Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

Humprt Pum

Škoda, že se tenhle film nenatoči ještě líp, když už měl podporu v tak charismatické osobnosti, jakou je Al Gore. Co se týče "uvědomění si, že něco není v pořádku", Darwinova noční můra na mě zapůsobila nesrovnatelně silnějším dojmem. Ale díky bohu za každý takový film. ()

JanHá

Je to film velmi naivní, umělecky nepřesvědčivý, ale zároveň velmi potřebný. Je to možná jeden z kroků k radikálnímu zpolitizování environmentalistické problematiky (viz rozhovor Víta Kouřila s Václavem Bělohradským nazvaný Nenechat se uspat do vlastního světa - publikováno v Sedmé generaci, čísle 6/2007). K přemýšlení o Americe se mohou hodit eseje J. Baudrillarda publikované v knížce Amerika. ()

SirGawain

Prijde mi ze spoustu veci zcela umyslne zatajuje a velmi mnoho jeho naprosto objektivnich nazoru mi az tak objektivnich neprijde... Mimo to mi vadi jeho (Goreovi) strasne pateticky vstupy z jeho osobniho zivota... ()

Yuksek

Dokument při kterém si uvědomíte, že oba extrémní přístupy k enviromentálním problémům nejsou ideální, je na můj vkus až příliš agitační. Člověk ani nic moc nového nedozví, i když Američanům to možná oči otevře... ()

Edeltruda

Tak tohle fakt ne... Bylo to víc o globálním oteplování nebo Al Goreovi? Hraní na city u mě mělo zcela opačný účinek než tvůrci zamýšleli. ()

Trumper

Nemám nic proti obsahu nebo poselství tohoto snímku, jako dokument však totálně selhává, nenabízí totiž žádný názorový střet. Vlastně se jedná o jednostrannou agitku jednoho amerického politika, jehož postoje mi mohou být sebevíc sympatické, avšak bez potřebného odstupu je jejich prezentování degradováno na úroveň předvolebního spotu. /70% ()

blondboss

Nemusíme mať radi Al Goreho ako politika, ale mali by sme ho mať radi ako človeka, ktorý výrazne zasahuje do povedomia ľudí o globálnom otepľovaní, ktoré sa týka každého jedného človeka na tejto Zemi. Tento dokument je síce spracovaný až príliš fakticky a diváka až tak nemá čím zaujať, ale podstatné sú v tomto prípade fakty, ktoré si Al vie obhájiť. Trošku tu chýba absencia určitej konfrontácie názorov, ako riešiť toto alebo hento, ale určite toto patrí k materiálom, ktoré by si každý moderný človek mal pozrieť a na základe toho sa v živote aj riadiť. Well done, Al. 80 % ()

Xavy

Film ukazuje největší hrozbu a tou hrozbou jsme my. Nejhorší na tom je, že po shlédnutí filmu nasednu do auta a jedu do školy. Myslím, že tak je to u většiny lidí. Je to ostudné. Řekneš si jo to všechno je pravda, ale pak film skončí a lidi žijí dál stejným životem. Doporučuji shlédnout tento dokument všem. Čím více lidí ho uvidí, tím lépe. ()

david666

Kvalitní dokument. Globální oteplování je vysvětleno tak, že to musí pochopit všichni. Myslím, že podobné rétorické schopnosti našim politikům chybí a měli by se tady učit. ()

Mainer

Nějaké chybičky a věci zavánějící kýčem by se našly, ale pro mě je důkazem kvalitního dokumentu houpající se spodní čelist ()

pierre9

Preložiť zložité vedecké problémy do "ľudskej" reči nie je jednoduché, ale človek, ktorý bol "budúcim americkým prezidentom" to zjavne ovláda. ()

luke86

Nezbývá než doufat, že politici prozřou a dají ekonomice "zelenou", bohužel to co se událo v Kodani tomu moc nenasvědčuje:( ()

Lazio

Al Gore je bezesporu výborý řečník a zcela chápu to, že se snaží využit svého umu a hraje divakům na city, aby je přesvědčil o své pravdě. Avšak co je moc to je moc a tragické momenty jeho života jsou zde naprosto irrelevantní a shazují tak jinak slušnou úroveň. Objektivnost také pokulhává, ale to už u dáného tématu není žádným překvapením. Je škoda, že snímky o globálním oteplování jsou zpravidla výpovědí pouze jedné strany a tím se stávají spíše jakýmsi ideologovým manifestem než seriozním dokumentem. I přez zjevnou zaujatost má však "An Inconvenient truth" co řict a pro mnohé se může stát silným emotivním zážitkem...... Hodnocení se týka pouze samotného filmu, ne mého názoru na příčiny změn klimatu. - 70% ()

The_God

Hodinu a půl (no dobře - a kousek ještě) dlouhá přednáška o životním prostředí. Po hodině sledování jsem nevěřil tomu, že uběhlo teprve půl hodiny! Ale i tak jsem to dokoukal, protože na žádné z osmi dalších televizních stanic, které chytám, nic nedávali, což jen dokazuje kvalitu skladby programů našich televizí. Ale musím uznat, že Al byl zábavnější, než drtivá většina profesorů, které jsem kdy za svůj školní život potkal. Kdo je zarytý ekolog, chodí výhradně v tričku se stromem, které si sám ušil z recyklovaného papíru, jediným dopravním prostředkem jsou vlastní nohy (na výrobu kola je potřeba spousta špinavé energie) a živí se kořínky, které vyhrabe v lese, pak by se mu to mohlo líbit. Je třeba ale taky vzít v potaz další zdroje informací a ne jen a pouze tento film. Je hezké, že Al bojuje za záchranu planety a že nám ukazuje, jak se zvýšilo množství CO2 oproti uplynulým 600tis. letům. Ale co zbývajících 4mld. let existence Země? A víte, že největším producentem tzv. skleníkových plynů je příroda a ne člověk? ()

KeiGe

Pouštěli nám to ve škole. Nejhorší je, že jediný komu spadla brada jsem byla já. Očividně to maj všichni v paži... ()

Bornd

Al Gore nas seznámí se všemy fakty globálního oteplování až to člověka donutí pořádně přemýšlet. Opravdu myslím, že kdokoliv tento dokument zhlédne, tak začne na globální oteplování věřit. Při tom sledování jsem se vůbec necítil příjemně. ()

Dacsus

Dukument plný jasných, doočibijúcich faktov, a ešte stále sa nájdu dementi bláboliaci niečo o pohľade z druhej strany. Ovce ostanú ovcami, hlupáci ostanú hlupákmi, ignoranti ignorantami... ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky