Avatar: Legenda o Aangovi

• USA Avatar: The Last Airbender (více)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akční / Mysteriózní
USA, (2005–2008), 26 h 4 min (Minutáž: 23–48 min)

Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena, Dante Basco, Jessie Flower, Dee Bradley Baker, Mako, Grey Griffin, Mark Hamill, Jim Meskimen, Jason Isaacs (více)

Série(3) / Epizody(61)

Bezstarostný 12letý Aang musí ovládnout své živelné schopnosti a čelit svému osudu, aby navrátil rovnováhu do světa rozděleného násilným konfliktem. (SkyShowtime)

feeme

Nečekala bych, že se mi vzorem stane 12 let starý chlapec, ale po idealistické stránce to tak je. Kamarádka mi představovala ten seriál s tím, že takhle nějak si podle ní já představuju hare krishna uskupení, takhle nějak já je vidím, jako hlavního hrdinu – Avatara. A připadá mi ve výsledku rozumnější zavřít se a koukat na tenhle milý seroš, než se přidávat k hare krishna. Baví mě, jak je to feministické, optimistické, odvážné, milé, citlivé, vtipné, odlehčené, překvapivé. ()

draggo

Book One: Water Na tenhle seriál jsem narazil úplnou náhodou v době, kdy ho ještě v ČR skoro nikdo neznal a (zprzněná) filmová adaptace byla hudbou budoucnosti. Netušil jsem, jestli je to myšlené jako seriál pro děti nebo pro dospělé (až později jsem zjistil, že cílovka je údajně 6-11 let, ale většině fanoušků je tak minimálně 2x tolik). Ale bavilo mě to naprosto neskutečně. Pohltil mě ten svět čtyřech národů jednotlivých elementů, bavily mě postavy napsané lépe než ve většině "dospělých" seriálů a užíval jsem si skvěle vymakané akční scény (a brečel do polštáře, že ze mě nikdy nebude airbender :D). Ale především si mě zaháčkoval ten příběh o dvanáctiletým klukovi, kterej zjistil, že je posledním ze svého lidu a navrch má jako Avatar na svejch bedrech odpovědnost za celej svět. Střídají se tak momenty vážný a vtipný, a kupodivu to do sebe skvěle zapadá a celý je to jízda od začátku až do konce. S koncem finálové epizody jsem věděl, že jsem právě našel jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. /95% a 5*/ Oblíbené epizody: Southern Air Temple, The Blue Spirit, The Fortuneteller, Siege of the North Book Two: Earth Druhá série nezůstává té první nic dlužna a i když se to zdálo nemožné, kvalitativně ji ještě překonala. Co mě dostalo asi nejvíc, byl vývoj všech postav, který za těch 20 dílů urazily neskutečnou cestu a třeba ze Zuka se stává možná nejzajímavější postava celýho seriálu. Příběh je tentokrát mnohem dospělejší, zamotanější a komplikovanější, a upřímně řečeno mi to už vůbec nepřijde jako seriál pro dětské publikum, které ATLA podle mě nemůže úplně pochopit. Druhá sezóna také znamená příchod několika nováčků, kteří do seriálu skvěle zapadli a spolu se starými známými se domanévrovali do finále, které svojí dokonalostí a emocionální silou překonalo veškerá má očekávání a potvrdilo, že jsem A:TLA nezařadil na absolutní seriálový vrchol omylem. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Cave of Two Lovers, Zuko Alone, The Tales of Ba Sing Se, Crossroads of Destiny Book Three: Fire Třetí série završila tohle seriálové mistrovství tím nejlepším možným způsobem. Jako nit se jí táhne ten blížící se nevyhnutelný konec, přesto se ale opět najde čas na spoustu skvěle zpracovaných odboček a konečně se více pokročí v romantické lince, kterou seriál v předchozích řadách jen naťukával. Opět mě nepřestává překvapovat propracovanost a vývoj jednotlivých postav, epizody hýřící skvělými nápady, dokonalé akční sekvence a mimo jiné stále i dostatek humoru. Zkrátka tahle série mi utekla snad ze všech nejrychleji a vyvrcholila peckovým 4-dílným finále Sozin's Comet, které seriál naprosto dokonale završilo. A když jsem poprvé zíral na černou obrazovku potom, co skončily závěrečné titulky, cítil jsem ten vzácný pocit smutku, že něco skončilo, který mívám jen u těch největších majstrštyků. Klobouk dolů. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Painted Lady, The Beach, Day of Black Sun, Sozin's Comet ()

