Ten den bolela Piláta (L. Munzar) příšerně hlava, ostatně jako obvykle. Když k němu přivedli vězně Jošuu (O. Vetchý), aby potvrdil pro něj navrhovaný trest smrti, vězeň obhajoval svá slova, za která byl souzen. Pak mu pomohl od bolesti. Pilát se pokusil jeho trest odvolat, ale nakonec pod tlakem farizejů ustoupil. Nehodlal na sebe vzít zodpovědnost a dát za vězně všanc své pohodlí… Apokryf o tom, co se mohlo stát, než si Pilát „umyl ruce“ nad smrtí Ježíše. Podle scénáře Zdeňka Bláhy, který našel inspiraci v románu M. Bulgakova "Mistr a Markétka", v Daňkově režii a špičkovém hereckém obsazení – v čele s fascinujícím Luďkem Munzarem či Ondřejem Vetchým. (Česká televize)

HonzaBez

"Je jen jediný začátek: vidět v lidech dobro." Bulgakův apokryf o římském prefektu Pilátu Pontském a jeho špatném  svědomí v podobě potulného filosofa Jošua Hanukrihoje poněkud pokřivenou variancí na biblický příběh. Jako by v něm skoro vše bylo jinak, než jak známe z Bible. Jošua si Pilátovi stěžuje, že Matouš při zapisování jeho výroků překrucuje jejich obsah, a ten sám se snaží Jošuu po jeho odsouzení zabít, aby jej tak zbavil utrpení na kříži. Jidášova sebevražda byla ve skutečnosti vraždou objednanou samotným Pilátem, který se ani takto nedokáže zbavit zlého svědomí za to, že odsoudil na smrt nevinného muže... Tohle televizní zpracování Bulgakova stojí bezesporu na skvělém hereckém výkonu Luďka Munzara v roli Piláta. Kolem něj se točí celá řada dalších výborných herců (Vetchý jako Jošua, Šťastný jako Jidáš, Hanzlík jako Matouš  další), ale Luděk Muzar je jen jeden. A ačkoliv se Oldřich Daněk tentokrát nemohl spolehnout na kdovíjakou výpravu, spolu s výbornými herci vytvořit velmi kvalitní inscenaci. ()

gjjm

Nejlepší zatím viděná televizní inscenace, nejlepší zatím viděná biblická adaptace atd. Úryvek z Bulgakovova románu v divadelních kulisách a s geniálními herci (Munzar v roli Piláta) staví vznik křesťanství do zcela jiného světla. Mnohem lepší, než jakékoliv jiné filmy o Kristovi, překonává to i Scorseseho geniální Poslední pokušení Krista. Jedinečný film. Kdyby všechny ostatní české televizní inscenace byly příšerné (a většinou jsou), tak kvůli tomuto filmu stojí za to to celému žánru odpustit. ()

Ravi

Filmová adaptace Bulgakovovy verze nejznámějšího příběhu všech dob. Přímo z ni čiší věrnost předloze. Pokud jste četli "Mistr a Markétka" jako já, určitě musíte vidět i toto. Munzar válí. Je to sice klasická kulisová studiovka, ale perfektní. 80% = 4/5 ()

Greg25

Vynikající filosofické drama s dobrými hereckými výkony, především Ondřeje Vetchého a Luďka Munzara. Čistých 90%. ()

Brinkley

Inscenace Oldřicha Daňka jsou důkazem, že hlavní myšlenka, umění dialogu a prvotřídní herci stojí nad veškerou nákladností zpracování, efekty a jiné berličky (alespoň v mém případě určitě). Zde si Daněk z Mistra a Markétky vybral tu intimnější dějovou linii a natočil nadčasovou úvahu o lidském svědomí. ()

swiss

Jedna ze tří základních kapitol Bulgakovova románu. Výborný Munzar v roli Piláta. Tohle se dá vidět mnohokrát! ()

Amonasr

Solidní TV inscenace, která ale příliš nepřekračuje obvyklé standardy. Nadprůměrné jsou herecké výkony Luďka Munzara, Ondřeje Vetchého a Jaromíra Hanzlíka, naopak rušivě bizarně až násilně působí například Pilátova koupel i některé jiné poněkud toporně naaranžované scény, které by asi vyzněly lépe v opravdovém filmovém podání. U tohoto divadelně inscenačního pojetí bych upřednostnil víc metaforické náznaky, než snahu o občasné až příliš polopatické "vylepšování" scénického provedení, což vyznívalo místy až jako karikatura. Propracované a zajímavé dialogy tak způsob inscenování někdy spíš rušil, než aby je umocňoval. Víc minimalistické čistoty by podle mě celkovému vyznění naopak prospělo. ()

Mykhaluu

Tohle bylo pro mne tenkrát překvapivé setkání. Jako špatně informovaný bezvěrec jsem byl překvapen lidskou rovinou Pilátova působení v Ježíšově dramatu... ()

carl.oesch

Mistr a Markétka patří k mým neojoblíbenějším knihám, Bortkovo desetidílné televizní zpracování mně nadchlo a tak jsem s napětím očekával, jak obstojí po dvaceti letech dílko, natočené s minimálním rozpočtem, u kterého jsem si pamatoval, že mně v mládí docela zaujalo. A musím říct, že jsem byl více než potešen. Souhlasím s připomínkami kolegů níže (kulisy, gladiátorský souboj, paradoxně jsem si uvědomil, jak je v Bortkově seriálu kolem Piláta mnohem méně osob, než v tétoinscenaci), ale pojetí, vyznění a skvělé a konzistentní herecké výkony byly fascinující. Kromě Luďka Munzara mně vyrazil dech tehdy velmi mladý Ondřej Vetchý (Ježíš), Ota Sklenčka (Kaifáš), Jaromír Hamzlík (Matouš Lévi), ale také v jediné scéně Jidáš Pavla Šťastného. Škoda, že tuto dramatizaci nenastudovali někteří tvůrci pro jeviště místo (podle mně) nepovedených a nepovedenějích pokusů převést Mistra a Markétku v plném rozsahu na divadelní prkna..... ()

weasel.p

Jak jsem Luďka Munzara moc nemusel,tady si u mě hodně napravil reputaci a řekl bych,že tohle byla jeho životní role (před kamerou,v divadle ho neznám). Pohled na událost z druhé strany přináší i pochopení pro Piláta jako nemocného člověka a vládce,co nemůže rozhodnout podle svého uvážení,aby neztratil pevnou moc-co my víme,třeba by se roznesli zvěsti a Tiberius by ho nechal odstranit. Samozřejmě musím ocenit i výkon Vetchého coby trochu netradičně pojatého (o to věrohodnějšího) Jošui-Ježíše a Zahajského jako "šedou eminenci" Afrania. Jedna z nejlepších českých TV inscenací. ()

heavy66

Z Bulgakova je v inscenaci příliš mnoho a nebo příliš málo, jak se to vezme. Z Marka Krysobijce je Rufus(?), z tajemného Afrania udělal Jiří Zahajský užvaněného strýce(?), Jidáš Iškariotský obhajuje svoje jednání před Pilátem(?), a z popravy a smrti zrádce nezbylo vůbec nic (je to televizní inscenace!). Líbil se mi herecký výkon Luďka Munzara a Jaromíra Hanzlíka. ()

Hombre8

Výborné po všech stránkách. Munzara ani Vetchého jsem nikdy moc nemusel, ale tady jsou oba vynikající. Rovněž Sklenčka nemá chybu. Považuji tohle dílo za jednu z nejlepších inscenací. ()

bertrand

Stará dobrá inscenace na téma páně Bertrandových oblíbených pasáží z Mistra a Markétky, které dominuje velice přesvědčivý Luděk Munzar. Hodnocení trošku snižuje to, že tu je Ježíš představen pouze jako "obyčejný" člověk, což na druhé straně nemusí být nutně na škodu. Perličkou je oddaný Matouš Evangelista, který následuje aniž by úplně tušil koho vlastně a který zapisuje Kristovy výroky tak, jak byly řečeny aniž by chápal, jak byly myšleny. Tak nějak to mohlo být. ()

horskejvlk

Tomu říkám působivá inscenace, vše super, jediná ostuda jsou ty kulisy architekta by měli soudit za diletantství.Samozřejmě vše vylepšují herci, Munzar jako Říman je perfektní a Ondřej Vetchý jako hebrejec působí v této roli, pro něj tak nezvyklé, svěže. ()