Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Caliboss

Naprostá pecka, jeden z nejlepších počinů hororového žánru, temná atmosféra jeskynních tunelů skloubená s mistrovskou kamerou, ze stísněných prostor je vytěženo maximum potenciálu, pasáže, které nám umožňují vidět skrze infrakameru výpravy jsou bonbónkem, stvůry jsou dostatečně děsivé. Když se na scéně objeví poprvé, jedná se o lekačku, kterou u mě jen tak něco nepřekoná. Konec temný, který nepokazí atmosféru, která je budována po celou dobu. Bravo! ()

PeterFLJilek

Dokým sa nezjavili prví "Morlockovia", bral som film ako vyšší priemer v rámci žánru, no tie gumenné príšerky, ktorým spôsobia toľkú stratu ženy v strednom veku, ma - veru - neuchvátili. Kladne hodnotím temnú a úzkostnú atmosféru, veď jaskyne sú zväčša temné a chodby môžu byť aj úzke. .-) ()

Forsetino

Vcelku působivý snímek, který dobře pokrývá uvedené žánry. Docela zajímavá myšlenka, že se šestice žen vydá sama prozkoumávat jeskyně, už tahle představa je dost děsivá. Holky bez dozoru to není úplně ideální kombinace. Každopádně hrdinky to vezmou poměrně statečně a chovají se v bezvýchodné situaci poměrně logicky, takže žádná fantasmagorie. První kontakt s vetřelci byl na jedničku, docela jsem se lekl. Akční scény suprové a z mého pohledu brilantně natočené a sestříhané. Na to v jakém to bylo prostředí, to působilo přehledně a viděl jsem někdy až moc. Jediné co mi vadilo, tak bylo až příliš tmavé prostředí (možná mělo navodit autentičtější atmosféru). Scénář obyčejný a docela předvídatelný, ale určitě jsem se nenudil. Dal bych 7/10, ale kvůli nedávno viděnému Insidious ve finále za 3. SPOILER: Celé to vlastně vzniklo z ženské blbosti, když jedna z hrdinek nevzala mapu a zatáhla kámošky do jiných a navíc neprozkoumaných jeskyní, než bylo domluveno. Samozřejmě to ani nikomu venku neřekla. Takže vlastně dost reálné. Naštěstí byla po zásluze potrestána, což sem si přál od začátku. KONEC SPOILERU. Holky promiňte, musel jsem si rejpnout ;). ()

maoc

Descent hraje minimálně na 4 struny strachu a daří se mu to skvěle. V první polovině to vypadá skoro na duchařinu spojenou s dobrodružným thrillerem. Už tehdy jsem měl nervy jak kšandy a pak tvůrci vyrukovali s dalším levelem. Jakoby sama drsná příroda nestačila, přichází predátor. Čtvrtým levelem jsou pak vztahy mezi děvčaty, nejvíc mezi Sarah a Juno. Od scény s pádlem mi bylo jasné, že si to spolu ještě vyříkají, postupné dávkování dalších informací mne příjemně napnulo a výsledek potěšil. Nejednoznačný až špatný konec je příjemnou třešinkou. Tenhle horor mi prostě náramně sedl a úplně v klidu mu odpouštím drobnosti jako superhrdinské vlastnosti postav, chybějící čich a hmat (teplo) mutíků a to, že vůbec nezohlednili chlad v podzemí, který by si brzo začal vybírat svou daň. Na druhé shlédnutí jasných 5 aster. ()

Mr.nachos

Až do shlédnutí tohoto filmu jsem si myslela, že nejsem klaustrofobik, ale při sledování toho, jak prochází úzkými tunely a cestičkami mezi kameny, jsem klaustrofobii dostala. Nicméně je to zajímavý film a rozhodně stojí za shlédnutí, i když všechny dámy mi byli krapet nesympatické. ()

gicous

První polovina, kdy Marshall buduje atmosféru neviditelného zla číhajícího kdesi v temnotě je výborná. Potom následujou příšery, které se fakt povedly. Ani tady neztrácí režisér půdu pod nohama. Závěrečné dějiství je ale úplně mimo. Jeskyňky se mění na likvidátorky netopýří verbeže a začíná pořádná řežba. Krev teče proudem, psychologie hlavních postav už dávno utekla kdesi na povrch a v podzemí zůstaly nové hrdinky, které sem zabloudily s nějakého céčkového hororu. Podobně jako Centurion. Dokonalá forma x Slabý příběh. Až Marshall dostane k ruce kvalitní scénář, potom se můžou dít věci. ()

Greendell

Slušná hororová podívaná, čekal jsem nějakou kravinu ale byl jsem mile překvapenej. Snaha o stísněnost díky prostředí temných jeskyní se u mě celkem podařila. Představa, že bych se tam někde ztratil mi nedělala moc dobře, a ty hladový kreatůrky byly tak fajn, hlavně to jejich chrochtání nebo co to bylo :-) ()

tombarider

Mám k horolezecké tématice blízko, mám rád horory, napětí a pěkný buchty, a to tam všechno je:-) Mohli se ještě teda na začátku spolu mazlit, ale to bych už asi chtěl moc. První minuta super, pak chvilku nutná omáčka, ale to co se děje poslední hodinu, je prostě super. Jako třešínka na dortu, lehce psycho konec :D ()

Patches1984

První polovinu filmu jsem jenom tušil, co se vlastně děje, protože šest ženských hlavních postav plácajících jedna přes druhou mi splynuly v jeden slepičí kurník. Druhou polovinu filmu už naštěstí na tom kdákání tolik nezáleží (a taky hrdinek začne pozvolna ubývat), ale stále jsem se nejen neorientoval v tom, kdo je kdo, ale také, co právě dělá, protože je všude děsná tma a zmatené pobíhání s čelovkami tomu moc nepomáhá. Výsledkem byla moje neschopost se na film vůbec soustředit a pravidelné odbíhání v myšlenkách úplně někam jinam. Kdybych byl zlý, tak tady komentář utnu a dám tak jednu, možná dvě hvězdičky. Ale musím uznat, že když už snímek na chvíli mou pozornost udržel, tak přinejmenším druhá polovina nebyla atmosfericky vůbec špatně udělaná, mutanti jsou sympaťáci a i ty lekačky se celkem povedly. Moc mi tedy nesedl ne úplně jasný konec, ale couž. 6/10 ()

AlexUnited

Vo všetkých smeroch dokonalé to síce nie je, ale v porovnaní s viacerými štvorhviezdičkovo ohodnotenými filmami musím objektívne priznať, že podľa mojich kritérií je Pád do tmy predsa len na vyššej úrovni a preto mu nakoniec udeľujem plný počet. V podstate mi tu prekážali iba dve veci - babské kecy na začiatku (tie sa fakt nedali počúvať) a jedna scéna v záverečných minútach, ktorá ale napokon vlastne nedopadla až tak zle, ako bola naznačená – toto potešujúce rozuzlenie zdanlivo bezvýchodiskovej situácie sa však dozvedáme až v druhom dieli. Atmosféra strachu a desivosť v tomto vynikajúcom horore tlačí na pílu ako sa len dá a to je dobre. Niekoľko ľakačiek bolo skutočne nečakaných a úplný záver taktiež fajnový. ()

kolik27

Za prvních 30 minut dám dvě hvězdy, jelikož tam nebylo nic závratného a herci s kamerou též ne akorát pro klaustrofobiky to bude chuťovka dle vyobrazení situací, za zbytek filmu nic nepřidám. Suché motání se v jeskyni s několika bludičkami, na které když se kouknete, zjistíte že nemají s horolezkyněmi, za které se vydávají, nic společného. Viděl bych je jako tuctové dorotky v nějakém americkém komediálním mejdanu. I ti nenažranci co se tam motali, by seděli spíš na halloween ... ()

Daxus

Film o tom, jak to dopadne, když si skupinka bábovek jede zahrát Dračí doupě do tmy, kde žijí Glumovi. Apalačské hory ovšem nejsou tak romantické jako Tolkienovi hory Mlžné, takže dojde na nějakou tu krvičku, bebíčko a vyřizování starých účtů, což dole ve tmě skupince působí trochu problémy, a šestka na kostce né a né padnout. Glumovi jsou slepí jak patrony, nicméně oplývají schopností zjevit se ve správnou chvíli, takže jsem se několikrát lekl tak, že z mého zlobra byl rázem kudůk. Pokud se budou točit podobně roštěné kousky, stanu se brzy speleologem, neboť cepín se po zhlédnutí tohoto díla zdá jako záruka bezpečí v jakékoliv řiti matičky Země. 95% za parůžek do očička. ()

kslaww

Příběhově mi to pokulhává...žádné velké překvápko...příšery nevidí ale slyší až moc dobře..no i když...ale jinak koukatelný horor. ()

kelto44

The Descent mal byť pôvodne béčkovy horor a podobný film "The Cave" sa mal stať hitom, ale opak je pravdou. The Descent sa mi páčilo oveľa viac ako The Cave a je to jeden z mojich najobľúbenejších hororov, ktoré som kedy videl. Nemám rád podobné filmy, ale toto je dosť dobré, masky vydarené a celkom sympatické herečky. Film som videl viac ako 10 krát a myslím, že si ho ešte niekedy pozriem, rozhodne odporúčam! /99%/ ()

anyonecek

Horory zrovna v lásce nemám, zvlášť pokud to jsou takové lekačky jako toto, ale užil jsem si to. Po stránce dobrodružné je to u mě za 5, nádherná příroda a interiér jeskyní. U takového filmu bych ani moc nemusel koukat na děj, ale když už se tu tvůrci o něco snažili tak jsem to asi nepochopil (přívěšek a závěrečné zabití kamarádky) No a z hororu to bylo taky výborné, spousta lekaček a hlavně výborná drsná atmosféra. Závěr byl taky zajímavý a minimálně velice nečekaný. Pokud se chce někdo pustit do slušného hororu, tak můžu jen doporučit. ()

ratpile

Dokud se nezjeví první příšera, jedná se o funkční, napínavý a atmosféricky horor těžící z klaustrofobie, tmy a úzkosti (doslovné). Jakmile ale ke skupince jeskyňaček přibude skupinka světloplachých "zombie", nepřehledná kamera a střih, podivný zvrat směrem k necivilnějšímu pojetí v úvodu uvěřitelných postav, natolik pečlivě budovaný základ pro dobrý horor najednou vyústí spíše ve zklamání. Za opravdu tísnivou atmosféru jeskynního systému ale pořád hodnotím kladně. Na dobrých 20 minut jsem zapomněl dýchat. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)