poster

Máj

Poetický

Česko, 2008, 69 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  *

  Jaká předloha, taková adaptace (ano, vše co nesnáším na romantismu, představuje právě Máj). Lehnertová hrát neumí, naštěstí je většinu stopáže svlečená a mlčí. Stropnického strašný lesů pán je opravdu strašný. Dvaašedesátiletý Kukura nezvládá říci jedinou větu tak, aby to znělo aspoň trochu přirozeně, ví to a proto studem raději zabořuje hlavu do "písku" (pozn. písek je zde lůno dívky, která by mohla být jeho vnučkou). Třískův svěřepý výraz tomu také nepřidává, naštěstí u něj to zachraňuje hlasový projev. K přesdržkovému nápadu se Support Lesbiens, naprosté nenávaznosti po sobě jdoucích záběrů, snovým výjevům či "kameře" se odmítám vyjadřovat, nervy mám jen jedny.(13.4.2009)

 • Tom_Lachtan
  ****

  asi za to budu dekapitován, ale mě tohle poetické "cosi" líbí(20.7.2012)

 • Arbiter
  ***

  Na křehkost přímo dupou ,,moderní'' efekty... Měly za úkol poetičnost snímku podtrhnout, ale asi to špatně pochopily a poetičnosti podtrhly maximálně židli pod nohama. Hudba mi sedí, ta mi zážitek nijak nekazila ale semotamo se tam objevují vizuálně ,,působivé'' záběry, které asi mají něco symbolizovat.. zaprvé mě hrozně rušily v atmosféře, která se už už zabydlovala a za druhé nemám šajna co mi měli sdělit.. Čemu tleskám, je Jarmila.. přírodní a krásná ženská, ve které jsem viděl tu tichou krásu, tu poetičnost a zdroj problémů provińující se pouze svou vyjímečností... Autor ale místama přehání kolik toho z její krásy ukazuje.. Je to nepatřičné - pro Máj rozhodně... škoda škoda... mohlo to být o tolik lepší...(21.12.2008)

 • charlosina
  **

  Jak už asi bývá u F.A.Brabce zvykem, opětovně mě svým počinem zarazil a já se musím ptát, jestli se tento režisér rozhodl natočit další literární adaptaci, nebo zda-li se ji rozhodl zničit. // Hned po prvních několika minutách jsem měla pocit, že bych střihači usekla ruce, takže od počátku dění tragického osudu Viléma jsem byla špatně naladěna. A tento negativní postoj se do závěrečných titulků nezměnil, protože s další hodinou přišlo další zklamání. Jarmilka očividně neuměla mluvit, jen se producírovala před kamerou a předváděla, jak nebezpečně krásné tělo má. Nu dobrá, takovýchto záběru by stačilo pár, jenomže F.A.Brabec chtěl pravděpodobdně ušetřit písmenka ve scénáři a tak kolem ní poletoval s kamerou a v průběhu celého filmu vidíme její prsa, zadek, břicho, prsa, zadek... (pan režisér pravděpodobně četl Máchovy deníky, hehe). Tedy absencí sexuálních scén film rozhodně netrpí, bohužel jsou v takovém podání, že to působí, jako by tvůrce nevěděl, jak jinak má ukázat hříšnost mládí. // Vlastně po celou dobu dění působí Jarmila značně pasivně (díky jednomu záběru, kde se směje s jazykem mezi zuby, také značně šíleně), jakoby si nebyla vědoma svých činů a uvažovala jen rozkrokem. Vedle ní strašný lesů pán Vilém působí o něco realističtěji, nicméně ani on svou roli nedokázal pojmout procítěným způsobem. // Z "milostného trojúhelníku" vyšel po herecké stránce nejlépe chlípný mlynář. // Ani nastolení dobové atmosféry nebylo zdařilé, spíš poněkud křečovité. Kat kontra kněz vytvářeli dusnou atmosféru, ovšem nutno podotknout, že Tříška i Javorský byli nejpřesvědčivější. Vykreslení oslavy přírody nahradil Brabec záběry na okolí Macháče, a to takovým způsobem, že ve výsledku krajina působí vyloženě jako omalovánka. Na druhou stranu (i když to místy působilo kýčovitě) je vizuální stránka nejpoetičtější... její vnímání však narušuje neustálý střih, třepotavá kamera a hlavně hudba! (Někde jsem četla, že Support Lesbiens vyytvořil perfektní hudební doprovod - vážně? Mě celkem lezl na nervy, nebo spíš "vyloženě sral", hlavně v druhé polovině snímku!) // Máj mě zklamal, a to na celé čáře. Dodávat, že přistupovat k Máji jako k filmové adaptaci je blbost, protože to není (opět) nic víc, než jen Brabencova interpretace, snad není nutné. // Jedna * za scénu popravy, která se (asi jako jediná) vydařila, a druhá za nevídanou drzost F.A.Brabce, který na sebe opět upoutal pozornost.(4.11.2008)

 • Gemini
  **

  69 minut čistého času trvalo (na ČT od 20:00 do 21:09), než naběhly závěrečné titulky, při nichž jsem si položil otázku: "Lze do jedné kytice vplétati kus kýče ke kýči a k tomu ještě kus p!či na tyči?" Tak bizarně pseudoumělecky onanistický sled záběrů vlajících hadrů a zhulených "snových" scén jsem snad ještě nezaznamenal - v české kinematografii tedy rozhodně ne. A toho domácího zvířectva - hlavně těch koz!!! - všade, vespol s chudičkou českou verzí Potkanů říznutých Jackem Sparrowem s indiánskými ozdůbkami pod stabilně růžovofialovým nebem. Zkrátka a dobře nevídáno. Bohužel také téměř nedívatelno. Kvalitní herci (ne Stropnický a Lehnertová) na čele s Janem Třískou deklamují klasiku údobí romantismu (který obecně není právě mým šálkem vnitřně rozervaného trpitelského čaje) důstojně, ale co zmůžou proti všemu tomu zmaru, ke kterému patří i nůž působící neviditelná zranění (doprovázená ovšem Tarantinovskými gejzíry ředěného brusinkového džusu) mlynářům lízajícím frndy ledva zletilých děvčic, kteří pak mají za mrtva umně aranžovanou jizvu přes celý krk? Jak nás veřejně poučily houfně schvalované Ženy V Pokušení, na voňavý frndě není nic vulgárního - a tahle navíc voněla svěcenou vodou, takže mi laskavě vlezte na hrb...teda na skálu nad Máchovým jezerem, ze které si můžete zpomalovaně až do zastavení skočit do zatmívačky:P Při vzpomínce na němou, jenom se hihňající a vzdychající Jarmilu si říkám never more, sweet little something, a převádím sebe a svého osla přes most do končin muzikálních. Hudba mi přišla převážně zajímavá v kontrastu s obrazovým pojetím filmu a nevhodná mi přišla asi na dvou místech. No dobře, na pár dalších jsem si potom říkal, jestli to jsou "Saporti" nebo Čechomor, ale pozitivní dojmy převažují, i když ten hlavní motiv byl možná opakován moc často. Každopádně jak jsem si cenil Kytice, tak potápím Máj. Audioknihu Jan Tříska čte Máchu bych si pořídil bez váhání, ale od filmu odradím koho jen budu moci. 40% za softporno (k čemuž jen poznamenám, že na Kytici se chodilo na školní projekce a bylo to v pořádku...tady bych si tím nebyl vůbec jistý;)), za surreálný zážitek a za vynikající sestřihy z děl Michaela Baye, které by bez Máje nevznikly:) A jak kdysi poznamenala paní Spáčilová - pan Stropnický kdyby se raději věnoval té politice...(2.5.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace