Horká vlna zaplavila L.A., všichni se chystají na velkolepé oslavy 4. července a svět stojí na pokraji katastrofy.  Vlna veder zaplavila Los Angeles. Všichni se chystají na velkolepou oslavu 4. července 2008. Hlavní postavou je boxer Santaros, který trpí amnézií a jehož osudy se spojí s pornoherečkou Krystou, která rozjíždí vlastní televizní projekt. Svět stojí na pokraji společenské, ekonomické a ekologické katastrofy a policejní důstojník Ronald Taverner má důkazy o spiknutí obrovských rozměrů. (oficiální text distributora)

Jara.Cimrman.jr

"Budeme šoustat nebo čumět na film?" Dle mého názoru jedna z těchto činností dává smysl. Ta druhá spíš vyvolává otázky typu: Kdo pracuje pro Barona? Kdo je neomarxista? Kdo je fašista? Kdo je s kým těhotný? Kolik stojí akcie USIDentu? Co má za lubem pornoprůmysl? Může hrdina zastavit globální zpomalování? Jaká je správná odpověď na otázku č. 69? Kolik semene dokáže spolknout Hluboké hrdlo 2? Jaké je to dostat taserem do koulí? Dokáží opice spravit trhlinu ve čtvrté dimenzi? Dokáže si poručík Taverner podat ruku sám se sebou aniž by zničil svět? Vydržím dvě a půl hodiny poslouchat citáty z Bible? A odpovědí je mé jasné JÁ NEVÍM. Já jen naprosto přesně vím, kdo je zmatený. Jsem to já. I já jsem si však nakonec bystře všiml, že se to celé pokusilo dávat nějaký smysl, ale nejsem si jistý, zda se to povedlo. Je také možné, že jsem viděl nejlepší nebo nejhorší film všech dob, ale ruku pod sekáček Serpentine bych za to nevložil. ()

CheGuevara

Richard Kelly se stal obětí své postmoderní hříčky. Příběh ze Southlandu není zase tolik zmatený, jak by se mohlo na první pohled zdát. Postavy jsou jasně vymezené, příběh je lineární a ve své podstatě i značně jednoduchý, případné otázky zodpovídá hlas vypravěče a pohybujeme se stále na jednom místě v rozmezí dvou až tří dnů. To okolní svět nás znepokojuje a nenechává nás proniknout do všech detailů jeho zákoutí. První polovina filmu, prošpikována až k prasknutí různými odkazy a citacemi, je trefnou a ironickou sebereflexí současné společnosti. Orwellovský svět bojuje proti neomarxistům a krmí své občany strachem z terorismu, to vše reflektované vševidoucím okem médií. Prostě postmoderna jako řemen. V druhé polovině se však dostáváme na dřeň samotného příběhu a z filmu se najednou stává nabubřelá zvětšenina Donnieho Darka. Příběh dostává serioznější odstín a tvůrci se začínají brát až příliš vážně. Dokud snímek byl postmoderně hravý, užíval jsem si, ale poté, co se z něj stal angažovaný postmoderní blábol, již nebylo nad čím jásat. Richard Kelly ztrácí ke konci veškerý dosud budovaný odstup a nechává se pohltit svojí megalomanskou vizí. Sebereflexe hvězdného systému, mediální reality, politiky apod. tak pozbývá své veškeré působivosti. Herci se sice po celou dobu oprávněně tváří, jako by vůbec neměli tušení, proč v tomhle filmu vůbec hrají, ale na takhle odvážný a do důsledků promyšlený casting je aspoň radost pohledět, škoda že se to samé se nedá říci i o celém filmu. ()

EdaS odpad!

Sorry, ale jakmile někdo ve svém druhém filmu zběsile cituje sám sebe, je to průser. Nechutná exhibice nadutého ega, které si myslí, že jsme zvědaví na každý jeho pšouk. Někomu to zjevně stačí, mně ne. ()

xxmartinxx

Je to podivné, je to neopakovatelné a je to jiné. Nečitelné. Nepochopitelné. Kelly sice spíš patlá páté přes deváté a kombinuje až moc očividně, ale i tak mě svým způsobem uchvátil. Možná je ještě nezkušený - teprve druhý film - ale už v Darkovi dokázal, že ví jak na to. Tady nejspíš hranici překročil. Nejspíš. Možná ale ne. Tenhle film si mě získal stejně jako mě naštval a znechutil. Ale já bych rád ocenil ten nový přístup. Southland Tales jsou unikátní, nehodnotitelné. Mohl bych dát jakékoli hodnocení a uměl bych si ho zdůvodnit. Mohl bych dát pět hvězd i odpad. Nevím, vážně ne. ()

Bebacek

Věřím, že kdo si nepřečetl aspoň část komiksu nebo nezná Kellyho psýchu, tak na to čumí jak tele na nový vrata. Já jsem tím jen zabila čas v práci a trochu zalitovala, do jakého hnoje se režisér mého nejoblíbenějšího filmu zahrabal. Škoda. Prostě jen podprůměrný film s podprůměrnými herci. ____ Každý máme nějakou úchylku. Kellyho patrně vzrušují vystřelená oka... ()

Shit

Do teď vlastně nevim o co tam přesně šlo, protože příběh je neskutečně složitej, má spoustu postav a každá z nich má svůj příběh, kterým se nakonec nějak propojuje s ostatními, hrozně těžce sem se v tom orientoval a v podstatě se mi to moc nepodařilo, ale stejně to byla paráda. Film disponuje dokonalou audiovizuální stránkou, perfektní atmosférou a i když se člověk v tom příběhu moc neorientuje, tak ho to prostě uchvátí i tak. Tohle je po Donnie Darko další aspirant na kultovní film od Richarda Kellyho, snad při dalším skouknutí se mi odkryje celej příběh a já to celý pořádně pochopim ()

Traffic

Je pro mě záhadou, jak může film, který se od první do poslední minuty očividně nebere vážně, přesto působit neskutečně sebestředně a povýšeně. Tohle je tvář postmoderny, kterou nevidím rád, ačkoli její jednotlivé části mi za jiných okolností vůbec nevadí, naopak. Dokážu i pochopit, čím je tenhle film svým způsobem výjimečný a místy dokonce i vtipný ve své absurditě, ale je tam tolik otravných věcí, že hodnotit pozitivně se nedá. Kdo tvrdí, že samolibým popkulturním masturbátorem číslo 1 je Tarantino, nemohl vidět Kellyho Southland Tales. ()

M.a.t.t.

Málokedy sa mi stáva, že som po skončení filmu na pochybách ale v tomto prípade to platí stopercentne. Southland Tales je predovšetkým filmový experiment disponujúci slušnou atmosférou (svoju úlohu zohráva aj podfarbenie nádhernou, až hypnotickou Mobyho hudbou) a s castingom plnom tvárí, ktorých by ste v áčkových projektoch často hľadali márne. Ide však o áčkové umenie alebo ide o len rádobyintelektuálnu brečku v áčkovom spracovaní? Ťažko povedať, kde je ukrytá pravda či hlbší zmysel naozaj absentuje alebo je len tak dômyselne ukrytý. Pre niektorých geniálne dielo, pre niektorých totálna fraška a pre mňa hlavne nepochopená, hoc niekedy pôsobivá záležitosť. Ale vidieť znova to skutočne nemusím. ()

Psema

Největší patlanice předloňského, loňského a letošního roku (záleží, kdy jste film viděli). Kelly má nepopiratelně velký rozhled po světě, dávkuje do svého scénáře jeden odkaz za druhým (ať už na sebe samotného, křesťanskou mytologii, comicsovou historii, bájné mýty atd.), ale film jako médium vůbec nedrží pohromadě. Buďto jsem blbec já nebo on, ale já jsem se tedy po půlhodině ztratil ve změti hezkých obrazů a mám jen nepatrně páru, o co vůbec šlo. Uznávám, že to Kellymu pálí trochu víc než nám ostatním a asi je ve své podstatě "geniální", ale podobným myšlenkovým a idealistickým slepencům jsem nikdy nefandil a asi ani nikdy nebudu. Sorry Richarde, ale tohle se imho silně nepovedlo. ()

