Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Madsbender

Mysteriózna romantika a geniálne záverečné rozuzlenie. Teda keby nebolo tak trochu vycucané z prsta, ale sympaťák Norton mi to vynahradil. 75% ()

Stegr

70% - Zajímavé zpracování světa iluzí a triků, ale alespoň pro mě film Iluzionista za soudobým Dokonalým trikem zaostává v originalitě i spádu vyprávění... ()

Pilda17

Celý film je perfektně příběhově zpracován a po dějové linii také není špatný, až na pár slabších úseku. Edward Norton je perfektní herec, ale největší poklonu si zaslouží režisér Neil Burger. Každopádně ze všeho nejlepší je rozuzlení závěru, které je naprosto fascinující a dopadne neskutečně. Tím závěrem se Illuzionist zvedl minimálně o stupeň výše... 8/10 = 80% ()

Rosaviva

Hodně zajímavý a dobrý film s naprosto překvapivým koncem, který jsem opravdu nečekala. "Nic není skutečné, všechno je jen iluze" 4* ()

Aky

Malebně vyprávěný příběh o sváru moci a umění, lásky a chytrosti. Vyprávění je vedené velice zajímavě, chvílemi, zejména v závěru, zcela nepředvídatelně. Všemu ohromně napomáhá přesně utrefená kulisa starého mocnářství, samozřejmě herci a kostýmy - moc jsem si to užil. ()

Ruut

Nudný a zbytečný film. Sice jsou v něm velmi slušní herci, jenž bohužel nemají moc co hrát. Je pravda, že pro toho kdo už viděl Prestige od Nolana s podobnou tématikou, ten bude hodně zklamaný, stejně jako já. ()

-OverLord-

Hodně slušná konkurence Dokonalýmu triku, ale pořád ne zase natolik, abych to hodnotil stejně. Jinak můžu říct, že celkem spokojenost. ()

misterz

Film sa s prehľadom vyrovná Dokonalému triku (2006). Ale nedajú sa porovnávať, každý je výnimočný v niečom inom. Tu je viac romantickej zápletky a menej tajomnej atmosféry. To však v žiadnom prípade neznamená, že by bol film nudnejší. Naopak. To čo sa ubralo na atmosfére doplňuje príjemný, oku lahodiaci a zaujímavý dej so slušnými hereckými výkonmi E. Nortona a R. Sewella. Rufus Sewell opäť dokázal, že v pozícii záporáka nikdy nesklame a takéto roly mu padnú ako uliate. Preto ho radím do rovnakej skupiny "uhrančivých" záporákov kde sú napríklad Ch. Walken alebo G. Oldman. Títo páni majú svoj jedinečný záporácky štýl, ktorý je vo filmoch tak potrebný. Koniec koncov, záporné úlohy sú rovnako dôležité ako tie kladné, a niekedy dokonca zaujmú viac. Koniec filmu ma príjemne prekvapil, čakal som niečo nečakané a veľké, ale až s tak prepracovanou "ilúziou" som veru nerátal. 85/100 ()

ninon

Bohužel se potkali vedle sebe jeden rok dva filmy z kouzelnického prostředi a Iluzionista vedle Dokonalého triku vypadá jako pouhá pohádka. ()

ChewieDC

Hudba je dobrá, to ano. Paul Giamatti je vkusný, ale zbytek? Podivná pohádka na nedělní dopoledne, u které jsem neusnul jen protože jsem byl v komparsu a neustále jsem se někde hledal. ()

Vančura

Pro mě osobně spíše zklamání. Hlavním problémem pro mě bylo rozpoznání důvěrně známých českých lokací - och, je to jistě můj soukromý problém, ale nemohu prostě brát vážně film, v němž se hollywoodské tváře prohání pod věží českokrumlovského zámku nebo před Pražským hradem. A vůbec, obecně si myslím, že podobné mezinárodní koprodukční projekty nemohou dát ve většině případů vznik ničemu víc, než řemeslně slušné mainstreamové podívané. Nenáročnému divákovi by snad celý ten romantický příběh v historických kulisách c.k. mocnářství mohl ke štěstí stačit, ale osobně od kvalitního filmu čekám přece jen něco víc. Děj je předvídatelný, postavy schematizovaně černobílé (obzvláště hlavní záporák Leopold působí skoro jako parodie sebe sama), a závěrečné rozuzlení, v němž mělo spočívat hlavní těžistě snímku a vrcholný wow efekt, je podáno překvapivě rozbředle a zmateně. Na mysl se logicky dere srovnání s Nolanovým DOKONALÝM TRIKEM, jehož závěr mě dostal do kolen a zbavil slov. Původně jsem oba filmy vůbec srovnávat nechtěl, protože to dělá každý a protože se to nabízí až příliš snadno, ale když už jednou dojde k té pozoruhodné náhodě, že ve stejném roce mají premiéru dva tak podobné filmy, člověk se srovnání neubrání. Zatímco Nolanův filmový majstrštyk hodnotím i s odstupem stále jako jeho nejlepší film a precizní filmařský počin, kterému není rovno, ILUZIONISTU vnímám spíše jako odpočinkovou podívanou pro celou rodinu, jejíž ambice nesahají dál, než zabavit na jeden ospalý podzimní večer. Nemohu si pomoci, ale je to právě tvůrčí podíl české produkce, co mi na tomto filmu nejvíc vadí a co ho v mých očích nejvíc shazuje někam do spodních vod filmového mainstreamu, kde se nachází všechny ty stupidní komerční kraviny, které se u nás v posledních letech natočily. Za mě osobně tři hvězdy - je to spíše průměrný film, který za pozornost moc nestojí. ()

Goldbeater

Iluzionista je snímek povedený a dá se na něj bez problému koukat, ale fakt, že ve stejném roce vznikl dokonalý film Dokonalý trik, tomuto snímku dost škodí. Není zde tak obrovská propracovanost a ani ústřední konflikt mezi postavami není zdaleka tak silný, jako je tomu u Nolanova filmu. Někdo si zde na své jistě přijde, ale já zůstanu u třech hvězd a označení "příjemný film". ()

liskam

Moc by mě zajimalo, proč má tenhle snímek o 10% horší hodnocení než film Dokonalý trik. Je to kvůli tomu, že tohle je částečně love story a hraje tu J Biel. Nebo proto, že to nerežíroval Nolan.? Nevím, nerozumím tomu. Z mého pohledu se to "Triku" naprosto vyrovná! Za mě 5 sluncí a 94%. ()

kingik

Nadaný iluzionista Eisenheim ohromuje vídenské publikum. O jeho vyjímečnosti se také dozvídá krutý následník trůnu princ Leopold, který se rozhodne navštívit kouzelníkovo vystoupení se svou krásnou snoubenkou Sofií. Ta si uvědomuje, že zná mága z dětství a téměř zapomenutý vztah znovu ožívá. Zajímavý snímek a nejlepší výkon zde podal Paul Giamatti. 80% ()

Aknah

Zajímavý nápad, perfektní ztvárnění, úžasná hudba, skvělí herci, působivá atmosféra, napínavé a strhující drama, které ani trochu nenudí. Dovrší to šokující závěr... Co chtít víc? Po dlouhé době DOKONALÝ FILM :) ()

Sonnery

Jelikož jsem z oboru - amatérský kouzelník, který zná tři karetní triky typu "vyber si kartu, dobře si ji zapamatuj a vrať ji zpátky do balíčku" - věřil jsem, že mé cvičené oko (oko odborníka) dokáže trik jednoduše rozeznat a já si rozšířím repertoár. Bohužel. Vizuálně úchvatné. Zajímavé. Ale chybělo mi tam cosi....? Tajemnno? No prostě něco...A konec, který měl být asi děsně šokující mi přišel uhozenej. ()

Anderton

Nič som nečakal (samé negatívne recenzie), takže som sa nakoniec celkom bavil (ako to už býva). Klady sa vyzdvihujú ťažko, mne išlo iba o oddych, snáď herecké výkony Sewella a Giammatiho, ale to skôr iba ich charizmu. Atmoška tiež fajn, taká príjemne iluzionistická. Čo ale udrie do očí ako prvé, je drevený prejav Nortona, asi jeho najhoršie zahraná rola. No a keď Vám dôjde pointa v polovici filmu, nie je niečo v poriadku ani so scenárom. Nemachrujem, došla každému koho poznám zhruba v rovnakom čase. ()

Kothy

Hezký výkon Edwarda Nortona. Natáčelo se to dokonce i u nás. Není to sice tak kvalitní jako Dokonalý trik. Ale přece jen je závěrečný klam velmi pěkný. ()

swamp

Nemůžu začít jinak než hereckým výkonem Paula Giamattiho. Role šéf-inspektora mu dala možnost dokázat, že je panem hercem. S lehkostí zastínil i jako vždy charismatického Edwarda Nortona. Sám příběh už takových kvalit nedosahuje. Neil Burger si s látkou příliš neporadil a téměř dvouhodinová délka se pro diváka stává utrpením. Nebýt nepředvídatelné (alespoň pro mě:) pointy, uvažoval bych o hvězdičkách dvou. "Everything you have seen here has been an illusion." ()

PF 2014

PF 2014