Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

Suzie05

Al Gore má pravdu. Musíme se sebou začít něco dělat, protože jestli ne, tak zatímco planeta přežije všechno.... tak my toho moc nevydržíme. Nečekala bych jak lehce mě tento dokument (nebo spíš Al Gore) donutil zamyslet se nad dnešní a zároveň i budoucí situací. ()

Marek1991

Al Gore vám vyvráti mnohé z mýtov a ukáže, ako to v skutočnosti s našou planétou vyzerá. Videl som aj iné dokumenty z druhej strany pohľadu, Al Gore u mňa vyhral. Čo ma mrzí, že mnohé fakty nespomína, nachádzajú sa v jeho výklade aj nejaké chyby, ide tu trocha aj o jeho sebaprezentáciu a všetkému, čo spomínal dopomáhajú aj iné faktory, navyše rastliny CO2 dýchajú. Je to až príliš kontroverzný dokument a ja mám až príliš málo informácií na to, aby som sa mohol týmto dokumentom oháňať ako o nespochybniteľnej pravde, keď ani používané argumenty neboli najsprávnejšie. ()

Angerr

Konečně někdo natočil film o tomto tématu. Je mi celkem lhostejné, že film možná znamená budoucí Gorovy politické aspirace, nebo pro ně dokonce chystá půdu. Skousnu i střípky z jeho osobního života, i když mi vadí, že odvádějí od hlavního tématu. Hlavně, že se důležitá osobnost takto angažuje v propagaci velkého současného problému a neplácá chlácholivě po zádech řečmi o tom, že vliv člověka na fenomén globálního oteplování dosud nebyl uspokojivě prokázán. Je mi sympatický Gorův apel nejen na politické elity, ale i na důležitost změny životního přístupu každého jednotlivce (jaký to na nás bude mít dopad je ovšem druhá věc). Film jsem bohužel zatím viděl pouze v originální verzi bez titulků (navíc dost unaven), takže mi toho z konkrétních dat a srovnání spoustu uniklo. Proto jej chci shlédnout ještě aspoň jednou. ()

ladko

Vynikajúci dokument o globálnom otepľovaní a človeku, ktorý oboznamovaniu ľudí s týmto fenoménom po neúspešných voľbách(samozrejme venoval sa tomu už dlho predtým) zasvätil svoj život. Dokument má aj ľudský rozmer a nechýbajú ani vtipné prvky. Myslím, že by sa mal každý zamyslieť nad tým, kam náš život smeruje a hlavne v akých podmienkach budú vyrastať naše deti...A pritom by sa to dalo tak ľahko odvrátiť, lenže človek je veľmi pohodlný... ()

LINKIN

Exaktní hodnocení nechám na jiné, je těžké hodnotit dokument, jenž se snaží poukázat na celosvětový problém souvisejíci s naší planetou a na druhé straně se nevymyká z kontextu ostatních prvoplánových dokumentů. Zkrátka a dobře, když chcete někoho o něčem přesvědčit, není to rozhodně nic těžkého. Ale měl bych pár poznámek, které mi při sledování utkvěly v hlavě. Tak prvně, Al Gore je vynikající řečník, dokáže vysloveně z hoven uvařit svíčkovou a tak není k podivu, že metody které používá a které kolikrát hraničí až s televizní šou, dopadají celkem zlehka na úrodnou kůru mozkovou zpočátku nijak nezainteresovaného diváctva. Koneckonců je to politik světových formátů, kdo jinej by vám mohl vnutit názor, že právě to či ono je dobré a důležité nebo naopak. Věda se dá zneužít i využít a věřte tomu nebo ne, pomocí vědeckých výsledků se dá dokázat opravdu skoro všechno, stačí umět obratně manipulovat se slovy, grafy a výsledky nejrůznějších vědeckých analýz. Čistě hypoteticky, kdyby chtěl Al Gore přesvědčit diváka, že globální oteplování je mýtus, povedloby se mu to stejně dobře, jako se mu povedlo tímto dokumentem ho přesvědčit o opaku. Chvílema mi to přišlo jako Gorův osobní medailonek, ve kterém se strejda Al snaží uchránt nebohou matičku zemi. Ano, globální oteplování tu je a ví to doufám každý, alespoň průměrně inteligentní člověk. Protikuřácká agitka, zklámání z prohry v prezidentských volbách a podobně mě jen utvrzují v názoru, že Gorovi v tomhle dokumetu asi nejde primárně o globální oteplování. Ale i když si připustím že ano. Planetu si ničíme, je to hrozný, je to varující, ale je to fakt. Fakt se kterym neudělá nic žádná vláda na světě, včetně té nejvlivnější. A myslím si, že Al to ví, ví moc dobře, že se nikdy nedostanem do stádia, kdy všichni na světě budou například používat elektrické automobily, alternativní zdroje energie a podobně. Lidská morálka a ziskuchtivost jsou věčné, věčnější než samotná planeta země a pokud si někdo založí firmu na výrobu elektromobilů, bude neúprosně sežrán konkurencí ignorující veškeré, přírodě pomáhající a ulevující příkazy a zákazy. Veřejnost si samozřejmě žádá prevenci proti globálnímu oteplování, ale kroky, které jednotlivé vlády na světě dělají jsou neefektivní a děláné vysloveně naoko. Kjótská smlouva je pak jen zábleskem v téhle černočerné otázce devastace planety. Musíme být ale vděční za každou takovouhle snahu a Al Gore se, ať z kteréhokoliv důvodu, snaží opravdu hodně, ale jak jsem již uvedl, je to boj s větrnými mlýny, který lidstvo nikdy nevyhraje. Jsou lidé a organizace, které svojí neutuchající snahou tento boj alespoň prodlouží, avšak zvítězí právě ona lidská ziskuchtivost, závist a touha po bohatství a úspěchu. Čili shrnuto podtrženo, obrovské plus za snahu, za každý takovýhle dokument, které lidi přinutí si tento velmi závažný problém uvědomit a zároveň ne tak velké, přesto znatelné mínus, za pochybné důvody, které Al Gora vedou k této činnosti. PS: Neříkejte mi, že za jedno léto umřelo v Itálii 22 000 lidí horkem? Nebo je to snad možné? () (méně) (více)

havLord odpad!

Tak mě bývalý budoucí prezident USA přesvědčil a ode pozítří převádim žabičky přes D11 a poutám se ke stromum... ne, vážně... příští pondělí jedu na LANku, takže si tam s sebou beru kolo, montuju ho na generátor a elektřinu si vyrábim sám. Pot budu zadržovat, abych výpary neznečišťoval životní prostředí. Nebudu dýchat, abych neprodukoval CO2. Ne, vážně... Big Gay Al má jedinou pravdu v tom, že iniciativa je na vás. Jestli se má něco změnit, tak jediný, kdo s tím může něco dělat, jste vy. Takže, vy hovádka, ode dneška se postíte. ()

snoopik

zajímavý dokument...jsem pro zlepšení životního prostředí a snažím se třídit odpad ale dokud to nebude zákonem staovené osatstní se nezmění...takový zaujímám postoj... každý mávne rukou... nebo je jěště neco lehčího??? ()

Ridick

taketo dokumenty ja hltam jedna radost, obdivujem retoriku al gora a schopnost dokazat, ze lepsie je si kupit hybridne auto. ale myslim si, ze napriek dlzke je to strasne utahane a niektore vsuvky su nudne. ()

MikO_NR_1909

Goreove názory mi boli v minulosti sympatické a niežeby som jeho líniu propagácie environmentálnych postojov spochybňoval, ale už som si odvykol brať za mienkotvorné rétorické kalkuly a prílišnú dynamickú sprostredkovateľnosť sitá informácií. Tam zväčša pranierujú polopravdy a zbytočné zavádzajúce aspekty tu inak globálnej problematiky. Napriek tomu mám pocit, že narozdiel od Veľkého podvodu s globálnym otepľovaním (2007) nevysiela hlúpe predpovede a snaží sa podnietiť obyvateľstvo populárnym formou k zaujímaniu sa o inak nezaujímateľné veci. Dobrý mediálny podnet, slušná kampaň i keď bezúčelová k naplneniu brúch väčšiny voličov, možno však jednostranný škatuľkový výklad. ()

Ender66

Gore si v dokumente očividne prihrieva politickú polievočku (bolo by ale zaujímavé pozrieť sa ako by vyzeral svet v nejakej alternatívnej realite kde sa stal Gore prezidentom), niektoré časti dokumentu sú dosť odveci (časti spomínajúce na jeho mladosť), pravdivosť väčšiny uvedených informácii neviem (resp. som lenivý) posúdiť. Osobne globálne otepľovanie považujem za problém (aj keď na takéto tvrdenie nemám dostatok empirických dôkazov) a ak tento dokument prinúti aspoň zopár ľudí (najmä tých žijúcich v Amerike) na prehodnotenie štýlu svojho života (nejazdiť na autách so spotrebou 100 litrov na 100 km atď), tak svoj účel splnil. Cause I need to move I need to wake up... ()

Kreeki

Nemám rád když se naše modrá planeta používá proti jejím lidem jako rukojmí. Navíc celou dobu jsem si kladl otázku, je An Inconvenient Truth dokument o globálním oteplování nebo spíš o Al Goreovi samotném? ()

gojackill

Podle hodnocení leckteří intošové naletěli a jsou tak vlastně pitomcové. Díky za mé vzdělání. Hrozná sračka, zítra snad více. ()

Thewho18

No toto.....takovejhle dokument snad dokážout natočit jedině američani... úpadek jejich civilizace je markantní téměř v každém jejich současném filmovém počinu. Autoři jsou totiž povětšinou lidé s IQ tykve. (pozn. na problematiku globálního oteplování nemám vyhraněný názor) ()

Brennos

Dokument "Nepříjemná pravda" si z hlediska filmového zpracování plné hodnocení nezaslouží, ale jedno jisté je, lidé by jej měli vidět, ať už si o něm udělají obrázek jakýkoliv. Už jen pro to prosté zamyšlení nad otázkou: "Kolik je na tom všem skutečně pravdy?" ()

willow666

No, tak já se neřadím ani mezi zelené a už vůbec ne mezi příznivce pana Gora. Takže jeho protibushovská agitace mě nezajímala. Přesto však jsou fakta nevyvratitelná a každý z nás by se měl zamyslet nad tím, jak sám žije. Protože se světem se nedá nic dělat do chvíle, kdy budeme zavírat oči. ()

grogodil

Ani čítanie jednej štatistiky za druhou a zíranie na grafy a fotografie nemusí byť nuda....Dosť nepríjemný pohľad na nepríjemnú pravdu, že z našou matičkou Zemou to je pekne povedané už skoro v hajzli a stačí zatiahnuť za retiazku a sme nenávratne v.... ()

wipeout

Ako laik je tu človek naozaj vystavený útoku na schopnosť odlišovať pravdu od jej interpretácie obohatenej balastom osobitého ľudského prístupu k rôznym témam. To je aj vo väčšine prípadov filmovej agitácie základným problémom, kedže človek súčastbosti je tvorom špecializovaným a tipujem, že asi vedci pracujúci na tomto probléme tento filmík nepozerali a ak aj áno tak určite budú mať výhrady k zjednodušovanie a heslovitosti, ale ako filmík, ktorý by mal inšpirovať masi a hlbšie poodkryť túto tému alarmujúco aktuálnu, aspoň teda podľa hrozivého množstva dát, ktoré sú nám prezentované v šokujúcej grafike s emotívnym prejavom tohto neúspešného kandidáta na prezidenta USA. A práve v ňom tkvie najväčší problém, lebo nepôsobí len ako nástroj na oboznámenie sa s faktami a skutočnými problémami, ale dostáva sa nám aj jeho vlastnej sebareprezentácie a životného príbehu, ktorý síce skoro vždy súvisí s témou, ale aj tak sa človek nemohol zbaviť pocitu, že tu niečo nevonia.Musím pochváliť snahu tvorcov nezostať len pri hrozyvých konštatovaniach, ale ponúkajú nám aj pár riešení aj keď byť an ich mieste tak tejto časti venujem ešte väčší priestor. Zámerne nehodnotím hviezdičkami aj keď samotná agitácia bola priam strhujúca a dostala aj mňa an svoju stranu. ()

Mickalle

Tenhle film není o hvězdičkách a určitě by si ho měl každej aspoň jednou pustit. Hodnocením filmu hodnotíme vlastně sebe, takže to by tomu každej musel napařit ODPAD:o) i když dost lidí to dělá v nevědomosti :o) ()

Laurent

Obsahově velice problematický dokument. Některé argumenty byly dokonce v rozporu (když roztají ledovce v Grónsku a arktidě, způsobí to dobu ledovou v Evropě a na druhé straně, co všechno způsobí rozehřátá voda na severním pólu) Zajímavé bylo, že vědci dokáží ze starších ledovců určit množství co2 v atmosféře v daném roce - OK, v ledu je co2 obsažen, ale určení průměrné teploty ze stejného kusu ledu v daném roce? To je zvláštní. Seriozní data o vývoji teplot na zemi máme pouze za posledních 50 let a to ještě jen z některých částí světa, v nevyspělých oblastech né více jak 20 let. Pravda je také to, že většina měřících stanic je ve městech (často centra), kde je teplota vyšší. Co se týče Kjótského protokolu, tak jeho přínos je v tom, že se množství produkce co2 za 100 let oddálí o pouhých 6 let. Otázka zní: Stojí to opravdu za to? Za ony mld. euro ročně? Ročně stojí boj proti globálnímu oteplování 150 mld. dolarů a to jen prozatím. Kdyby se tyto peníze poslali třeba do Afriky na ekonomický rozvoj nevyspělých zemí, zachránilo by se tak před smrtí hlady milióny lidí. Jednoduše řečeno, jsou mnohem palčivější problémy světa než je globální oteplování. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky