Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

Emzet

Al Gore je spolu se svou manželkou jeden z lidí, které bytostně nenávidím. Ano, z největší části to má na svědomí jejich tažení v rámci PMRC proti jakékoliv populární hudbě v 80. letech, tedy nic co by souviselo s životním prostředím, ovšem je pochopitelné, že pokud svůj dokument proloží haldou pateticko-nostalgických prostřihů do osobního života, plusové body u mě rozhodně nezíská. Na druhou stranu ale musím smeknout - An Inconvenient Truth je velmi netradiční, zručný a přesvědčivý dokument, který nutí k zamyšlení a kterému jsem ochoten dát čtyři hvězdy, i když nesnáším hlavní a jedinou postavu v něm. Škoda těch výše zmíněných sekvencí - jsou hloupé, nudné, odporně sentimentální a tak nějak všeobecně nechutné. ()

bidja

Poměrně zdařilé propagandistické dílo. Je vidět, že kandidát na presidenta má dobrý tým. Brilantně vypracované one man show by mohlo sloužit jako přednáška pro prezentující manažery velkých firem. On vlastně je Al Gore je manažer velké firmy. Globální oteplování je dobrá značka a dobrý byznys. No a taky na něm je trochu pravdy. Bohužel je nutné zhlédnout i propagandistická díla druhé strany např The Great Global Warming Swindle. Ty sice nejsou tak zdařilá, zřejmě menší rozpočet, ale říkají zase to co v tomto filmu neuvidíte. ()

Atheas

Dokumnet říkajíci jednoduše jednu věc. Spustili jsme katastrofu, která se již nedá zastavit. Snad jen okamžitým jednáním a spolupráci největších znečišťovatelu zpomalit Bohůžel nevěřím v to, že lidstvo změní svůj postoj k planetě zemi do té doby než bude na pokraji zkázy, možná poté se nějakým způsobem rozhýbe. Takže stačí jenom čekat. ()

Perfo odpad!

Pan Al Gore je trochu mimo, protože země se trvale ochlazuje již od Roku 1998. Stačí si na internetu vyhledat nezávislé studie a situace se rázem otočí o 180 stupnů. Celá mašinérie kolem globálního oteplování má za cíl jen cynickým způsobem zatížil lidi různýma nesmyslnýma ekologickýma daněma a jestli někdo tvrdí, že CO2 je škodlivina, tak by se měl vrátit do základní školy, kde by se dozvěděl, co to je fotosyntéza. Vy, kteří s ním souhlasíte by jste si taky měli uvědomit, že pan spasitel Gore na protlačování tohoto vykonstruovaného děsivého nesmyslu vydělal milióny dolarů! Celé to je jen sakra dobře vychcaný způsob, jak vydělat prachy. Tento film je čistá ekofašistická propaganda ... ()

waits

http://technet.idnes.cz/climategate-2-0-spinave-pradlo-klimatologu-znovu-na-verejnosti-pb2-/veda.aspx?c=A111123_162230_veda_mla 25. listopadu 2011 "Co když se ukáže, že změna klimatu je jenom několik desítek let trvající přirozená fluktuace? To nás nejspíše zabijí." Věta pochází z dalšího souboru soukromých e-mailů vědců zabývajících se klimatem, který se v úterý objevil na internetu. Je to podle všeho pokračování skandálu proslulého jako Climategate. Pridano 27.6.2012 http://www.novinky.cz/veda-skoly/271539-antarkticky-led-marne-ceka-na-globalni-otepleni-netaje-ukazal-vyzkum.html ()

arcticsky

Hmmmm....hodnocení 74%...copak nikdo nevidí tu falešnou snahu o politické body a populismus? A to rozhodně nejsem vyznavačem opačného Mickeyklausovského extrému. A jinak - kolikrát Al Gore v tomto pochybném "dänikenovském" fámistickém filmu pronesl "můj přítel" , "můj kamarád" apod? Zdá se, že má stovky kamarádů ve vědeckých kruzích - - - sic!!! ()

zatoichi0

Je docela ironické, že volby "prohrál", v době kulminace problému globálního oteplování, člověk který je znalý problematiky klimatologie a mohl výrazně přispět k vyřešení problému globálního oteplování - dnešního damoklova meče. P.S. on v absolutním poměru odevzdaných hlasů vyhrál. (řekl bych ironie na druhou :-)) ()

ddf76

Zelena propaganda nejhrubsiho zrna. Opravdu demagogie. Jeden priklad: Tani ledovce na Kilimandzaru neni zpusobeno globalnim oteplovanim (taje uz 200 let) , ale vykacenim lesu kolem Kilimandzara. Pokud by se lesy obnovily, ledovec by se take obnovil. A jeste ten cajdak dostane Oscara za nejlepsi pisnicku. Opravdu hruza. ()

KOZEL84

Slovy Elliot ze Scrubs:''Nepříjemná pravda je,že to nikoho nezajímá''.Úplně vidím jak Gore jezdí MHD a jak si každý den před spaním dává hodinku poviného pláče za naši planetu.Globální oteplování je věc ve které pokrytectví dosahuje nadnekonečných hodnot.Ten člověk (Pan ''Jestli'') je jen politik,kterému to nevyšlo a tak to zkouší jinde.I kdyby natočil 5 takových filmů denně,tak se stejně nezmění ani hovno.Globální oteplování (nebo ochlazování) tu je,bude a bylo.S námi nebo bez nás.Doba ledová už tady byla a člověk ji těžko mohl způsobit.V tomhle sem aspon' z části s Klausem.http://www.youtube.com/watch?v=P8tfuBIutLI ()

