Roku 1607 připlouvá do Nového světa ke břehům Virginie anglická loď. Na její palubě se nachází spoutaný kapitán John Smith (C. Farrel), který má být krátce po přistání popraven za pokus o vzpouru. Je však velitelem výpravy, kapitánem Christopherem Newportem (C. Plummer) omilostněn a pověřen navázáním kontaktů s místními domorodci a získáním zásob pro nadcházející zimu. Na své cestě je zajat a život mu zachrání dcera indiánského náčelníka Pocahontas (Q. Kilcherová). Oba se do sebe zamilují, Smith Pocahontas učí svůj jazyk a ona mu zase ukazuje krásy svého světa. Jejich láska je však ohrožena, když začnou narůstat konflikty mezi nově vzniklou kolonií Jamestownem a indiány, které přerostou v otevřený boj… (Česká televize)

conery1

" Začneme od znova. Tu zem poskytuje dary všetkým, nikto tu nemusí byť chudobný. Je tu pôda pre všetkých a nestojí nič, len ľudskú prácu. Vybudujeme skutočne poctivé spoločenstvo a našou cnosťou bude tvrdá práca a sebestačnosť. Nebude tu pánov, ktorí by žili s plodov našej práce. Nikto už nebude ľahkomyselne jesť to, čo jeho druh získal poctivou prácou, alebo kradnúť to, čo si uložil na horšie časy. Ľudia už nebudú využívať tých druhých." Mysticko - lyrické zobrazenie pionierov Novej zeme ako to len Malick vie. " Nemajú v sebe klam a nepodvádzajú. Slová označujúce klamstvo, podvod, lakotu, závisť vôbec nepoznajú. Nikdy nežiarlia a nepoznajú vlastníctvo. To čo som pokladal za sen, tu je skutočnosťou." Objavovanie toho, čo biela rasa už dávno stratila a prišla o to obrať aj Indiánov. " Hladní, ale stále hľadajúci zlato. Nebudú siať, aby sa najedli, radšej zjedia surovú rybu, než aby sa zdvihli a šli po drevo. Haxley zomrel a niekto mu zjedol ruky." ()

aLPaC

Mallick, jak ho znám. Dlouhé záběry přírody, trávy, živočichů, vody a málo dialogů, zato hodně monologů a obracení se k bohu. Poslední dvě zmiňované věci mi ale u jeho filmů docela vadí, zobrazování přírody naopak, i kdybych nevěděl, kdo tento snímek natáčel, podle těchto dokumentárních vložek bych to snadno poznal. Musím ale říci, že Nový svět mě moc nezaujal, i přes výrazně dvouhodinovou stopáž se toho moc zajímavého neděje a tak trochu to po čase začne nudit (hlavně ve chvíli, kdy se na scénu dostane Bale... ale ne jeho zásluhou to začne nudit to ne, zkrátka poté co zmizí Farrell to už není ono). Zkrátka na skvostné Nebeské dny už asi Mallick nikdy nedosáhne i když je to jeden z nejosobitějších režisérů všech dob. ()

smetyl

Tak tohle byla spíše lyrická óda na krásnou Zem plnou obyvatel, jejichž srdce nejsou plna zášti a nenávisti jako je tomu u Evropanů, kteří se vylodí a začnou vysévat zkázu jak u sebe tak v domovech domorodců. Snímek však není o objevení Ameriky, či její kolonizaci jako tomu bylo u 1492: Dobytí ráje. Ne o to tu neběží. Hlavní dějovou složku tvoří vztah mezi členem posádky (Colin Farrell) a indiánkou. Jednou z dcer velkého náčelníka. Nový svět jen tvoří pozadí k tomuto tragickému vztahu. Příběh o Pocahonstas je ódou na lásku a citlivým lidem může i skanout slzička. Mě osobně svíral pocit beznaděje, když to skončilo jak to skončilo. Smutný a šťastný konec v jednom. Terrence Malick je vážně osobitý režisér. http://www.youtube.com/watch?v=buACi-WjIvQ ()

