Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

cab

George W. Bush ven, Al Gore do kresla! Povinnost pro kazdeho obcana planety zeme, aby si udelali vlastni nazor. 90% ()

showxman

Obrovská škoda, že se pan Al Gore nedostal do Bílého domu, škoda těch pár floridských hlasů... Z pozice nejmocnějšího muže světa mohl leccos změnit. Tento dokument by se měl povinně pouštět ve všech školách a nejenom tam. ()

Drc

Už když za nic jiného, tak za přínos pro společnost si zaslouží maximální hodnocení. Navíc vtipné, zábavné a nutno říci také mrazivé. A bohužel, ať si všeználek Klaus plácá ty svoje nesmysly jak chce, také pravdivé. ()

tadejda

Když jsem se díval na Nepříjemnou pravdu, jeden z prvních dojmů bylo, jestli je vůbec možné aby někdo Goremu tak neskonale "žral" jeho hru na city a patetičnost. O jeho podivném ocenění nobelovou cenou za šíření světového míru, se raději nebudu příliš vyjadřovat. Je sice krásné jezdit na řepku olejku a dinosaury a přesličky nechat spát pod zemí, avšak zapomíná se na problém co bude se soukromými rolníky, kteří najednou budou pod tlakem koncernů, jež budou mít zájem o jejich strtegická pole. Nedělejme si iluze, že by tyto koncerny nebyly schopny tak zmanipulovat trhem, že by snad soukromí rolníci nějak extrémě vytěžili na prodeji (chtěli by-li je vůbec prodat) ba spíše naopak. Nicméně nehodnotím ůroveň politicko-ekonomicko-sociální , ale kinematografickou. Oproti tomu jaký byl okolo "humbuk" mě film nijak nefascinova tzn. 2*!!! ()

Midnite

Mňa presvedčil.. Vedili mi len tie nudné pasáže z jeho života, ktoré mi pripadali ako jeho politická kampaň.. ()

DannyBoy80

4* za to, že přednesená fakta nemám ověřené. Jinak je to velmi přesvědčivé a jsem na straně Ala gora i když ani on nebude bez chyby, což se objevilo po vydní tohoto dokumentu. Nicméně zastávám názor, aby Náš prezident Já narcis I. vytáhnul hlavu z prdele. Naše země na tom opravdu není dobře a je nyjvyšší čas, aby si ti nejvyšší v největších sátech, ale i jinde, uvědomili, že je již po 12. A samozřejmě začněme u sebe. Následky jsme pocítili i letos, kdy se u nás objevila novinka a to bleskové povodně. Dobře Ale, ale od tohoto filmu nebylo o tobě moc slyšet. ()

MkSallam

Nedávám tři kvůli tomu že bych s Gorem nesouhlasil, ale kvůli výsledné filmové podobě. Jeho přednáška je velmi zajímavá, skvěle přednášená a zábavná (grafy, videa, sem tam hláška), ale výstupy z ní neustále ředí citové vydíračky z jeho života a minulosti podpořené jemnými tóny kytary, aby i ti nejodolnější plakali a sáhli po maximu. To v mém případě neplatí, myšlenkově film uznávám, formálně mě zcela minul..... ()

Hyb_rid odpad!

Ale ty jsi mi ale vypravěč.Ono se to káže, když jsou masy ochotné poslouchat. Gore se nám tu pasoval pozice arcibiskupa ekocírkve a káže nám tu o konci světa. Nejvíce snad tuhle frašku podtrhuje účelově vystřižený kousek z Futuramy aby to pochopili i ti, kteří potřebují místo knih leporelo. Bravo Ale takhle se získává podpora v celosvětovém měřítku, ostatně kdo by se taky obtěžoval hledat sám od sebe informace, když nám jsou servírovány na stříbrném podnose. Odpad! ()

Schuldiner

Kašlu na Ala Gora, na to jestli si dělá reklamu, na politiku, na to co si kdo o Goreovi myslí a na všechno to co zde nesouvisí přímo s hlavním problémem, tedy ekologií.. Mam jednu zásadní otázku! Proč prostě nežít ekologicky? A další.. Proč někdo kritizuje názory tohoto typu? (tedy názory založené na ekologii) Co na tom, jak moc je toto strašení a jak moc je toto pravda? Vždyť ta naše planeta je zasviněná (jak svině) a to je bez debat!!! Takže opravdu některé lidi nechápu. Ti kteří se nad tím pozastavují s komentáři typu - odpad, manipulování s lidmi, kecy a podobně.. ()

Zik2

Al Gore používá jednoduché, líbivé metody, zaměřuje se na city. Protože ale přitom používá ověřitelná fakta, je možné mu to prominout. Protože zcela objektivní přednáška by zaujala užší okruh intelektuálů, kteří ovšem většinou již jsou na Gorově straně. V otázce globálního oteplování je nutno zaujmout i úplně obyčejné lidi, třeba nějakou běžnou, méně vzdělanou protestantskou rodinku z Jižní Dakoty. Ano, Al Gore je narcis, zbytečně plýtvá časem záběry sebe sama z letišť, přednášek, studijních cest atp., a místy používá zbytečně osobní příklady, které jsou někdy jako metafory kostrbaté. Ale svůj účel film plní - má přiměřenou délku, podává relevantní a zajímavé informace velmi jednoduše. Na konci přináší jasná doporučení, jak může každý snížit svou ekologickou stopu. Evropané jsou obecně, v průměru dále v ochraně přírody než Američané, proto se evropskému publiku Gore zdá někdy málo objevný, zato, jak jsem řekl, hodně citový. Ale myslím, že pro americké kulturní prostředí je ideální a nám může sloužit napůl jako ekologický, napůl jako politologický či sociologický dokument. ()

kapibara

dávám pět i když některé věci nejsou zcela přesné a průkazné a některé, poněkud překroucené údaje také nejsou úplně košer, slouží však dokonale svému účelu...a účel, jak známo, světí prostředky. Naléhavost sdělení, které je podáno vtipně, nově a s nadhledem je cítit v každé vteřině, navíc Gorovy negativní narážky na Bushe a současný stav USA jsou velmi sympatické....víc takových filmů a více diváků, kteří je budou chtít vidět...a pak se sebou něco dělat.. ()

felliss

V mnoha ohledech strašlivě nadnesené kecy Gora, který se svým tisícovým životním stylem toho dělá pro planetu asi tolik, jako bezdomovec na Čáře, ale splnilo to svůj účel - lidi potřebují přehnaná fakta, aby si uvědomili, že je něco špatně, proto tyto hvězdičky, ne pro Gora ani jeho dokument ()

Dominique

Je dobře, že takový film vzniknul, ale nepovažuji ho probůh za nic "oskarového", natož důležitého. Je to pohled na věc z jedné strany, s největší pravděpodobností pravdivý a skutečný, ale bez širšch souvislostí a protkán spoustou "rádoby-dojemných" scén ze života Ala Gora. A vysloveně úsměvné jsou ty podtočené potlesky a ukazování nadšených lidí, kteří si Ala fotí atd.. Osobní propaganda přilepená víc než dokument. Ale zábavná, naučná a zajímavá. Proč ne. ()

Cement73

Aj keby len 50% z toho co Al Gore prezentuje v tomto filme bola pravda (a pravda je toho oveľa viac ako 50%) tak máme čo robiť aby sme to aspoň spomalili. Ten film vo mne nechal celkom dosť hlbokú stopu... Je o čom myslieť. Čína, India a iné obrovské ale primitívne ekonomiky môžu zničiť svet. Brrrr No a USA... No comment ()

Yardie

Dle mého nejlépe natočený, postavený a zajímavý dokument o této problematice. Je natočen velice poutavě a všechna fakta krásně a srozumitelně popisuje, vysvětluje a shrnuje do jasného celku. Al Gore je navíc velice charismatický člověk a dobrý řečník, což dodává poutavosti. Je to svižné, moderní, zábavné a hlavně poučné. Těžko říct, na kolik se předpovědi vyplní, ale i kdyby ne, určitě je v tom spousta pravdy a každý by se měl minimálně zamyslet nad tím, jestli se nemůže chovat o něco lépe a šetrněji. Bavilo mě to a klidně bych si to dal ještě jednou. Howgh! ()

poet

Vďaka bohu že pán Gore nie je americkým prezidentom, to by asi nevznikol tento dokumentárny film. :) Napriek všetkému je odkaz tohto filmu jasný aj pre menej chápajúce amrické publikum. Problém životného prsotredia je dôležitý a treba o ňom "nielen" hovoriť. Myslím si že nobelova cena za mier je v tých správnych rukách. http://sk.wikipedia.org/wiki/Al_Gore ()

Iguaner

Buď nám bude hodně hodně horko, nebo je Al největší mystifikátor světa a jednině náš chrabrý prezident Klaus ho prokoukl. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky