Máj

Poetický

Česko, 2008, 69 min

Byl pozdní večer, první Máj, večerní Máj, byl lásky čas.. Tato slova zná v dnešní době každý. A tak Brabce napadlo, že podle toho natočí film. A dopadlo to všelijak. Kytice, (jeho předešlé dílo), se mi líbila, ale tohle již bylo divné. Možná je Brabec dobrý kameraman, ale režisér nikoliv. A ta hudba? Základní motiv, který tam hrál téměř pořád, se mi líbil. Ale v té jedné scéně (Matěj Stropnický vidí mrtvé), tak co tam strčili za písničku!!! To musel chudák Mácha rotovat v hrobě, jako kuře na grilu! Závěrečné zhodnocení u mě vypadá takto: Tříska - 9/10, Kamera - 8/10, Hudba 5/10, Lehnertová - 6/10. Doporučení? Čekal jsem hrůzu, ale naštěstí to NENÍ zase tak špatný. Mimochodem: Kde přišli na 80 minut? Vždyť ten film má tak hodinu a pět minut..(10.10.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $790,167(25.4.2009)

Kdybych to neviděl a jen si tady četl názory diváků, tak si řeknu "to musí být ale strašný průser". Jenže není. Ta houfně kritizovaná vizuální stránka se mi líbila (až na pár hrubě kýčovitých záběrů), měla totiž svůj účel - šlo přeci o zobrazení básně, jedné z nejkrásnějších českých básní, abych byl přesnější. Pravda, té erotiky tam mohl F.A.B. (nepřipomíná vám ta zkratka něco? :-P) nacpat o něco méně (možná tam nemusela být vůbec), nicméně s ohledem na vzhled Sandry Lehnertové mi zase tak nevadila. ;-) Tříska deklamuje procítěně a dodává filmu svým jedinečným hlasem kus atmosféry, která mu jinak "díky" dírám ve scénáři i průměrným výkonům herců chybí. Z toho průměru se vymykají jen zmíněný Tříska a typově přesně obsazený Javorský, částečně pak i Divíšková, zbytku ansámblu se člověk vesměs zdráhá uvěřit byť i jedinou větu. Tak, a dostáváme se k hudbě - ta je asi nejzajímavější složkou filmu a lepí celou řadu dalších děr, na které nestačil hlas Jana Třísky :-). Supporti nebyli (až na jeden song) tak úplně k poznání a tudíž jejich vsuvky nepůsobily vůbec rušivě, spíše naopak. A abych nebyl úplně out, srovnám ještě Máj s Kyticí, jako to udělali jiní - ano, Kytice vítězí na body. Ale Máj myslím si stojí za to vidět i přesto, že do dějin českého filmu určitě nevstoupí... P.S. Jsem jediný, komu se při pohledu na "Viléma" Stropnického asociovali Tokio Hotel? :-P(20.9.2012)

Toto dílo se asi na film vůbec převádět nemělo, ale myslím si, že F.A. Brabec to zvládl se ctí.(9.12.2008)

• Hakha

I přes svou krátkost velká nuda plná nahoty s naprosto nesympatických Matějem Stropnickým. Tento špatný erotický kýč, u kterého mě i hudba neseděla hodnotím 0,5 hvězdičky…(8.7.2009)