Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Kingjiri

Při druhý projekci už jsem sice neměl tak stažený půlky jako u tý první, ale pořád patří Pád do tmy k tomu znatelně lepšímu v hororovym žánru. Rozjezd je delší a rozhodně bych nebyl proti vynechání zápletky s tragickou nehodou nebo opuštění snahy o spory mezi určitejma postavama. Od vstupu do jeskyně však začíná atmosférická podivaná, která se přes klaustrofobickej thriller postupně dostává k poctivě krvavýmu hororu. Herecký výkony neurazej (do castingu bych ale přece jenom přidal nějaký chlapy) a filmařina je na solidní technický úrovni. Za sedm mega víc než slušnej výsledek, čtyři silnější hvězdy. ()

gemi

To je tak, když si holki vyrazí na road trip do neobjevené jeskyně. Jenom v nátělníku prolézají plazivky, brodí se po krk ve vodě a ani trošku jim v těch osmi stupních není zima. Jenže jeskyni před nimi už kdosi objevil a žije tam... Místy to má solidní atmosféru, ale většinou je to céčkový slasher s pomalým rozjezdem a podivným koncem. Snižuji na tři. (Druhé zhlédnutí, první 9. 5. 2010) ()

Nix

Mám rád takový dobrodružný náměty s nějakými lidojedy. Ženské jdou slaňovat do jeskyně a samozrějmě, že se to zvrtne. Příšerky jsou super hnusný a záběry v jeskyni jsou mrazivý a pěkně stísněný. Za mne to má i super scény, takže já se fakt bavil s napětím. Velmi pěkná práce, uvidíme co pokračování. ()

Kobitch

Všechno funguje skvěle až do doby, než se tam objeví glumové v plné parádě. Od té doby je to chaotická vyvražďovačka s velmi špatnou choreografií a roztřesenou kamerou, přes kterou není nic vidět. První polovině bych dal v klidu 5/5, ale ten zbytek to bohužel sráží dolů. ()

kebo

Slusne natoceny horor, pri sledovani ktoreho som sa niekolko krat pekne lakol. Do chvile kym som nezbadal akehosi jaskynneho slepeho pracloveka vyzeral tento snimok ako nadpriemerny horor. Potom to uz ako to casto byva pri slusnych hororovych satrtoch islo dole vodou. Napriek zaverecnym 15 minutam, ktore ma trosku sklamali, bola moja tuzba po strachu z velkej casti naplnena. ()

raneczech

Musím v hodnocení filmu souhlasit se Storm. První půle filmu je tísnivá a pro mě jako lehkého klaustrofobika z ní přímo kape hutná atmosféra, za kterou bych hvězdičkami nešetřil. Zato druhá část je stručně řečeno pitomá v tradici hororů nižší cenové skupiny. Nesmyslní protivníci- u kterých absolutně nechápu, jak se v takovém počtu mohli uživit a nevzbudit pozornost okolního světa, samoúčelná a nudící brutalita a hektolitry krve- nic, co by jen vzdáleně mohlo konkurovat mé jasné jedničce Blair Witch. Ale za solidní psychologii i herecké výkony dávám alespoň ty 2 hvězdy. ()

TSZ

Režisér Neil Marshall dokázal něco, čeho si hodně cením: s prakticky nulovým scénářem (neinvenčním, předvídatelným, žalostným - jak chcete)dokázal natočit strhující dílo, které Vás opravdu dostane do euforie (pokud máte rádi tyto "lekací" filmy) nebo do hrobu s infarktem (pokud takové filmy naopak rádi nemáte).Já patřím samozřejmě k první skupině bláznů, kteří mají rádi horrory a vše jim podobné. I přesto jsem však v některých chvílích lapal po dechu.Díky poměrně nevýraznému konci je to "jen" na 4 hvězdy, ale každopádně výborný film. ()

sigin21

Tak tomu se říká pořádný horor! Nadaný Neil Marshall s minimem prostředků natočil film s atmosférou tak houstou, že by jste ji neukrojili ani nabroušeným cepínem. Vše podtrhávájí výborné masky hlavních "potvůrek", jejichž nástup mě skutečně zvedl ze židle (přesněji z křesla:)). Pro klaustrofobiky: shlédnout jen na vlastní nebezpečí!! PS: tolik kritizovaný zavěr, mi vůbec nevadil ..spíš naopak. Alespoň je vidět, že se režisér nebojí udělat menší krůček stranou od "normálu". To se cení! ()

Chamyl

It's not so bad. Film má ovšem dvě části, přičemž mně mnohem více seděla ta první, kdy všichni tušíme, že je něco špatně, ale nevíme co a kde. Uznávám, že v druhé části jde již o velmi slušnou mordovačku s potoky krve, ale po zhmotnění zla tomu už trochu chybí to správné, hrozivé napětí. Celkově se z tohoto námětu dalo podle mne vytřískat mnohem více, pokud by pokračoval v linii Blair Witch a nechal nás jenom hádat a pomaleji uždibovat z celkového děje. Ale i tak, jak už jsem napsal na začátku, nudit se nebudete a pár slušných lekaček vám dá zapomenout i na řadu logických děr a dírek ve scénáři. ()

wOOzIe

Béčkový horor, jako vždy s primitivním příběhem, co byste čekali v dnešní době... Ale , ale tady sem se opravdu konečn jednou bál, a některé situace jsou natučeny skvěle, měl sem velmi sklíčenýý pocit při průlezu tou úzkou norou... nestvůry docela fajn, akrat mě mrzelo viditelné zrychlování záběrů běžících nestvůr, další věcí je spousty nelogičností, jak už v chování holek, tak u nestvůr..... A nejen v chování, ale přesto přeze všechno musím dát čtyři a poslední hvězdička je hlavně za to že sem se konečně zase jednou bál..... ()

marlon

Slušná hororová podívaná, v ktorej sa režisér zdarne pohral s nervami divákov. So zámerne chaotickou kamerou a šokovým strihom doslova vyťažil z minima maximum a celkové ohodnotenie tohto survivalu znižujú len niektoré diery v príbehovej línii. Všadeprítomné pocity dezorientácie, klaustrofóbie, či vizuálnej a zvukovej zmätenosti, sú za to riadne nepríjemné. ()

Marwinek

Pro nás s klaustrofobií je sice děsivý i dokument o jeskyňářích, ale u tohohle hororu jsem se opravdu bál - 3*. Hlavní hrdinky jsou - alespoň pro mě - velice protivné, a tak vzhledem k vývoji filmu bonusová hvězdička * :-) ()

Crazynka

Veřejně prohlašuji, že mě do žádné jeskyně (a to i solné) nikdy nikdo nedostane. Nejsem sebevrah... Jinak perfektní, jeden z nej hororů, co jsem viděla. ()

Bounded

Je mi jedno, jestli jsem hororový nedouk, ale tohle byl po dlouhé době kousek, který mě strašně překvapil. Trailer jsem si pustil až po filmu a jak to nebývá zvykem, ukázka opravdu lákala na věci, kterých se mi dostalo. Stísněná atmosféra krásně gradující až do klaustrofóbní nevolnosti, lekačky, které zase jednou fungujou a nepracují jenom s hlasitými dechovými nástroji a konec, který film zbytečně nezkazí. Bojím se dvojky na kterou se chystám, ale i kdyby původní film příběhově potopila, na kvalitách jedničky to nic nezmění. Sem tam by se dalo něco vytknout nepříliš autentickému způsobu horolezení (horolezkyně letí proti stěně a jako starou mazačku ji ani nenapadne odpružit pád nohama) a zrychlenému psychologickému vývinu postav, ale to se těžko hodnotí člověku, který to sleduje z pohodlí křesla a nemusí bojovat o holý život, když už v podstatě stejně nic nemá. Klobouk dolů před kulisáky z Pinewoodu, sice je sem tam vidět papundeklový šutr, ale tohle vystavět tak věrohodně dalo určitě hodně práce. Na závěr PERLA místních rejpalů v komentářích: auto prý jede po špatné straně. Snažil jsem se to analyzovat ze všech možných úhlů, ale je to prostě nedomyšlený blábol. Za prvé, film je britský, a tam auta jezdí na opačné straně. Za druhé kdyby si auta prohodila strany, tak řidič by zase seděl v místě kolize a fungovalo by to úplně stejně. A za třetí, i když je děj filmu zasazen do Appalačského pohoří v USA, tak kde se odehrává úvodní scéna, se nikdy nedozvíme, a může klidně stále dobře být v Británii. ()

pekl

Dlouho předem připravovaný víkendový výlet kamarádek do jeskyně se během několika minut zvrhnul v bestiální vyvražďovačku. Možná až příliš dlouhé budování atmosféry, ale zbytek parádní! Podobnost s Evil Dead (opuštěná skupinka uprostřed přírody), nebo [REC] (příšery objevené díky nočnímu vidění na ruční kameře) & spousta krvežíznivých Glumů... Zážitek mi trošku zkazily někdy "počítačově" vypadající příšery a zpackaný dvojzávěr. Ale v podstatě "příjemně" strávený večer... ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)