Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Lynn

Dokud nepřišlo závěrečné vysvětlení (pěkně po hollywoodsku přitažené za vlasy) byl film nádherně mysteriózní mystifikací, iluzivní pohádkou s kouzelným Edwardem Nortonem... :-) A se sympatickými lokacemi České republiky. ()

TheDarKnig

Podle mně jasná variace na Dokonalý trik, ale o něco méně (o dost méně) povedená. Norton patří mezi moje oblíbené ikony, ale v tomhle filmu předvedl velmi úbohý výkon a musím z lítostí říct, že Giamatti hrál mnohem lépe. Přesto/proto ne nejhorší film. Edwarde příště zkus něco jako Klub rváčů nebo Kult hákového... lepší 3 ()

Aluska88

Iluzionista mě přivedl na myšlenku, co to vlastně znamená "konec filmu." Konec může být zamotaný, nesmyslný, nedotažený, nelogický, odfláknutý a přesto nám nepokazí dojem z filmu, ale může nám narušit naši vlastní "iluzi" filmu. Tento film je dokonale iluzionistický, magický, všechna kouzla a triky byly naprosto excelentní, scénář sice lehce pokulhával, ale to vše nám vynahradil Ed Norton, kterému to v černém plášti moc slušelo:) Některé snímky jsou vlastně dokonalá iluze a až samotný konec ji osvětluje: SAW: Hra o přežití, Psycho, Klub rváčů či Telefonní budka. ()

genetique

Niekto si na závery podobného typu ako bol tento potrpí, no u mňa s tým nepochodili a aj preto stráca hviezdičku. Ale nielen preto. Už z názvu plynie niečo, prečo ma film lákal a prečo som sa naň (okrem Nortona) tešil a tým aspektom je magickosť. Tá sa postupom ubiehajúcich minút vytráca, našťastie ju potom ale slušne zaskakuje a šikovne zakrýva niekedy až thrillerová zápletka a ostatní herci. Ostatní hovorím najmä preto, lebo Norton, aj keď hrá titulnú úlohu, tak jeho úloha kúzelníka si veľa herectva neodniesla, respektíve ani nemusela. Vďaka patrí určite viac Giamattimu. 80%. ()

3DD!3

Česká pohádka s Edwadem Nortonem v hlavní roli. Neil (Ham)Burger styl očividně okoukal z jiných a hlavně lacinějších českých inscenací. ()

hellstruck

Herecký koncert Edwarda Nortona a Paula Giamattiho. Edward, později zvaný jako Iluzionista Eisenheim, si podmaní svými kouzelnickými triky celé vídeňské publikum, včetně nadcházející nevěsty korunního prince Leopolda (až odpudivě dobrý Sewell). Sophie a mág si uvědomí, že se kdysi znali z dětství a tak se do sebe znovu zamilují. Mají to však těžké, když jim v cestě stojí sám princ Leopold a zkorumpovaný inspektor Uhl.Když se dvojice rozhodne uprchnout, následující ráno je Sophie nalezena mrtvá.. Nic však není jak se na první pohled zdá. Opěvovat Nortona je myslím zbytečné,role iluzionisty mu padla jako ušitá na míru a ani Biel nebyla špatná. Celkově výborná kamera, atmosféra, triky. U překvapivého vyvrcholení se člověk nestačí divit a to i po druhém shlédnutí!:) Všechno je jen iluze. ()

Kaka

Iluzionista není tak dobry jako The Prestige. Tam kde Nolan na diváka chrlí nepopsatelnou atmosféru, vizuální preciznost a scénáristickou sofistikovanost, si Iluzionista vystačí s podmanivou scenérií Prahy a českého venkova. Výsledek samozřejmě není stejný a je jasný kdo je na koni a kdo nikoliv. Norton nic moc nehraje a Jessica Biel je opět spíše na okrasu. Některé části filmu mne vyloženě nudili (překvapivě i konec s pointou) a až příliš často jsou vidět nedostatky v podobě nedotažených kulis a ne vždy úplně optimální výpravy. V čem se od Prestige Iluzionista naprosto liší je celý koncept příběhu. První zmiňovaný kousek má největší zbraně v originálnosti a v tom že je "jiný". Druhý film ukazuje v poměrně solidním a stále ještě relativně nevyčerpaném kouzelnickém hávu pouze klasické a stokrát provařené hodnoty bez ničeho navíc a to zdaleka nemůže stačit. Jestli tedy hodnotím první zmiňovaný film pouze průměrně přes svou poměrnou vleklost a zdlouhavost, nemohu zde jinak, než jíti do podprůměru. ()

