Thriller - drsný film

(festivalový název)
  • Švédsko Thriller - en grym film (více)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

HAL

Je poněkud zvláštní když v něčem co má pověst "splatteru podle kterého Tarantino točil Kill Bill" je zdaleka nejzajímavější ta první polovina, ve které se děj teprve uvozuje a seznamujeme se s prostředím, takže není vůbec akční. První plovina s únosem, zfetováním, dehumanizací hlavní hrdinky a vlastně i celého filmu předváděním nechutných a krutých činností naprosto bez emocí a bez výrazu rozhodně není špatná a dokáže zaujmout (i když je otázkou nakolik je to způsobeno autorským záměrem a nakolik amatérismem herců). Zato přesně toto pak dělá z druhé části tréninku a žánrově čisté pomsty směšnou frašku, která je navíc extremně nudná díky na první pohled stylovým, ale ve výsledku vražedně ubíjejícím zpomalovačkám. 5/10 ()

pornogrind

Inspirační zdroj pro Quentina Tarantina.To hovoří za vše.Brutální snímek.Mix žánrů.Exploitation řízlej pornem(kdo to kdy viděl?).Porno akce není sice autentická,a je vložená z nějakého péčka,ale totálně vyjadřuje ponižování hlavní hrdinky.Je to prostě hodně depresivní snímek zachycující život jedné dívky s kterou se osud opravdu nemazlil.Ale ona se svému osudu vzepře a pořádně ho nakope do koulí a vyřídí si to z každým úchylným prasetem osobně.Rape and revenge v celé své kráse. A na to,že je to z roku 1974 je to fakt husťárna a ani se nedívím,že byl film ve své domovině a i v jiných zemích zakázán.Navíc na Christinu Lindberg je opravdu famózní pohled a páska přes bulvu jí fakt sekne.K tomuhle filmu se hodí jedno pořekadlo.Sice jsem ho trochu překopal,ale na tenhle film sedí.Pes který neštěká,kouše.A má fest ostrý zoubky.Za sebe nemůžu jinak než za plný počet. ()

dr.horrible

Guilty pleasure (107 minút pendlovania medzi “lol, to je ale amatérske hovno” a “čo si mám zmazať z topky, aby mi tam toto vošlo?” Ak existuje niečo ako argument Tarantinom, mali by to hneď zrušiť a zakázať, pretože ľudia potom strácajú rozdiel medzi úmyselným a neúmyselným pulpom, a chceli by päťkovať každú neschopnú pornoherečku v koženom kabáte. Taaaaak moc cool a to som to na disku obchádzal osem rokov. A tá smutná babička, keď hovorí do kamery... A jak to vlastne poriešila s tou závislosťou? Ok, radšej bez otázok. No to si snaď robíte prdel!). ()

giallo

Thriller: A Cruel Picture mě bohužel velice zklamal. Vibeniusovo dílo bylo bohužel ve všech směrech nedotažené, ať už jako thriller, akční, drama, exploitation nebo třeba porno film. Filmu chyběl aspoň náznak gradace jednotlivých scén, za zmínku stojí jen zpomalené scény s policajty. PS: Ve scéně, kdy hlavní hrdinka dorazí navštívit své mrtvé rodiče to Christině Lindberg s červenou páskou přes oko a červenými šaty fakt slušelo. ()

arie

Záverečná vizuálna podoba Christiny Lindberg ako jednookej pomstiteľky je skutočne božská a žiadna z Tarantinových budúcich múz sa s nou nemôže rovnať, no je to taktiež jediný výrazný pozitívny aspekt, ktorý ma zaujal na tomto kultovom exploitation filme. Príbeh je pomerne nudný a explicitného násilia tu taktiež veľa nenájdete, okrem jedného detailne nasnímaného rozrezania oka, zato film obsahuje niekoľko vyslovene rušivých pasáží súlože, ktoré sa pohybujú v intenciách dobového porno filmu. Nízky rozpočet sa prejavuje naplno a väčšina násilných scén je extrémne spomalená, čo negatívne kontrastuje s ich nezaujímavým prevedením. Vibenius v dobe vzniku určite šokoval, no dnešnému divákovi už prakticky nemá čo ponúknuť, okrem faktu, že sa jeho materiálom inšpiroval QT. ()

