Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

SharpChick odpad!

Dokument o tom, jak zkreslovat grafy, hrát na city Američanům (památník Světového obchodního centra, Goreův osobní život) a nabádat lidi, že se blíží celosvětová katastrofa... Zachovejte paniku! Slavnostně přísahám, že v roce 2050 odjedu na dovolenou do "zatopeného" Nizozemí a zapálím tam někde pořádný oheň, abych "výpary CO2 změnila složení celé atmosféry". Co se bude dít dál, těžko říct. Nepopírám, že jisté změny probíhají, ale to už prostě patří k vývoji člověka. Každopádně je to běh na dlouhou trať a, jak říká Keynes, v dlouhém období jsme všichni mrtví... ()

topi80

Dokonalá komedie, nevím, jestli tomu dát pět hvězdiček nebo odpad, takže se nakonec zdržím. Od té doby jsme urazili dalekou cestu. Zaprvé jsme nějak přečkali těch 10 let, za kterých měl nastat konec. zadruhé nás místo škrobeného politika začala o klimatu poučovat hysterická teenagerka :-) ()

Marat

Mám slabost pro dokumentární filmy, tento je jeho příkladem. Al Gore, coby kandidát na prezidenta USA, který velmi těsně prohrál přednáší problém globálního oteplování po světě a tato přednáška je prakticky tímto dokumentem. Je vynikající rétorik a to jde v tomto dokumentu znát. I když mě občas vletělo do hlavy, že dokument je částečně malou propagandou, tak se mi opravdu moc líbil. Určitě doporučuji každému člověku, i tomu, koho globální oteplování nezajíma ()

piglit odpad!

Takže trochu nepříjemné pravdy... V dlouhodobém hledisku je rozhodně reálnější ochlazování Země, která bude v budoucnu (ne moc vzdáleném) opět čelit další době ledové. Tato změna na pevninu zpoloviny pokrytou ledem (až k Itálii) je předcházena obdobím výrazného nárůstu teplot. A podívejte, jak dopadnul Mars - ten už se neohřeje... Na Zemi již byla období s průměrnou teplotou o 10oC vyšší, než je ta současná, také koncentrace CO2 byla dříve podstatně vyšší - všechen vápenec, dolomit, mramor, uhlí - to vše bylo dřív atmosférický CO2. Navíc zdroje CO2 poměrně brzo dojdou - proti čemu budeme bojovat pak? Rozhodně netvrdím, že snížení emisí CO2 je něco špatného - nicméně metan je z hlediska oteplování mnohem nebezpečnější (20x) než CO2 - jedna kráva vyprodukuje tolik oteplení, jako 20 aut. Budeme vybíjet krávy? Jednoznačná odpověď na otázku, kde brát energii, ve filmu nepadla - přestože trčí z filmu jako kudla ze zad - atomová energie - čistá, bez emisí, levná (i když to tak na první pohled nevypadá). Škoda, že si to málokdo dokáže přiznat... Závěrem? Politická agitka - a stejně mu nepomohla... ()

iZaak

Zima nám nebude, to je pravda. Pravda nepříjemná, nová ale nikoliv. Klobouk dolů za zpracování a přímočarost s jakou je podávaná, škoda jen, že podobný dokument nevznikl před deseti lety. Nebo možná dříve, v tu dobu jsem rozum bral já a s ním i tento fakt. Až teď se zjišťuje, že nestačí něco říct - je třeba do lidí natlouct tak, že se nadechnou až po závěrečných titulcích. A to se Al Goreovi - v případě, že je pro diváka tématika nová - podařilo zajistit. ()

Mr.Roman

Ak chcete nezaujatý, objektívny výklad problému globálneho oteplovania pozrite si niečo iné, alebo z iného zdroja. No či už vás táto téma zaujíma, alebo nie tento dokument sa vám vryje pod kožu tak či tak. Je zaujímavý hlavne vďaka veľmi charizmatickému Al Gorovi (jeho predstavenie sa nemalo chybu :)). Chybu by som videl v tom, že sa dokola opakuje a hovorí o tom istom stále dokola, vyťahuje samé extrémne prípady a následky tohto javu. No to hlavne - zaujať a zároveň popudiť verejnosť aby sa chcela informovať, lepšie snáď ani nešlo (aj keď je to smerované hlavne na američanov). ()