Lavran

Iluzionista je v zásadě kvalitní film, ale jeho kouzlo/iluze trvá jen do té doby, než se diváku naskytne příležitost srovnávat s Dokonalý trikem. Za takové konstelace totiž není Burger schopen Nolanem hozenou rukavici pozvednout, natož se s ní měřit v otevřené kouzelnické konfrontaci, byť každý z nich nazírá na magickou profesi ze zcela jiného úhlu. Nepříjemný problém tkví i v závěrečné pointě, která u Iluzionisty vyvolává nechtěný úsměv a pochyby, kdežto u Dokonalého triku - samosebou - nikoli. Nicméně i Iluzionista si připsal jedno malé nepodstatné vítězství, a to za hudbu Mr. Glasse. Třebaže si o jeho (ne)schopnostech myslím své, rozhodně se poslouchá nesrovnatelně lépe, než-li Julyanovo monotónní nic. ()

Krouťák

Éda Nortnů ( mj. můj druhý nejoblíbenější herec ) má podle mě neskutečný charisma, jenž obohatí každý film, ve kterém se ukáže a tento není vyjímkou. Jako iluzionista působil opravdu skvěle. Poutavý příběh, slušné triky a perfektní Paul Giamatti - tenhle chlápek je zas o krůček blíž mé TOPce 90%. ()

akisha

Prkený Norton (velice nemilé překvapení) v nudném příběhu s několika dobrými hereckými výkony (Giamatti, Sewell) a (ne)šokující pointou na konci. Norton celou dobu vypadá jakoby usínal a někdy už to vypadalo, že snad začne chrápat, takže dal vyniknout krásně zlému Sewellovi, který filmu dával alespoň kapku chybějící šťávy. A ještě ta výprava byla hezká, stejně jako Jessica Biel. Boj s konkurenční "Prestige" však Iluzionista prohrál na celé čáře. ()

Falko

Tento film som si vzdy plietol s DOKONALYM TRIKOM (2006), ktory bol natoceny v tom istom roku, odohraval sa asi v tom istom case a bolo to o kuzelnikoch a obe filmy mali skoro v rovnaky cas premiery v kinach. Jediny rozdiel je v scenari, kedze reziser Dokonaleho triku Christopher Nolan musi mat vzdy prekombinovany a premysleny scenar, ktory narocneho divaka skor potesi, naopak Iluzionista mal jednoduchy scenar, ako uz POMO spomenul v komentari scenar pre konzumneho divaka. Ja filmy ale nechcem zahadzovat do kosa, lebo su natocene pre konzumneho divaka. Mne sa tento film velmi pacil a nielen ze mu pomohli herci Edward Norton, ktory uznavam mal aj lepsie role, ale aj Paul Giamatti, ale hlavne krasna znama hudba Philipa Glassa, ktory takmer vzdy kopiruje sam seba a do tohto filmu sa jeho hudba vynikajuco hodila. Skoda len, ze reziser z toho urobil fantasy film a z kuzelnika Nortona nadcloveka, keby sa trosku krotil, mohlo to byt vierohodnejsie, ale inac dobry film... 08.03.2010 ______ Edward Norton - (Eisenheim) +++ Paul Giamatti - (Inspektor Uhl) +++ Jessica Biel - (Sophie) +++ Rufus Sewell - (Princ Leopold) +++ Eddie Marsan - (Jozef Fischer) +++ Aaron Johnson - (Mladý Eisenheim) +++ Karl Johnson - (Doktor / Starý muž) +++ Jake Wood - (Jurka) +++ Hudba: Philip Glass +++ ()

castor

Je mi lito, ale Illusionist je hodný spíše televizní obrazovce. Neustále jsem si pokládal otázky, kdy se to konečně nějak zásadně rozjede, ale jediné, co přišlo, byly závěrečné titulky!! Jessica Biel je bezkrevná, nudná a i přes nepopiratelnou krásu bych jí v tomto případě nevěřil, že může v opačném pohlaví vyvolat takovou touhu - její nadaný iluzionista sice zaplňuje sály, ale mě bohužel mnou milovaný (a nezdravě pobledlý) Edward Norton neoslnil. Režisér se pouze spokojuje s čistým výčtem pravděpodobné mágovy minulosti, nepředkládá divákům ale žalostně nic navíc!! Norton je na tom herecky asi jako Giamatti. Oba jsou bezesporu znamenitými herci, ale zde nemají co hrát. Vskutku rozporuplnou postavou tak zůstává nejspíš jen slabošský Rufus Sewell v roli korunního prince. V hlavě mi tak zůstala jen hudba Philipa Glasse a výprava, která za značné české podpory solidně funguje!! Křečovitá, chladně odtažitá a nevyužitá záležitost!! ()

viperblade

Skvělý film, který se sice trochu táhne, ale ten konec vám to vynahradí. Alespoň mně to vynahradil... Plus tu máme mou oblíbenkyni Jessicu Biel a opět je krásná... :-) ()

MM_Ramone

Kúzelníci a ich famózne čísla ma nikdy nezaujímali. Nikdy som nemal potrebu skúmať, čo je za tým, že vytiahnu zajaca z klobúka. No a tento film je o jednom z nich. Iluzionista Eisenheim predvádza vo Viedni, v časoch Rakúsko-Uhorskej ríše kúsky, ktoré siahajú až niekde do záhrobia. To všetko na pozadí plytkého romantického príbehu. A ani tú osudovú lásku som ústrednej dvojici, Edward Norton a Jessica Biel, moc neveril. Dosť som sa pri tom nudil, ale konec to predsa len vytiahol na tri hviezdičky. *** ()

D.Moore

Nebýt (a to je můj věčný problém) nesympatického Nortona, bylo by to lepší. Tahle magická věc se může chlubit pěknou dobovou atmosférou, hudbou a všudypřítomnými iluzemi, které z ní dělají téměř pohádkovou podívanou. Film je ale pomalý, poměrně dlouhý a často nudný. Tvůrci si to asi uvědomili, a tak se v poslední třetině zase opřeli do pověstné pily a pořádně na ni zatlačili. Konec je díky tomu... Lepší. Ale Iluzionistu nezachrání. ()

ripo

Zaiatok mal švih a spád a vyzeralo to, že to vcelku bude dobrá pecka. Nakoniec Edward Norton zo seba síce dokázal spraviť skvelú kamennú tvár s iluzionistickými prvkami vystúpenia, avšak celá pointa príbehu mi pripadala ako už niečo videné, zažité, precítené ... klasické déja vu ! ()

Hild

Nevidět před tímto filmem Dokonalý trik, tak asi půjdu s hodnocením nahoru, bohužel, i když se snažím nesrovnávat s Dokonalým trikem, tak to nejde. ()

Spooner

Dle mého by to chtělo lepšího režiséra a bylo by to v pohodě. Burger totiž neumí navodit tu správnou atmosféru a neumí vybudovat napětí. A tak například scény, které mohly být napínavé, jsou spíše nudné. Naštěstí to zde hodně zachraňují herci, hlavně Giamatti se Sewellem, Norton měl už lepší chvilky a Jessica Biel se snaží co může, ale sem se mi nějak nehodí. Příběh taky docela ujde a odsejpá to taky docela příjemně. Chtělo by to jenom jiného režiséra no. ()

petero

Iluzionistu som zhliadol až po Dokonalom triku, takže môžem smelo povedať že mu nesiaha ani po členky. Ako scenárom, tak réžiou a bohužiaľ i herecky. Najviac vyniká Rufus Sewell no vidieť ho v n-tej variácie záporáka už prestáva byť zábavné. A záverečné znenazdajky vnuknuté rozuzlenie keď spätne premýšľam o deji je poriadne pritiahnuté a hlavne nevysvetlí ale položí kopu otázok typu : „Prečo teda ... ?“ ()

PF 2014

PF 2014