sestrad

Musela přijít pořádná chřipka, abych se mohla v klidu podívat na dlouho odkládaného Malicka (kvůli délce, měla jsem možnost vidět delší verzi). Já jsem tedy naprosto uchvácená, a to mě vůbec nezajímá nějaký spor přírodní lidé versus evropská kultura. Spíš mě zaujalo Malickovo vracející se téma identity (Kdo jsem?), co ji utváří a co má schopnost ji dotvořit a rozvinout. Není to podle mě film o kráse, ale o schopnosti lásky, která je ve větší úplnosti schopná překročit i bezpečí, domov, rodinné vazby a vydat se do nových světů. A má spoustu podob. Atd. ()

Klajnik

Jestliže někdo tento film hodnotí kladně, tak jistě hlavně kvůli formě, která na něj zapůsobila. New World je svým stylem realismus, čemuž odpovídá styl natáčení (žádné umělé osvětlení, ruční kamera, přirozenost) a přestože mám rád filmy, jenž pojímají krásu přírody a autorský vizuální styl, jenž Malick jistě má (někdy) v malíčku, tak chápu stížnosti herců, protože tenhle režisér neumí pojmout druhou polovinu toho, co film musí obnášet. Obsahová vyprázdněnost je tu doháněna apelem na poetiku, kterou však sráží plochost a debilní fráze jak z červené knihovny typu: "Protékáš mnou jako řeka." S takovou je toho málo i na 2 hodiny (Theatrical Cut má o něco víc a Director's Cut má stopáž o 3 hodinách - já viděl právě DC a měl jsem toho dost už po hodině minutách). Přesto si nemyslím, že by téma nebylo dostatečně nosné. Problém je, že ho Malick nedokázal dostatečně pojmout a využít. Chápu ještě, že se nechtěl tolik věnovat střetu civilizací a následné genocidě, ale hlavně vzplanutí lásky mezi anglickým kapitánem a indiánkou. Ani to však dostatečně nefunguje. Jak říkám, obsahově je to vyprázdněné a nějaké debilní fráze špatného básníka to nezachrání. Malick by si měl ale sehnat scénáristu, protože jeho kamerové cvičení vesměs spolehlivě nudí. ()

Phoppy

Film plný vnitřních monologů, podivné atmosféry a spousty emocí, které nevyplynou na povrch jak by se na první pohled mohlo zdát ale jsou dostatečně určující pro jeho ráz a charakter...Malickovo ztvárnění je pro některé " těžko stravitelné " a třebas i nudné nicméně jeho podání děje a hlavní myšlenky je opravdu vyjímečně krásné a donutilo mě vstřebávat děj od začátku do konce...žánr dosti odlišný a přece tak podobný s režisérovým předešlým filmem Tenká červená linie kde však narozdíl od monologu a vnímání událostí jedním člověkem přešel na více postav a řešení vztahů mezi nimi...zajímavě a hlavně příjemně strávené 2 hodiny u filmu, po kterém se vám bude opravdu dobře usínat... ()

maty39

Určitě je spousta lidí, co New World považují za dokonalý film. Určitě má své kvality, ale pro někoho může být příliš zdlouhavý a nudný. To je můj případ. Přestože jsem měl na konci z filmu dobrý pocit, tak se musím přiznat, že během filmu jsem se docela často nudil. 7/10 ()

CamperCz

Na tenhle film si musite udelat cas a nesmite byt netrpelivi. Teprve pak si ho vychutnate, jak si zaslouzi. A ja prostě dám za 5* ()

kukentipla

Co já NATO? Jedním slovem meditativní nádhera. Malickův styl mám rád, nikam nespěchá a nechává emoce volně plynout ne však po povrchu. Pokud divák chce vezme ho na nádherný výlet do nitra lidských duší. Zážitek ze sledování umocnují překrásné záběry přírody. Třešničkou na dortu je herecký výkon teprve 16-ti leté představitelky Rebecy. Nádhera, tleskám. ()

cherita

Pro všechny, kteří jsou unavení obyčejnými historickými filmy. Tahle léčba mlčením v hlavní roli s éterickou bytostí podivného jména je opravdu zážitek. ()

newt17

Už chápu, proč ta nehorázná nuda Road to Perdition dostala tolik dobrých hodnocení. Existují filmy s pomalou meditativní atmosférou, u kterých hrozí, že pokud vás režisérova vize mine o jedno procento, máte smůlu. V tomto filmu mi sedlo dokonale úplně všechno, aniž by na sebe některá stylistická složka upozorňovala. ()

Const.ex

Film by měl hlavně diváka bavit, nebo aspoň nést nějaké poselství. Tady jsem po hodině sledování děje stále nevěděl jestli pokračovat, nebo film radši vypnout. Dokoukal jsem jej asi ze zvyku, že co načnu to dokoukám. -- Zpočátku vypadá film jako velký příslib k poutavému příběhu o hrdinově hledání sama sebe v etnickém konfliktu dvou civilizací, ve kterém se nemůže rozhodnout mezi poviností vůči svým lidem a láskou ke "krásné" indiánské dívence. Tak ale vypadá jen začátek. Děj se potom zvrhává v hektickou "ne"podívanou, kde se hlavní hrdina ztrácí a iniciativu režisér hází na indiánskou dívenku, která film nemůže sama utáhnout. Ale vyčítat ji to nemůžete. Není to její chyba, ale chyba nezvládnutého scénáře a režie. Film v poslední chvíli zachraňuje Christian Bale, kterému na rozdíl od Colina Farrella režisér dovolil použít aspoň trochu svého skvělého herectví. Ten ostatně zvedá samotný film o jednu * výše. -- Filmové fiasko, kde režisér získal mnoho skvělých herců (Colin Farrell, Christopher Plummer, Christian Bale, David Thewlis), ale nedovolil jim opravdu hrát a předvést svoje kvality. A všechny opravdové a jediné herecké scény soustředí na mladičkou Q'Orianka Kilcher, která na takovou roli nebyla připravena. Tedy 50%.. za pěkné obrazové výjevy, pokus o určitou hloubku a když zhlédnete první půl hodinu a pak tu poslední, výjde vám z toho čistě průměrný film. ()

Kroupa

Nádherné dílo, které mě ohromilo i přesto, že jsem opovrhl šancí vidět ho na velkém plátně. Pokud ještě někdy bude příležitost, nebudu váhat. Člověk musí mít představu, do čeho jde, když se chce dívat na tenhle film. Myslím, že chápu, proč má Nový svět tak nízké hodnocení - je prostě nekompromisní v odmítnutí dát běžnému divákovi to, co od filmu očekává. Přesto odmítám tvrzení, že příběh je slabý - absolutně ne. Divák jen nesmí spěchat. V závěru jsem napětím skoro nedýchal. Doufám, že Malick bude žít a tvořit nejmíň do stovky let, protože bych od něj rád viděl aspoň tři další filmy :-). Jediný rušivý element pro mě byla hudba. Kdo zná tvorbu Jamese Hornera ví, o čem mluvím. Ten chlap napsal geniální hudbu k jednomu filmu, ktará by v mé hitparádě skončila stříbrná. Jeho hudba k dalším filmům je taky velmi dobrá, bohužel však stále stejná. Takže jsem si chvílemi připadal jako ve Skotsku, spíš než ve Virginii. ()

Filomena.I.