Socrates

Nevím jak ostatní, ale já měl problém s Christinou v roli mstitelky. Respektive mstitelku bych toleroval, ale cvičenou bojovnici, pistolnici a závodnici rozhodně ne. Nasadit sportovnímu antitalentu na hrb takový výkony bylo prostě neuvážený. U sloumoušnů to tak nevyniklo, ale některý reálný záběry pohybových schopností Madeline, třeba u výcviku karate, mě fakt dojaly. Chvílemi mě to nutilo přemýšlet nad tím, jak by asi vypadal například Jirka Paroubek v roli špičkovýho atleta, třeba skokana do výšky... Pornozáběry, který měly u diváků údajně vzbudit lítost se zneužívanou hrdinkou, mě akorát tak přiváděly na jiný myšlenky a vlastně se z mýho pohledu vyobrazit utrpení naší zajatkyně všeobecně moc nepovedlo, takže další mínusový body, stejně jako za vesměs špatný herecký výkony. Jinak je to ale určitě zajímavej kus s několika povedenými až průkopnickými záběry a Christina Lindberg je neskutečnou kombinací babyface s božským dospělým tělem, který k dokonalosti chybí jen pár centimetrů výšky. Při návštěvě hampejzu by moje volba asi taky padla na pirátku. ()

panjosef

Přemýšlím, jak to ohodnotit. Je to místy docela drsné, místy na svoji dobu pobuřující (pornoscény), na druhou stranu i milé, jak se film vyvine a dopadne. Postavu Madeleine alias Christinu Lindberg si v druhé části, kdy se promění ve mstitelku opravdu takřka nelze nezamilovat :-). Děj se rozvíjí poměrně standardně, žádná překvapení a zvraty se nekonají, každý dějový krok dále je dopředu naznačen, jak se budou věci ubírat. Někdo to může brát na škodu, i když v případě tohoto filmu mám pocit, že to tak je záměrně. Občas tam některé věci trochu logicky nesedí nebo jsou přemrštěné (smrt rodičů, léčka v přístavu), ale nijak zvlášť na úkor celého filmu. A na konci potěší (možná pro někoho SPOILER), že tvůrci nezapomněli na to, že Madeleine vyrůstala na venkově a starala se o zvířátka a proto jako finální nástroj pomsty na trýzniteli šikovně využije hodného koníka :-). Tak jo, pořád si vybavuju Madeleine v černém koženém kabátě s páskou přes oko a mám chuť dát čtverku, ale myslím, že ta trojka je pro tento typ filmu ideální. ()

Flego

Thriller - drsný film je všetkým a ničím. Hlavne netuší čím chce byť. Príbeh znásilneného dievčatka, ktoré v dôsledku traumy onemie, napokon dospeje, aby sa dostala k nútenej prostitúcii je tvrdým exploitation, prehliadkou bizarností a samoúčelnou pornografiou. Zmätok v hlave tvorcu sa úspešne prenáša na filmové plátno, jeho spomalené zábery všetkých špatne natočených akčných scén len potvrdzujú, že mu išlo len o šokovanie divákov. Mňa však tento zdĺhavý skvost nešokoval, skôr nahneval, že som stratil kopec času. ()

anderson

Výnimka medzi tzv. "divnými" SHOCK titulmi. Tento je totiž filmársky až neuveriteľne zručne nakrútený a režisér prejavuje dokonca veľmi pokročilé estetické cítenie, čím "balzamuje" divácku percepciu brutalít a pornografie (vzhľadom na hollywoodsku skúsenosť samozrejme). Jediné čo mi vadilo boli pornoscény s hlavnou predstaviteľkou (tentokrát, ale absolútne slúžili deju). Nesmierne mi vadí, že sa tak krehká bytosť prepožičia takémuto verejnému przneniu. Niekoho možno jej "naivný" a nevinne pôsobiaci exhibicionizmus vzrušuje. Mne jej bolo ľúto. --- UPDATE: (Podľa CHRISTININÝCH vlastných slov NAŠŤASTIE mala "profi" dublérku !) No a ešte jedna "zaujímavosť". VIBENIUS pri scéne s vypichnutím oka, podľa svedectva LINDBERGovej, vraj použil skutočné mŕtve telo dievčaťa, ktoré spáchalo samovraždu. Bŕŕŕŕŕŕŕŕ ... (3.2.2009) ()

Karamanlis

Thriller: A Cruel Picture je zásadným článkom málo frekventovaného subžánru rape and revenge a zároveň ho možno považovať aj za jeden zo základných kameňov moderného exploitationu, ktorý už v súčasnosti pravda nadobudol oveľa hororovejšie kontúry. Ide o kontroverzný kúsok, ktorý napriek tomu, že sa nevyhol viacerým chybám, zdvihol latku pre podobne orientované filmy. Pozrieť si ho však treba každopádne uncut (107 min.), skrátené cenzurované verzie, ktoré ja osobne vo všeobecnosti neznášam, neumožňujú objektívne posúdenie jeho kvalít či nedostatkov. ()

ARI50

Ano drsný film to je dočkáte se cesty dívky a taky pár erotických záběru které nejsou chtěné a na konec i pomsty ale film je velice slaboučky bohužel. ()

ancientone

Ikona svetového exploatačného filmu, vo veľkom pretláčaná a citovaná majstrom postmoderny, Quentinom Tarantinom, vyhrávajúca hitparády brakovosti a brutality. ........ Vibeniusova réžia je špecifická odosobnenosťou, chladom a odťažitosťou. Celá revenge snímka sa odohráva v bolestne pomalom, zmrazenom tempe, postrádajúcom výraz. Akoby vo vákuu hodnôt a citov. Sexuálne scény sú výsostne asexuálne, prosredie maximálne neživotné, celý Thriller sa dá opísať ako absolútna pustina. Hlavná hviezda filmu, obeť ľudskej zloby Anita Lindberg prechádza (pretrpí) celý film s kamenným výrazom. ......... Táto spustnutosť vrcholí v chladnej brutalite záveru. Jednooká pomstiteľka likviduje svojich nepriateľov v priamych obrazoch slow-motion pomsty bez akéhokoľvek zľutovania. ......... Vibenius stvoril film existujúci mimo akejkoľvek ľudskosti a životnosti, postavil svoje autorstvo podobne ako Fulci na vlastných nedokonalostiach, ľahko zameniteľných s regulárnym trademarkom. Sex, Shotgun & Revenge. ......... PS. To úplne najlepšie je zaručené farebné zladenie pások cez oko s oblečením. ()

5150

Stylové zakončení Festivalu Otrlého diváka (2009). Porno, násilí, krev, zabíjení.. všechno v jednom. ()

erl

Nejznámější švédský exploitation film o němé dívce která se mstí lidem co z ní udělaly prostitutku závislou na drogách . Christina Lindberg působí ve své roli sexy a scéna z očíčkem je skutečně hegeš:) Jedinou vadou jsou ty porno scény které tam skutečně nemusely být a jenom kazí celkový dojem . Ale přesto jsem se bavil takže za 5* ()

Skrk

Průměrný exploiter, který se proslavil svými pornografickými scény (nejznámější asi ten výstřik na zadek) a tím, že se jedná o jeden z nejoblíbenějších filmů Tarantina. Ovšem film se nehorázně vleče a je to celý takový neslaný nemastný, ale na druhou stranu nemůžu říct, že jsem si ty mstící scény + vypíchnutí oka neužil... 50% ()

corpsy

Ako každý film ( kniha ), i tento obskúrny snímok má svoje plusy a mínusy. THRILLER je pokus o zapojenie sa severskej kinematografie, do vtedy tak ( komerčne ) obľúbeného žánru exploitation. Nevyšlo to až tak perfektne. Moje hodnotenie by som mohol rozdeliť do viacerých častí. Časť pred ´´rívendž´´ je za 2stars, samotná odplata za 4stars a záverečný ´´klajmex´´ zo mňa vydral ´´high five´´. Ak to spočítame, máme tu priemernú ponuku vo svojej kategórii. V poslednej tretine dostáva až matrixovské polohy ( formálna stránka ) a aj napriek niektorým nelogičnostiam sa na to dá v pohode ´´kukať´´. Ak ste znalí. ()

DDT

Na honičkách a zpomalených "střílecích" scénách je znát zřejmě téměř nulový rozpočet filmu a jsou bohužel (hlavně vybuchující auta) až nechtěně komické. Ale jinak v žánru "pomstovních" filmů bych "Thriller" viděl jako docela průkopnický kousek. A to právě pro ty "politicky nekorektní" pornozáběry a scénu s vypichováním oka. Divákovi pak následná pomsta přijde daleko pochopitelnější než například ve všech těch novodobých korektnějších filmech podobného typu, kde "hrdinové" vypadají, že sadistické likvidování "padouchů" je docala baví (Seagalovky, Vandammovky a pod.). A ještě jeden, možná hlavní důvod, proč se na tenhle film podívat - kdyby se totiž někdy udělovala cena "Nejpřitažlivější jednooká mstitelka s upilovanou brokovnicí v historii filmu" - Christina Lindberg by zvítězila s velkým náskokem... ()

Astaroth12

Film je rozsekaný na časti minulé a prítomné. Ten začiatok, keď nastúpila do auta celkom neznámemu mužovi, bolo slabo domyslené, lebo to vyznelo strašne naivne, ale čo bolo bolo. Scény pri ktorých sa pripravovala na pomstu (karate kurz, streľba, vojenský nácvik) neboli najlepšie prepracované, ale na tak malí rozpočet sa to asi lepšie ani urobiť nedalo. Je to mierne rozťahané, z nie moc výraznými hercami a niektoré scény tam byť ani nemuseli. Ale zas koncová príprava mladej lovkyne mala moju plnú pozornosť. Samostatnou jednotkou sú spomalené scény, kde hlavná hrdinka zabíja svoje obete a do toho zneli silno prenikavé zvuky, tak tie sa podarili aj keď, práve tie natiahli film na tak dlhú stopaž, ale práve tam bol film originálny. Po filme mam zmiešané pocity, rozum mi káže dať 4*, ale srdce je toho názoru, že také hodnotenie si nezaslúži lebo, že veľa scén bolo len priemerných, a tak ho poslúchnem. ()