Po jednom z divácky nejúspěšnějších českých filmů posledních let Cesta z města a netradičním dokumentu Z města cesta, přichází Tomáš Vorel s dalším celovečerním snímkem Skřítek. Režisér se tak po letech vrací k žánru grotesky, kterou jsme v jeho pojetí mohli vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Vesnická rodinka, kterou známe z filmu Cesta z města se přestěhovala za lepším do malého města. Otec (Bolek Polívka) pracuje jako řezník v masokombinátě, matka (Eva Holubová) je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška (Anička Marhoulová) chodí na základní školu, ale technické předměty jí nejdou a nebaví, je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem (Tomáš Hanák). Synáček (Tomáš Vorel ml.) zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany, což je zdrojem věčných konfliktů s přísnou mistrovou (Ivana Chýlková) otcem i policisty (Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel). Otec na výchovu nestačí, zejména když je váben mladou sličnou řeznicí (Marika Procházková), ke které vzplane chtíčem nezřízeným. Ať se matka snaží sebevíc - navštěvuje kosmetické salony a psychiatry, manžel o ni zcela ztrácí zájem a nakonec se přestěhuje od rodiny k řeznici na ubytovnu. A tak matka kuje pomstu! A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor... Skřítek je groteska, takže dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér Tomáš Vorel. (oficiální text distributora)

derryl

Myslím, že je to krásný a nevšední film. Tomáš Vorel vymyslel pravou a nefalšovanou grotesku a vložil ji do života české rodinky s problémy a ono to skvěle sedí a dojímá. Děkuji. ()

xmatysekx

Naprosto šílená komedie. Vůbec netuším o čem to je, proč je tam ten skřítek nebo prostě co, ale bavilo mě to neuvěřitelně. Smál sem se celej film jak dědek. Slova tu fakt nejsou potřeba. Skřítek letí - já ležím. Pro mě naprosto nepochopitelnejch 59%. ()

Damielka

Polívka, Holubová, Hanák a Trojan tenhle film táhnou i beze slov. Bezkonkurenčně nejlepší je ale tiše masturbující Milan Šteindler! ()

MiaMahoney odpad!

NE! Které zfetované prase má tento počin na svědomí? Promiňte, Tomáši Vorle, kdy vám byla provedena lobotomie? Toto že je groteska, komedie? Řeknu Vám, co to je. 90 minut neskutečných s*aček, žumpa, totální propadák, odpad, vrchol dekadence, trapnost, vyblitek.... Tyjo, že já se rozčiluju.... ()

mosnak odpad!

Asi nejhorší film v dějinách českého filmu. Ano určitě lze najít i větší sračky, ale málo který se může pochlubit takovým hereckým obsazením. Tomáš Vorel natočil film pro ústavy a léčebny. Gratuluji :-( - 0% ()

hell_boy

Velice originální počin, který humorným způsobem prezentuje relativně vážné témata. Skvělí herci, hlavně Bolek Polívka, geniální postava skřítka a trefná hudba MIGU 21 jsou hlavní důvody, proč se na tento snímek podívat. ()

alenka

vubec nevim, o cem to jako melo bejt, ale takhle rano u snidane je to prijemny film, ktery me prekvapil svou vyladenou grotesknosti. chylkova a holubova se opet osvedcily, a i scenky s omladinou byly zabavne i snesitelne poeticke. kdyby mel skritek dej, byl by skvelym filmem, takhle zustane ostemplovan jako pokus, ktery se soustredil vic na formu nez na pribeh. ()

Strike

Jedna hvězda je současně za MIG21 a za Bolka Polívku, kterej jedinej se tam úplně neztrapnil. Jinak děs běs. ()

no2

6/10 - Jelikož mám Pražskou pětku rád a povídka Směr Karlštejn je po Na brigádě! má nejoblíbenější, na Skřítka jsem se docela těšil. Po jeho zhlédnutí z něj mám ale smíšené pocity a je to asi tím, že groteska coby celovečerák je daleko nevděčnější - co bylo vtipné a osvěžující u krátké Směr Karlštejn, může se změnit u devadesátiminutového snímku v nevyrovnanost a občasnou nudu... Vzhledem k tomu, že Vorlův novější film Gympl jsem viděl dříve, bavilo mě pozorovat, jak určité prvky Vorel použil i v Gymplu (zejména vše, co se točilo kolem Vorla mladšího). Takže dávám tři a je mi to líto, ale tentokrát nemohu jinak. ()

sebo9629 odpad!

Jednoznačne najhorší film aký som kedy videl a dopozeral (dopozeral som ho len preto lebo ho dávali v autobuse). Chápem konceptu nemej grotesky, ale myslel som že mi preskočí počas toho filmu, alebo že na mne zanechá trvalé následky :) Príbeh ma vôbec nezaujal v tejto forme, postava škriatka bola zbytočná a prekážala mi a v podstate nevidím na tomto filme nič pozitívne. Hodnotenie: 0.1/10 ()

gusman

Jojo Výlet na Karlštejn v delší podobě a s aktuálnímy tématy je prostě parádní. MIG 21 se hodí i se starými hity, sázka na osvědčené herce (Šteindler, Hanák, Kraus, Vávra) vychází a tak je to zase Tomův koncert. Trochu to zde čpí atmosférou Kouře, ale nijak to nevadí. K dokonalosti tomu schází možná trochu méně klišé a méně překombinovanosti. ()

ebi

Výborné.Bál jsem se že film neudrží pozornost,ale bez problémů.Gratuluji.Výborní herci,nápady,režie. ()

lsd

Zajímavá groteska, zabývající se dnešním konzumním životem(který bohužel každý den pociťuji na vlastní kůži). A toto vystihl Skřítek poměrně dobře. To, že je film němý je tak prvních 15 minut opravdu docela zajímavé a vtipné, ale potom už to začíná být takové samoúčelné a nezajímavé. Určitě bych nepohrdl tím, kdyby byl film mluvený. Ale zase někteří herci se tu ukázali v uplně jiných polohách, než na které jsme od nich zvyklý. Kdo mi groteskně moc neseděl byl Hanák. Na druhou stranu Polívka zde ukázal, že pantomimu a grotesku zvládá dokonale(jeho výrazy byly úžasné, prostě mim). No a vlastně chudák skřítek ani moc prostoru neměl a byl tam i celkem zbytečný. ()