, a na zaujímave momenty filmu bolo treba, bohužiaľ, čakať hodinu dvadsať. ()

3 AM Code

Vzacny pripad, kdy se shodnu s panem Jirim "nesnasim ten komercni brak" K. (Nic ve zlem, plne respektuji nazory ostatnich :-) Kdyby mi ted nekdo rek, ze v 8 vecer davaj Kalamitu, udelal bych si cas a dival se. Tenhle film je v podstate minimalisticky: zadne velke drama, jednoducha zapletka a civilni herecke vykony. Ale je to proste tak nejak.. atmosfericke, roztomile, oddechove obycejne. Zkratka v jednoduchosti je obcas sila (a magie). A navic mam rad vlaky a snih :-) ()

lskala

Polívka hraje skvěle. Režisérka skvěle zachytila atmosfétu v zasypaném vlaku. Dost nedoceněný Český film. 75% - 4**** ()

MaxipesFik

Chytilové se podařilo zachytit přesvědčivě atmosféru socialistického hnusu, bordelu a šedi. Ani druhá filmová rovina, "Honzy Dostála léta putování", není úplně marná, trochu mi jen vadí některé herecké výkony profesionálních herců ve vedlejších rolích (Poloczek, Švorc...), neherci z toho vycházejí mnohem lépe. Naopak Polívka a jeho tatínek excelují. Neméně pak Laco Déczi (hudebně). Trochu rozpačitý konec. ()

OughJay

Třičtvrtě filmu se nic neděje... To dokáže fakt naštvat. Nevim jestli mělo jít o nějaký představování postav nebo nějak metaforicky naznačit, že kalamita se odehrává i mezi lidmi, ale každopádně to bylo tak nezáživný, že jsem zvažoval vypnutí TV. Bolek je super, ale jenom to prostě nestačí. Přitom v tý poslední čtvrthodince, kdy vlak zavalí sníh, je o napětí i humor postaráno. Kdyby tuhle situaci scénáristi pořádně rozpracovali, mohli na tom postavit skoro celej film. Když si představim, kolik by se na tom dalo vystavět gagů - byly by z toho minimálně čtyři hvězdičky... Takhle je to akorát další z filmů, který jsou u mě zařazený do kolonky "nevyužitý potenciál". ()

Jiří K.

Polívka bez šaškovského podtónu dotvořil hl.roli strojvůdce hledajíc smysl života v řízení motoráku. Typický snímek Věry Chytilové charakteristický s prozaicko-poetickým schématem okořeněný částečnou situační komikou. Určitě nejlepší role Bolka Polívky. V malé roličce na konci filmu velmi vtipný B.Poloczek. Jeden z mých kultovních snímků. ()

velkyvezir

Jestli Hra o jablko věrně zobrazuje prostředí gynekologie, Kalamita zase zobrazuje stav železnice v 80. letech. Rozumný divák nevidí prvoplánově onen bordel v podobě zpoždění nebo od šmíry znečištěného oděvu, ale naopak vidí lidi, kteří sice na svou práci nadávají, ale dělají ji rádi. Nezapomenutelné scény Bolka Polívky procházejícího vstupní mašinérií do železnice, ať už jde o scénu u očaře nebo nezapomenutelné uvíznutí v místnosti bez kliky. Kdo měl kdy možnost nahlédnout do zákulisí železnice - a já ji jako člověk z železničářské rodiny měl - tak se u tohoto filmu rozhodně pobaví. ()

klúčik

Výborná komédia, natočená reálne až dosť surovo. Čudujem sa, že to prešlo, veď železnice ukázané takto??? Film ma vždy zabavý, ale hlavne výkony B.Polívku a výbornej Dagmar Bláhovej....80%. ()

bari68

Jasne patrné črty Chytilovej, trefné bonmoty, výborný Boleček Polívka. Film má svoju dušu aj charakter, dá sa zasmiať. Navzdory všetkým plus, ale ničím výnimočný, ktorý by sa zaryl človeku do pamäti. ()

matolas

"Nedá se říct jednoznačně, že to je rúžová a ani, že to je žlutá." Film, ktorý sa volá Kalamita a kalamita je tam posledných desať minút. Postava Bolka Polívku je však natoľko sympatická a aj pre moderného človeka aktuálna, že sa film oplatí pozrieť aj dnes. ()

eagle-eye

Musím dát za 5. Ve filmu hrála moje babička(uklízečka ČD paní Vomáčková) a je to moje jediná vzpomínka na ni... Jinak film sám o sobě OK, kombinace Chýlková - Polívka funguje již zde, potažmo v Dědictví... Scéna v řeznictví je pro mě nezapomenutelná. ()

dopita

Filmy Věry Chytilové mě nikdy nic moc neříkaly, takový zběsilý pokusy o umění. Kalamita je o fous lepší než její ostatní filmy, hlavně kuli Polívkovi. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014