Tajemství oceánu

• Velká Británie Deep Blue (více)
Velká Británie / Německo, 2003, 91 min (Director's Cut: 83 min)

Tajemství oceánu je netradiční film, který přináší unikátní záběry ze světa moří a oceánů. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejucelenějších projektů, které kdy byly na poli dokumentů natočeny. Tajemství oceánu vás ponoří do mořských hlubin, provede vás od těch nejmělčích korálových útesů až k pustým břehům Antarktidy, od širého otevřeného oceánu až k noční krajině nejhlubších mořských propastí. Slovy režiséra Alastaira Fothergilla: „Zavedeme vás do světa, který jste nikdy před tím neviděli, zavedeme vás do poslední neprozkoumané oblasti naší planety.“ (oficiální text distributora)

alenka

i vedle putovani tucnaku moc krasna podivana, byt s trochu trapnou hudbou. zabery unikatni, a stridani rytmu a celku se da vydrzet hodne dlouho. at zijou sardinky! :) ()

Pennyzka

Prostě geniální hudební zpracování... V tom Mariánským příkopu jsem měla pocit, jakobych se dívala na nějaký sci-fi. Opravdu kvalitní záběry, lepší to snad ani být nemůže. Zanechalo to ve mně takovej pocit, jakože jsem začala zase přemýšlet o fyzikálních otázkách a prostě to ve mně vzudilo zájem o oceán. Hrozně ráda si fotím mořský rybky s barevnýma korálama, ale ty svítící obludy byly fakt neskutečný. Ostatní bylo taky působivé. Kdo nechce ztratit iluze o životě v oceánu, ať se nekouká :D ()

Mat21

I dokument Tajemství oceánu je naplněn úchvatnými pohledy na zatím rukou člověka nezdecimované kolonie podmořských tvorů, ryb a některých dalších živočichů, které oceán živí. Měl-li bych ho však srovnat s jinými dokumenty novějšího data vydání, shodné živočichy se jim povedlo zachytit působivěji. Jedná se především o tučňáka císařského - Putování tučňáků a ledního medvěda - Planeta země. Další skupinu tvoří notoricky známý živočichové, které nám oprášily znalosti z vlastivědy. I přesto, že by dokument mohl být pojat poněkud více exotičtěji, spatřit obří kosatku lovící tuleně a vyhazující je do 15-ti metrové výšky má své neopakovatelné kouzlo. Nejvýše bych z dokumentu však vyzdvihnul část zaměřenou na živočichy žijící na dně oceánu, spatřit je jako bych se procházel po stezce neuvěřitelného fantasy světa plného těch nejneuvěřitelnějších tvarů a barevných kombinací. V jednom ohledu však Tajemství oceánu předčilo všechny, hlubinami s námi proplouvá působivá impozantní hudba přesně pasující k vizuálnímu dění. ║15.8.2009║ ()

Darkslayer

Nádherný dokument o kráse, rozmanitosti, drsnosti a harmónii sveta pod morom aj na ňom. Dojemný, tajomný a miestami napínavý snimok. Skvelá hudba, ktorá však mohla byť miestami trochu jemnejšia. Komentár Michaela Gambona bol sporadický a mohol byt ešte v menšej miere, kedže niekedy narúšal krehkosť obrazu. Nie jeto plných 5* ale na 90% určite. ()

agassi68

Toto je niečo ako morský Avatar - audiovizuálne orgie, ktoré si v plnej kráse vychutnáte v HD kvalite na čo najväčšej obrazovke. Jasné, informácií pomimo sa veľa nedozviete, ale o tie tu ani nešlo.. ()

Páně

Fothergillův standard, který se příliš nepitvá v podrobnostech a nechává prostor hudbě a naší vlastní představivosti. Ukazuje život v oceánu spíše letmo v jakési poetické rovině. Dívá se na to krásně. ()

FeiNike

Jeden úchvatný podvodný záber [ najviac ma dostali fascinujúce sci-fi kreatúry v temných hĺbkach oceánu kam nepreniká slnečné žiarenie ] strieda ďalší úchvatný nadvodný záber [ napr. brutálny a riskantný útok kosatky na tulene oddychujúce na pobreží ] a v kombinácii s úchvatnou hudbou je to celé....absolútne úchvatné!! ()

