Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Qitek

Naprosto precizní a pompézní David Fincher. Film jako by vznikl jen pro efekt omlazení Brada Pitta.S Benjaminem si dáme prvni sklenku alkoholu, první sex, první práci, první lásky, osudovou lásku, lidi kolem umírají a on mládne… a mládne. řeknete si - téma nacpané až masivní dávkou emocí a přesto emoce nikde. Jakýkoli vývoj na tu dlouhou stopáž u které jsem zestárnul o pět let, nula. Chemie mezi ústřední dvojicí? Nula. Tak povrchní a naprosto bez srdce vykonstruovaný film jsem od Finchera nečekal a přesto mě to nijak zvlášť nepřekvapuje. Král coolovosti a temnoty nám má zasáhnout do srdcí? Moc to nevyšlo. S druhým shlédnutím ještě úmornější. Naleštěná, povrchní, rádoby hluboká… nuda. Tahle předloha si žádala režiséra s citem jako je Spielberg, nikoli mistra náladových nihilistických thrillerů. ()

LiborGondek

Výborný scénář, excelentně zahraný, zrežírovaný i obsazený film. Smekám rovněž před maskérem Brada Pitta. Udělat z něj starého i mladého muselo asi chvíli trvat. Neotřelé, zajímavé téma zaručí, že vás film nakonec dostane; i když se při jeho délce můžete nejdříve trochu nudit. 90% ()

Ryuuhei

Životopisný film střihlý lehkým fantasy prvkem, natolik dlouhý, že jsem měl sám pocit, že jsem prožil kus Benjaminova života. Už od upoutávek jsem tušil, že půjde o něco výjimečného a možná i emotivního. Dočkal jsem se obojího. Myšlenka člověka, pro kterého je vše naopak - tedy začíná u stáří a postupně se prokousává všemi životními obdobími opačně, zpracována na jedničku a co nejvíc realisticky to šlo. Obohaceno o hromadu myšlenek, pohledů na život a tak různě. Navíc krásně a nenásilně ukázán vývoj doby od 1. světové až téměř do současnosti. Unikát, na který se bude jen těžko zapomínat. ()

Lachtaan

Nejen excelující Brad Pitt či Cate Blanchett... Nejen zajímavá zápletka, která nemá mezi výbornými filmovými díly příliš velké obdoby.. Ale hlavně neskutečně skvěle natočený příběh, možná svým dobrodružným, romantickým ale hlavně napínavým nádechem přípomínající Forresta Gumpa..! ()

_DAVE_

Dalo by se říct, podivuhodný film. Vpodstatě se jedná o životopisný film jako byl třeba Forest Gump, ale zde lehce natvrdlého chlapce vystřídal chlapec, který se narodil jako starý dědek (ano na začátku filmu skutečně vypadal jako batole s vizáží starce), a zemrěl v zase jako malé dítě v peřince. David Fincher natočil dost možná jeden z nejlepších filmů roku 2008. Pět hvězd se nevlezlo jen o fous. ()

Tomasso001

V moři nových filmů bes jiskry a kouzla něčeho nového jsou filmy jako tenhle pro mě zářivými hvězdami... Má sice pár svých malých chybek, ale všechny je odpouštím a dávám plné hodnocení ()

Zdeňka

První hodina byla vynikající, Brad jako stařík na křesle, který se učí chodit. Když však začíná dospívat, je to stále slabší a slabší, mládne, vypadá už moc Pittovsky a do toho objevuje se Galadriel, která má příšerné chování a řadí se mezi ty, kteří by si měli stoupnout do fronty na jednu výchovnou. Film je příliš chaotický a už si vlastně ani nepamatuji jak události pořádně následovaly. Pokus o Forresta se vám pane Finchere jaksi nevyvedl. ()

marvan

David Fincher není génius, jak jsme se mnozí po Zodiacovi domnívali, ale muž vytříbeného vkusu. V Zodiacovi se inspiroval filmy 70. let, jejichž snaha o realitu a sociálně-kritický podtext se otiskly i do Fincherova filmu a vyvolaly dojem, že z Finchera se stává něco víc, než jen zručný řemeslník. Temné ladění a chladný odstup pramenící ze snahy vyhnout se všemu patetickému a přemrštěnému mu přineslo přízeň kultivovanější části publika. Zajímavé úvahy recenzentů na téma čas v souvislosti s jeho novým filmem sice odhalují slušnou znalost Heideggera mezi filmovými kritiky, ale nejsem si jistý, zda jsou přítomny i v samotném filmu. Každý příběh se dá interpretovat mnoha způsoby a s tímto přístupem bychom mohli nalézat netušené hloubky i v Kačeru Donaldovi. Kdosi trefně podotkl, že kdyby se z filmu odstranil nápad opačného hrdinova "stárnutí", vyznění by bylo úplně stejné. Osobně bych šel ještě dál a tvrdím, že by film byl lepší, pokud by se tak zbavil umělohmotně působících triků. ()

danoo

Najnovší Fincher nenadchne. Uspokojí. Na začiatku spomeniem, že mi CCoBB svojim námetom, rozsahom a spracovaním veľmi pripomínal okrem toľko zmieňovaného Forresta Gumpa ešte Burtonovu Veľkú rybu (o stupeň lepšiu) a Pittov starší film Zoznámte sa, Joe Black (o stupeň horší). Snímok sleduje Benjamina Buttona viac ako aktéra nevšednej ľúbostnej drámy než živú bytosť z mäsa a kostí. Naviac potencionálne zaujímavému námetu chýba gradácia a psychologický vývoj hlavnej postavy a tak ostáva len elokvenčne gigantickým panoptikom bizardných figúrok a ich príbehov, z ktorých samotný „prípad" Benjamina Buttona vyčnieva len v úvode a v závere, ktoré aj keď stoja za to, nedokážu ťahať celý film. ()

Lomy

Je to sice neuvěřitelný, pohádkový a dalo by se říci že i poměrně kýčovitě natočený příběh, ale pokud divák přistoupí na předloženou hru, tak nemůže být nedojat. Je sice pravda, a to může mnoha lidem vadit, že z filmu přímo srší jakási "dokonalost", i když chvílemi celkem dost vyumělkovaná. Je také potřeba dodat, že se tak trochu okatě snaží kopírovat Forresta Gumpa, ale originál je jenom jeden. Člověk se i přes nesmyslný obsah neubrání přemýšlení nad tím, jaké to vlastně asi je - stárnout pozpátku, a přes řadu logických nedostatků je možné si udělat drobet bližší představu:) Je třeba také pochválit herecké výkony hlavních postav, hlavně mě zaujal B. Pitt, který po zcela odlišné roli vygumovaného floutka ve filmu Po přečtení spalte prokázal, že patří do první ligy hoollywoodských herců. Časem možná hodnocení snížím, ale zatím dávám plný počet, i když s fousem. ()

LadyDevil

Teď nevím, jestli se pustit do rozboru a oslavný ódy nebo napsat prostě jen: úžasné... Strašně se mi líbil způsob, jakým se případ Benjamina odvíjel - vyprávěním paní na smrtelný posteli..postupný odhalování toho, jaký život ona paní prožila, odhalování tajemství, o kterým ani dcera netušila...pak se vše prolne s minulostí, kde částečně příběh vyprávní sám Benjamin a pak jsme rázem v ději, jež si už postupně plyne..pak se to opět vrací do současnosti - ponurý prostředí nemocnice, venku zuří bouřka a stará paní prosí dceru, ať čte dál a dál.. A hlavní postava prožívá jedinečnou a dalí naprosto jinou životní etapu za druhou..proměny Brada Pitta a vůbec jeho herecký výkon snad nechám beze slov, nemá to absolutně žádnou chybu! Jak se narazí na osudovou lásku, je už jasný vzhledem k mládnutí = stárnutí hlavního hrdiny, že bude zároveň tragická..ale přesto krásná. Celý film je neskutečně emotivní a já se do toho tak zažrala, že jsem vyšla z kina jak omámená, stále s lehce vlhkýma očima a zvláštním pocitem hluboko uvnitř..tohle byl rozhodně zážitek..zamyšlení nad samotným smyslem života, navíc natočeno perfektně:-) Nezapomenu.. Tak je z toho přeci jenom sloh:-) ()

wer4

Pohladenie po duši, skvost pre oči, potešenie pre uši, nájdenie niečoho nového a krásneho, naplnenie prázdnoty a zároveň stratenie niečoho neznámeho .. pri filmoch často hľadám myšlienky, ktoré by som si chcela uchovať .. tu som mala problém sústrediť sa na epickú časť filmu a posúvať sa cez lyrickú hladinu ďalej .. našťastie plynul tak krásne pomaly .. ()

Thommie

Není to jen zamyšlení nad časem, ani nad stářím, ale nad životem, i když jde pozpátku. Ze začátku to bylo velmi zdlouhavé a člověk měl pocit, že kouká na druhého Forresta Gumpa. Pak ale snímek dostal další rozměr a bylo jasné, že stopáž filmu zkrátit nelze. Ztratil by všechno. Dostal se do fáze, kdy jsou si Benjamin a Daisy k sobě věkově nejblíže. Daisy se představuje jako pubertální kunzumistka všech slastí života, naproti tomu Benjamin kvůli svému stáří takovým stavem neprošel, a pokud ano, měl úplně jiný náboj (objevný namísto ziskuchtivého). Přesto k sobě nakonec nachází cestu. Konec je nesmírně silný. Benjamin představuje archetyp člověka, který myslí na druhé, sebe ve svém vnímání snad ani nemá. Brad Pitt je v tomto snímku nedostižný, Cate Blanchett rovněž. Opravdu perfektní film, režisér zachoval standart Seven. Konečně se režiséři naučili zacházet s emocemi, za to jim patří dík. ()

neoBlast

Button mě nenechal ani na vteřinu pochybovat, že opravdu sleduji vyjímečný snímek, který bude součástí filmových dějin. Snímek, který nebude zapomenut. O technické stránce se nemá cenu rozepisovat - všechny noty jsou zahrány přesně tak jak si je Fincher perfekcionisticky předepsal. Chvílemi se až zdá, že sledujete oživlé a ozvučené dokonalé obrazy (vidím v tom Pokání jenom já?). 90 % ()

Micro41CZ

Schematické. Kýčovité (sem tam). Prvoplánové (nejvíc). Ani herci neohromili (takoví nijací). Právě proto to není 5*. Ovšem i navzdory své délce celou dobu baví a nejsou zde hluchá místa. Ano, i přes to všechno se mi to líbilo. Ovšem působení na emoce (a dojetí především v poslední třetině) je způsobeno spíše samotným námětem a jednotlivými motivy (samy o sobě jsou emotivní ažaž), ne zpracováním (bylo řekněme standartně dobré), herci nebo čimkoliv jiným. Podruhé to ale vidět nemusím... ()

galba

Tento film trpěl tím, že je zbytečně dlouhý, těch 166 minut se dalo sestříhat na 100 a bylo by to ideální. Dále, byl to výborný námět i když jak je poznat i z ostatních komentářů, je to takovej učelně dělanej mišmaš, kterej má člověka asi dojmout, nic nového nám nepřinesl, ale koukalo se na ně docela dobře... Možná by si zasloužil lepší hodnocení asi tněkde tak kolem 4,5 ale bohužel... Jinak jen by mě zajímalo, tak dopadne po oskarech... ()

terunka003

Zajímavé, originální, neobyčejné, nadčasové, pravdivé, děsivé × dlouhé, nedoladěné, moc informací. Obecně nemám ráda filmy, americké, z kterých se dělají trháky roku a něco velkolepého. Ale Benjamin byl aspoň trochu něčím zajímavý. Film byl zbytečně strašně dlouhý, což mě nudilo, zajímavá byla až poslední půlhodina filmu. Líbila se mi myšlenka "zpětného chodu" života a jeho realizace do běžného života, včetně života lásky a výchovy dítěte. Děsivá byla věc ztráty blízkých a sledování jejich stárnutí, včetně samotného strachu z našeho stárnutí. Jinak mi ve filmu cosi vadilo. Jenže co? Brada Pitta ráda nemám, možná tím to bylo. Cate Blanchett je moc monotónní a Tilda Swinton pro mě bude vždycky Ledová královna Narnie. Nejlepší postava byla černošská maminka Queeni (Taraji P. Henson). Každopádně je to neobyčejný film, opravdu nevšední, a měli by ho vidět všichni, už z toho důvodu, že se o něm stále mluví. ()

drederik

Snímek, který nedojímá, ale ohromuje. Výborně odvedená práce do nejmenšího detailu, která stojí za to vidět a i přes hrozivě dlouhou stopáž nenudí. Film, jenž získá skvělá hodnocení, ale mezi nejoblíbenější filmy si ho přidá asi málokdo. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010