V roce 2005 natočil režisér Petr Nikolaev film o lásce, přátelství, smrti a naději. Vznikl podle námětu povídky "Štěstí" a následného scénáře spisovatele, scenáristy, dramatika a básníka Jiřího Stránského. Jádrem je milostný příběh letmého setkání dvou mladých lidí zavřených v padesátých letech v komunistické věznici. Hlavní hrdina Luboš (J. Doubrava) náhodně zahlédne dívku Danu (T. Pauhofová), do které se zamiluje. Dana jeho cit opětuje a jejich láska je o to závratnější, oč nemožnější je ji v tomto prostředí naplnit. Pomáhá jim v tom i soudržnost vězňů, která mnoha lidem umožnila tuto smutnou dobu důstojně přežít. Příběh na pozadí perzekuce a neustálé přítomnosti smrti podává důkaz o odvěké vlastnosti mládí, které se vzpírá každé zrůdné teorii a stále znovu se vztahuje k ideálu života bez kompromisů, otupělosti a bezpráví... Padesátá léta minulého století jsou pro řadu z nás již jen pouhou historií, paměť o jejich podobě by však neměla nikdy z naší mysli vymizet. (Česká televize)

panmroz

Takovej zdrobnělej Shawshank, občas šustící papírovou předlohou (postava Josefa Somra nebo Petra Vacka se v cele s hlavním hrdinou potkají právě tak na jednu větu, která má zřejmě postavu ztypizovat nebo tak něco), přelidněná príma lidičkama (prakticky pouze jeden padouch prokurátorská a jeden padouch bachařská), ale tím možná příjemně soustředěná a zúžená hlavní linka "o hledání kousku nebu." Jakub Doubrava je neuvěřitelně, až pierotovsky, fotogenickej, Táňa Paufová je ztělesnění roztomilosti, hudba nezní celým filmem, a když zní, tak je to fajn. Příjemné. Nikterak ambiciózní, ale příjemné. ()

Pevek2

Ke kladum filmu patri neotrely a presny vyber hercu, naznakove zobrazeni a ramovani i zvukova dramaturgie. Kdyz se ale vezme, jak moc edukativni se snazi byt scenar a jak Stransky nevybalancoval, co bylo kazdodenni, co zajimavost a co by komu mohlo a nemohlo projit, zustava po shlednuti litost po tom, jaky potencial byl zase promrhan... ()

ypres.bass

Věřte tomu nebo ne, ale láska může žít i v takovém prostředí jako věznice v Československu 50.let. Příběh kdy se Petrovi(Doubrava) a Dana(Pauhofová) objeví jeden v druhém paprsek světla v temnotě žaláře. Dobrý výkon vystřihla Zuzana Stivínová jakožto věčně nadržená příživnice Jana Kobylková a Petr Forman jakožto Petrův kamarád. --- 87% ()

tragos

Malej českej film, a přece si jde svou vlastní cestou. Herci, hlavně ti ve vedlejších rolích, odvádí kus práce, potěší i kamera, scénář... Co je bohužel naprosto mimo, je hudba. Čisté čtyři to nejsou, ale rád přidám. Tohle není lovestory, tohle je život. ()

lsd

Takové nemastné, neslané. Emoci tam určitě byly, ale přišli mi docela umělé za což hodně mohou i herecké výkony, které jsou prostě umělé a zatraceně ploché. Se Shawsankem se to vůbec nedá srovnat. Ke kvalitě snímku však přispívá slušný scénář, občasné fígly s kamerou a...Čmaňa ()

#47

Krásný, citlivý, nenápadný...ale především poměrně nudný film, který zase tak trochu zavání tou mou (ne)oblíbenou pitomou člověčinkovatostí... ()

BathoryMan

Nenápadný český film,ktorý sa nebojí otvorene zavrtat do nechutných politických procesov 50.rokov,kedy komanči zatvárali každého,kto im nebol po chuti!Potešila ma táto záležitost a zároven som sa mohol pokochat skvelými výkonmi napr.Ondřeja Vetchého ako doktora,Pavla Landovského ako bachara alebo konečne vidiet na plátne po dlhej dobe aj pánov Javorského a Zedníčka ako vazenské duo klampiarov!A to nehovorím o Pomajbovi v mini úlohe či o nádhernom nahom tele Taňi Pauhofovej!Tento film mi proste ulahodil po všetkých stránkach.Len škoda že akosi neprávom upadol do zabudnutia! ()

