My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Bounded

Skvělý muzikál, od kterého jsem ale čekal mnohem lepší hudební stránku. Je to mnou, nebo Rex Harrison opravdu spíše mluví než zpívá? Audrey jako vždy rozkošná a celkově docela překvapení, že jsem zvládnul takhle monstrózní stopáž. Co bych za to ještě dal, kdyby to nebylo tak příšerně kulisoidní, dostihy ve studiu mne zklamaly. ()

e(l)a

Krásná hudba a úžasná angličtina! Moc pěkně natočený muzikál z 60. let s za povšimnutí stojícími hereckými výkony. ()

FrankieCZ

Po shlédnutí bonusového disku jsem dospěl k závěru, že Cukor udělal zásadní chybu, když Audrey Hepburnovou nenechal ve filmu i zpívat. Jistě, rozhodně to nebyla profesionální zpěvačka jako Julie Andrews, která jí ve zpěvu nahradila, ale Lisa přece taky nemohla být technicky naprosto bezchybná jen tak zničehonic, když se celý život živila prodejem květin. Zpěv Hepburnové by v tomto směru působil mnohem realističtěji. Nebo jí do té role vůbec neměl obsazovat a přenechat J. Andrews celý part, který ostatně měla dobře nacvičený z Broadwayských představení. Ale jinak rozhodně jeden ze špičkových muzikálů. ()

Lennie

Nadabovat to by byl hřích, protože v málokterém filmu tak krásně vyniká anglický jazyk. Ve většině snímků to je pouze prostředek jak vyjádřit myšlenky, ale tady má mnohem vyšší význam...My fair lady je nezpomenutelný muzikál, nejen kvůli úžasným výkřikům Audrey Hepburn a úžasnému Rexi Harrisonovi, ale hlavně kvůli krásným melodiím. ()

Dinsberg

Po vlasech můj nejmilekší muzikál. Nejvíc jsem se chechtal u scény, kdy se učila na nějakém "bránicovém seismografu" vyslovovat samohlásky. ()

xxlch

Pygmalion v muzikálovém vydání a pro fandy tohodle žánru je to jaksi povinností skouknout tendle filmík.Určitě si budete ještě dlouho přezpívávat třeba-"Jen se těš pane Hyggins,jen se těš".... a takovou tu "chtěla bych tančit jen......." Lowelova hudba je hodně chytlavá a G.Cukor prostě umí .No a co se týká hlavních představitelů?Jak se to říká? "No coment"!!! Dokonalost v každém ohledu.No a jelikož jsem skoukla verzi s dabingem,nevadí mi dnešní rekonstruovaná verze.Třeba že jsem "ne spík ingliš" tak si to skvěle užívám!Mňam! ()

petite fille

fonetika + muzikál, to je kombinácia, ktorú uznávam. inak by mi takmer tri hodiny stopáže spôsobili pomalú smrť. takéto veci však nestarnú. teší excentrické výtvarné pojatie, nevtieravé melódie i výborný príbeh. a predovšetkým Audrey Hepburn, ktorá zachováva šarm ešte i pri záchvate cockney dialektu ("gaaaaaaaaarn!") a eleganciu aj so zašpinenou tvárou. G.B.Shaw sa musí v hrobe usmievať. ()

yaqwsx

Obecně muzikály nevyhledávám a ani tento nebyl vyjímkou. Chvilkami mě bavil, ale chvílemi byl neskutečně otravný, natahovaný. Celý příběh šlo stáhnout na polovinu a člověk by o nic nepřišel. ()

Maica

Moc pěkný film. Absolutně nechápu jak Audrey Hepburn dokázala pracovat s hlasem (na začátku filmu). Jinak příběh pěkný, jen možná až moc dlouhý. Skoro tři hodiny je na mě maličko moc, ale ubíhá to, že si člověk skoro (!) ani nevšimne jak. Jen škoda, že jsem neviděla posledních 15 minut :-D. ()

MeGab odpad!

Bylo mi utrpením to dokoukat. Staré americké filmy jsou z dnešního pohledu zkrátka otřesné. Poslední hodina byla nejhorší. Kdyby ten film zbavili všech (všech!!!) písniček, stopáž zkrátili o hodinu a natočili to v reálném prostředí a ne v divadle, byl by to možná(!) aspoň trochu ucházející film. A divadelní herectví, zejména ty různé strojené davové scény apod. prostě nesnáším. Slovy Pohlreicha pateticky řvu: „Vždyť je to hnusný!!!“ ()

gidzitka

Mno, tento typ romantiky mne příliš neoslovuje, páč mi přijde příliš slaďácká a asociuje mi postarší zmalované matróny decentně si utírající okraje svých víček krajkovým kapesníčkem. Je fakt, že ve filmové verzi je docela výborně roztomilá Audrey Hepburn (, na kterou se dneska - aspoň z hereckého hlediska neúspěšně - snaží navázat Keira Knightley) a díky níž jsem překousla mnohé. Mám muzikály ráda, ale moje preference jsou jasné: rock, krev a hippies. Takže můj šálek čaje to rozhodně není, i když "The Rain in Spain Stays Mainly in the Plain" si občas pobrukuji v koupelně. 60% ()

kubilov

My Fair Lady je krásný, ale opravdu dlouhý muzikál, jenže takové už oni bývají. Velmi pěkné písničky doplněné o skvělé herecké výkony, především Audrey Hepburn a Rex Harrison a o (možná tehdy) originální příběh, pojednávající o začlenění chudé dívky do vyšší společnosti. Právě v této roli pak Audrey Hepburn naprosto dominovala, naučila se "common" angličtinu velmi přesvědčivě, že bych jí to možná i uvěřil. O to víc nechápu, že nebyla ani nominovaná na Oscara, rozhodně by si to zasloužila. ()

DjsVorel

Mám trochu rozpolcené pocity z tohohle filmu. Ač se snažím sebevíc, vždycky musím srovnávat filmovou verzi s knižní předlohou, pokud jsem ji četla. Pygmalion je podle mě opravdu povedené drama, které je velmi čtivé a má svůj půvab. K muzikálovému zpracování mám pár výhrad. Hned první můj problém s My fair lady je možná právě to její muzikálové zpracování. I když i tady si mé pocity protiřečí. V některých scénách mně zpěv příběh osvěžil, ale byly tam scény, kde mně to spíš otravovalo a možná i nudilo. Další problém je jednoznačně délka. Zatímco Pygmalion má asi jen 140 stránek, muzikálová verze je rozprostřena v téměř třech hodinách. A to je podle mě opravdu zbytečné. Začátek mě vůbec nebavil a byl zdlouhavý. Prvních 40-50 minut bych zkrátila. Dál už dějová linka plynula poměrně svižně a příběh se posouval. Audrey Hepburn byla krásná jako vždy, i když na můj vkus trochu mdlá. I v těch hádkách v závěrů jsem jí to moc nebaštila. Co se týká Rexe Harrisona, to byl výkon hoden Oscara. Strhující, energický a naprosto věrohodný. Normálně mám ráda tyhle filmy a jsem i příznivkyně muzikálů, ale My fair lady mně na prdel neposadila. Dlouho jsem se dokonce rozmýšlela mezi 3-4*, ale nakonec zvítězil zdravý rozum a samozřejmě je to neporovnatelný film s těmi, které jsem ohodnotila třemi hvězdami. Možná se na to v budoucnu podívám znova a víc soustředěná, abych si to i lépe vychutnala. Zatím však pro mě pouze 70-75%. ()