Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Reiniš

Krásně natočená pohádka, kde pointu jejího triku odhalíte bohužel příliž brzy. Na Nortona s Bielovou se nicméně kouká dobře i tak. ()

Xmilden

Člověk se těší na nějaké alespoň menší vysvětlení a nakonec nedostane vlastně nic, tedy kromě konce ve kterém se nebohá postava detektiva Uhla chytne za hlavu a řekne si "a jo vlastně." Celé mě to příjde že Eisenheim kouzlí seč mu síly stačí a divák se musí jen spokojit s faktem že tomu tak je. Tvůrci jsou líní vymýšlet jakékoliv důmyslné prozrazování. Takový film si pánové strčte příště za klobouk. S tímhle na mě nechoďte. Dokonalý trik je někde zcela jinde. 60% ()

sepp

Tedy kvuli finalnimu rozuzleni jsem sel nakonec dolu az na 2 hvezdy. Ze zacatku velmi zajimave a poutave, ale postupem casu ubredavajici do jakehosi stereotypu a z meho hlediska nezajmu. To vse zakoncene jednim velkym pozvednutim oboci. ()

Phobia

Nic moc jsem od tohohle snímku neočekávala, ničím mě taky kdovíjak neokouzlil. Zápletka vcelku neoriginální (typická růžová knihovna: chudý ON a bohatá ONA, zamilovaní, čelí nepřízni osudu a zlému bohatému šlechtici), postavy chabě propracované, dialogy místy dosti pitomé a snad i proto působily herecké kreace toporně. Nortonovy magické výkony byly děsivě přitažené za vlasy, což poněkud celý příběh shazovalo do říše pohádek. Závěrečná Giamattiho dedukce pak byla skutečně vrcholem trapnosti, podobné překombinované pointy filmům převážně škodí. Možná jsem zaujatá, kouzelnické řemeslo mě příliš nefascinuje, každopádně spíše než tenhle romantický slaďák bych ke shlédnutí doporučila "Dokonalý trik", tématicky příbuzný, ovšem po všech stránkách vymakanější. "Iluzionista" je pouhý průměr. 55% ()

lesumir

Kdyz tak procitam komentare, pro nekoho byl Edward Norton hvezdou, pro druheho zklamanim. Tohle hodnoceni bych si nechal na konec. Iluzionistu jsem docela dlouho prehlizel, pritom obsazeni se mi docela zamlouvalo a prostredi bylo v pohode. No, kdyz jsem to videl, tloukl jsme se do hlavy, proc takova doba! Pribeh byl kvalitni (hlavne zaver byl nepredvidatelny), libila se mi Praha jako stara Viden, celkove look byl dobry, herecke vykony (nad)standartni. Norton hral trosku jinak, nez ho zname, ale urcite to nebylo na skodu, jako Eisenheim byl vyborny. Mladicka Jessica Biel nedostala prilis prostoru, ale i ona ukazala, ze ma karieru jeste pred sebou. 8/10 ()

kinej

Iluzionista nevytěžil nic ze svého potenciálu. Děj se linéarně vleče až do konce, který je nepodařený. Je to ten typ závěru, kdy se tvůrci snaží šokovat, třeba i na úkor logiky. Jinak se ve filmu vlastně nic zajímavého neodehraje a v porovnání s Dokonalým trikem Iluzionista hodně hodně zaostává. Průměrný byl dokonce i jindy dobrý hudební skladatel Phillip Glass. PS: Pražský hrad ukazovat jako Hofburg je špatný vtip. ()

cheyene

Příjemná iluze s vynikajícím Edwardem Nortonem a Paulem Giamattim. Poutavý a zajímavý děj s nadprůměrným, leč lehce zmatečným rozuzlením posunuje tento snímek mezi 4 hvězdičkové filmy. Žánrově podobné filmu Dokonalý trik, přičemž Iluzionista se mi líbil o něco více. Chybička: V jedné z posledních scén, když si Paul Giamatti (inspektor Uhl) na nádraží vybavuje, jak to vše bylo se "zabitím", resp. "vraždou" Sofie, je možno vidět elektrické troleje. Film se odehrává na přelomu 19. a 20. století, takže elektrifikovaná železnice ještě nebyla. ()

nunka

Tento film vo svojej kategórii dobrodružnoromantickejfantasy alebo rozprávky pre dospelých svoju úlohu splnil bravúrne.. u mňa bez akýchkoľvek výhrad. Nunke sa páčilo, nechala sa unášať dejom a úžasnou kamerou, ešte aj Edward bol miestami okúzlujúci..:) 4,5/5* ()

Jamal

Příběh odehrávající se především ve Vídni. Kouzelník v podání Edwarda Nortona se zamiluje už jako dítě do malé princezny s kterou se skrývá a slíbí ji, že ji nechá zmizet, aby mohli být spolu. Je však odhalen a vyhnán, že se nesmí do Vídně vrátit. Po letech opět přichází jako slavný kouzelník Eisenheim a Vídeň uchvátí tak, že se dostane až na dvůr, kde se opět setkává s princeznou, která je ovšem zasnoubená s korunním princem, který se chce stát budoucím císařem tím, že svrhne svého otce. To ovšem princ neunese a chce ho zničit a vyhnat. Jenže s pomocí důmyslných triků Eisenheima všechny, tudíž i nás diváky podvede a nechá je vidět to co chce aby viděli a my jsme přesvědčeni o pravdě, která není pravdivá. A Norton hraje opravdu přesvědčitelně, stejně jako Paul Giamatti, který je ze začátku na straně korunního prince. Čtyři hvězdy jen kvůli těm dvěma. ()

chezush

Sakra.. jakto, že jsem se o Iluzionistovi dozvěděla až teď? Napjatý, tajemný a smutný příběh o magii, zradě a lásce. To vše je v přesně správném poměru a má vše, co správný film potřebuje - brilantní obsazení, dobrý scénář a dobrého režiséra. Je to také milostný a kriminální příběh, u kterého si myslíte, že jste ho vyřešili během prvních 30 minut, ale pak Vám film a hlavně konec ukáže víc.. :) Má také dost zvratů, které Vás nutí přemýšlet, co je pravda a co je jen iluze. Princ představuje zlo a je to tyran, policie je zkorumpovaná, Sofie je krásná, připravená a odhodlána strávit život s mužem, kterého miluje, i když to pro ní znamená vlastní zničení. A hlavní hrdina Eisenheim je hrdinou epické proporce. Herecký výkon Edwarda Nortona byl tak fascinující, že jsem byla doslova zhypnotizována, jeho zničující pohledy mě dostávaly opravdu do kolen. Celkově je Iluzionista dobře režírovaný a natočený film, který je bezesporu jedním nejlepších z roku 2006, ale i přesto dám raději přednost Dokonalému triku, který je mému srdci blíž. ()

Fiftis

Podivná rozprávka, ktorá je po formálnej stránke dobre urobená, slušný námet aj hudba v náznakoch ujde. Bohužiaľ však vcelku zaujímavý magický príbeh postráda výraznejšiu atmosféru a napätie. I herci ako Edward Norton a Jessica Biel len hrajú, bez väčšieho zážitku. Zaujímavý námet kazia logické chyby v scenári, vyvrcholenie príbehu stojí tiež za starú belu, slušnú kameru a pekné zábery kazí mizerný strih. ()

Hunt

HUDBA: Philip Glass; Klasický scénář, klasické zpracování, pomalu klasický závěr, ale klasika se z toho urcite nestane. ()

Shakers

Nie je to zlé. Dobre herecké obsadenie, príbeh, fajn kostýmy a slušná dobová atmosféra sprevádzaná podmanivou Glassovou hudbou. Príbeh filmu nie je zlý a triky iluzionistu Einsenheima diváka dokážu prekvapiť aj zaujať. Norton je dobrý herec, ale Giamatti predviedol tento krát ďaleko lepší výkon. Aj napriek svižnému tempu film v niektorých scénach trochu nudí a aj keď záverečné finále je trochu deravé aspoň prekvapilo. 80% - 4* ()

ajuska

Nudná, unylá záležitost s naprosto nezajímavou zápletkou. Iluzionista nedokáže oslovit a necelé dvě hodinky se tu dost vlečou. Závěrečná pointa není zas až tak špatná, ale je dosti chatrná, což si naštěstí napoprvé nestihnete moc uvědomit, podruhé už by to bylo určitě horší. ()

Pepinec

Na tohoto Iluzionistu jsem se dlouhý čas těšil, byl pro mne zahalen v rouchu velkého očekávání. Po shlédnutí musím konstatovat, že mu předchází mezi lidmi lichotivější pověst, než jakou si sám může vydobýt. Čím to? Vždyť obal vypadá tak hezky. Jenže se pod ním ukrývá až moc rozporuplných otazníků na to, aby mohl povýšit mezi filmovou smetánku. Jednoduše na mě nezapůsobil. Přesto, že metráž není nikterak krátká, vše ubíhá moc rychle. Nestihl jsem se s postavami sžít, nepoznal jsem Eisenheima natolik, abych s ním mohl intenzivně prožívat jeho osud. Souhlasím s většinovým názorem, že mnohem zajímavější byla postava inspektora, díky výkonu Paula Giamattiho. Edward Norton nevyzařoval charisma hodné obdivovaného iluzionisty, a nedohnal jej ani bradkou. Výhrady mám i k samotným kouzlům. Krom úvodní pasáže jsou zde ukazovány pouze triky z té nejtěžší kategorie, takřka neuvěřitelné, nadpřirozené - jako by to mělo směřovat k pointě, že Eisenheim skutečně nějakým způsobem využívá vyšší moc. Nebo ďábelskou, jak je libo. A samotná dramaturgie kouzelnických vystoupení také zavdává příčinu si myslet, že obsahuje vždy pouze jedno obrovské kouzlo, kvůli kterému se lidé ženou do hlediště. No a finální pointa? Člověk tak nějak tuší, že nějaká musí přijít, filmy tohoto typu přeci nekončívají jinak. A tak celkové rozuzlení nevyrazí dech tolik, jak by si asi tvůrci přáli. Možná proběhne až moc rychle. Suma sumárum - od filmu s těmi nejvyššími ambicemi bych čekal, že mi nabídne větší emoční prožitek, aniž bych si musel lámat hlavu s tím, jestli to bylo na tři nebo na čtyři hvězdičky. Iluzionista má i tu smůlu, že jsem jej viděl s českým dabingem, který dle mého názoru zrovna zde nebyl z povedenějších. Tudíž je možné, že poté, co se dostanu k originální verzi, usvědčí mě ke štědřejšímu ohodnocení. Nicméně, zatím to nechme tak... ()

Niles

Pekné prostredie a Edward Norton ako iluzionista tiež nie je zlý. Philip Glass opäť nesklamal, jeho hudba je pre takéto historické film ako stvorená. Koniec chce byť veľmi prekvapivý, no ja som ho tušil skôr a navyše spôsob akým je podaný je veľmi mätúci – v priebehu minúty vysvetlená záverečná pointa a akokoľvek veľmi som sa to snažil celé pochopiť, nepodarilo sa mi to. V porovnaní s ďalším "kúzelníckym" filmom, Dokonalým trikom je to podstatne slabšie. ()

PF 2014

PF 2014