sniper18

Je to celkom dobrá čiastočne umelecky ladená sci-fi komédia od Richarda Kellyho. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy sa situácia v Amerike po ťažkej vojne veľmi zmenila. V Los Angeles má čoraz väčší vplyv nelegálna neomarxistická skupina, významný zahraničný vedec zostrojil doteraz najlepší zdroj energie, ktorý funguje vďaka oceánu, z vojny sa vrátili vojaci, ktorí boli pod vplyvom návykových látok a navyše sa práve s amnéziou vrátil slávny boxer a herec, ktorý sa stratil v púšti. A práve so svojimi priateľmi začína prichádzať na stopu rozsiahlej konšpirácii. Spracovanie je celkom slušné, úplný úvod príjemne navnadí na zaujímavý zážitok a síce je film vlastne úplne iný, než som podľa toho očakával a navyše prakticky celý čas cítiť, že by chcel byť niečím viac, než v skutočnosti je, ale aj tak som celkom spokojný. Dej obsahuje až príliš veľa výrazných prvkov, z ktorých niektoré sú zaujímavejšie viac, napríklad stroj na výrobu energie a všetko s ním súvisiace a iné zase menej, hlavne tá nelegálna organizácia, pričom spolu ani až tak moc nefungujú, dej si prakticky len tak plynie, akoby odnikam nikam, postavy sú síce sami o sebe celkom zaujímavé, ale pôsobia až moc absurdne, aby si ma mohli výraznejšie získať a tak mi bolo vlastne jedno, ako dopadnú a navyše v priebehu sa nájde len veľmi málo scén, ktoré by vynikali, najviac asi len tá zaujímavá hudobná vložka. Ale aj tak to má niečo do seba, aj napriek takmer dva a polhodinovej dĺžke som sa ani na okamih nenudil, po celý čas sa to nesie vo veľmi zaujímavej atmosfére, vďaka ktorej to pôsobí, ako by sa dialo niečo dôležité a tajomné, čo síce neplatí, ale získalo si ma to a ešte k tomu je to tak zaujímavo uletené a aj celkom zábavné. Navyše sa tu aj v priebehu nájde pár dobrých nápadov, ktoré to celé osviežia a tak si nemôžem pomôcť, napriek mnohým viditeľným slabinám ma to jednoducho bavilo. Inak o nejakú akciu tu vôbec nejde, síce priestor tu na to bol, ale nájde sa tu len pár, skôr nepodstatných maličkostí. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, je tu až prekvapivo veľa známych tvárí ako Dwayne Johnson, Sarah Michelle Gellar a Seann William Scott, ktorý je tu dokonca na moje veľké prekvapenie najlepší zo všetkých v hlavných úlohách a plno zaujímavých vedľajších postáv ako Justin Timberlake, Christopher Lambert, Bai Ling a ešte viacero iných. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vôbec netuším, ako blízko sa Richard Kelly priblížil k svojmu pôvodnému zámeru, keďže toto viditeľne ideálne nefunguje, ale aj tak to má dobrú vizuálnu stránku, výbornú atmosféru a ani rozpočet nebol viditeľne malý, takže som aj celkom spokojný. Takže Southland tales je skutočne veľmi zvláštny film, má plno záporov, ale aj tak má niečo do seba a keďže ma to dosť bavilo, nemám dôvod dávať horšie hodnotenie. 71% ()

Hellboy

"Apokalypsa"? Chaos. Můj mozek nestačí na to, abych pronikl skrz nesourodý proud informací a vydestiloval z toho nějaký závěr. Možná, až to uvidím podruhé. ()

3DD!3

Místy perfektní, místy na můj vkus až příliš ujeté. Každopádně mě hodně překvapil Dwayne 'The Rock' Johnson, který hrál opravdu jako o život, stejně tak Seann William Scott. ()

Arachneuss

HODNOCENÍ JE TOTÁLNĚ ZCESTNÝ! A to že fakt je... Ne vážně, už při pohledu na DVD jsem byl vykulenej, o čem to teda sakra bude. Ale, když už jsem se rozhodl napsat koment, musím přiznat, že jsem na filmu nechápal zhola nic a zároveň všechno. Že se mi film totálně hnusil a zároveň jsem si ho zamiloval. Za celý život mne nic nedonutilo takhle dlouho o filmu přemýšlet tak urputně, jako se stalo se Southland Tales. V jednu chvíli jsem měl chuť rozmlátit televizi, v druhou chvíli brečet dojetím. Taky naprosto nechápu, co mně tak strašně imponovalo nad Dwayne "The Rock" Johnsonem, když si hrál s prstíkama a měl vykulený oči nebo finální scéně s létající dodávkou. Nejhorší ale na celém zážitku je, že když se ráno vzbudím a úplně náhodou na něj pomyslím, tak dostanu chuť ho ihned fláknout na první místo v mé top filmy a druhé ráno mu dát odpad. Něco takového se mi opravdu nikdy, nikdy, nikdy nestalo a za to má Kelly moji poklonu. ()

Spiker01

Co to sakra bylo? Doteď pořádně nevim, o co šlo. Navíc to bylo strašně dlouhý na film podobnýho ražení. Dvě hvězdičky za mý oblíbence The Rocka a SWC...40% ()

Spooner

Tak na začátek, komicsové předlohy jsem nečetl a Donnieho Darka jsem neviděl (jeden z mých hříchů, které chci co nejdříve napravit). Možná právě proto mi asi tak hodinku trvalo, než jsem si vlastně ujasnil kdo je na jaký straně a kdo proti komu a o co že se tady vlastně hraje. Potom už jsem si to ale jenom užíval.Richard Kelly přitom rozehrává tolik motivů a nahazuje do toho tolik věcí, že je všechny ani napoprvé nepochytíte. Dočkáme se tak např. souložících aut,pornohereček jako největších celebrit a Justina Timberlaka v muzikálovém čísle s písní od The Killers (naštěstí ji nezpívá on). A dohromady mi to všechno sedí a pasuje, i když to s hlavním dějem nemá moc společného. Film ani přes svou dlouhou stopáž nenudí a pořád vás má čím překvapovat. Není to ale film pro každého. Buď z něj budete nadšeni, nebo zklamáni. Já se hrdě přidávám k té první skupince. ()

petero

Moby asi mal radosť keď videl ako Kelly zakomponoval jeho skladbu do scény šukajúcich aut. Nebudem v tomto filme hľadať nejaké posolstvo, keď ho tam nevidím tak to proste nebol film pre mňa. Čo však vidím je to, že Kelly sa opakuje a to dosť, až to zaváňa tvorcovou obmedzenou „genialitou“. Film to nie je zložitý ale je sproste podaný. Nehovorím že DONNIE DARKO je geniálny film ale aspoň je chytro natočený, herecky dobre zvládnutý a riešia sa tam zaujímavé veci a to čo sa nerieši necháva na divákovu fantáziu, čo mi úplne na 5* stačilo. SOUTHLAND TALES sú až príliš divné, riešia sa tu absurdné a nezaujímavé veci a herecky to tiež nie je žiadna sláva, ešte aj herci z DD tu vyznievajú ako karikatúry. Zaslúžený prepadák. ()

lesumir

WTF? Ou, tady pán rádoby genius Kelly přestřelil o celou délku... Nemůžu mu odepřít, že to nebylo poutavé, každou minutou jsem to chtěl vypnout a nemohl, stále jsem čekal na novou ninformaci, která mi pomůže rozluštit tuhle hádanku. Bohužel jsem čekal dlouho, a přesto nedočkal. Kelly po úspěchu Donnie Darka neslyšel nic jiného, než jaký je profík, jak se podobá Lynchovi v mysterioznosti, a proto natočil doslova nonsenc, kde spojil několik filmů dohromady a udělal z toho slátaninu obrovských rozměrů. Hvězdičku za krásnou Gellar, wau, ta bylo dost sexy. ()

darkrobyk

,,Dnes mám rozdávačnou náladu, takže mám ještě jeden malý dárek." ,,A co je to?" ,,Pecku faserem do kulí!" Uff, chvíli mi trvalo (asi třetinu času) se do filmu pořádně dostat. Nakonec jsem se do něj jaksi propadl a profrčel až do úplného zničení. Nejsem milovníkem slovních (amerických) vulgarit, ale tentokrát mě bavily - rozhovor o vyměšování (nejen!) neměl chybu. Koneckonců, co může být zábavnějšího, než když se tři baví o hovně. Vtipná dvojitá vražda a...šukající auta!...ale určená jen pro Evropu, páč v Americe by to neprošlo. A jako třešnička spousta skvělé muziky - Pixies, Moby, Muse, Radiohead, Killers, Blur ad. Ovšem naprosto chápu ty, co dali odpad (akorát si myslím, že film nedokoukali). Vydržel jsem a pobavil se. ()

Ampi

No asi jsem ten film uplně nepochopil, ale něco do sebe má. Když nic jiného tak je Král šporpion, Buffy, Highlander a taky nesmím zapomenout na Stifler a docela dobře hrají. Čekal jsem tu vyšší ohodnocení a opěvovaní filmů. Nicmeně jsem příjemně překvapen. ()

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

25.12.2008

Horor od tvůrce Donnieho Darka

Horor od tvůrce Donnieho Darka

04.07.2007

Režisér jednoho z nejkultovnějších filmů nového tisíciletí (je neuvěřitelné, že si vynikající Donnie Darko doposud nenašel cestu na tuzemský DVD trh!) se stejně jako další originální tvůrci (třeba… (více)

Vůz plný zlata

Vůz plný zlata

01.06.2006

Zatímco čeští filmaři stahují své snímky z většiny festivalů na protest proti nepochopitelnému jednání naší vlády, která neodsouhlasila novelu zákona o české kinematografii, v Cannes se tuto neděli… (více)