Vidly10

No tak jsem to konečně viděl. Má to několik chybek, jako třeba občasně nezvládnutá návaznost epizod, některé díly jsou dětsky hloupoučké a těžko se mi věří, že jsou postavy tak mladé. ALE. Má to neskutečně fajn svět, který se zlepšuje postupem času. Každý střípek historie nebo nového prostředí ho prohlubuje více a více a nelze to nemilovat. Postavy jsou naprosto geniální Zuko, Iroh a Toph patří k mým nejoblíbenějším. Má to neuvěřitelně dobrý vibe dobrodružnosti některých Japonských šónenů, který mě baví. Hlavně druhá a třetí série jsou opravdu vysokým nadprůměrem, který nemá daleko od dokonalosti. Fakt mě mrzí ty dílčí chybky, které mi brání to označit za dokonalé… jedna věc je ale jistá: Je to žánrově nejoriginálnější projekt, který vyniká všemi svými aspekty a dokáže vás zaujmout v každém věku. Mohu jedině doporučit. Pětikvalt jasný, moc mě to bavilo. ()

Hromino

Současný 155. nejlepší seriál? Možná podle této databáze, ale mně to tak skvělé zase nepřišlo. Jako ano – je pěkné, že se Američani pokusili o nějakou inovaci na poli animované tvorby. No, inovaci... spíš bych to nazval takové větší odkoukáváníčko od japonských anime. Mé zklamání pramení možná z toho, že jsem byl asi moc naivní po přečtení zdejších komentářů hýřících superlativy a po doporučení jedné kamarádky, která se mi o tom na Facebooku snad přes hodinu rozplývala a pěla na to málem slavnostní ódy. Ještě když to mnozí nazvali jakýmsi "americkým anime", očekával jsem od toho něco úžasného v úrovni filmů Miyazakiho (proboha, taková úvaha je snad na double facepalm), takže ono vlastně opravdu není divu, že jsem pak byl skoro až zákonitě zklamán. Je to sice hezky zpracované, má to ono profláknutý schéma záchrany světa pomocí jednoho vyvoleného zasazené do zajímavého světa, pár sympatických postav, hezké souboje, docela pěknou hudbu a v první sérii také slušnou chytlavost, ale jinak mě už nějaké výraznější klad nenapadá. Pokud bych měl shrnout jednou větou to, co mi v seriálu vadilo nejvíce, byla by to ona zaměřenost na mladší publikum. Bohužel se vším, co k tomu patří – hromadou infantilnosti (počínaje tamním humorem, spoustou šklebů a "komických" výstupů, roztomilými zvířátky a kdovíčím ještě konče), předvídatelnosti a moralizování jdoucí ruku v ruce s fobií tvůrců zabít či zranit jakoukoliv postavu. –– POZOR, lehký SPOILER! Za celý seriál jsem napočítal pouze dvě mrtvé (vedlejší) postavy, z čehož jedna se obětovala (samozřejmě žádným násilným způsobem) a druhá byla v podstatě odrovnána mimo obraz (teda, co si aspoň pamatuju). Vrcholem toho všeho je samozřejmě závěr – kdo viděl, ví, o čem mluvím. KONEC SPOILERU. –– Teda ne že by se to v japonských anime nevyskytovalo, ale tady to bylo na můj vkus vážně už trochu moc. U Japonců mi zkrátka připadá, že podobné příběhy umí jakýmsi způsobem zaobalit do takové podoby, že si jej milerádi vychutnají i ti odrostlejší. Při sledování Avatara jsem však často měl pocit, že jsem se tak trochu minul cílovou diváckou skupinou. Některé postavy mi ve svém jednání přišly občas dost hloupé (hlavně Zuko mi ze začátku seriálu často svým jednáním připomínal Jezdce z Probuzení tmy, taky to vystupování ve stylu: "teď se mi to sice nepovedlo, ale příště budu mnohem zlejší, mnohem nemilosrdnější a prostě už vám nakopu koule", přičemž to takhle opakuje x-krát a stále dokola – ale ok, ke konci jsem si ho opravdu oblíbil) a vůbec mi chování některých postav a jisté zvraty v příběhu přišly poněkud nelogické, některé díly zase vyloženě zbytečné, však víte, jen taková ta výplňová vata pro zředění děje, proto u mě časem chytlavost seriálu opadla. Myslím ale, že kdyby se to sestříhalo zhruba do takových čtyřiceti dílů, mohlo to být mnohem ucelenější a nemusel bych místy mít nutkání posunout děj někam dál. Chápu, že někomu výše zmíněné výtky nevadí, ale že by těch lidí bylo až tolik? Možná kdybych nebyl odrostlej na japonských šónenech a neměl tak přehnaná očekávání, asi bych z toho byl taky blahem bez sebe a práskl tam též tu pětihvězdu, ale bohužel. Takhle to pro mě byla celkem zajímavá pohádka, která mi sice v mnoha ohledech skřípala, ale pokud nějak zrechnujeme jednotlivé série (1. série: slušné 4*, 2. série: silnější 3*, 3. série: slabší 3*), vychází mi z toho stále silné trojhvězdí. Jako jo, ono se mi to vesměs líbilo, jen jsem měl prostě až příliš velká očekávání. Závěrem tři dodatky: 1) Aang mi byl mnohdy dost nesympatickej. 2) Nejsympatičtější postavy: Toph a Iroh. A možná ještě Appa, byť zrovna komunikativní postava to nebyla. 3) Jó, mám to prostě smůlu na Avatary. Jak ten animovaný z Nickelodeonu, tak i ten hraný od Camerona mě prostě nedokázali pořádně posadit na prdel. () (méně) (více)

BrooksW.Here

"You must actively shape your own destiny and the destiny of the world." _____________ Jeden z najlepších animovaných počinov všetkých čias! Naozaj nerozumiem tomu, prečo som zhliadnutie tohto skvostu tak dlho odkladal, pretože aj napriek tomu, že je určený pre mladšie publikum, tak mne neskutočne sadol a ohromne ma bavil. Okrem toho má Avatar: The Last Airbender aj jeden z najkomplexnejších fiktívnych svetov, aké som mal kedy možnosť vidieť (pri čom každá jedna epizóda ho rozširuje nejakým iným spôsobom), všetky hlavné postavy majú dopodrobna prepracovaný charakter a originálne backstory a v priebehu tých 61 epizód si prejdú neuveriteľným a v niektorých prípadoch dokonca dychberúcim a emotívnym vývojom (v závere som si zamiloval každú jednu z nich)! A ten príbeh je jednoducho ohromujúci – niečo tak geniálne vygradované a zároveň tak mimoriadne epické som už naozaj dlho nevidel! Skutočne nemám slov, spolu so Spider-Manom: ATSV je Avatar: The Last Airbender tým najpôsobivejším animovaným dielom, aké som kedy videl a musím priznať, že sa stal aj jednou z mojich najväčších seriálových srdcoviek. Nehorázne ma to bavilo, Aangov svet mi naozaj prirástol k srdcu a vôbec sa mi s ním nechcelo lúčiť (našťastie tu mám ešte Legendu Korry 😅)... Dávam zaslúžených 10 vzdušných chrámov z 10, neuveriteľne som si to užil a aj napriek zopár slabším (avšak stále nie nudným!) častiam na mňa Avatar ako celok pôsobí dokonalo, hneď by som si ho pozrel znovu... Jednoducho povedané: NEZABUDNUTEĽNÝ ZÁŽITOK! _____________ "Life happens wherever you are, whether you make it or not." ()

Galerie (1 154)

• Tvůrci seriálu jsou fanoušci anime FLCL (2000), což ovlivnilo například konečnou podobu avatarského stavu, kdy Aangovi bíle září oči a tetování. (Azurovydrak)
  • Jméno Azuly má původ ve španělském slově „azul“, což znamená modrá. Jde o odkaz na Azulin ikonický modrý plamen. (Azurovydrak)
  • V knize „The Art of the Animated Series“ se uvádí, že válečná místnost Pána ohně je inspirována čínskou a egyptskou architekturou. (KGBelik)

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu