Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Viktooorka

ráda se nechávám vtáhnout do světa magie a iluze.. díky ním zapomenete na reálný svět a na chvíli věříte, že problémy neexistují.. kamarádka mi tenhle film doporučila a já ji za to moc děkuju... nejen že jsou tam nádherně stvárněné kouzla a iluze.. ale ta největší iluze celého filmu je tak grandiózní.. kam se hrabe Copperfield.. :) když so tento film pustíte..určitě neprohloupíte ;) ()

novoten

Iluzionista má velkou smůlu, že se časově přímo střetl s jiných kouzelnickým snímkem, Nolanovým Dokonalým trikem, proti kterému i bez bližšího zkoumání nemá šanci obstát. Tam, kde druhý film nasazuje potemnělost a nervy drásající složité zvraty, vystačí si Neil Burger jen s lehce tajuplnou atmosférou a jasně definovanými postavami hodný-zlý-spravedlivý-krásná. Přesto se mi tahle přímočará pohádka líbila, má sice ve vysvětlovačkách pořádné logické díry, ale díky správně kouzelnické náladě a jasně daným žánrovým pravidlům je ve své jednoduchosti více než příjemná. ()

tron

„To ste už úplne skorumpovaný?“ – „Úplne nie.“ No to bol zasa hit... Niekedy sa to stáva, že v krátkom časovom úseku vzniknú dva podobné filmy v dvoch konkurenčných spoločnostiach: ARMAGEDDON (1998) verzus DRVIVÝ DOPAD (1998), ROZPÚTANÉ PEKLO (1997) verzus SOPKA (1997), MRAVEC Z (1998) verzus ŽIVOT CHROBÁKA (1998). DOKONALÝ TRIK (2006) verzus ILUZIONISTA (2006). Nijako zvlášť nemilujem bezcitne chladný historický rozprávkový romantický triler Christophera Nolana (nijako zvlášť za 80%), v súboji s podobným ILUZIONISTOM ale bez problémov vyhráva. Tam, kde nás spaľovala živočíšne vášnivá Scarlett Johanssonová, teraz tuctová Jessica Bielová asexuálne špúli pery. Kde sa Jackman a Bale uvoľnene bavili, tu Edward Norton po „vynútenej“ LÚPEŽI PO TALIANSKY znova nasadzuje do akcie svoj čoraz slávnejší výraz „všetko ma serie a kamera dvojnásobne“. Kde Nolan uchvacoval obdivuhodne realistickou, detailnou a špinavou dobovou výpravou, ponúka ILUZIONISTA fajn české domčeky. A, to najmä, kde DOKONALÝ TRIK dráždil (a dodnes dráždi) fantasticky zapleteným scenárom (v ktorom neišlo „len“ o jednorázovú záverečnú pointu v štýle „vrahom je záhradník“, ale asi o dvadsať navzájom poprepájaných point), tu zadýchaný a až príliš matne civilne nevýrazný ILUZIONISTA hodinu a pol nudí, aby nás na konci s rozkošne vysmiatym Paulom Giamattim (KRYCIE MENO DONNIE BRASCO, BOKOVKA) šokoval prekvapivým koncom. Kým DOKONALÝ TRIK si môžete pozrieť dvadsaťkrát a zakaždým v ňom objavíte nové súvislosti a motivácie jednotlivých postáv, ILUZIONISTU si s utrpením pozriete už len raz, pretože finále na železničnej stanici je tak narýchlo zostrihané, že niektoré zvraty jednoducho na prvý raz nepochopíte. Ak ich pochopil scenárista. ()

B!shop

Ale jo, me se to libilo, sice nevim, proc tocit film o kouzelnikovy v roce, kdy vznikl Dokonaly trik, ale filmy jsou nastesti dost rozdilny. Co se tyce pribehu, ten by sice moh krapet misty pridat na tempu a sem tam bejt napaditejsi, ale je dostatecnej a nijak tomu ani neublizuje fakt, ze zaverecnou pointu jsem v tom stylu cekal. Co se tyce hercu, Norton hraje dobre, ale prislo mi, ze se strasne snazi vypadat tajemne a charismaticky a vychazi mu to jen misty. Pak tu je Giamatti, kterej naopak se snazi pusobit jako drsnej komisar, ale kolikrat mi prislo, ze nema daleko, aby zacal saskovat a smat se. No a Jessica Biel hraje nad ocekavani dobre. Partu tak uzavira hodne dobrej Sewell, kterej ale nema zas tolik prostoru. Jedinej vyraznejsi problem filmu je pak samotny natoceni. Nevim, jesli bylo malo penez, nebo je reziser neschopnej, ale cely to pusobi jen jako trochu drazsi televizni film a atmosferu se tu povede nastolit jen misty. Taky mi trochu vadily ty kouzla, precejen treba prave v Dokonalym triku se dali vsechny vysvetlil, kdezto tady byly nektery uz fakt moc, jakoby tvurci neznali nejaky kouzla, tak to proste neresily a nasekali sem to, co jim prislo efektivni. Celkove lehce nadprumernej a docela zajimavej film za lepsi 3*. ()

Lateef

Napínavý příběh iluzionisty Eisenheima, který bojuje pomocí svých nadprůměrných schopností o svoji dávnou lásku Sophie. Film jsem si maximálně užil, výborné kulisy, herecké výkony, hudba a hlavně skvěle vygradovaná pointa. Možná někdo mohl na finální rozuzlení přijít dřív, než se tak stalo, já jsem se ale nechal unášet na podmanivých vlnách atmosféry filmu, nepřemýšlel jsem dopředu a odměnou mi byla právě závěrečná část. Všem doporučuji!! Hodnotím 90%...16,5 miliónů dolarů(rozpočet)/69 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Napínavý historicko - mysteriózní thriller o velkém iluzionistovi a jeho urozené lásce, snoubence rakouského následníka trůnu. Iluzionista je přehlednější, dějově sevřenější a ne tak překombinovaný jako obdobný film Dokonalý trik z téhož roku a téhož prostředí, více však připomene klasický film Podraz. Norton zde však bohužel nepodává tak výrazný výkon jako v Prvotním strachu, kde hrál vyšinutého schizofrenního vraha, a hlavně scénář má mnohé logické díry. Takže z thrilleru je na konci filmu romantická pohádka, což je škoda. Trailer: http://www.csfd.cz/film/214386-iluzionista-illusionist-the/videa/ ()

Boss321

Edward Norton mě opět nezklamal a předvádí to co se od něj očekává. Příběh Iluzionisty je velmi povedený a závěr mě dokonale překvapil. Jako bonus krásná Jessica Biel. Myslím, že tenhle film není o moc horší než další kouzelnický snímek z téhož roku Dokonalý trik. ()

pan Hnědý

Příjemné, romantické a Burgerovsky kouzelné. V některých momentech empirických kulis a prostředí Pražských ulic je připomínající atmosféra jako měl PARFÉM - Příběh vraha. Obrazově příliš tmavé. Edward Norton není špatný, skvěle do své role pasuje. Krásná Jessica Biel byla okouzlující, ale já osobně bych rád viděl v její roli milovanou Scarlett Johansson. Nejlepší herec na plátně je Paul Giamatti. A nejlepší trik je pro mě obálka s motýli. Podobný film DOKONALÝ TRIK je promyšlenější, detailně rozsáhlejší, postavou vy tvořenější a má i myšlenku. Předvídatelný závěr je i tak působivý. ()

EdaS

Moc pěkné. Na Iluzionistovi se mi toho líbilo hodně - charismatický Edward Norton, zajímavě krásná Jessica Biel, fascinující (a o nějakou cenu si říkající) Paul Giamatti, uhrančivá Glassova hudba, tajuplná atmosféra... jak říkám, moc pěkné. ()

xxmartinxx

Nedonošený bratříček Dokonalého triku, který těží z jakési snové atmosféry, jež vás ale ke konci nutí snít fyzicky. Norton a Giamatti každopádně OK. ()

igi B.

Docela zajímavá >mystifikantní< (a docela jsem rád tomu, že do zde vyjmenovaného žánrového guláše ještě nikoho nenapadlo přidat ono provařené "mysteriozní" :-) pohádka, namíchaná s politickým dramatem, detektivní zápletkou a červenoknihovní lovestory, nápaditě zasazená do c.k. historických reálií pomocí až příliš nápadné filmové cz reality... ;-) . . . Leč přes uznáníhodnou snahu filmařů o působivou vizuální stránku bohužel nezůstává ničím víc, než jen vcelku vydařenou popkornovou iluzí. A tak - ač filmu značně pomáhá i rutinně (samozřejmě jako vždy, že...) dokonalá a emoivní hudba Philla Glasse, N.B. si na svůj velký film d.m.s.n. ještě bude muset počkat. Každopádně však dá se říci, že >na to má< . . . Tři a půl hvězdičky za film, za zmiňovanou hudbu snad by se i dalo z nutnosti zaokrouhlit nahoru, ale celé to >vyrobené< kouzelničení pro mne nějak postrádalo ono kouzlo, potřebné pro strhující filmový zážitek, na což tento námět bezesporu měl. A jen tak mimochodem - mezi ve filmu zmiňovaným "spiritualizmem" a předváděným "spiritizmem" je pánové přeci jen zásadní rozdíl! . . . Tak i proto jen ty tři hvězdy... :-/ ()

Arx

Spolu s Dokonalým trikem jde o výborný kouzelnický film v kterém jak už bývá zvykem ztvárnil Edward Norton svoji roli naprosto dokonale. Iluzionista má skvělý scénář a samotný film rozhodně nenudí. Příběh je až na pár otřepaných klišé originální a 110 min filmu uteče stejně rychle jako mávnutím kouzelníkovi hůlky. A v hodnocení samozřejmě nemohu opomenout nádhernou Jessicu Biel. Sečteno a podtrženo. 4 hvězdičky. ()

Skejpr

Poměrně hezky natočený lejno rozmáznutý na skoro dvě hodiny. Tempo strašně pomalé (obzvláště markatntní je to u pasáže s duchy, ta se dalá stáhnout na 5 minut s naprosto maximální gradací a úderností), a ten konec je prostě úlet, navíc na 3x nastavenej. Co se herců týče, nemají moc co hrát, protože jejich postavy, vyjma Inspektora Uhla, jsou dost ploché. Rufus Sewell hraje klasického slizouna, Jessica Biel má kliku, že pro ni mám slabost, Paul Giamatti se s tím popral asi ze všech nejlíp, Edward Norton to ovšem slíznul. Je nevýrazný, vágní, má nasazený víceméně jeden a ten samej obličej.. Celkově dost chabé, což je ještě umocněno dost rušivou hudbou Phillipa Glasse. Na samotný poslech je celkem fajn, ale je to už tak provařený... že ve filmu to prostě nefunguje a vytrhává. P.S. V divadelních scénách jsou furt ti samí statisté, jenom přesazení na jiná místa... A je to DOST VIDĚT! ()

Djoker

Příběh se od začátku velice táhne, takže je těžké udržet koncentraci až do konce a Edward navíc hraje tak na půl plynu. Mdlé tempo filmu má svůj důvod a tím má být pointa, která je bohužel lehko prokouknutelná. Dobová atmosféra se však povedla na výbornou. ()

Morien

Hm, tak toto byl pro mě docela překvapení, v tom negativním slova smyslu. Ne že bych očekávala bůhvíjakou katarzi (ano, Dokonalý trik je jenom jeden), ale že se nedostaví ani nejmenší stopa zájmu o dění ve filmu, to by mě nenapadlo. Nortona ráda nemám a jeho herectví mě nudí, Bielina role je prostě být hezká a na Giamattiho zbylo jenom nějaké to pobíhání z místa na místo a zadumané krčení obočí. Když se v závěru začal usmívat nad odhalením té velepřekvapivé pointy, skoro mi ho bylo až líto. Plýtvali jsme oba svým časem, akorát jemu za to někdo aspoň zaplatitl. ()

gudaulin

Pěkně nasnímaný a neobyčejně hezky hudebně podmalovaný mysteriózní snímek, který byl natáčený v jižních Čechách a jako námět si vybral fiktivní spekulativní historku ze starého rakousko-uherského mocnářství. Díky kameře, předvedeným trikům a zmíněné hudbě velmi dobře zkonzumovatelný snímek, na kterém mi nesedlo snad jen obsazení Jessicy Biel v hlavní ženské roli. Jde o standardní hollywoodskou záležitost, která má několik příjemných scénáristických zvratů. Celkový dojem: 80 %. Film o lásce a především o kouzlení. ()

choze

Neil Burger (scénář a režie) by si kouzlením nevydělal ani na slanou vodu. Hrdinův mistrovský trik-šokující pointa celého filmu jsou jasné sotva se rozvrhne milostný trojúhelník a digitální triky suplující triky reálné jsou jako pěst s boxerem na oko (stejně jako dosti trapná milostná scéna). Ale jinak je to příjemné nakouknutí do iluzionistické kuchyně, se standartně dobrým Giamattim a Sewellem a standartně bezkrevným Nortonem. Nejvíc jsem tam ocenil tu politiku. ()

Gilmour93

Docela zajímavá kouzelnická romance s poněkud znuděně působícím Nortonem v hlavní roli a s marnou snahou o pointu, při které si uděláme bradou díru do podlahy. Na konci mi jen scházelo, aby udivený Giamatti upustil z ruky hrnek kafe na peron.. Nutno uznat, že Nolan vytáhl králíka z klobouku o něco dovedněji. ()

Psema

Je zvláštní, když nazvete film Iluzionista a samotný čáryfuk tam dělá tři kousky dokola. vlastně jnom jeden kousek dokola. Herecky slušné, i když Jessica Biel tam prostě nepasuje a ani pasovat nemůže. Ale nejvíc mě dostává, když se trikového filmu chopí česká firma, která dělá triky pro Z pekla štěstí. Už po téhle informaci jsem tušil, že to bude průšvih. Ale co se triků týče, tak to bych i překousl díky tomu, že si řeknu fajn, tak to chtělí stylizovat, ale co ten děj proboha. Obzvlášť vysvětlovací pasáže nedávají smysl a myslícímu diváku to pak nedává smysl, jelikož by vše musela být ohromná náhoda (přinejmenším). ()

PF 2014

PF 2014