Amplifier

Velmi zajímavé informace po shlednutí jsem si chtěl kupovat elektroauto ale připadalo mě to jako nějaka propaganda Al Gora ()

Rami

Nevím jak tento snímek hodnotit. Pokuď bych se odprostil od obsahu a soustředil se na formu a schopnost ovlivnit spousty lidí, musel bych dát asi 5 hvězdiček. Ano, přesně tak je tento "dokumentární" filmdobrý. Bohužel to v podstatě není dokument, ale jakási předvolební kampaň pana Ala Gora. Nezapomene přidat svoji osobní tragédii, soucítění s lidmi postiženými přírodními pohromami (a vlastně vším nepříjemným), roztomilé umírající zvířátko a víru v boha. Gore (potažmo pan režisér) manipuluje s lidmi vybranými fakty, polopravdou a vynechanou nehodící se skutečností. Navíc je to skěvý řečník (jako mnoho politiků). Nakonec jsem se rozhodl zhodnotit film komplexně (film je přeci celek tvořený formou a obsahem, který by nebyl bez jedné z těchto částí kompletní). Globální změna klimatu existuje a neustále probíhá. Lidé jistou měrou ovlivňují mikroklima (potažmo klima celého světa), čímž urychlují vývoj globálního klimatu. Vývoj klimatu se nedá zastavit. Můžeme ho jen částečně zpomalit. Aby však k tomuto zpomalení došlo, muselo by se podniknout mnoho celosvětových opatření (způsob výstavby, dopravování, výroby a života lidí). Zavedení těchto opatření do praxe by trvalo velmi dlouhou dobu a v podstatě by se jednalou jen o jakýsi rychlejší přeměnu lidské civilizace. Když si položím otázku, zdalipak se dá razantně ovlivnit současné a budoucí klima na planetě prostřednictvím zavádění výše zmíněných opatření, musím říct, že nikoli. To však neznamená, že tato opatření nejsou to, čeho bychom se neměli snažit dosáhnout. Za hezky zpracovanou polovičatou pravdu (tedy vyjmenovávání všeobecně známých i méně známých faktů a spojování je s jinými fakty, které dohromady dávají úmyslnou manipulující nepravdu = lež) dávám 2 hvězdičky (36%). ()

agassi68

Zdrvujúca pravda o globálnom otepľovaní. Tie neúprosné argumenty ma dosť šokovali aj keď som v oblasti ekológie dosť skeptický. Al Gore to spracoval geniálne. ()

misakurt

Podle mého názoru hodně kontroverzní snímek. Jestli je ona pravda opravdu tak nepříjemná nebo je o něco víc příjemnější než jak bylo podáno v tomto filmu, stojí za uvážení...každopádně to aspoň donutí lidi se zamyslet...některé a možná. ()

Bejbinka

Vašek Klausů by se měl podívat na tento dokument, než začal vypouštět z pusy něco, o co se dle mého ani pořádně nezajímal. Neříkám, že je to od Gora čisto čistá pravda, ale něco do sebe to mělo a to hodně. Politické vsuvky se mi moc nelíbily a to i přes to, že Bushe nemusím ani vidět ani slyšet. Ale vcelku to bylo hodně zajímavé a není pochyb o Gorově inteligenci a umění přesvědčit. Jak je řečeno v závěru, tento dokument by měl vidět každý, aby si mohl udělat svůj vlastní obrázek a aby se o tuto problematiku začal alespoň trochu zajímat. ()

loki5

Bohužel skutečně informativní část dokumentu je vyplněna nepodstatnou vatou. Takhle to není ani životopis ani dokument o životním prostředí. Stačil by mi záznam přednášky. Vidět Ala Gora asi po osmé táhnout kufry a povídat o tom jak jeho otec choval krávy mě opravdu moc nezaujalo. Dokumentární složka o životním prostředí a globálním oteplování je zajímavá i když pro mě nic nového nepřinesla (ale za to bych ji nekritizoval) 4*. Zbytek 2* Takže výsledek 3*. ()

Geoffrey

Nebezpečné a naivní. Daleko manipulativnější než jakýkoliv Michael Moore, protože ten svou ideologii neskrývá za vědecká 'fakta'. To, co ukazuje film, není nepříjemná pravda ani hrozba ekologického ohrožení, ale pouze a jedině Al Gore - a ten zas neukazuje fakta, nýbrž jen sebe a své cíle. Do poslední věty napadnutelné, vyvratitelné a nepodložené - dohromady, nebezpečné. ---- tohle není férová hra. ()

Merggie

Až mi prišlo ľúto, že sa do Bieleho Domu nedostal Al Gore. Kultivovaný, rozhľadený a vzdelaný chlap. Voči globálnemu otepľovaniu som bol do zhliadnutia tohto filmu odmeraný. Každodenné informácie a sezónny tlak médií mi liezol na nervy. A ešte k tomu ten otravný Greenpeace, ktorý som videl všade, kam som dovidel...Dnes považujem globálne otepľovanie za fakt, a aj keď do Greenpeacu, ani inej podobnej organizácie vstúpiť nemienim, Nepríjemná pravda mi otvorila oči. A verím, že ich otvorila aj tým, ktorých sa to bezprostredne týka. Ja totiž príliš veľa emisií nevylučujem. Veď nevlastním ani vodičský preukaz. Nič však, bohužiaľ, nie je vylúčené, tak keď raz oceány predsa len zalejú svet, na dvere mi neklopte. Pravdepodobne budú tým posledným člnom, ktorý ma drží nad hladinou. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky