Roku 1607 připlouvá do Nového světa ke břehům Virginie anglická loď. Na její palubě se nachází spoutaný kapitán John Smith (C. Farrel), který má být krátce po přistání popraven za pokus o vzpouru. Je však velitelem výpravy, kapitánem Christopherem Newportem (C. Plummer) omilostněn a pověřen navázáním kontaktů s místními domorodci a získáním zásob pro nadcházející zimu. Na své cestě je zajat a život mu zachrání dcera indiánského náčelníka Pocahontas (Q. Kilcherová). Oba se do sebe zamilují, Smith Pocahontas učí svůj jazyk a ona mu zase ukazuje krásy svého světa. Jejich láska je však ohrožena, když začnou narůstat konflikty mezi nově vzniklou kolonií Jamestownem a indiány, které přerostou v otevřený boj… (Česká televize)

casioa....

Raz som si položil otázku, že ktorý z filmov T.Malicka je najlepším. Ten, ktorý nenatočil T.Malick (Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom :), ten-čo nás prevedie Novým svetom alebo ten, ktorý nám ukázal, čo všetko od seba delí Tenká červená čiara? Nuž, nech rozmýšľam ako chcem....neviem sa rozhodnúť. A preto, je Nový svet pre mňa najlepším filmom, ktorý zobrazil Ameriku za čias Pocahontas, je to teda najlepší príbeh o Pocahontas a Johnovi Smithovi vôbec (kam sa hrabe Avatar ?!?) Za zmienku samozrejme stojí aj dobrý soundtrack, veď James Horner vie, čo robí.... ()

rozbris

A zase zde máme něco z historie dokonale jsem si doplnil dějepis. Hodně dobrá kamera, nediví se že to bylo nominováno na oskara, ale zároveň nudné. Nevím zda to bylo tím, že jsem byl zrovna naladěn na nějaký děsný biják, ale dávám hned po zhlédnutí 2,5 hvězdičky, ale to nejde a proto se přikláním k 2 hvězdám:-) ()

Han22

Pamatuju si na rok 98, kdy vedle bombastického a nářezového vojína Ryana přišla do kin jeho konkurence Tenká červená linie, na kterou jsem se těšil a která se ukázala být nudou k nepřežití, plná neděje a podivních vnitřních monologů. A stejný problém mám s tímto v podstatě nehodnotitelným filmem - nádherná hudba a ještě nádhernější záběry, jenže těch záběrů je 130 minut. A mezi tím nic není - jen opět spousta vnitřních monologů, absence jakéhokoliv děje a spousta romantiky. Nový svět není špatný film, jen pro mě to prostě byla cukrkandlová nuda k nepřežití. A docela divně na mě působí když dva herci okolo třicítky balí a prožívají osudový vztah s herečkou, které bylo v té době sotva 15 (a bohužel na těch 15 taky vypadá). ()

bruceman7

Příběh mi jen podtrhává degenerovanou západní (tehdy evropskou) civilizaci, jež s sebou do neposkvrněné země donese jen smrt a zkázu. I když - je to nutno chápat v kontextu doby. Naštěstí vždy a všude existovalo pár dobrých nezkažených lidí. Krásný film, který mě po dlouhé době dojmul. ()

cachina

Terrence Malick je jedinečný, originální režisér. Jeho filmy se nemusejí všem zamlouvat. Boří tradiční pojetí filmu. Jde po stopách svého předchozího snímku Tenká červená linie, a jestli ten se vám líbil, z Nového světa budete nadšeni. Příběh by se dal shrnout jen do pár vět, ten zde není důležitý. Důležitý je vnitřní svět postav, jejich myěšlenkové pochody, co cítí, krása světa, krása přírody, krása toho, co je kolem nás. Ve filmu se mění či střídá několik diegetických vypravěčů. Události ve snímku jsou jen volně propojené a divák si občas musí něco domyslet. Při dialozích často vidíme pouze mluvící postavu ze zadu, záběr je zaměřen na druhou osobu a na její reakce. Je možné, že někdo namítne, že Malick točí to samé, ale je mu to opuštěno, páč film funguje dokonale. Prostě zážitek. ()

see_sawandrew

Malick se začíná vyčerpávat. Dobře, otázka, co je to vlastně ten nový svět (respektive zda je pro Smithe novým světem právě objevený ráj Ameriky, anebo pro Pocahontas cizí realita Anglie), je podána nádherně, stejně jako uvěřitelná love story. Ale co v té extrémní metráži hledat nového? Příliš náročný film pro příliš náročné diváky. 70% ()