Lord Fuck

To se jen tak nevidí. Přenádherné detailní záběry přírody a zvířat podtrhnuté úchvatnou hudbou. Úvod a závěr z říše snů, prostředek mírně ubíjející, ale celek skvostný. Filmů o přírodě bylo natočeno spoustu, ale žádný nebyl tak poutavý. ()

Tiiso

Z hlediska přírodního nic nového pod sluncem, ale informace jsou zde poprvé podávány velmi líbivým způsobem. Filmová hudba střižená společně s obrazem, zpomalené záběry, akčnost některých dějů. Z hlediska technického dotažené do skoro dokonalosti. Velmi dobrý zvuk. Avšak přepis na DVD nedopadl úplně nejlépe, tedy aspoň pod patronací českého distributora a obraz při projekci byl hodně zrnitý a špinavý což mě kazilo zážitek. Ale jinak jsem velmi spokojený. Jen více takových dokumentárních počinů. Když jsme se v jedné části děje potopili hodně hluboko, byla mě opravdu zima. ()

Edit13

Jestli existuje výraz "živoucí umělecké foto", tak bych ho použila u tohoto dokumentu. Při sledování filmu jsem si připadala jako v krásném snu plném barev a obrazů, podmořský svět zase působil jako výpravu na jinou planetu. Žádný komentář, jenom hudba a obrazy, prostě symfonie. Jeden z nejpůsobivějších dokumentů, co jsem viděla. ()

AnnaMae

Krásné záběry, krásná hudba, údiv, jak se někomu podařilo takto zachytit podmořský život. Ale chvílemi trochu nuda. ()

alpeew

Celovečerní vizuálně dokonalý dokument BBC o řetězci života a smrti více či méně známých i naprosto neznámých živočichů v podmořském světě je tak nabitý tajemstvím a harmonií,, že vás jeho sledování nepřestane celých 90 minut bavit. Film naprosto úchvatným způsobem zachycuje život boje o přežití nejen pod hladinou, ale i v neklidné hranici mezi oceánem a souší,.Není to dokument vzdělávací , takže ne vše, co jste chtěli vědět o světě podmořských hlubin se taky dozvíte, ale k dokonalému zážitku však zcela postačí co vidíte a slyšíte (magická hudba Georgie Fentona). Takových počinů jen houšť! ()

Peter-1307

Prekrásny dokument, ktorému dominuje symbióza hudby, obrazu a farieb. Dokument o vodnom svete a jeho jeho neuveriteľnom počte variácií a foriem života. To čo ma ešte zaujalo, neprítomnsť človeka a na opis sveta prírody slúži predovšetkým obraz a hudba. ()

Gandalf.T

Překrásný obraz jde ruku v ruce s úžasnou hudbou. Po tomhle dokumentu nebudete chytřejší ale na tu nádheru budete dlouho vzpomínat. Je k ničemu vyzdvihovat některíé pasaže, když to vše tak krasně funguje jako celek. 90% ()

Z0MBi

Velice relaxační! Zde nejde o poučení diváka, ale o vyražení dechu úchvátnými záběry. Pro mě SUPER pořad po prohýřené silvestrovské noci! ()

Nerdvana

Dechberoucí poezie přírodního obrazu. Nečekejte žádnou vědomostní smršť, ale nechte se unášet čistou krásou přírody. Emotivní a nádherné. ()

marrrrian

Obrazovo bezpochyby výborné, ale pri dokumentoch určite nie je práve najšťastnejšia voľba nechať obrázky hovoriť samé za seba. Obzvlášť vtedy, keď si všetky tie zábery priam pýtajú rozprávača, ktorý by diváka do tých výjavov z rôznych podmorských situácií zasvätil. Zvolený hudobný doprovod tiež nepovažujem za dobrú voľbu, i keď je pekný. Je to dokument, ktorý ukáže veľkoleposť oceánov, ale chýba mu viac.....dokumentu. ()

Cesta ke středu Země

Cesta ke středu Země

17.05.2006

\"Až dosud jsme se dotýkali jen povrchu...\" je reklamní slogan dokumentu společnosti BBC Tajemství oceánu od režiséra Alastaira Fothergilla, který si vzal slova Johna Kennedyho k srdci: Když si… (více)