Po jednom z divácky nejúspěšnějších českých filmů posledních let Cesta z města a netradičním dokumentu Z města cesta, přichází Tomáš Vorel s dalším celovečerním snímkem Skřítek. Režisér se tak po letech vrací k žánru grotesky, kterou jsme v jeho pojetí mohli vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Vesnická rodinka, kterou známe z filmu Cesta z města se přestěhovala za lepším do malého města. Otec (Bolek Polívka) pracuje jako řezník v masokombinátě, matka (Eva Holubová) je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška (Anička Marhoulová) chodí na základní školu, ale technické předměty jí nejdou a nebaví, je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem (Tomáš Hanák). Synáček (Tomáš Vorel ml.) zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany, což je zdrojem věčných konfliktů s přísnou mistrovou (Ivana Chýlková) otcem i policisty (Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel). Otec na výchovu nestačí, zejména když je váben mladou sličnou řeznicí (Marika Procházková), ke které vzplane chtíčem nezřízeným. Ať se matka snaží sebevíc - navštěvuje kosmetické salony a psychiatry, manžel o ni zcela ztrácí zájem a nakonec se přestěhuje od rodiny k řeznici na ubytovnu. A tak matka kuje pomstu! A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor... Skřítek je groteska, takže dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér Tomáš Vorel. (oficiální text distributora)

SVotM

Skutečně mě překvapilo, jak nízká hodnocení zde Skřítek obdržel. Osobně totiž neznám nikoho, mě nevyjímaje, kdo film viděl a nelíbil by se mu. Nepodivuji se proto, že by film snad neměl chyby, jako například občas příliš násilné navazování scén nebo nevyváženost humornosti jednotlivých skečů, také hudba Mig 21 mohla být o něco kreativnější, ale jsem toho názoru, že je třeba obdivovat odvahu toho, kdo téměř po sto letech od vzniku grotesky oprášil tento nevyužívaný žánr a ještě si troufl na stopáž celovečerního filmu. A myslím, že málokdo je na to dostatečně šílený jako Vorel, a málokdo by své gestikující a převážně mimikou ztvárněné postavy zahrál jako Polívka s Holubovou a další zúčastnění herci, z nichž se z mého pohledu blýskla v podstatě většina. ()

+sfinx+ odpad!

Co to má být? Reklama na chlast? Drogy? Obsazení by tomu napovídalo. Příběh vypráví ... o ničem. V hlavních rolích ubožák s flaškou piva a jeho fúrie, synáček - feťák a dceruška - byla tam vůbec? Ve vedlejších rolích zbytečný debilní skřet, sukničkář - pedofil a další. Tohle je absolutní slátanina, ale nejen to - celou dobu zíráte na herečku (herce), kteří už tak vypadají, že utekli z Červeňáku, ale máte je naservírované "speciální" kamerou, jejíž záběry by shodily i Forresta Gumpa. Hrůza - od začátku do konce. Že to má nějaké nominace se nedivím, tím spíše, pokud jde o nominace na Českého lva. Co jiného nominovat do přiblblé soutěže, než přiblblý film. ()

CHORCHOJ

velmi podareny vytvarny pocin,ktory dokazuje, ze aj bez slov sa da natocit vesely film dokonca ovela lepsi ako pomocou slov.Velmi sa mi pacila scena z bitunku a poucila ma ako vyzera priemyselne spracovanie masa. ()

Redyx1 odpad!

Vzpomínkou na tento zajímavý filmový počin se zychlením,se mě vybaví můj odchod po 20 min.z kina.Nikdy jsem to do té doby neudělal a doufám,že dlouho něco tak špatného abych odešel z kina neuvidím.... ()

GOTFAN

Netradiční komedie . Na oddech dobrý film , ale zřejmě už bych se na to zas dlouho nepodíval aby mi to zas někdy po dlouhé době až na to kouknu přišlo tak fajn jak poprvé. ()

Whitehorse

Me se film velmi libi...skvele gagy...beze slov ...hudba mig 21... proste sranda ktera nikoho az na jelita neurazi.....skritek je borec...jednoduse genialni pocin je z nema v zasmradle ceske panvi obdoby..... ()

freebob

Tento zapomenutý klenot a spin-off filmu Cesty z města jsem náhodou objevil na Netflixu a stejně jako Cestu z města jsem si ho oblíbil.Film je tak trochu experiment pracující se žánrem kterým vlastně film jako takový začínal-němou groteskou.A chápu,že asi většina lidí z toho byla trochu vedle,proto tento film nebyl doceněn.Celý film sleduje rodinu řezníka Bolka Polívky a jejich trampoty ve velkoměstě a následném útěku zpátky na venkov.To všechno ve velice vtipném provedení starých grotesek beze slov jen s několika citoslovci.Doporučuji. ()