Cruchot

Po trošku ospalém začátku se film velmi zajímavě rozjíždí a nuda tu rozhodně nehrozí. Námět jako takový a scénář mi zas až tak zajímavé nepřijdou. Rozhodně tu ale nutno ocenit herecké výkony. Roztomilý a sympatický Jakub Doubrava, slaďoučká Táňa Pauhofová, živelná Zuzana Stivínová, veselí braši Javorský+Zedníček, bojácný doktůrek Ondřej Vetchý a dalo by se pokračovat dál. Milý a úsměvný, třebaže místy hodně mrazivý film. Příjemné pokoukání, které kazí místy (pro mně) až úchylná hudba, místy až příliš klišovitosti a místy přeci jen některé slabší výkony ve vedlejších rolích. Lepší ***. ()

Joeey

Neuvěřitelně hřejivý film. Příběh lásky v trpkém období minulého století. Je mi trochu líto té skromné stopáže, protože příjemných chvil u takto hezkých filmů není nikdy dost. ()

Miki68

Předloha Jiřího Stránského dávala tušit, že může vzniknout film - alespoň na české poměry - výjimečný. A Petr Nikolaev to dokázal. Ačkoliv si myslím, že svou komorní upřímnou výpovědí se film hodí spíše do TV než na velká plátna kin. Pro mě osobně to byl asi nejlepší český film roku 2005 - a Jakub Doubrava herecký objev, který mě dostal svým přirozeným způsobem hraní. Vím, že to může znít divně, ale tohle by stálo za to promítat studentům středních škol, aby pochopili ten marsmus let padesátých... ()

Kaučuk03

Tohle je fakt nádhera. I když je to film z vězeňského prostředí, dýchá na vás taková příjemná atmosféra. K tomu ještě zdařilá hudba, krásné kameramanské záběry a hlavně naprosto přesvědčivý výkon Kuby Doubravy. Je skvělé, že si nikdo všiml tohohle kluka, protože jeho talent by se měl vystavovat na odiv. Tu jeho postavu jsem mu věřil jako málokomu. A když ho občas vídám, nejradši bych mu zobal z ruky. ()

Lord Fuck

Po Je třeba zabít Sekala druhý nejlepší český film za posledních 10 let. Krása, radost, skromnost přímo čiší z tohohle nenápadného a bohužel přehlíženého a nedoceňeného filmu. Skvělý výběr herců je toho jen dokladem. Krásný důkaz, že méně je mnohdy více. ()

Odpadlik

Narozdíl od jisté externí recenze mi tento příběh jako klišé nepřipadá. Myslím si, že zločinnost komunistického systému by měla být stále ukazována a připomínána a tento příběh to splňuje možná lépe než leckteré černobílé dokumenty. Přiznám se sice, že mě více než milostný příběh zajímaly "ty ostatní scény" (zejména "ukázka" popravy na dvoře je velice působivá), ale i tak jde o velice zdařilé dílo, nejen kvůli skvělé kameře, ale i díky hereckým výkonům (Karel ZIma, Ondřej Vetchý a další). Mimochodem, po uvedení v televizi jej následovala povídka "Hranice" dle známé akce "Kameny", a to vše týden před volbami. Že by náhoda? :-) ()

Perr

Příjemný film, který neurazí, ale mě ani nijak extra nenadchl, chtělo by to občas šlápnout trochu na plyn a přidat na dramatu. Je to někde mezi 3 a 4*. ()

Oonika

U hodně filmů si říkám, proč jsou sakra tak dlouhé? Tentokrát jsem se modlila, aby byl delší... Chtěla jsem vidět, co bude dál, ne jen to tušit. Hodně mě to překvapilo, čekala jsem jen další průměrný film na tohle téma, ale byla jsem příjemně překvapená. Herecké obsazení mě přímo nadchlo! Láska jako taková možná zase spadla do zaběhnutých klišé, ale na mě to tentokrát fungovalo :) ()

bono22vox

Český film, který je větší než se zdá... Výjimečný snímek o lásce v komunistickém kriminále, který ohromuje vyváženosti a kompaktnosti... ()

mira.l

Já nevím, za mě nic moc teda. Bylo to takové od ničeho k ničemu, v druhé půlce od transportu k transportu by se dalo říct. S několika nesmysly, které mě dost zarazily. ()