Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

Angelitos

Film hodnotím jako vynikající. Jak už pro skvělé obsazení, tak i o výborný děj. Čekat s Audrey do tmy se opravdu vyplatí - často jsem byla napnutá jak struna, hlavně při scénce v koupelně a při spoustě jiných vynikajících scénách. Musím říct, že je to výborně propracované dílo. ()

Pradlík

Velmi dramatické drama dalo by se říct :) Ne konec srandiček, film se mi velmi líbil jednak příběhem, který je poměrně drsný, což je v mafiánském prostředí klasika, ale hlavně herečkou v titulní roli, protože Audrey Hepburn byla prostě jedna z nejlepších hereček na světě. Film se ze začátku tváří nenápadně, ale ke konci je styl, kterým mafiáni Susy vydírají. Velmi povedený film a rozhodně stojí za to ho vidět. ()

agassi68

Hm, možno sa rúham, no dnes je to len nudná detektívka. A to preexponované ženské herectvo s neustálymi výkrikmi a gestami, prehnaná mimika, mi dobrý pocit z filmu nenavodili. Záver tomu dosť pomohol.. ()

Rokle

Skvěle budované napětí a vygradovaný závěr. Herecky bezchybné (klidný a přitom děsivý Alan Arkin), radost pohledět. A vůbec nevadí, že se prakticky nedostaneme z jednoho malého bytu, naopak těsné podmínky bezvýchodné situaci jenom nahrávají. ()

Lyžař

Čekej do tmy. Podle názvu jsem se filmu dlouho bál a vyhýbal. Teď už ale můžu říct, že zcela zbytečně. Je to podívaná tvořená velmi dobře. Hlavní herci do rolí padnou, Audrey Hepburnová se slepoty zhostila skvěle. Bylo jen málo scén, kdy jsem si říkal, že nevidomí lidé by udělali něco jiného. No třeba hned v úvodu, když prochází bytem a kolem Audrey jsou po bytě různě rozptýleni tři muži a ona jen prochází kolem. Ale co, i takovéhle věci se dějí a já si opravdu nedokážu ani v nejmenším představit, jaké by to bylo, nevládnout zrakem. A abych se přiznal, celý film se pátralo po panence až tak, že jsem si při závěrečných scénách jen těžko vzpomínal na scény úvodní - kde se ta zatracená panenka jenom vzala. Děj mě doslova strhnul. Gratulace tvůrcům. A také velké díky. Režie: ****; Scénář: *****; Herci: *****; Hudba: ***** ()

chrispe

Člověku se honí hlavou otázky, proč se postava Susy chovala tak, jak se chovala. Ale s tím stejně nic nenadělá. Musím se přiznat, že do poloviny filmu jsem se dost nudila. Příběh je to bezesporu zajímavý, ke konci slibný, ale to finále... nebudu zapírat, že jsem trochu zklamaná a že jsem čekala něco víc. ()

animario

Solidní psychothriller, který i přes svý stáří dokáže zaujmout a udržet divákovu pozornost od začátku do konce. Některý pasáže jsou s ohledem na divadelní předlohu divadelně naivní (a ve spojitosti s hereckou výrazovostí doby i úsměvný), některý zase trochu překombinovaný a samoúčelný, ale s ohledem na omezenej prostor, kde se vše odehrává, je to přijatelný. ()

Hapretor

Nečekaně skvělé a záživné. Dostala za svoji roli Hepburnová Oskara ? - podle mě by si ho zasloužila na 100%. Navíc v tom růžovém svetříku byla tak strašně roztomilá. - A nechápal jsem, jak bylo možné, že po tom všem, co si ten den prožila, její dementní manžel k ní ani nepřiběhl a neobejmul ji. Nechal ji ještě navíc jít k němu - jako kdyby už toho neměla dost - podle mě to byl debil zkokotěnej, ignorant přechytralej, prej pro její dobro - pro rozvoj samostatnosti - nakopal bych mu za to prdel ! ()

zelda82

Je to strasneprekombinovane a pritazene za vlasy vic, nez hippik poveseny v pruvanu. Nastesti tu jsou uzasna Audrey Hepburn a Richard Crenna alias plukovnik Trautmann z Ramba, kteří to zachranuji. ()