Pai-Mei

Nepríjemná, ale pravda. Kto vie, či by aj dnes boli USA najväčším producentom oxidu uhličitého, keby Al Gore vyhral v oných známych prezidentských voľbách, kedy sa na Floride prepočítali hlasy a stav sa obrátil v prospech pána B. V každom prípade tento dokument vystihuje a vysvetľuje veľmi jednoduchou formou, že udalosti zobrazené vo filme The day after tomorrow sú skutočne reálne. Ak hodnotím len prevedenie dokumentu, trochu mi vadilo to Gorovo občasné herecké nasadenie. Preto dávam dole jednu hviezdu. ()

Ayssan

Spíš než poučný dokument se jedná o post-prezidentskou kampaň jednoho neúspěšného kandidáta na prezidenta USA, ve které si léčí své pošramocené ego. ()

dolin1

Tak pár věcí. Za prvý - fakta v tomto "dokumentu" (spíš je to nenápaditě a stereotypně se opakující záznam přednášky + emoce dojící účelový prostřihy z Goreova života, který můj dojem z filmu btw. výrazně kazí - samotná) jsou používána jako nezpochybnitelné dogma. Celý problém globálního oteplování je vylíčen majoritní vědeckou představou (btw. už pěkných pár let nezměněnou; ty kresbičky od Groeninga byly na šavli), ostatní teorie nejsou ani zmíněny. Na tomto základě vystavěná argumentace (včetně zesměšňování opozičního názoru) stojí pak na vratkých nohách. Rád bych se dožil chvíle, kdy bude tento spor vědecky objasněn. Nikdo snad nezpochybňuje, že se otepluje, jen je spor o tom, jestli za to může člověk či nikoli. OK, pojďme se za neskutečný peníze a odříkání (a ještě větší odříkání v rozvojových zemích) přesvědčit o tom, jestli má p. Gore a spol. pravdu. Je to jedna z cest a pravda je, že i přes svojí komplikovanost je stejně asi ta nejjednodušší. Pak se můžeme bavit, co dál. Prozatím ** a půl*. ()

DoubleJo

"A must see" dokument alebo film, ktory vam otvori oci. Byt tak minister skolstva celeho sveta, tak tento film by som dal povinne pustat na kazdej zakladnej a strednej skole. Mne teda oci otvoril a poriadne. ()

RobbieM@N odpad!

Globální oteplování je pravděpodobně největší podvod v historii lidstva, tento termín totiž zejména vytvořila politická obec a vědec v dnešní době nemůže dostat grant čí jakékoli peníze, aniž by nešel na ruku této agitce. Jak říká Václav Klaus tak enviromentalismus je nová forma komunismu a mně nezbývá než potvrdit tento pravdivý avšak ojedinělý názor. Globální alarmisté používají opravdu odpornou manipulaci, Davis Guggenheim nevyjímaje,. Nejzásadnějším problémem je, že obyčejní lidé nejsou schopni jakékoli konstruktivní argumentace a když na ně někdo vyrukuje s katastrofickým scénářem, hned se složí a emoce jim nedovolí přemýšlet racionálně - o tomhle tento film je, o zastrašování daňových poplatníků, aby se vzdali budoucí prosperity a vyhodili miliardy dolarů oknem. ()

Pria odpad!

Al Gore není vůbec hloupý člověk. Proč by podruhé kandidoval na prezidenta USA, když je globální oteplování o tolik výnosnější? U tohoto dokumentu jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo brečet. Ony "důkazy" globálního oteplování byly opravdu k smíchu. K pláči je pak to, že mu všichni naslouchají s div ne nábožnou úctou. Upravit grafy a říct jenom ty "nepříjemné" informace umí každý, ale podívat se na problém i z druhé strany? Kdepak, toho jsem se tu nedočkala. Takže gratuluji pane Gore, lidstvo (jestli tu nějaké do 10 let ještě zbyde) si Vás bude pamatovat jako guru environmentalismu. ()

Sssiksseilor odpad!

Kdyby to byla stand up comedy, tak se to na jednu hvězdu možná vyšplhá! Druhá komediální vlna je číst zdejší komentáře, které snad ani nemůžou být myšleny vážně. Upřímně, kdo dal tři a více, tak silně doporučuji se profackovat, nikdy není pozdě na to, se probrat. Al Gore je totiž zcela globálně mimo, ulhaný, hrající na city, manipulativní a také frekventovaně vypouštějící jednu zhovadilost za druhou. Chápu, že na američanstvo to platit může, ale na vychytralé srdcoevropany by nemělo; tedy za předpokladu, že je tolik nezasáhl ojedinělý pravdivý výrok Klause staršího na toto téma. Do té doby se může zdejší listina hodnocení používat pro verifikaci uživatelova intelektu, sedí to dokonale. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky