My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

cab

Jedno z nejzarivejsich zpracovani muzikalu vsech dob, ktere ale v posledni hodince ztraci na tempu, vtipu a timingu. Mezi hlavnimi herci (A.Hepburn a R.Harrison) to jiskri a skvostne se doplnuji. 90% ()

Roman Albach

My Fair Lady a nepřekonatelná Audrey Hepburn, která dokázala, že má nejen nevšední herecké, ale také pěvecké nadání. Nejlepší filmový muzikál všech dob. ()

Ilhan

Nemůžu si pomoct. Písničky jsou sice hezké, ale nic co by si člověk nějak oblíbil. Audrey Hepburn hraje sice hraje úžasně, ale poslední hodinu už nemá co, protože ta hodina je naprosto zbytečně natahovaná a ničí dojem z celého předchozího filmu. Po plese se to všechno láme a jde do kytek. Původně jsem dal 4 hvězdy, po zkouknutí The Sound of Music, kterému mimochodem My Fair Lady nesahá ani po kotníky, snižuju na tři. 65 % ()

Paity

Přesně jak píše golfista.... My Fair Lady je otcem všech muzikálů... všechny ostatní se mu prostě dívají na záda. Navíc superrozkošná Audrey Hepburn nemůže se skvělou muzikou udělat nic jiného, než udělat z tohoto počinu kult ve své oblasti. ()

Scevola

Musim objektivne priznat (i ked je Grease moja srdcovka) ze toto je jednoducho najlepsi muzikal. Takmer vsetky pesnicky boli velmi chytlave, celkom zaujimavy dej a vsetkemu tomu "kralovala" Audrey Hepburn. Odporucam pozriet aj tym co nie su muzikalovy nadsenci. 9/10 ()

Merkin

Podle řecké mytologie žil kdysi na Kypru jeden sochař jménem Pygmalión, který vysochal ženu tak dokonalou, že se do ní sám zamiloval a odmítal kvůli ní všechny pozemské krásky. Nakonec se kusem kamenu uhranutého umělce zželelo bohyně krásy Afrodité, které vdechla soše život. Tak se z chladné víly stala živá bytost-Galatea. Pygmalión se s ní oženil a svému děcku pak dali jméno Pafos, podle něhož je dnes nazváno jedno z ostrovních měst. Touto bájí se nechal inspirovat také vynikající anglický dramatic G.B. Shaw, který podle mýtického sochaře otituloval svou asi nejslavnější hru. Naráží tak snad na city, které u hlavního hrdiny, londýnského profesora fonetiky Henryho Higginse, vzbudí neotesaná dívčí z ulice Líza Doolittleová poté, co ji zasvětí do krás jazyka a naučí ji společenskému chování, zkrátka vyčaruje z ní dámu, svou vlastní, takovou, kterou by jinde na světě hledal jen stěží? Premiéru měla hra před 100 lety ve Vídni a měla veliký úspěch, byť jde snad o první scénář vůbec, který hercům beztrestně nabízel vyřknout vulgarismus ,,bloody ass" na tehdejší poměry šokující. Jenže původní hra nekončí tak šťastně jako kyperská báje. Mezi Henry Higginsem a slečnou Doolittleovou to bezpochyby jiskří, nicméně divákův vysněný ,,happy end" se nekoná, palčivý otazník jejich vztahu zůstává nad oponou i po konci představení. Snad především to vedlo pány Lernera a Loewa k tomu, aby v roce 1956 na základě Pygmaliónu vytvořili zbrusu nový muzikál, který nazvali My Fair Lady. V čem se oba příběhy liší, kromě květnatých songů, je tedy jasné. Modernější verze nabízí laskavému divákovi vytoužený závěr. A přiznejme, že kouzlu Audrey Hepburn by nejspíš podlehl i původní pan Higgins. Já rozhodně podlehla, elegantní Audrey i půvabným melodiím. ()

aquiver

Ukázněná režie a určitě výborná Audrey Hepburn ve slavném muzikálu, který bych mezi ty úplně nejlepší nezařadil. Je to hezké a pečlivé, ale na tu delší stopáž to k úplnému úžasu bohužel nestačí. 75 % ()

Radim

Tento muzikál je to nejklasičtější, co si mezi klasikou můžete představit. Nápadité kostýmy, skvělá hudba, krásný příklad, jak si jde vyhrát se zvukomalebností slov a vět. A hlavně - naprosto úžasná Audrey Hepburn, které unikl Oskar jen "díky" tomu, že ji mimo původní plán nechali některé party přezpívat dublerkou. Za zmínku stojí i role profesora Higginse, který nezpívá, ale spíše recituje. Zajímavé je, že kritika v Londýně a New Yorku film nepřijala, protože Audrey "vyfoukla" roli Elizy herečce Julii Andrews, která sklízela v divadle ve stejné roli obrovské úspěchy; WB ale chtěl obsadit někoho známějšího a Hepburn byla díky "Prázdninám v Římě" zbožňována. ()

Greedo

Naprostá klasika podle knižní předlohy pygmalion. A.Hepburn je se svým pouličním jazykem brilantní. Pouze mě zklamal konec, který je vůdči hlavní postavě neférový a nezasloužený ()

defagoo

Ze začátku hůř stravitelné kvůli mojí nechuti k muzikálům časem se ale film ukázal jako klasika se vším všudy a našly se i parádní momenty. ()

jasiska

My Fair Lady je klasika a ani ja nemôžem povedať, že sa mi nepáči. Kvetinárka z ulice, ufrflaný profesor, galantný plukovník a uzavretá stávka. K tomu všetkému nestarnúce piesne a krásne kostýmy. Ale asi pokazím náladu ostatným milovníkom tohto muzikálu, keď poviem, že koniec ma vždy naštve: ja si teda nemyslím, že je to happyend, keď ten starý morous Higgins namiesto privítania od chúďa Lizy chce, "aby mu podala pantofle." Aj G.B.Shaw si myslel, že bez Higginsa by na tom Liza bola lepšie, a tak to aj napísal, a preto ja za túto hrubú happyendovú ignoranciu dávam "iba" štyri hviezdičky. ()

Lionheart

Tuším můj první muzikál (bylo mi kolem sedmi nebo osmi ) a ani jsem mu moc nerozumněl, ale vždy jsem měl nejradši Alfieho Doolitla. Od té doby se na tento filmeček dívám pravidelně a stále je v něm co objevovat. Prostě klasika. Sice trochu dlouhá, ale přesto nádherná a nezapomenutelná. ()

Wishkah

I když tenhle muzikál kazí fakt, že Audrey Hepburn nezpívala sama nemůžu dát míň než pět. Její naprosto skvělá a zemitá Lisa Doolitleová je famózní (už jen to její "Aaoooeeeeuuuuu!!!") a jiskřivost mezi ní a Rexem Harrisonem je dokonalá ()

peetriss

Pro mne je My Fair Lady nejlepší filmový muzikál všech dob. Jedná se o naprosto nepřekonatelný herecký koncert krásné Audrey Hepburn a Rexe Harrisona, čímž však nechci snižovat výkony dalších herců a tvůrců. Těch pět hvězdiček patří za tento poklad světové kinematografie každému! I přesto, že tento filmový i hudební skvost má téměř tříhodinovou stopáž, každé shlédnutí mi uteče jako voda, protože se neskonale bavím a upadám do úžasu nad nepřekonatelným artikulačním hraním obou hlavních představitelů. My Fair Lady je díky skvělým kostýmům a precizní kameře velmi líbivá i po vizuální stránce. Muzikál muzikálů! ()

Prochy38

Romantický muzikál, který ovládl kina 60. let. Nádherná A. Hepburn, která svým zevnějškem jasně ruší pravidlo, že čím krásnější, tím je herečka horší (moje pravidlo!) a AH je jedna z hodně mála výjimek. Muzikál jsem viděl vždy po kouscích, snad nikdy v celku, ale o zábavu nouze rozhodně není! ()

cepice

Největší problém je v tom, že je to muzikál ve filmu a to je odpornost, ohavnost, děs a hrůza! Kdyby se tam nezpívalo, tak je to dokonalý film aspirující úplně na 5* :) ()

Jespi

Asi nejslavnější role Audrey Hepburn a já tento film dodnes neviděl? Kacířství :DD Na muzikály si osobně příliš nepotrpím, u tohoto snímku mi to však vůbec nevadilo. Zřejmě to bude dobou a zasazením děje. Přece jen dnešní muzikály jsou trochu o něčem jiném. Každopádně soundtrack už je stažený v mém pc, Audrey Hepburn bych si v té době vylepil doma na zeď a ten líbezný příběh a vše okolo... prostě parádní zážitek. 90% ()

efko

Aj G. B. Shaw by bol určite vo vytržení, keby videl adaptáciu svojho Pygmalionu. Audrey je skvelá, zlatú sošku by si za svoj výkon určite zaslúžila... ()