MickeyStuma

Mladá nevidomá žena je traumatizována trojicí lupičů hledající v jejím bytě panenku obsahující ve svých útrobách heroin. Dokonale rozehraný příběh o ženě, která jakoby se držela hesla: “ Že jsem slepá neznamená, že nevidím co máte za lubem!” Námět ale není nijakou novinkou. Podobný příběh, i když se jedná pro změnu o postarší ženu, lze vidět v daleko starším snímku z roku 1955 ´Pět lupičů a stará dáma´. I když pravda, tento je více do komedie. Snímek ´Čekej do tmy´ je dokonalý v celé své podstatě. Odehrává se na jednom místě, tedy v bytě nevidomé ženy v suterénu domu. Tímto je poznat, že je to natočeno podle úspěšné divadelní hry. To však na impozantnosti příběhu a napínavému poskromnému vývoji děje nic neztrácí. Naopak. Filmová verze tomu dala daleko větší thrillerovou důraznost. Režisér Terence Hill tímto prokázal svoji režisérskou dovednost, neboť natočit něco takového není zrovna žádná legrace. Děj má v sobě určitou děsivost a kdo ji nevidí, nechť zůstane slepý aby pochopil. Těžko říci, jak by si s něčím takovým poradil světoznámý Alfred Hitchcock, který má svůj snímek s příběhem odehrávající se na jednom místě ´Okno do dvora´. Nic naplat, jedná se o klasiku z druhé poloviny 60. let, která patří mezi ty nestárnoucí. Žádné současné lekačky, žádné zbytečné násilí, žádná přetvářka. Je to příběh ze kterého mrazí a to obzvlášť na konci, kdy jsou divákům vizuální stránkou předhozeny pocity takové nevidomé osoby. Andrey Hepburn v roli nevidomé podala vskutku úctyhodný výkon. ()

Rathalos

Na tu dobu velmi dobre natoceny thriller so skvelou Audrey Hepburn,ktora hraje slepu zenu v mensom byte ohrozena niekolkymi zlodejmi,ktori hladaju babiku,v ktorej sa ukryvaju drogy,film pomaly graduje,atmosfera a napatie rastie a divaka nechava az do konca v ocakavani,ze ako to cele dopadne,spokojnost nadovsetko...:-) ()

GMVajgl odpad!

Naprosto uměle vykonstruovaný a děravý děj. Točí se kolem nějaké panenky a asi drog - proč je pár pytlíčků bílého prášku tak důležitých? Nevím a nikdy jsem se to nedozvěděl. Ale některým postavám kvůli nim stojí za to zabíjet a jindy zas hrát spletité divadlo, než aby zabili. Snad ani sami tvůrci nevědí o co jde, protože tón jejich filmu se někde uprostřed mění z krimi na velmi křehké rodinné vztahy. Příběh dále staví na slepotě protagonistky, která je zároveň hysterická a neschopná, avšak zároveň naivně důvěřivá, zásadně si nezamyká dveře od bytu a zavolat policii nebo jinou pomoc ji napadne úplně až v nejzazším případě. Z nějakého důvodu odmítá odevzdat jakousi panenku, i když ji vyhrožují smrtí, při tom sténá a fňuká. ()

Barak

Napodruhé už je to malinko slabší, ale pořád podívaná jako hrom. Menší byteček vystačí několika hercům, aby na něm rozehráli excelentní hru pro divákovo potěšení. Úchvatné herecké výkony a vypilovaný scénář, který obsahuje víc postav a víc "zamotané nitě", než by bylo třeba, takže se v tom dá snadno ztratit - herců tam je málo, ale mluví o více lidech, než by bylo potřeba. Až na to, jak je to zamotané, tomu nemám co vytknout. Atmosféra se krájet nedá, Audrey Hepburn je úžasná - ostatní taktéž samozřejmě -, vytříbené dialogy a na to, jak je to minimalistické, tak se z toho podařilo dostat opravdu maximum.... ()

Shona

Krásný příklad toho, jak se dá natočit působivý thriller. Stačí vám k tomu pouze jeden byt, telefonní budka, několik dobrých herců a jedna neobyčejná panenka. Původně jsem chtěl hodnotit pouze nadprůměrně. Za závěrečný ,,souboj" Susy a Roata a vynikající Audrey Hepburn, ale musím jít na maximum. ()

mi-ib

"Rozbily jsme něco?" - "Ne. Házela jsem jen nerozbytné věci." - "To bylo od tebe mazané." - "Naučila jsem se to od táty." No takhle, jde určitě o napínavý film, to se mu nedá upřít. Ale mě vadila ta divadelní vykonstruovanost příběhu. Měl jsem docela problém sledovat to, jak se v průběhu mění motivace hlavních aktérů. SPOILER: Vadilo mi jakou měla Susy až nevídanou předvídavost a na druhé straně to její zděšení, že Mike je taky padouch, i když už věděla, že jí před tím lhal o tom policejním autě. Navíc jsem moc nepochopil tu samospasitelnost tmy, hlavně teda nakonci, kdy se tím, že zhasla ledničku, zachránila. I když byla v rohu, kde by jí snad ten hlavní padouch našel i poslepu. No zkrátka, je to celkem pěkný film, který však ve mně vytvořil mnoho otazníků a nevím, jestli budu mít někdy náladu se na Wait Until Dark podívat znova, abych se těch otazníků zbavil. ()

Stíba

Promyšlená psychologická hra odehrávající se z 99% na prostoru jednoho bytu vyniká nadčasovostí, promyšleností a skvělým herectvím v podání Audrey Hepburn. Režijně skvěle zvládnuté a dotažené do napínavého závěru. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin