Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

merlinovic

Atmosféra, napětí, lekačky a krvavá lázeň nakonec... výbornej film. Kdo jste ještě neviděli neváhejte. Osobně si, ale myslím že zapálit oheň pomocí dvou skob by nezvládl ani Bear Grylls ;) ()

dacek

Jedna z mých nejoblíbenějších hororových filmů poslední doby. Film mě nadchl z důvodu, protože jsem netušil vůbec o co půjde a dokud se holky nedostali do jeskyní tak jsem pořád čekal nějakou duchařinu. Ale i tak se jedná o výborný HOROR. Stupňování atmosféry, povedené lekačky a když se rozjede masakr tak napětí až do závěrečné sekundy. Sympatické herečky a krásné horské prostředí jenom podtrhují tuhle skvělou záležitost. ()

Looka

90% drsný horor ve stylu Hory mají oči. Přímo se nabízí srovnání s atmosféricky podobně laděnými nejlepšími díly z Akt X. Popisovat děj či zápletku nemá smysl. Výborný byl momet zlomu, kdy se z partičky vystrašených kamarádek stane nelítostná jednotka likvidující mutanty. ()

Smerfetka88

V rámci žánru musím připustit, že se na to dobře dívalo. Místy pořádné lekačky, zajímavý vývoj postav a hlavně žádný happy end na konci. Sice nemám moc ráda nestvůry a jiné strašidla ve filmech, ale tady to nebylo nijak přehnané a spíše se film zaměřil na samotné hrdinky a jejich myšlenkové pochody. A ty byly tedy mnohdy zajímavé.... ()

Homerking

Když jsem si tenhle film pustil s absolutní kocovinou tak mě úplně pohltil. Parta kámošek horolezkyň vyrazí do nezmapované podzemní jeskyně, poté co zde uvíznou  s hrůzou zjistí že na tomto děsivém místě nejsou samy. Asi ten nejklaustrofobičtější film jaký jsem kdy viděl. ()

liberita

Neil Marshall je naozaj výborný režisér, dokázal mi to svojím realizmom v historickej dobrodružnej dráme Centurion aj predposlednou časťou druhej série Hry o tróny, ktorá patrí k jednoznačne najlepším častiam seriálu. V oboch zvládol prvky napätia naozaj výborne, preto som bola zvedavá na jeho čistokrvný horor. Pád do tmy je naozaj desivý film, pretože od začiatku viete, že na šesticu dievčat v tme číha niečo zlé a ich šance na to, že vyviaznu z jaskýň živé a zdravé sú veľmi malé. Pre mňa boli však možno ešte horšie scény, kde sa jedna z priateliek zasekla v úzkej jaskynnej komore a nemohla sa pohnúť, plus scéna so sekerou je naozaj hororová. Samotné jaskynné príšerky sa až príliš nápadne podobajú na skirtov a Gluma z Pána Prsteňov, ťažko povedať, či to bolo schválne, nevyznievajú však príliš umelo či smiešne. Je otázne, či by v dnešnom pretechnizovanom svete mohlo prežiť niečo tak praveké bez vedomia ľudí, lebo hoci Zem má pred nami ešte nejaké tajomstvá, ich počet sa zmenšuje zo dňa na deň. A napokon klobúk dolu pred záverom, ktorý dal viac otázok než odpovedí. ()

Knor

Vynikající horor s velmi působivou klaustrofobickou atmosférou neprouzkomaných jeskyní. Film jede a není tu hluchého nebo nudného místa. Stísněné jeskyně plné lidožravých mutantů jsou víc než děsivé a Neil Marshall to provedl bravurně. ()

Margerie

Blbost na n-tou. Šablonovitý scénář, nelogické jednání postav, pitomé dialogy, špatné herecké výkony, snad jen ty nestvůry se celkem vydařily. Kdyby si to na konci nehrálo na bůhvíjaký velkofilm s hlubším poselstvím, možná by to bylo na průměr v žánru "dobrodružné filmy". Takhle je to vážně silný podprůměr a zbytečná ztráta času. ()

vozralec

Na úrovni. Hlavně ty stísněné prostory a průlezy. Povedené potvůrky a několik supr lekaček. Závěr jsem opět asi nepochopil, ale to je u mě už standard. S odřenými uši za čtyři hvězdy. ()

Megynka

Nic moc, tak nějak mě to nezaujalo, ale tedy jedno musím nechat, i když nejsem žádný "klaustrofobik", občas mi to nahánělo hrůzu, jeskyně asi nebudou nic pro mě :) ()

TommyDiamond

Šest žen se vydá za dobrodružstvím do neobjeveného jeskyního komplexu. A nečeká je tam nic pěkného. Pád do tmy ze začátku působil velmi slibně. Snímek dokázal navodit napínavou až klaustrofobickou atmosféru. Ovšem po odhalení plížičů, lidského poddruhu, který se přizpůsobil životu v jeskyni, u mě tento horor ztratil na vší vážnosti. Uvadající atmosféra a béčkové převleky příšer (plížiců) na slavě snímku rozhodně nepřidali. Jediné co vždy zaručeně zapůsobí je stoprocentní úmrtnost. Celý snímek ohodnotím dvěma hvězdami..... ()

Bube1

Hodně dobrý horor, který má sice otřepaný námět, ale výbornou atmosféru. Řemeslně se z toho asi nedalo vykřesat víc. Pro rozmazlené diváky je tam i dost krve, takže si každý příjde na své. Poslední věc, kterou bych rád ocenil jsou herecké výkony. Na Oscary to nebylo, ale ty neznámé tváře příjemně překvapily. 4 hvězdy si to určitě zaslouží. ()

LilyDeLarge

Tak tohle jsem nečekala. Tohle jsem vážně, vážně nečekala. Ale je fajn, že do obsazení flákly jen osoby ženského pohlaví, protože kdyby tam byla holka x kluk, holka x kluk, holka x kluk, tak by v první polovině byly beztak trapný momentky hloupejch sexuálních narážek apod. a byl by z toho klasickej horor. Ovšem tohle byla jiná. Člověka děj vtáhl natolik, že jste se skoro modlili, aby už odtamtud vypadly a viděly denní světlo. Co budu povídat...místy jsem se lekla parádně a konec taky příjemně překvapil. ()

haffen

Film o tom, ako sa za 99 minút stanú z krehkých pipiek vraždiace psychopatky kúpajúce sa v krvi. Tak hlúpe vyprofilovanie postáv. Dejovo to dosť pokulháva a postupujúcim časom hlúpne, ale nenudí to. Človek od toho nesmie veľa očakávať. Potvorky z Pána prsteňov tam boli fakt zbytočné a mohlo sa to točiť len okolo boja o život. Takto veľmi slabé 3*. ()

joelly01

V patek vecer jsme se s Klenotem divali na The Descent. Asi po dvacate uz. A jako pokazde, i ted jsem se u toho filmu bala. Prvni pulka klaustrofobicke dramo a pak ... no vsak uvidite :) Neil Marshall je genius takove te pokleslejsi zabavy, kycar a Plagiator jako prase, ale zaroven je tak sofistikovany ze ty jeho filmy nejde nemilovat. Dog Soldiers, The Descent, Doomsday... skvele filmy na ktere muzu koukat porad dokola. V The Descent bych navic jeste vyzdvihla ty krasne lesy, to je opravdu parada a samotna jeskyne se take velmi povedla. Ty jeho serialove veci ted jakoze taky fakt dobre, ale na to by se mohl vykvaknout a nam fanouskum prihrat zase nejaky paradni film. Ty serose je podle me takove mirne plytvani potencialu. ()

fellaZ

V poslední době jeden z těch lepších hororů. Naprosto famózní kamera - už v prvním záběru jsem znejistěl (a taky kombinaci rychlého střihu), poté v jeskyních, kde byla kamera různě natočená, sám jsem občas nevěděl kam lezou! Jenže ten "twist" schazuje celý film - první polovina "bez nich" je skvěle zahrána a zrežírována a díky interiérům až nechutně skličující a myšlenka, že bych tam tak uvíznul a umíral hlady mi přišla horší (sice ne o moc) než ty příšery, co objeví v druhé polovině. Ne špatně zrežírováno, ale kvůli brutálnímu násilí mi to přišlo jako béčkový film. A to mi na film s takovou technickou vypiplaností přijde trošku škoda. ()

Scraffy

Atmosféra je veľmi hustá a masky sú neskutočné. No ako celok to vyznie celkom dosť nudne. Ale nápad je super! ()

Equilita

Dala som si replay po cca 10 rokoch, so spomienkami, že pri Páde do tmy som sa vtedy ako 15 ročná dosť bála. Teraz po dekáde som si už všímala aj iné veci, nie len nechutné ľakačky. Napríklad aj to, že prvá polovica filmu bola veľmi príjemná a vôbec by mi nevadilo, keby film v onom dobrodružnom duchu pokračoval až do konca. No v tomto prípade sa výlet do jaskyne neskončil podľa predstáv. Klaustrofobické prostredie to posunulo na vyššiu úroveň, ale slizkých potvorákov som sa už nebála ako kedysi. Každopádne to bolo pekné zaspomínanie si a snáď niekedy bude čas aj na druhú časť. ()

movemat

Trochu rozporuplné pocity. Nezmyselne naťahovaný úvod (to 10-minútové kecanie v chate bolo na zaspatie) či trápne klišé ľakačky (čo asi očakávať po vete "Nic tam není"?) vyvážujú hutné scény nevhodné pre klaustrofobikov, akrofobikov, nyktofobikov či tých, ktorí netúžia vidieť čo má človek vo vnútri tela. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)