Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Vančura

Nečekaně příjemný objev 15 let starého filmu, o kterém jsem nikdy neslyšel. Já mám obecně tenhle typ hororů rád, kdy 2 a více lidí jede někam do přírody a stane se jim tam něco příšernýho, co buď nepřežije nikdo, nebo max.1-2 lidi (pokud je to film jen o 1 postavě v divočině, tak mě to naopak nebaví). Blbé na těchto filmech je, že jsou kvůli tomu obvyklému rozuzlení dost předvídatelné, a navíc se jejich postavy většinou chovají dost debilně. Minimálně už v tom smyslu, že lezou někam, kam bych já nikdy nevkročil, což je zrovna v případě Pádu do tmy úplně extrémní, protože mě jímala klaustrofobie už jen z pohledu na ty úzké díry, kterými se herečky ve filmu protahují (pokud jsem zrovna nepřemýšlel nad tím, jak se ten film asi natáčel a jestli to byly skutečné jeskyně nebo ne - nebyly, jak jsem se zde dočetl). Každopádně pokud mám pocit, že filmové postavy bezdůvodně hazardují se svým životem, nedokážu jim pak fandit v boji o přežití, protože si myslím, že si za to můžou samy a dobře jim tak (něco jiného je, pokud se jim stane neštěstí, které si samy nezavinily). A ty holky zde se fakt nechovají jako někdo, ke komu by člověk hned zahořel sympatiemi, takže mi bylo dost jedno, jestli to některá z nich přežije (osobně jsem tipoval, že spíše žádná); můj zážitek z filmu to ale nijak nekazilo, protože ta atmosféra prostě nemá chybu a celé je to strašně chytlavé a v některých záběrech vyloženě vizuálně úchvatné. Horor delikátních kvalit, který jsem si hodně užil. ()

InJo

Krvavější, klaustrofobičtější a děsivější horor než je Pád do tmy si současné zmlsané diváctvo snad ani nemůže přát. První třetina je standardní rozjezd představující šestici ženských hrdinek, který postupně přechází ve velmi sugestivně natočený survival, v němž Marshall brilantně využívá nesmírně stísňující kulisy podzemního jeskynního komplexu. Už tahle část filmu je velice působivá a skoro až fyzicky nepříjemná. Po polovině už však přichází regulérní kulervoucí hororové peklo, v němž se ke slovu dostanou nenažrané příšery. Jedním z hlavních pozitiv Pádu do tmy je solidní množství skvostných lekaček, při kterých jsem se div nerozsypal a které bezpochyby patří mezi ty nejlepší, jaké jsem kdy ve filmu viděl. Monstra sice nevypadají zrovna originálně, ale Marshall je dost dobrý řemeslník na to, aby vám z nich i tak běhal mráz po zádech. Postupné gradování atmosféry i dějového vývoje je také zvládnuto výborně - finální scény už jsou těžkotonážní náhul, který divákovi skoro nedovolí vydechnout a stejně jako protagonistky ho doslova zaplaví krví, hnusem a zoufalstvím. Být lepší práce s postavami (minimálně dvě hrdinky jsou nevýrazné a pro příběh téměř nepotřebné), mohl se z Pádu do tmy stát film, který by pro jeskyně udělal totéž, co v polovině 70. let Čelisti pro moře a oceány. I tak se ale jedná o jeden ze žánrových vrcholů roku 2005. 85 % ()

IQ Tiqe

Proč je v posledních letech synonymem pro "horor" něco neznámého, co neexistuje? Ať to tvůrce označí jako "fantasy" nebo nevím jak, ale ať nemate lidi, už mám dost všelikajých zombie a podobně. Tady jsem měl ze začátku strach, že půjde o nějco misteriózního - holky zalezou do jeskyně a překvalíje nějaká obluda, no prostě kravina (2*). Ale ne, došlo k sesuvu kamení, zasypal se vchod a musely hledat jinou cestu - zajásal jsem, protože až dosud byla (dobrodružně-thrillerová) atmosféra úžasná a stačila k tomu běžná realita, žádná fikce (4*). A nějak jsem i doufal, že se v podobném duchu doberu až do konce. Ale najedou se objevily rádobylidské příšery a moje nadšení z filmu bylo pryč, přestal mě bavit, protože realita byla v háji - najednou se ve filmu objeví prvek, který tam nepatří; myslím tím z principu nepatří - jako by se třeba pohádce objevily roboti, a to prostě nepředpokládáte (v negativním slova smyslu). Ale koukal jsem to a i tak to šlo (3*), nicméně konec (pointa) mě opět dorazila - wtf? Takže na ni rychle zapomenu a za výbornou atmosféru a lekavou hororovu část nechám 3*. # Když o filmu zpětně uvažuju, nebyl to špatný horor. ()

HoneyBunny

Tak takhle nějak vypadají noční můry, když je někdo přenese na filmové plátno. Začátek mě dvakrát nebavil, připomínalo to spíš nějaké britské televizní drama o vyrovnávání se se ztrátou blízkých. Ale jak ty holky začaly prolézat tím úzkým tunelem, v tu chvíli se dostavil ten příjemně nepříjemný pocit, který vyvolávají dobré horory. A druhá polovina, to je poctivá lekačka završená pěkně depresivním finále. Neil Marschall má cit pro navozování děsivé atmosféry, kdy je situace podobně bezvýchodná jako třeba ve španělském REC. Poctivých hororů už dnes moc nevidíme, takže hodnocení zaokrouhluji nahoru. 75 % ()

Anderton

ČO? Červená farba pri Páde do tmy? Akoby som videl iný film. Myslel som, že je to mojou averziou voči vyvražďovačkám, ale mne sa napr. páčil nie príliš oblúbený Texaský masaker (remake, originál som nevidel) a Hory majú oči (rovnako remake). Tak to bude niečím iným, asi nezaujímavými postavami, fádnymi dialógmi a lacnými lakačkami. Zabijáci sú takí, akí sa v tomto žánri očakávajú, takže hnusní. Ktovie, čo je horšie, byť v jaskyni uväznení s potvorami, alebo s týmito ženskými. Potvory Vás aspoň hneď zabijú a máte pokoj. VIDENÉ ZNOVA 4/21: Predsa len opätovné pozretie pomohlo, napätie funguje, ono tá hra na nevyriešené vzťahy a tým pádom aj nesympatickosť niektorých postáv je zámerná, preto aj relatívne účinná. Funkčný je aj záver. Stále ho však k nadpriemeru v žánri neradím, z dôvodu niektorých pôvodne spomínaných problémov. ()

Socrates

Za druhou půlku musím zvýšit původně zamýšlený hodnocení. Ze začátku to vypadalo na bídu, ale od tý doby, co se začaly objevovat nestvůrky, začal film nabírat hodně na obrátkách a docela mě to dostalo.  Atmosféra, příšerky, všechno pěkně fujtajblový! ()

DJ Lonely

Husí kůže mi slezla až druhý den ráno po hodně divokých snech. A to se mi už hodně dlouho po žádném horroru nestalo. ;-) ()

Frajer42 odpad!

Tady je můj verdikt zcela jasný a film od odpadu nezachrání ani to, že už si z něj mnoho nepamatuji. To co si pamatuji však není moc pěkné. Tento film nepůsobí ani jako horor a ani jako drama. Co to tedy je? Možná nuda a možná ani to ne. ODPAD! ()

swamp

Ohromná nuda! Film je naštěstí dost krátký, ale vzhledem k jeho délce je rozjezd naprosto zbytečně dlouhý. Proboha..vždyť je 21. století, teď už se přece nevěří na zmutované příšery podobné lidským jedincům - rozhodně ne ztvárněné takto! ()

oje

Vydařený klaustrofobický horror z prostředí jeskyních systémů s hodně temnou a děsivou atmosférou. Snímek hezky graduje, postavy jsou osobité a mají i svou minulost. Krásky byly uvedeny do opravdu bezvýchodné situace a úzkost jim tak po valnou část snímku přímo koukala z očí. Scény s podzemními živochy jsou ukázkovou prací s děsivými monstry. Pouštěli hrůzu při každém přiblížení, no tak to má být. Marshall využil jeskynní skulinky naprosto dokonale a útočil na diváka všemi dostupnými prostředky aby vyvolal strach a nelze odepřít, že se mu dařilo. Filmem ze stejného prostředí, ale o dost slabším, je Jeskyně. Alternativa: Cave. ()

dex2man

Příjemná holčičí partička a težce klaustofobní atmosféra dělají z Descent horůrek,který rozhodně stojí za zhlédnutí... ()

Okara

Jak je sakra možné, že mi Descent tak dlouho unikal? Ve vedení s druhou půlhodinou se v mých očích jedná o jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděl. Mnoho filmů si vystačí bez ženských postav. Zde je tomu naopak a už absence nějakých klasických nabušených hrdinů zaujme. Nevěděl jsem co si myslet o samotném nápadu. Parta kamarádek sestoupí do neznámého jeskynního systému, kde uvíznou a začíná teror ze strany zmutovaných čehosi. Mohlo to dopadnout katastrofálně nebo na výbornou. A u mě to dopadlo na výbornou s dvěma krápníčky. Trošku těžko jsem skousával první třetinu kvůli nedomyšlenostem typu "v dnešní době zcela neobjevený jeskynní systém" nebo některé čistě nelogické chování. Na všechno jsem zapomněl jakmile udeřila druhá půlhodina. V tu dobu totiž nastává totální psycho. Představa uvěznění tři kilometry pod zemským povrchem v rozsáhlém podzemním komplexu, když neznám cestu, nemám zásoby, loví mě nespočet slizských nestvůr a vím, že se na mě moji kamarádi vykašlou při první příležitosti...tak to bych asi jen těžko vydejchával. Ale k filmu. Všechno funguje jak má a dohromady to tvoří neuvěřitelný zážitek. Že se nebude jednat o něco ledabylého dával avizovat už samotný přechod propasti na začátku. Jak začíná lov, tak mohlo jít všechno do kytek, ale tvůrci se nenechali unést možností found-footage formy či podobných ptákovin a udrželi si vlastní laťku až do konce. Občasné nepochopitelné chování s radostí toleruji, protože jinak opravdu nenacházím žádnou chybu. Kamera, v tomto filmu obzvláště důležitá, hudba, protagonistky, všechno zkrátka do puntíku dokonalý. Trošku mě zamrzelo uvědomění si výhody hlavních hrdinek v zápase proti domácím, ale toto zaváhání nad mým dojmem ze mě prudce vyrazil samotný závěr. Snad nejlepší možné zakončení a navíc, to už jsem málem stříkal blahem, neukončené. Za mě plný počet, přilba dolů a Marshalle di do prdele, protože teď do jeskyní jen tak nevlezu. Nejlepší soundtrack z filmu 90% ()

cukorek

Horory nie sú veľmi moje obľúbené, ale raz za čas sa nájde taký ktorý ma riadne posadí do stoličky. Tento ženský výlet do útrob jaskyne aby sa stali potravou pre krvilačné beštie je založený na jednoduchom podklade (všetci zomrú), pôsobil ako celkom dobrý krvák (keď horolezecký cepín je ideálnou zbraňou a neraz končí v lebke beštií z ktorej prúdi krv). Napriek slušnej dávke napätia a strachu to u mňa na plno nezabodovalo.Takže dávam 60%. ()

Ratemus

Dlouhou dobu jsem neviděl víc mrazivý, napínavý a temný horůrek. Film má skvělou atmosféru sklíčeného a těsného prostředí hor skrývající příšerky, který se nezastaví před ničím. Hrdinky se nechovají jako krávy, což je fajn. Neil to zvládl a rozhodně mě potěšil, protože v každém vyvraždovacím filmu musí nějaká ta ženská přežít, ale tady to není, pokud tedy nevíte o druhém dílu. Výbornej film o boji o přežití, bohužel, když už si stačíte oblíbit nějakou hrdinku, tak ... ()

eLeR

Ja keby som speleológom, či už amatérskym, alebo profesionálnym, a pozriem si tento film, tak ma už nikto nedostane do jaskyne. Silno rozmýšľam, či vôbec pôjdem ešte do nejakej. Keď som sa mala zľaknúť, zľakla som sa, keď som sa mala báť, bála som sa, keď som mala byť v napätí, bola som. Celkom atmosferická záležitosť, a keď popustím uzdu svojej fantázii, tak aj celkom realistická. A oceňujem aj koniec. ()

Happens

Film se tváří trochu jak typický béčkový horor s bandou holek v lese, ale pak se ponoříme do jeskynního systému, kde si nestačíte zvyknout na tísnivou klaustrofobii a hned se v povzoru Freudova ID v nižších pudech osobnosti dostaneme do zuřivých soubojů s monstry adaptovanými na tmu a jeskynní prostředí...  "if you gaze for long into an abyss, the abyss gazes also into you” .. jeskyně s absolutní temnotou skrývají vždy nějaká ta svá tajemství. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)