HiddenDragon

Lide tu pisi slova jako lyrika, malebnost. Hm. Do jiste miry maji pravdu. Sam jsem se na konci filmu pristihl, ze bych asi film prirovnal ke Smetanove Vltave. Je to svym zpusobem filmova basen. Ale nejsem si jist, jestli se to k tomuto pribehu hodi. Mne osobne to nesedlo. Jsem zhyckany sentimentalni romantikou od Disneye, nadhernymi skladbami a dojemnym pribehem Pocahontas. Ale "New World" nic takoveho nenabizi. Je to tezce rozjimaci film. Musim uznat, ze ten pocit z noveho sveta, novych krajin, kultur, je tu zobrazen dobre. Celou dobu jsem mel pocit jakesi cistoty, panenskosti vseho, co film ukazuje. Ale nekdy za pulkou jsem si uvedomil, ze tam chybi to filmove: emoce, struktura pribehu, vztah k postavam a dokonce i dialogy - vetsinu textu tvori jen dusevni monology bez interakce. Od zacatku do konce je to jedna velka meditace. Navic s trochu divnym strihem i hudbou (vazna hudba mi proste do lesa a k domorodcum nesedi). Vazne nevim, co se na tom kritice libi (pamatuji si, ze ve sve dobe tomu Cinema dala 100%). Tematicky bych to srovnal asi s "Tancem s vlky" (1990). Ale ten je alespon pro me o mnoho radu jinde. "New World" je zdlouhava seance. Dejte si travu, zkurte se jak indian, a mozna v tom objevite neco vic. Ja to nenasel. ()

wosho

Hypnotický výlet do dávných dob se vskutku povedl a je mi velice líto,že se u nás nenašel nikdo,kdo by jej zařadil do naší kinodistribuce. ()

Hopper

Typická Malickovina, na ktorú sa dá pozerať dvoma uhlami pohľadu. Tí, ktorí jeho štýl nemajú radi, ktorý je pomalý, lyrický, vizuálne vycibrený s dôrazom na detail, so "svojskými" uhlami môžu kľudne hodnotiť na úrovniu * až **, ale takíto ľudia asi na The New World nepôjdu. Opačný pól záujemcov čaká love story, ktorá spĺňa všetky atribúty, s podmanivým hudobným doprovodom. Ničmenej fakt je ten, že nuda sa filmu nevyhla a kratšia stopáž by bola viac ako osožná. ()

cab

Film tezko uchopitelny ke srozumitelnemu a presne odpovidajicimu popsani. Myslim si, ze kazdy divak si odnese jine dojmy a pocity. Pevne verim, ze prevazi ty pozitivni, i pres spoustu nepriznivych okolnosti jakymi jsou delka filmu, pomaly spad deje a pramaly vyskyt mluveneho slova, protoze krasne zabery kamery a tiche pohledy dvou odlisne smyslejicich a vystupujicich kultur uprosted nevyspytatelne prirody Noveho sveta maji obcas vetsi vypoved nez prekomplikovane bombasticky film klasickeho hollywoodskeho razeni. Historicky, romanticky nebo dramaticky snimek? Odpoved zni (Terrence Malick). 70% ()

duddek

Vážně mě mrzí, že jsem se do toho nedokázal zakoukat tak, aby mě to vtáhlo (taky bych tomu býval rád dal pět hvězd). Je teda fakt, že veškerou svou pozornost jsem tomu nevěnoval. Tak mi to film oplatil podobnou mincí. ()

Holina

Už od Tenké červené linie nějak nemůžu Malickovi přijít na chuť. Umí udělat pěkné kulisy to ano, ale je to všechno takové rozvláčné, pomalé, až nudné. Nevím co je na tom tak báječného. ()

Lewisek

Je to lyrické, je to pomalé, jemné, ale zdlouhavé, ačkoliv citlivé. Já se však dost nudil, což mě mrzí, ale nějak to na mě nefungovalo. ()

Kanca

Dokud se tam neobjevil Christian Bale, tak jsem měla pocit, že se dívám na Avatara z jiné doby! Vlastně až díky němu ten příběh nabral trochu grády, takže ty dvě hvězdy si zaslouží především on! ()

aquiver

Výsostně nádherný meditativní lyrický příběh o střetu civilizací a lásce... Miluju ten film, fascinuje mě hudba, poetika i protiválečný a hluboký dramatický oblouk. Přednost přesto dávám spíš 1492: Dobytí ráje, Malick pro všechnu lyričnost působí místy až příliš rozvolněně. Ale baví mě to i na opakované zhlédnutí. 80 % ()

Drc

Po vizuální stránce naprosto dokonalé, melodramatické záběry přírody i lidských výtvorů jsou úžasné, až to někdy působí příliš nahraně. Nicméně je to ta nejvýraznější a také nejlepší stránka tohoto filmu. Jinak se jedná o milostný příběh indiánské dívky a jejího osudového setkání s 2 kolonisty nového světa, každý s jiného těsta, avšak oba stejně přitažliví. Více než na samotný příběh je kladen důraz na pocity a myšlenky aktérů, jejich vnitřní rozpory a pochybnosti. Celkové vyznění je velice rozvláčné a smutné. Jako relaxační podívaná s trochou hlubšího podtextu, u které nevadí že pomalu budete usínat, to rozhodně stojí za to. ()

Ještěřák odpad!

Vůbec nejzbytečnější a nejprázdnější film, co jsem kdy viděl do konce. Jako když se vydáte do lesa s košíkem na samé chutné suchohříbky a najdete jenom samé gaďory, povaříte, pomícháte, a nakonec se zákonitě jak jinak než poserete, v horším případě i zblujete. Minimálně ten kinematografický metaforický průjem z toho byl, nekecám. ()

DannyBoy80

Uf uf uf. Co to jako mělo být. Jediné zajímavé bylo to, že to bylo zasazené do prostředí indiánů. Jinak c to mělo být za romantický doják? Co ty vnitřní promluvy? Herecké výkony podprůměrné. Scénář chabý. Prostě špatné. ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (více)