Režisérská verse nabídla téměř jiný film. Chlapi ze staré Anglie hledají nový svět – ztracený ráj. Jsou však příliš svázáni svými představami, nevázaností, hamižností. Mají zde vše, po čem duše touží – harmonicky provázaný svět s živli a všemi živočichy. Však jejich první čin je pokácení lesa a vystavění vysokého plotu. Tím staví hráz ve svém srdci zapasovaném v brnění zlozvyků a všeho zlého v sobě, jež počne se rozlézat jako černý mor zamořiv vše, čeho se dotkne. Plodem je bída, hlad, špína, nevraživost... Ten oplocený kousek země je obrazem jejich duše... Vrcholem je pobití domorodců, spáleniště, zmatek, chaos... Malickovo další umocnění hledání ztraceného ráje. Komposice mýtu (v tom pravém smyslu slova, nikoliv řeckém jako výmysl), jehož podstatou je pravda o stvoření člověka a světa a všeho v něm. Nádherný obraz cesty k znovunalezení (duchovního) ráje, hledání harmonie, svobody, čistoty, lásky... Kapitán John ji má na dosah po boku Pocahontas, je však příliš zahleděný do sebe. Jeho zrada o tom vypovídá. Až v zastřižené zahradě (představě ráje bělochů) při setkání s Pocahontas pochopí, že vysněný ráj spatřil „v tom lese, ale nepoznal jsem to.“ *** Pocahontas po jeho zradě ztrácí své jméno – stává se nikým. Teprve vstup do šumící trávy v lese za branou pevnosti a pomoc slaboduchého bratra – miláčka Božího – vrací ji pomalu do života... Dostává jméno a nalézá sebe sama spolu se ztracenou harmonií. Navrací se zpět domů... Přednáška ozvučená v Deníčku. ()

TonyM

K tomuto filmu som sa dostal náhodou. Bol to jeden z mála Malickovych filmov, ktoré som nemal vo svojej databáze. Keď som v televízii videl pár záberov, hneď som spoznal jeho rukopis. Terrence má tak osobité a charakteristické črty vo svojich dielach, že ich je ťažké prirovnať k niečomu inému. Ruka, pohľad, nervózne prechádzanie sa Colina Farrella pri dome v Anglicku tak, aby sa dokonale vošiel do kompozície celého obrazu, strach, bolesť, beznádej, ... láska, radosť.. spoznávanie nového. Všetko dokonale zasadené do precítených záberov, pozorne doplnené krásnou hudbou. Toto Malick vie. Dokáže vo svojich obrazoch (áno, považujem ho za filmového maliara) vyjadriť všetky tieto emócie do najjemnejších detailov. Malickove filmy netreba chápať, treba ich precítiť. Každému, kto sa na nich pozerá ako na bežné filmy, sa mu páčiť nebudú a budú ho doslova nudiť. To je fakt. ()

Pfff

Prostě a jednonuše nádhera. Od Malicka jsem nikdy nic jiného neviděla a plno nzámých mě odrazovalo, že prý točí "nudné" filmy. Takže mám asi špatné známé a na tohohle pána si budu dávat větší pozor. Opravdu nádhrný film,který dokázal vyjádřit lásku i bez otevřených sexuálních scén a s minimem slov. Někomu to může připadat zdlouhavé a nedné, ale to u mě neplatí. A to,že to nešlo do kin mě taky pěkně naštvalo! ()

Martyr

Skvelá kamera, krásne scenérie, dobré myšlienky a výborná hudba robia z tohto snímku viac ako priemer. O deji som nevedel nič, takže som podľa obalu súdil, že uvidím viac akčnosti a nie romantiky ako tomu bolo v skutočnosti.Aj keď beží film veľmi pomaličky, nudiť som sa ani chvíľku nestihol.V kine možno ešte väčší zážitok takže 80% 18.7.2021 - 4* ()

Hawk

Pokud se nekdo bude chtit dve hodiny divat na malebnou krajinu zprostredkovanou kvalitni kamerou, a k tomu pridanu skvelou hudbou, bude oslnen. Bohuzel jde jen o romanticky film, nic vic. Vnitrni pohnutky hlavniho hrdiny nejsou nijak osvetleny (domnivam se, ze vse co udelal proti lasce delal pro svou vlast). Politicka situace, ktera se deje v pozadi filmu je v kazdou chvili uplne jina, takze vlastne ani nevite, jestli jsou v tenhle okamzik hrdinove oblibeni, nebo zatraceni. Film je odou na nudu ! ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (více)